Skocz do zawartości
Avio

Zestaw do oceny rozpoczęcia przygody Stream/Youtube

Rekomendowane odpowiedzi

  

Witam!

 

Mój syn hobbystycznie zajmuje się streamingiem gier i prowadzeniem kanału na YouTube. Strasznie się uwziął na zainwestowanie w to hobby i ciężko pracował żeby uzbierać sobie na wszystkie potrzebne do tego celu elementy. Przygotował sobie cały pokój i naprawdę włożył w to kawał serca więc uznałem że muszę go trochę w tym celu wesprzeć, po inwestycjach które włożył w remont zostało mu na zakup sprzętu około 6000zł więc uznałem że plus minus dołożę mu drugie tyle w ramach niespodzianki o którym dowie się w chwili dostarczenia podzespołów. Jakąś tam wiedzę na temat budowy komputerów posiadam, dodatkowo zarwałem ostatnie dwie nocki żeby posiedzieć nad recenzjami i testami bieżących trendów związanych z wspomnianą powyżej tematyką i przygotowałem na podstawie tego zestaw który myślę wystarczy na lata.

Koszyka od Holenderskiego dystrybutora:

https://www.megekko.nl/wl/ZRHNP47X

Koszyk z X-Kom nie uwzględniający procesora i AIO:

https://www.x-kom.pl/lista/g3fb79brm

Linki do podzespołów:

Mieszkam W NL dlatego było to dla mnie łatwiejsze do skompletowania, nazwy podzespołów myślę że są takie same jak w Polsce także mam nadzieję że nie sprawi to problemu. Nie zdecydowałem się jeszcze na sklep w którym złożę zamówienie, ani na kraj w którym dokonam zakupu. Nie ukrywam że po określeniu konkretnej konfiguracji postaram się znaleźć możliwie najkorzystniejszego dostawcę. Nadmienię też że zdaje zdaje sobie sprawę z problematyczną dostępnością RTX 3080 aczkolwiek komputer nie jest potrzebny na już więc mogę trochę poczekać. W koszyku nie znajdziecie też procesora ale to tylko dlatego że uznałem że wchodzący do sprzedaży od 5 listopada Ryzen 5900X będzie odpowiednim procesorem uzupełniającym zestaw a nie zauważyłem żeby można było już gdzieś składać zamówień na przedsprzedaż.

Spoiler

MONITORY

Jak widać poza komputerem znalazły się też w zestawie dwa monitory, akurat to wybór dokonany przez mojego syna, sam się w to nie zagłębiałem ale też chętnie wysłucham wszelkich sugestii. Docelowo ten 24 calowy AOC ma służyć jako drugi monitor podglądowy umieszczony na chwycie nad głównym monitorem od Gigabyta w każdym razie taką wizję ma moje potomstwo.

AIO

Przypuszczam że zestaw z początku nie będzie kręcony gdyż po prostu nie wydaje mi się to potrzebne w obecnej chwili ale nie ukrywam że prędzej czy później OC też się pojawi dlatego też decyzja o zakupie takiego AIO. Zastanawiałem się nad rozdmuchanym do granic możliwości jeżeli chodzi o reklamę i marketing Arctic Liquid Freezer II 280  no właśnie ale wygląd tych oplotów i właśnie przesadzony marketing mnie zniechęcił bo prywatne opinie użytkowników są mocno podzielone, rozważałem również Navis EVO ARGB 360 ale koniec końców stanęło na produkcie od Corsair głównie ze względu na praktyczny kontroler w zestawie i szeroką możliwość rozbudowy o kolejne światełka które wiem że napewno będą docenione przez przyszłego właściciela.

OBUDOWA

Ogromny problem miałem z dobraniem obudowy i moją uwagę skupił MasterCase H500P Mesh aczkolwiek koniec końców do koszyka dodałem jak widać P600S ponieważ strasznie mnie zniechęcił ten tandetny plastik na topie i froncie który zaserwował nam producent H500P mesh. Rozważałem też kilka propozycji od Corsair ale ceny wydają mi się mocno przesadzone w stosunku do oferowanej jakości, no może poza nową serią 4000 która wizualnie bardzo mi się podoba ale wymiary obudowy wydają mi się zdecydowanie za małe.

Płyta, Grafika, RAM

Te trzy podzespoły dobrałem głównie ze względu na zaufanie do firmy ASUS oraz fakt że wszystkie elementy dzięki temu mogą być zarządzane z poziomu oprogramowania Corsair co również jest bardzo praktyczne.

Dobra nie będę się dalej rozpisywał bo okaże się że nikomu się tego nie będzie chciało czytać:P Mam nadzieję że wspomożecie mnie w kwestii podjęcie decyzji i nie wtopienia pieniędzy na źle dobrane komponenty. Może tylko jeszcze raz podsumuje elementy zestawu które wstępnie wybrałem tak tylko gdyby coś było nie tak z linkami z koszyka:


 

Edytowane przez Avio
Poprawa czytelności tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rtx 3080 za 4000? co? Zaraz premiera nowych high-endowych kart AMD to będzie wiadomo co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pszemek233 napisał:

rtx 3080 za 4000? co? Zaraz premiera nowych high-endowych kart AMD to będzie wiadomo co i jak

Fakt cena jest zaporowa a dostępność jeszcze gorsza ale powiedzmy że w stosunku do możliwości mogło być znacznie gorzej.

Szczerze mówiąc ciągle na coś czekamy. Najpierw czekałem na premierę RTX 3000 potem na Zen 3 teraz na nowe RX 6000 a za chwilę intel się z czymś wychyli generalnie jest to zamknięte koło. AMD zawsze było krok za zielonymi więc obstawiam że w tej kwestii i teraz się nic nie zmieni. Całe życie korzystam z Nvidii i w sumie zawsze byłem z tego zadowolony nie raz już myślałem o przesiadce ale zawsze się okazywało że jednak mimo mniej korzystniejszej ceny jakość kart od Nvidii zawsze była górą.

Edytowane przez Avio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Avio napisał:

Mój syn hobbystycznie zajmuje się streamingiem gier i prowadzeniem kanału na YouTube. Strasznie się uwziął na zainwestowanie w to hobby

To może już bardziej coś w stylu osobnego kompa przechwytującego obraz czy też nawet po prostu dać Elgato 4K60+? 

1300 zł za 32GB DDR4? Strasznie kiepsko no ale domyślam się czym był podyktowany ten wybór 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Caps napisał:

To może już bardziej coś w stylu osobnego kompa przechwytującego obraz czy też nawet po prostu dać Elgato 4K60+? 

1300 zł za 32GB DDR4? Strasznie kiepsko no ale domyślam się czym był podyktowany ten wybór 

No niestety młody i głupi, ważne że mruga :/ 

Osobiście chciałem wrzucić do zestawu:

https://www.x-kom.pl/p/579420-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-ripjaws-v.html

Myślę że znacznie lepszy wybór i jak już tak się zawziął żeby komputer ładnie wyglądał na kamerce to np różnicę cenową przeznaczyć na dodatkowe wentylatory RGB na front albo jakieś paski np w tym stylu : http://www.phanteks.com/Neon.html mam wrażenie że taki styl mimo światełek których osobiście fanem nie jestem zachowuje jakąś klasę.

 

Dodatkowe komputer raczej odpada przez brak miejsca a z urządzeniami przechwytującymi takimi jak Elgato 4K60+ nie mam żadnego doświadczenia więc szczerze mówiąc nie wiem jakie są tego korzyści i jak to w ogóle działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Avio napisał:

Elgato 4K60+ nie mam żadnego doświadczenia więc szczerze mówiąc nie wiem jakie są tego korzyści i jak to w ogóle działa.

Masz praktycznie całkowicie odciążony komp podczas streamu, nagrywania. Nie trzeba po prostu składać potwora. Zobacz sobie na yt, w necie na temat tego Elgato. Fajna sprawa. 
Jeżeli ma to się też jakoś świecić, fajnie eksponować to raczej nie brałbym tej obudowy Phanteksa. Weźcie wrzućcie coś typu 680X od Corsiar, Define Vision RGB od Fractala a jeszcze lepiej jakieś Lian Li O11 Dynamic XL i bawcie się wtedy w dokładnie AiO, wentylatorów ARGB i kontrolerów. Na spokojnie możecie zejść z mobo na rzecz budy i efektu wizualnego, co przy streamie będzie odgrywać znacznie większą rolę. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Caps napisał:

Jeżeli ma to się też jakoś świecić, fajnie eksponować to raczej nie brałbym tej obudowy Phanteksa. Weźcie wrzućcie coś typu 680X od Corsiar, Define Vision RGB od Fractala a jeszcze lepiej jakieś Lian Li O11 Dynamic XL i bawcie się wtedy w dokładnie AiO, wentylatorów ARGB i kontrolerów. Na spokojnie możecie zejść z mobo na rzecz budy i efektu wizualnego, co przy streamie będzie odgrywać znacznie większą rolę.

Corsair 680X odpadło ze względu na ograniczenie grafiki do 33cm, Lian Li Dynamic XL rozważałem ale jak przeliczyłem kwotę samej obudowy plus komplet sensownych wentylatorów (żeby to ładnie wyglądało to 3x dół, 3x góra, jeden na tył i 3 na AiO) to troszkę mnie to odstraszyło. Młody też mi jęczał że komputer jest mocno wyeksponowany i musi jakoś wyglądać ale sam jestem raczej tradycjonalistą i mnie interesuje wydajność, głównie dlatego poszliśmy na kompromis i padło na P600S bo o ile mi wiadomo jakościowo nie ma czego zarzucić a biało czerwony kolor może być dobrą bazą na monochrom zamiast tęczy.

Co do przechwytywania obrazu zaczynam się w to właśnie zagłębiać ale nadal jest to dla mnie nowość, narazie tylko rozumiem tyle że jest to zewnętrzne urządzenie które odciąża komputer przejmując na siebie obciążenie wynikający właśnie z nagrywania czy też samego streamu. Powiem szczerze że nie wydawał mi się to na tyle wymagający proces żeby wymagał dodatkowych urządzeń czy też drugiego komputera i właśnie tą kwestię muszę jakoś rozjaśnić sobie bo na chwilę obecną nie widzę w tym sensu.

Edytowane przez Avio
Uzupełnienie Danych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.10.2020 o 14:17, Caps napisał:

To może już bardziej coś w stylu osobnego kompa przechwytującego obraz czy też nawet po prostu dać Elgato 4K60+? 

1300 zł za 32GB DDR4? Strasznie kiepsko no ale domyślam się czym był podyktowany ten wybór 

  Czytałem recenzje Elgato 4K60+ o ile rozumiem przy wydajnym sprzęcie takie zastosowanie nie ma sensu. Uważasz że lepszym rozwiązaniem jest zejście z podzespołami i zdecydować się na zewnętrzne przechwytywanie? Obawiam się że kwota zakupu wszystkiego będzie praktycznie taka sama a co do jakości i wydajności to liczę że coś mi podpowiesz.

8 godzin temu, Bobson89 napisał:

Dzięki słyszałem że właśnie te ramy świetnie współpracują z Ryzenami także super propozycja! Wiesz może jak wygląda obsługa podświetlenia w tych ramach? Chciałbym uniknąć sterty programów chodzących w tle obsługujących RGB dlatego też w mojej wstępnej konfiguracji wszystko kręciło się dookoła jednej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w światełkach się nie orientuje do końca. W opisie jest: 

  • Wsparcie dla Aura Sync, RGB Fusion, Mystic Light oraz Polychrome Sync

Wiec docelowo można to z czyms łączyć żeby był 1 program a nie kilka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Bobson89 napisał:

Niestety w światełkach się nie orientuje do końca. W opisie jest: 

  • Wsparcie dla Aura Sync, RGB Fusion, Mystic Light oraz Polychrome Sync

Wiec docelowo można to z czyms łączyć żeby był 1 program a nie kilka.

Dzięki bardzo w międzyczasie też wrzuciłem w Google i sterowane z poziomu płyty także synchronizacja z całą resztą i święty spokój. Mnie osobiście jakoś tęcza nie bawi wolałbym budowę monochrom co mi się znacznie bardziej podoba ale młody się uwziął na ARGB bo bawi się w programowanie i chce się tym trochę pobawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...