Skocz do zawartości
n0time4u

Zestaw pod 3080 i Ryzen 5900X - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, skladam swoj drugi komputer w zyciu, glownie do gier ale jako ze jestem programista to tez multicore jest wazny, bujajac sie przez miesiac czy intel czy AMD jednak padlo na ryzena

 

Grafika: RTX 3080 MSI XTRIO (lub jakis inny model zaleznie jaki sie uda kupic)

Procek: Ryzen 5900X

Plyta glowna: MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI

Chlodzenie: NOCTUA NH-D15

Obudowa: Phanteks Eclipse P600S TG

RAM: G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V

Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Gold

Dysk pod system: Adata SSD XPG SX8200 PRO 1TB M.2

Dysk pod gierki itp: Adata SSD XPG SX8200 PRO 2TB M.2

 

Do obudowy chcialbym jeszcze wrzucic dodatkowe wiatraczki ale tu licze ze ktos mi podpowie ktore sa dobre, moga swiecic lubie jak cos swieci :) pytanie ile tych wiatraczkow dodac? chcialbym zeby zestaw byl chlodny i cichy bo na moim aktualnym kompie to latem nie dosc ze goraco to glosno bardzo. Wiec dobieram ogolnie podzespoly zeby bylo cicho chlodno i wydajnie nawet jesli musze doplacic do tego troche. Jesli sa jakies podzespoly lepsze w cenie +-100 zl tego co wrzucilem to chetnie sie zastanowie czy nie zmienic

Jak myslicie czy ten zestaw ma rece i nogi? co byscie w nim zmienili?

 

Edytowane przez n0time4u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc ta buda na fabrycznych wentylatorach ma bardzo dobrą cyrkulację (biorąc pod uwagę, że jest wyciszona), więc nie wiem czy jest sens pakować tam kolejne wentyle - raczej nie. Możesz też rozważyć Fractala Define 7, też super buda.

Chłodzenie rozważyłbym Scythe Fuma 2, dość niedoceniony (może dlatego, że w Polsce mało popularny) cooler, a wydajnościowo i pod względem ciszy bardzo fajny. Do tego sporo tańszy od Noctua i nie jest takim wielkim klocem.

Zasilacz rozważyłbym Corsair RMx 850W 80 Plus Gold - chociażby ze względu na 10 lat gwarancji (BQ daje "tylko" 5). Do tego to też bardzo cichy i ponadto półpasywny zasilacz.

 

Poza tym nie ma się do czego przyczpepić.

Edytowane przez Dirian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie 10 lat gwarancji to calkiem spoko opcja przy odsprzedazy nawet potem ;) zastanowie sie nad tym, co do obudowy to wybieralem pomiedzy Phanteks 500 i 600 i padlo na 600 bo jest ladniejsza :) okno mi nie przeszkadza ale o tyle w srodku PC mnie wyglad kompletnie nie interesuje to obudowa musi mi sie podobac i wydaje sie ze jest calkiem dobra z tego co czytalem. To moze 1 wiatraczek dokupie na gore bo defaultowo sa 2 przod i 1 tyl i mozna jeszcze wrzucic 1 przod i 3x120 gora lub 2x 140 gora, bym wrzucil z jeden na gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to wrzucanie wentylatora na górę jest dość ryzykowne - wbrew pozorom potrafi to w niektórych budach bardziej zaszkodzić w kwestii cyrkulacji powietrza, niż pomóc. Moim zdaniem bez sensu na siłę dokupywać wentyle - zamontuj wszystko, porób testy, jeśli uznasz, że jest za ciepło to wtedy kombinuj.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kolega @Dirian piszę, najważniejsza cyrkulacja powietrza to wlot chłodnego powietrza z przodu obudowy i wylot ciepłego z tyłu. Oczywiście mówimy tutaj przy standardowym chłodzeniu powietrznym CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje z jakiegos powodu mam z tylu glowy ze musze kupic wszystko od razu ale wiatraczek nie jest niezbedny do dzialania kompa i sobie go moge kupic za tydzien jesli uznam ze jest potrzebny, git. Zastanawiam sie tylko jeszcze czy warto zamawiac wszystko w jednym sklepie czy szukac po 5-6 sklepach gdzie taniej, bo zawsze mozna tak kilka stowek zaoszczedzic, glownie z powodu ze ostatnio czytam czesto ze ludzie dostaja uzywany zwrocony towar jako nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj tam gdzie taniej, oczywiście o ile nie jest to sklep krzak.

Używkę można zawsze dostać, czy to x-kom czy to morele, czy inny komputronik. Takie uroki prawa do 14-dniowego zwrotu. No ale to dostajesz towar w stanie idealnym - jeśli nosi jakieś ślady użytkowania to wtedy sklepy wrzucają to jako "outlet". Generalnie nie ma co panikować, bo inaczej to nic by człowiek nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obudowę, to masz całkiem podobnym model z lepszą cyrkulacją powietrza jak https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-2-black-tempered-glass-argb-p6715325

Zamiast NH D15 myślałbym też może o https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-p1391536

Sam osobiście wolałbym dać i8 10850K pod OC w cenie około 700 zł niższej i wtedy też raczej na spokojnie z 64GB DDR4 do pracy jak trzeba

https://proline.pl/koszyk/62f804f3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Caps napisał:

Jeżeli chodzi o obudowę, to masz całkiem podobnym model z lepszą cyrkulacją powietrza jak https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-2-black-tempered-glass-argb-p6715325

Przy czym nie wiem co projektanci Phanteksa mieli na myśli w tej cenie nie dorzucając do obudowy żadnego wentylatora. Niby spoko, bo można sobie samemu swoje dodać, ale dorzucając 3-4 dobrej jakości wentyle wyjdzie nam gdzieś 800 zł za tę budę. No i jednak to skrzynka zewsząd dziurawa, więc jeśli ma być możliwie cicho, to chyba nie tędy droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można dać zestaw P14 PST 5 sztuk za 150 zł i będzie gitara. Nawet w tej cenie razem z wentylami, buda warta swojej ceny. 

Wyciszenie obudowy, to raptem "kosmetyka kosmetyki" jeżeli chodzi o akustykę. 
Z drugiej strony, lepiej wentylowana = niższe temperatury = niższe RPM = lepsza kultura pracy. 

Sam mam teraz dziurawca (jestem cichofilem) i naprawdę nie narzekam 

Teraz, n0time4u napisał:

olbrzym

Czyli dobrze jeżeli chcesz niskie temperatury, niskie RPM wentylatorów. Olbrzymy są spoko. Wszędzie masz łatwe dojście, wszystko dobrze rozplanowane itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...