Skocz do zawartości
kaspers

Zakłócenia dźwięku podczas przesuwania kursora

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość częsty problem, którego przyczyna, z tego co się zorientowałem w Google, nie jest łatwa do identyfikacji i zlikwidowania.

Jak się wsłuchać, podczas poruszania myszką z głośników (podpiętych pod zintegrowaną kartę dźwiękową) wydobywa się wysokiej częstotliwości dźwięk. 

+ trochę zakłóceń elektrycznych samych z siebie (ale to już mniej istotny problem który bym zignorował)

- próbowałem zmieniać konfigurację kabli, tak żeby kable głośnikowe szły z dala od innych, nic nie pomogło;

- próbowałem każdej możliwej konfiguracji jeśli chodzi o zmianę złącz (zarówno głośników i myszki)

Bez większych różnic z wyjątkiem sytuacji kiedy podłączę głośniki do przedniego portu jack - wtedy tragedia bo powyższe problemy się uwydatniają x3 ;) ale to wiadomo.

Głośniki: Razer Nommo Chroma

Nowy, dopiero co nabyty komputer, składany przez Proline.

Płyta główna: MSI MAG Z490 TOMAHAWK DDR4 s.1200

Czy pomóc może zakupienie dobrej karty dźwiękowej wewnętrznej np. https://proline.pl/creative-labs-sound-blasterx-ae-5-p1403803

a może lepszym rozwiązaniem byłaby jakaś karta dźwiękowa na USB?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem co masz za myszkę ale ja mam podobnie, szczególnie wieczorem to słychać,  jak zmniejszę częstotliwość odświeżania myszki poniżej do 500mhz lub niżej to ten dźwięk znika pojawia się przy 1000mhz. i tak na marginesie dodam że ja mam właśnie AE-5  i to o czym mówisz więc karta nie pomoże spróbuj z odświeżaniem myszki.

Edytowane przez Rafko122

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za wypowiedź. Moja myszka to SteelSeries Rival 310.

Zmniejszyłem częstotliwość odświeżania myszki do 500Hz i faktycznie jest powiedzmy 20-30% ciszej. Przy 250 HZ powiedzmy 40%. Problem jednak nie znika nigdy całkowicie (nawet jak ustawię odświeżanie myszki na 125 Hz)

Pytanie dodatkowe: czy mając monitor, który odświeża się z max częstotliwością 165 Hz jest sens mieć ustawione w myszce więcej aniżeli 250 Hz? Skoro to tylko powoduje zakłócenia dźwięku? Realnie odczuję jakąś różnicę w gamingu?

+ czy zmiana myszki może coś pomóc :>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mmm przebicie pewnie na obudowe nie pamiętam kiedy je słyszałem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.10.2020 o 19:35, kaspers napisał:

Czy pomóc może zakupienie dobrej karty dźwiękowej wewnętrznej np. https://proline.pl/creative-labs-sound-blasterx-ae-5-p1403803

a może lepszym rozwiązaniem byłaby jakaś karta dźwiękowa na USB?

Przebicia mają to do siebie, że zakup innego urządzenia może pomóc, ale nie musi. Organizacja kabli nic Ci nie da, bo problem jest związany z interferencją od zasilania. Rzadko który panel przedni jest przy tym pozbawiony jakichkolwiek wad. 

Z problemem sam walczyłem dosyć mocno po swojej stronie, choć u mnie częściej kwestia tyczyła się jeszcze szumu tła i impedancji wyjściowej. Jeśli głośniki korzystają z kabla zakończonego jackiem stereo i podłączasz je pod układ zintegrowany pod zieloną złączkę, możesz spróbować zastosować filtrację i wykorzystać dostępny headroom aby "odciąć" zniekształcenia. Opracowałem sobie taki patent jakiś czas temu: https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-slim-jack-35-mm/ oraz niedawno w wersji kompaktowej: https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-ca-jack-katowy-35-mm/

Możesz też skorzystać z komercyjnych rozwiązań, bo i takowe posiadam prywatnie z racji testowania i sprawdzania co można z tym fantem zrobić: https://allegro.pl/oferta/ifi-iematch-3-5-filtr-szumow-i-przebic-okazja-9927911452

W dniu 26.10.2020 o 13:06, kaspers napisał:

+ czy zmiana myszki może coś pomóc :>

Nie, bo nie jest to problem myszki. Stracisz tylko pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Art385 napisał:

Mmm przebicie pewnie na obudowe nie pamiętam kiedy je słyszałem

Ja słyszałem jak miałem nie fart z płytą. Jedna miała tylne wyjście szumiące/piszczące. Inna przednie. A jeszcze inna oba :D Za to miałem też takie co nie piszczą wcale :P I wymiana zasilacza czy obudowy w temacie nigdy nic nie zmieniła. Ostatnio trzy płyty mam sprawne na obu wyjściach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Z problemem sam walczyłem dosyć mocno po swojej stronie, choć u mnie częściej kwestia tyczyła się jeszcze szumu tła i impedancji wyjściowej. Jeśli głośniki korzystają z kabla zakończonego jackiem stereo i podłączasz je pod układ zintegrowany pod zieloną złączkę, możesz spróbować zastosować filtrację i wykorzystać dostępny headroom aby "odciąć" zniekształcenia. Opracowałem sobie taki patent jakiś czas temu: https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-slim-jack-35-mm/ oraz niedawno w wersji kompaktowej: https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-ca-jack-katowy-35-mm/

Możesz też skorzystać z komercyjnych rozwiązań, bo i takowe posiadam prywatnie z racji testowania i sprawdzania co można z tym fantem zrobić: https://allegrolokalnie.pl/oferta/ifi-audio-iematch-3-5-mm-filtr-audio

Dzięki, spróbuję pewnie z tym https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-ca-jack-katowy-35-mm/

Powinno pomóc si?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

140zl? Jeszcze trochę dorzuć i kupisz DACa :D

Przynajmniej będzie lepszy od integry i nie będzie szumieć. Zostanie tez z Tobą na dłużej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, kaspers napisał:

Powinno pomóc si?

Tak

14 minut temu, Minciu napisał:

140zl? Jeszcze trochę dorzuć i kupisz DACa

... który po USB będzie mu zbierał przebicia tak samo jak integra lub może najwyżej w nieco mniejszym stopniu. Temat przerabiałem wielokrotnie. Albo dokładasz do faktycznie porządnego DACa, albo przynajmniej próbujesz separować zasilanie od danych, a nie że wszystko leci po jednym kablu. Ideał to puszczenie osobnego DACa po optyku z niezależnym zasilaniem. Wtedy jedynym problemem może być najwyżej pętla masy jeśli ma się słabe uziemienie. 

14 minut temu, Minciu napisał:

Przynajmniej będzie lepszy od integry i nie będzie szumieć. Zostanie tez z Tobą na dłużej.

Też nie jest to zawsze prawda. Taki SMSL M2 szumiał dosyć mocno. uDAC-2 też potrafił. G1 przebił szumem wszystko, włącznie z tą zawsze złą integrą w postaci starego SupremeFX z 970PRO. Tylko że tutaj nie szumy są problemem, a przebicia. Jedno i drugie to zupełnie co innego. A adapter możesz zastosować potem i z tym lepszym DACiem. Z wydajnymi IEMami korzystam z niego i na sprzęcie za 7000 zł. Nie zgadniesz - też szumi gdy podłączasz pod niego bardzo czułe multi-BA. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też potrafi zbierać, napisałem dlaczego i dałem Ci multum przykładów. Mogłem jeszcze wspomnieć o implementacji samego USB, które też potrafi mieć znaczenie, a czasami nawet robić zwarcia. I tu też opieram się na doświadczeniach faktycznych własnych, nie muszę więc wątpić albo wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno lepsze to niż ten filtr za 140 :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro tak twierdzisz... Na kilku komputerach sianie po integrze miało bezpośrednią korelację z odczytami zniekształceń po USB i przy kartach wewn. znacznie droższych od tego ajbaso. Im mocniej notowało się przebicia od integry, tym większe zniekształcenia i przebicia były po USB i przy wykorzystaniu karty wewnętrznej (SC808). Dopiero zastosowanie lepszego DACa albo wyprowadzenie sygnału via S/PDIF dawało dobre rezultaty. W SC808 gniazdo COAX było separowane galwanicznie, co mocno pomagało. W STX na tym samym komputerze było gorzej i tam w grę wchodził głównie optyk. Zawsze można oczywiście sobie kupić takie breloczki i udawać, że wszystko jest cacy. Może będzie, może nie ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.10.2020 o 01:28, EvilKillaruna napisał:

Tak

@EvilKillaruna

napisz proszę jaki jest realny czas realizacji https://www.audiofanatyk.pl/sklep/produkt/adapter-filtrujacy-iem-guard-al35i-slim-jack-35-mm/

jak pomoże z przyjemnością wystawię tu na forum pozytywną opinię :) - mam tylko nadzieję, że to nie będzie po prostu stówa w plecy :P.

+ czy będzie działać ok także przy słuchawkach z mikrofonem gdzie mamy 2 jacki, po zastosowaniu czegoś takiego:

https://www.euro.com.pl/adaptery-i-przejsciowki/vivanco-45499.bhtml?gclid=CjwKCAjw0On8BRAgEiwAincsHGL7-KMgXpBJdHYWIKhPgChesjeIvaxgQZeQxZMfaoAJv_ru_IymKhoCO7UQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kaspers Czas realizacji jest do 2 tygodni (zawsze jest podawana na dole). Na dniach będę robił wersję kątową, więc od razu mogę za jednym rzutem wykonać drugą sztukę. Bardzo szybko będę miał wersję z wtykiem gwintowanym, choć nie jest jeszcze dodana na sklep.

Stówa w plecy nie będzie, jeśli impedancja wyjściowa jest powyżej 3 Ohm. W przeciwnym wypadku trzeba zrobić wersję stałoobciążeniową, ale taką na razie udało mi się zrobić tylko w formie adaptera z dużego jacka na mały (wymagana jest duża ilość miejsca). Z tego co widzę posiadasz ALC1200. Mam w jednym z komputerów ALC1220, więc mogę sprawdzić czy adapter tam zadziała. Zakładam że efekt będzie przekładalny. 

Z tym adapterem będzie działać, jeśli AL35 będzie wpięty w jedną z odnóg (dla słuchawek: tą zieloną). Wynika to z faktu, że AL35 ma gniazdo na wtyki TRS i o ile jest kompatybilne z wtykami TRRS, nie przekazuje sygnału z mikrofonu. 

EDIT: Na ALC1220 jednak mam impedancję poniżej 3 Ohm. Można więc albo ryzykować, albo po prostu przygotujemy wersję stałoobciążeniową, która będzie zawsze filtrowała dźwięk. W sumie i tak planowałem taką wersję w formie zminiaturyzowanej do małego jacka, więc jeśli chcesz, to nie ma problemu - wystarczy napisać na PW. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, EvilKillaruna napisał:

@kaspers

Z tym adapterem będzie działać, jeśli AL35 będzie wpięty w jedną z odnóg (dla słuchawek: tą zieloną). Wynika to z faktu, że AL35 ma gniazdo na wtyki TRS i o ile jest kompatybilne z wtykami TRRS, nie przekazuje sygnału z mikrofonu. 

Czyli nie podłączę za pomocą tego adaptera (i używając jednocześnie filtra) mikrofonu, tak?

Mikrofon musiałbym podłączyć normalnie do integry bez żadnego filtra?

Pytanie czy wtedy mogą się z powrotem pojawić niepożądane efekty dźwiękowe podczas używania mikrofonu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Da się podłączyć, ale potrzebny byłby drugi, albo zrobiony adapter rozwidlający. Tylko że mikrofon na ogół raczej będzie wtedy pracował tak cicho, że nie da się nic usłyszeć. 

Tak, najlepiej podłączyć bez żadnego filtra.

Nie. Mikrofon jest realizowany na osobnym pinie sygnałowym i nie powinno być powrotu żadnych negatywnych efektów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra - sprawa niespodziewanie ogarnięta bez potrzeby żadnego filtra :D.

@EvilKillaruna

Dzięki wielkie za naprowadzenie na rozwiązanie na priv. Poniżej co się zadziało:

Razer Nommo Chroma nie mają zasilania po USB - mają normalnie zasilanie sieciowe.

Można opcjonalnie podpiąć dodatkowo kabel USB (co miałem zrobione) - aby by móc ustawiać np. niestandardowe efekty podświetlenia RGB. 

USB nie jest jednak niezbędne. Po odpięciu głośników od USB problem wszelkich zakłóceń zniknął :) .

Z brzmienia jestem zadowolony + nie potrzebuję w sumie bawić się tymi kolorami LED (zostawię sobie domyślny efekt), można je też wyłączyć całkiem bez podpięcia USB. 

Choć nie zmienia to faktu, że z podpięciem przez USB tego modelu jest lipa (gdyby ktoś się chciał zmienić ustawienia podświetlenia LED)  - daje wtedy przebicia. Wiec raczej bym rekomendował sporo tańszy model bez podświetlenia, skoro nie można go dowolnie ustawiać (bo przy podpięciu przez USB przebicia, a po odpięciu wraca do ustawień fabrycznych).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi