Skocz do zawartości
Ronson

Windows 7 + 10, przestał działać boot do w7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na laptopie zainstalowałem Win7. Okazało się, że muszę mieć partycje GPT aby doinstalować Win 10, więc skonwertowałem dysk z MBR do GPT, win7 przestał startować po przestawieniu na tryb UEFI, więc wyłączyłem opcję secure boot i ruszył, ale

Doinstalowałem Windowsa 10. 

Jest dual boot, wszystko super... ale przy próbie uruchomienia W7, zatrzymuje się na "Starting Windows". Dysk nie pracuje. Czekałem 10 minut i nic.

Jak to ugryźć, żebym nie musiał instalować żadnego z tych windowsów ponownie? 
edit: Oczywiście partycję sprawdziłem. Nie ma błędów w systemie plików.

edit2: coś znalazłem, że ktoś miał podobny problem i chodziło o litery przyznawane partycji. Ale nie mogę póki co wygooglować takiej dyskusji. Faktycznie litery są, co oczywiste, zamienione. Windows 10 dograłem na drugiej partycji gdy już wcześniej był zainstalowany W7 na pierwszej. 

Mam jeszcze jeden problem: Jak wejść do strony wyboru trybu uruchamiania W7? Jak tylko wybiorę windows 7 na stronie wyboru Win7 albo Win10, klepię F8 jak szalony ale nic to nie daje. Nadal zatrzymuje się 2 sekundy później na Starting Windows. 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak b. dziwne, że po przekonwertowaniu na gpt 7 wystartował - to znaczy przekonwertowałeś już po zainstalowaniu 7?; b. dziwne, że działało

być może dlatego, że jak wyłączyłeś secure boot uefi potraktowało to jako tryb csm, a wtedy 7 wystartuje, tzn startuje, bo ładuje go bios, nie uefi - uefi nie załaduje sterownika ekranu 7, dlatego starting windows, i nic się nie dzieje; jak dodałeś 10 7 startuje teraz z wyboru 10, i zmiana trybu z uefi na bios jest pewnie niemożliwa, dlatego 7 nie startuje; ale tylko domysł

zmiana pewnie niemożliwa - musiałbyś zmienić start na csm albo legacy, i zainstalować na nowo 7 i 10 - 10 pewnie zainstaluje się w legacy na mbr, tylko jeśli robiłeś programikiem ms musisz zaznaczyć coś w rodzaju instalacja dla innego komputera, itp - wtedy media creation.. zrobi dla uefi i mbr, a w tej chwili masz zrobionego pena tylko dla uefi

ewentualnie możesz spróbować zrobić niezależny start dla 7 na penie, ewentualnie i start z wyboru 10 - ale wtedy będziesz musiał przestawić start na legacy albo csm, jeśli jest, i dopiero startować z pena; ewentualnie może uefi samo się przestawi, tzn naciskasz tzw klawisz ekranu bootowania, wybierasz pena z bootloaderem, i po zatwierdzeniu uefi samo przestawi się na legacy\bios i 7 wystartuje - czyli nie będzie startu z wyboru 10 tylko z pena z bootloaderem 7; jeśli masz instalatora 7 zrobienie pena nie problem

co do F8- ten klawisz chyba działa z bootloadera, czyli bootmgr- bootloader wyświetla ci wybór, i jak wybierasz7 znika, więc naciskanie potem klawisza nie działa (choć teoretycznie powinno także działać z winload, czyli pliku ładującego system); zresztą tryb awaryjny też by pewnie nic nie dał, bo też ładuje ten sam sterownik, czyli vga, do rozruchu

ewentualnie można spróbować z literami, tzn zmieniać litery 7 do rozruchu, ale raczej nie to, bo pewnie byłby jakiś komunikat z bootloadera - dawno o tym nie było, ale objawy raczej wskazują na problem ze sterownikiem vga

ps - jeśli masz tryb csm spróbuj z csm- jeśli 10 nie wystartuje spróbuj włączyć secure boot i startować z csm - choć w csm secure boot i tak nie działa; ale loteria, czy 10 wystartuje

ps2 - ewentualnie może przyczyna to plik winload- w trybie uefi system ładuje winload.efi, do mbr winload.exe - jak ładował sam 7 po zmianie trybu na bios bootloader 7 ładował winload.exe, i było ok, a teraz 10 ładuje winload.efi, bo sam startuje z uefi - jaki plik ładuje można zmienić w pliku bootloadera

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem. Po przekonwertowaniu na GPT zmieniłem z legacy na UEFI, na tym etapie nie zadziałało, więc zmieniłem secure boot na off, zostawiając ustawiony tryb UEFI. Gdybym nie przestawił, nie osiągnąłbym celu, czyli tego, żeby instalator W10 mi pozwolił przejść etap wyboru dysku do instalacji. Przy dysku MBR po prostu wyświetla, że dysk tego typu nie jest obsługiwany.

 

Po przestawieniu sprawdzałem i Win 7 odpalił. Miałem pultpit wszytko grało. W tym momencie przeszedłem dalej - zrestartowałem i wystartowałem z pena instalkę W10. 

 

Litery dysku. Co mogę próbować, żebym nie strzelił sobie w stopę unieruchamiając wszystko. Pena z w10 jeszcze mam jakby można było "popsucie" w łatwy sposób naprawić. 

 

Ważne: piszesz o sterowniku, ale ładowanie Win kończy się po 1-2 sekundach Dioda HDD po prostu zatrzymuje się w stanie "zapalona" i koniec.  Dlatego próbowałem sprwadzać dysk, myślałem, że może jakiś plik "poszedł".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudny problem - raczej na pewno nie kwestia liter, a to dlatego, że gdyby tak było wyświetliłby się komunikat, że nie można znaleźć pliku winload, itp; jak zainstalowałeś go 10 nadpisał bootloadera 7, tzn zastąpił go swoim i zaimportował informacje o 7 do swojego pliku bcd, z którego masz wybór - raczej na pewno dobrze zapisał tam literę, tzn swój zapisuje wtedy jako c, inny jako np d, itd; gdyby nawet było odwrotnie też nie problem, raczej wystartuje ok

pytanie skąd wyświetla się to starting windows, czy wcześniej też miałeś coś takiego, i po angielsku - raczej powinno być po polsku; chodzi o to, czy wyświetla to 7 czy jeszcze10

piszesz o 1-2 sek, właśnie chyba tak ładuje się vga - to sterownik używany do wyświetlania obrazu w trakcie ładowania się systemu; może można go wyłączyć w rejestrze 7, ale chyba też nie pomoże, bo nie ma to wpływu, czy uefi\bios go sprawdza (jak się wyłączy 7 ładuje się bez obrazu) - ewentualnie można spróbować; ale nie wiem, czy z pena 10 się da

w sumie najlepsze byłyby opcje albo przeformatować na legacy, albo osobny bootloader dla 7 w trybie legacy z pena - jeśli nie masz instalatora 7 też da się zrobić - po prostu bootloader 10, i tylko dopisze się 7 - start oczywiście w csm albo legacy (bootloader mbr wystartuje uefi i odwrotnie, bo te opcje odnoszą się do partycji systemowej, czyli na której jest bootloader, nie do samego systemu - system jest jednakowy); co do przeformatowania - trzeba przekopiować 7 na inny dysk, np usb, ewentualnie na dużego pena, jeśli zmieści, potem przeformatować dysk, przerzucić 7 z powrotem, i potem doinstalować 10 -7 skopiuje i przywróci np aomei backupper z pena albo 10

notabene - nie wiem, jak udało ci się przeformatować z 7 i zadziałało - czym to zrobiłeś? - programy przeformatują, ale dysk bez systemu, o ile wiem

co do 10 i mbr- pewnie był przygotowany tylko do startu w uefi, stąd taka opcja - jeśli będzie zrobiony do obu opcji albo do legacy powinno być ok

dodam, że dla bootloadera pen może być jak najmniejszy, nawet 1gb, itp

ewentualnie wypróbuj, czy ekran bootowania pokaże ci pena- podłącz tego z10 i klawiszem załaduj ekran bootowania - jeśli pokaże do wyboru start 10 i pena chyba? powinno być ok, czyli nie będziesz musiał zmieniać za każdym razem startu w uefi, tylko wybór będziesz miał na ekranie bootowania - praktycznie nie opóźni to startu; chyba? bo uefi wtedy samo musi przełączyć na bios, jak wystartuje urządzenie w trybie legacy - ale raczej wszystkie nowsze uefi to mają

ps - litery możesz sprawdzić - wpisz do uruchom (win + r) msconfig - zakładka rozruch

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie uśmiechało mi się marnować PONOWNIE dwa dni na instalację Win 7, aktualizacji i sterowników, więc użyłem tego do MBR-> GPT https://neosmart.net/EasyRE/

 

Co do reszty, obadam, w ostateczności, póki co laptopa oddałem, z nadzieją, że znajdzie się programik którym to załatwię zdalnie. A właścicielka nie ogarania Win10, dlatego chce 7, więc starty z pena i wybory... to raczej się jej nie spodoba. Ale lepsze to niż wypier... 2 dni mojej pracy (nigdy więcej!) w błoto. Będę walczył.

 

 

edit: Aha, co do pytania o język. Start lapa. Kilka sekund mielenia, ładuje się Dziesiątkowy ekran wyboru systemu. Wybieram 7, tutaj 1-2s pomiga dioda HDD, i stoi na Starting Windows, który na 99,9999999999% jest ekranem z siódemki.
Z czasów win98 i XP pamiętam, że sterownik VGA to się ładował jakoś w 10-20 sekundzie dopiero. Ale jak z "nowym" Win7 to już nie wiem, nie pamiętam kiedy miałem HDD na system :P

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany.

Próbowałem wszystkiego. W końcu się poddałem i uznałem, że popsuję wszystko przywracając dysk do MBR/legacy. Powinno się jakoś udać jakoś posklejać bootloader siódemki przecież.
No to skonwertowałem.

Nic nie robiłem. Win10 się załadował jakby nigdy nic. Mimo że kochany Microsoft w installerze 10 wywalał mi komunikat, że Win10 nie jest kompatybilny z dyskami MBR i na takim nie mogę zainstalować.
Zgubił się tylko dual-boot, ale to przy pomocy EasyBCD dodałem w 5 sekund.

Obie windy teraz działają poprawnie. 
Co za kretynów zatrudniają w tym Microsofcie to ja nie wiem (patrz wyżej). Kolejne kilka godzin zmarnowane przez patafianów. Już razem będzie tysiąc ponad. Jak ich nie kochać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To celowe działanie. Windows update też sztucznie zablokowali gdy miałeś procek nowszy niż skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...