Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.11.2020 o 22:53, Fenrir_14 napisał:

@Dew

 

Robi się ciekawie i chyba warto się wstrzymać , zobaczymy co jeszcze wymyśli AMD w temacie Smart Access Memory po tym jak nVidia im ćwieka przybiła :)  Wszyscy Ci którzy kupili nowe procki w przekonaniu uzyskania wymiernego wzrostu wydajności z seria 6000 pewnie trochęzdenerwują jak się okaże że to samo mogli uzyskać na Zen2 haha.

W co drugim wątku SAM... to żaden "AMD exclusive" i było to wiadome dzień po "coming oucie" czerwonych. Macie to u siebie na Intelach od lat, tylko się inaczej nazywało. Nvidia też nic nie musiała robić bo to działa chyba od 8800, tylko knefel w biosie trzeba włączyć, wymagane jest też wsparcie ze strony systemu operacyjnego. Ja sprawdzałem na Zen2 z 5700XT - działa, nie widzę powodu dla którego miałoby nie działać na Zen, Zen+ czy Skylake. AMD nic więcej nie wymyśli, bo już wymyśliło... nazwę, którą wszyscy się jarają.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jenot napisał:

W co drugim wątku SAM... to żaden "AMD exclusive" i było to wiadome dzień po "coming oucie" czerwonych. Macie to u siebie na Intelach od lat, tylko się inaczej nazywało. Nvidia też nic nie musiała robić bo to działa chyba od 8800, tylko knefel w biosie trzeba włączyć, wymagane jest też wsparcie ze strony systemu operacyjnego. Ja sprawdzałem na Zen2 z 5700XT - działa, nie widzę powodu dla którego miałoby nie działać na Zen, Zen+ czy Skylake.

A który konkretnie knefel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wkamil73 napisał:

A który konkretnie knefel?

W ustawieniach PCIe szukaj "Above 4GB addressing" albo coś takiego, może też być w nazwie "cryptocurrency mining", bo przydawało się to do tej pory tylko górnikom. AMD teraz zmienia nazwę w BIOSie, w changelogu szumnie ogłaszając, że dodano obsługę Smart Access. Żenua...

Edytowane przez Jenot
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, MitycznyJeż napisał:

@Jenot

Czy Ty właśnie napisałeś, że "Resizable BAR" oraz "Above 4G Decoding" to jedno i to samo? :hmm:

Tak.

To napisał Alex Deucher (opiekun AMDGPU dla linuksa i pracownik AMD) w odpowiedzi na pytanie o wsparcie SAM w linuksie:

Smart Access Technology works just fine on Linux. It is resizeable BAR support which Linux has supported for years (AMD actually added support for this), but which is relatively new on windows. You just need a platform with enough MMIO space. On older systems this is enabled via sbios options with names like ">4GB MMIO".

I don't know what windows does exactly, but on Linux at least, it will work on any platform with enough MMIO space. I suspect windows would behave the same way (although I think windows has stricter requirements about BAR resizing compared to Linux so you may need a sbios update for your platform to make windows happy).

 

W poprzednich wersjach biosu (jeszcze na 3900x) wystarczyło, że włączyłem tą opcję w biosie i pyk: BAR 8GB, po wyłączeniu BAR 256MB. Z 5700XT, więc twierdzenie, że to "big navi exlusive" to też ściema.

Inna sprawa, czy coś to daje. Nie wiem ile korzysta na tym big navi, na 5700xt mocne dociążenie OpenCL dużymi paczkami danych (przetwarzanie obrazu 2D czy rendering w blenderze) daje u mnie przyrost 3-7%

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w jaki sposób z tego cytatu wynika, że "Resizable BAR" oraz "Above 4G Decoding" to jedno i to samo?

Wynika z niego, że do działania tego pierwszego potrzebne jest to drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Ale w jaki sposób z tego cytatu wynika, że "Resizable BAR" oraz "Above 4G Decoding" to jedno i to samo?

Wynika z niego, że do działania tego pierwszego potrzebne jest to drugie.

Raczej, że pod linuksem do działania pierwszego wystarczy to drugie - skrót myślowy, przepraszam.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to tak trochę kluczowe :E

Podczas implementacji tej funkcji w linuxie nie było tak różowo -> KLIK

Nie szukałem dalej, ale wysoce prawdopodobne, że właśnie z ww. przyczyn kernel linuxa stosuje dodatkowe tricki i obchodzi niedociągnięcia biosów gdy to jest potrzebne.
Windows najpewniej nie bawi się w takie coś, i oczekuje wszystkiego na tacy tak, by samemu zmienić tylko BAR. I przypuszczam, że m.in. po to ta opcja.

Także tak - w praktyce może nie jest to nic nowego, ale dopiero teraz obecną akcją marketingową AMD wymusza na producentach płyt zagwarantowane działania tej funkcjonalności w sposób jadalny dla Windows, bo wcześniej był dziki zachód.

11 godzin temu, Jenot napisał:

W poprzednich wersjach biosu (jeszcze na 3900x) wystarczyło, że włączyłem tą opcję w biosie i pyk: BAR 8GB, po wyłączeniu BAR 256MB. Z 5700XT, więc twierdzenie, że to "big navi exlusive" to też ściema.

Sprawdzałeś to także pod windowsem?

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MitycznyJeż napisał:

No właśnie, to tak trochę kluczowe :E

Podczas implementacji tej funkcji w linuxie nie było tak różowo -> KLIK

Nie szukałem dalej, ale wysoce prawdopodobne, że właśnie z ww. przyczyn kernel linuxa stosuje dodatkowe tricki i obchodzi niedociągnięcia biosów gdy to jest potrzebne.
Windows najpewniej nie bawi się w takie coś, i oczekuje wszystkiego na tacy tak, by samemu zmienić tylko BAR. I przypuszczam, że m.in. po to ta opcja.

Także tak - w praktyce może nie jest to nic nowego, ale dopiero teraz obecną akcją marketingową AMD wymusza na producentach płyt zagwarantowane działania tej funkcjonalności w sposób jadalny dla Windows, bo wcześniej był dziki zachód.

Sprawdzałeś to także pod windowsem?

No wcześniej pisałem, że na Nvidii to działa od 8800, więc od dawna.

Pod Windowsem nie wiem jak sprawdzić czy funkcja działa (w linuksie mam to jak na dłoni w dmesg/journalctl), jedynie mogę zapuścić np. blendera i sprawdzić czy jest szybciej z włączonym kneflem w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Menedżer urządzeń -> właściwości urządzenia -> zakładka zasoby
Albo przestawić widok na "zasoby według..." i przegrzebać drzewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MitycznyJeż napisał:

Menedżer urządzeń -> właściwości urządzenia -> zakładka zasoby
Albo przestawić widok na "zasoby według..." i przegrzebać drzewka.

Siara... domyślam się, że chodzi o to:

q98n24gZF6HzGZ2?x=1707&y=649&a=true&file

Jest 8GB, czyli wszystko się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie śmiga. Dzięki za potwierdzenie :thumbup:

To już z włączonym SAM? Sprawdzałeś bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, leven napisał:

O co w tym chodzi ?

 

Z grubsza o to, że AMD ogłosiło super nową technologię SAM, "AMD exclusive", działającą tylko na kombinacji B550/X570+Zen3+big navi, a okazuje się, że "exclusive" jest tylko... nazwa. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie "MitycznyJeż i Jenot" - nie wiem czy o to chodzi

 

puNz1XD.jpg

W zasobach karty grafiki nie mam nic o "szerokim zakresie pamięci", dopiero po przełączeniu widoku na "Zasoby według typów" jest sekcja "Duża pamięć. O to chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przełączyłeś na "zasoby według typów" to nie jestem pewien czy to co pokazujesz dotyczy karty graficznej, zakres o szerokości ok. 48GB to raczej nie jest to czego szukasz. Pokaż zasoby karty graficznej. Jeśli nie ma tam zakresu pamięci o wielkości VRAM to raczej nie działa.

Aaaa, już widzę na górze - "Zespół główny PCI Express" - to pamięć zarezerwowana dla całej magistrali PCIe, czyli... PCIE może używać zakresu RAM>4GB, ale z tego co piszesz to Twoja karta graficzna z tego nie korzysta.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Jenot napisał:

Jak przełączyłeś na "zasoby według typów" to nie jestem pewien czy to co pokazujesz dotyczy karty graficznej, zakres o szerokości ok. 48GB to raczej nie jest to czego szukasz. Pokaż zasoby karty graficznej. Jeśli nie ma tam zakresu pamięci o wielkości VRAM to raczej nie działa.

Aaaa, już widzę na górze - "Zespół główny PCI Express" - to pamięć zarezerwowana dla całej magistrali PCIe, czyli... PCIE może używać zakresu RAM>4GB, ale z tego co piszesz to Twoja karta graficzna z tego nie korzysta.

Jeżeli chodzi o pamięć w zasobach karty grafiki to mam coś takiego

LHNYNjV.jpg

I sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa resizable BAR - masz "okno" 256MB (środkowa pozycja), ale... adres obszaru leży powyżej 4GB, więc problem leży albo w BIOSie karty graficznej albo w Windowsie, który sobie nie radzi. Możesz zobaczyć czy to wina Windowsa uruchamiając jakąś linuksową dystrybucję z USB i odpalając z terminala polecenie "sudo dmesg |grep drm |grep BAR". U mnie wypluwa coś takiego:

lis 30 09:38:31 manjen kernel: [drm] Detected VRAM RAM=8176M, BAR=8192M

BAR powinien mieć z grubsza wielkość VRAM.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resizable bar nvidia musi włączyć w sterownikach i niedługo będzie, więc nie ma czego teraz szukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Jenot napisał:

Nie działa resizable BAR - masz "okno" 256MB (środkowa pozycja), ale... adres obszaru leży powyżej 4GB, więc problem leży albo w BIOSie karty graficznej albo w Windowsie, który sobie nie radzi. Możesz zobaczyć czy to wina Windowsa uruchamiając jakąś linuksową dystrybucję z USB i odpalając z terminala polecenie "sudo dmesg |grep drm |grep BAR". U mnie wypluwa coś takiego:


lis 30 09:38:31 manjen kernel: [drm] Detected VRAM RAM=8176M, BAR=8192M

BAR powinien mieć z grubsza wielkość VRAM.

W biosie płyty głównej wszystko co dotyczy "RB" mam włączone

PBICIqb.png

2 minuty temu, Wu70 napisał:

Resizable bar nvidia musi włączyć w sterownikach i niedługo będzie, więc nie ma czego teraz szukać

Ok. Dzięki.;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli laptopowy procek tak wymiata to co zrobi desktop?

 

Edytowane przez S1lverhand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoce prawdopodobne iż, 11 generacja odzyska koronę w grach, premiera bodajże w styczniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...