Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, kingOC napisał:

Dobre pytanie, wszystko tak na prawdę rozbije się o cenę B560, swoją drogą cennik od MSI i Asus'a na Zetki już jest, premiera za tydzień a cen nowych płyt B i H nie znamy, ciekawe

Bo prawdopodobnie wyjda pozniej tak jak to mialo wczesniej miejsce.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, wamak napisał:

Jeśli Ryzen 5800X miał zegar 4,7GHz, to Rocket Lake wychodzi podobnie zegar w zegar, jak Zen 3.

A jakie taktowanie wbija 5800X dla pojedynczego rdzenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w ogole zastanawia sens 11 generacji od Intela. Nie do konca rozumiem dlaczego, albo raczej w ogole nie rozumiem.

Skoro Alder Lake ma wyjsc pod koniec roku - czyli 18 miesiecy od premiery 10th gen. AMD do tego okresu nic nie pokaze nowego wiec :hmm:

Alder Lake bedzie miec nowy socket (LGA1700), obsluge DDR5, PCIe 5 itd. Zatem PO CO wydawac hybryde robiona wciaz na 14nm, do tego z mniejsza iloscia rdzeni niz poprzednia generacja? Do tego 8/16 11th gen bedzie kosztowac ~500€. Dla porownania 8/16 10th gen mozna kupic za 350€. Nawet jesli i9 11th gen bedzie o 10% szybszy w grach od i7 10700k to i tak nie bedzie miec sensu biorac pod uwage doskonale mozliwosci podkrecania i7 10th gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby walczyc z AMD ....

Widziales sprzedaz Intel w retail ?

Nie maja nic co by moglo bezposrednio walczyc z Zen3 ... Potrzebuja czegos juz teraz dla ludzie co sa sklonni przeplacac i wydawac wiecej kasy .... Wszyscy chca nachapac sie jak najszyciej a to na kartach do kopania a to na laptopach i gotowych zestawach a to na tzw. entuzjastach ktorzy sa teraz sklonni placic 3tys za Ryzena 5900 i 4.5-5 tys za RTX-a 3080 ....

Potem juz tego moze nie byc pod koniec roku .... Rynek sie nasyci a ludzie stwierdza ze nie ma sensu wymieniac Ryzen 5800/5900X na Alder Lake.

Po latach spadku sprzedazy i posuchy jest wreszcie Bonanza na rynku trzeba korzystac ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, amsztel napisał:

Mnie w ogole zastanawia sens 11 generacji od Intela. Nie do konca rozumiem dlaczego, albo raczej w ogole nie rozumiem.

 

Gdy masz konkurencje na rynku w postaci AMD nie ma czegos takiego jak brak sensu, AMD rzucilo rekawice w cpu do gier Intelowi i ten odpowiada na Zen3. Prawdopodobnie Rokcet Lake bedzie krolem w grach jesli chodzi o topowa wydajnosc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, amsztel napisał:

Mnie w ogole zastanawia sens 11 generacji od Intela. Nie do konca rozumiem dlaczego, albo raczej w ogole nie rozumiem.

Na takim etapie wydanie produktu - nawet mniej konkurencyjnego - i zarobienie czegoś to mniejsza strata niż zabicie go, i wyrzucenie całego wpompowanego hajsu do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MitycznyJeż napisał:

Na takim etapie wydanie produktu - nawet mniej konkurencyjnego - i zarobienie czegoś to mniejsza strata niż zabicie go, i wyrzucenie całego wpompowanego hajsu do kosza.

Ma to sens... z punktu widzenia korporacji. Mniejszy z pukntu widzenia konsumenta. Chcialbym napisac, iz mam nadzieje ze konsumenci rozsadnie zaglosuja portfelami ale widzac po tym, co dzieje sie na rynku GPU mam pewne obawy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amsztel napisał:

Ma to sens... z punktu widzenia korporacji. Mniejszy z pukntu widzenia konsumenta.

Bardzo krótkowzroczne patrzenie nawet jak na perspektywę samego konsumenta - nie wydanie czegoś całkiem szkodzi konkurencyjności, a dalej i konsumentowi.

Wyobrażasz sobie jak gorzej rynek, gdyby AMD na którymś etapie stwierdziło "eee, do dupy te FX'y, nie wydajemy" i do wyboru byłyby albo phenomy, albo 2modułowe APU FM2(+) przez kilka lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MitycznyJeż napisał:

Bardzo krótkowzroczne patrzenie nawet jak na perspektywę samego konsumenta - nie wydanie czegoś całkiem szkodzi konkurencyjności, a dalej i konsumentowi.

Wyobrażasz sobie jak gorzej rynek, gdyby AMD na którymś etapie stwierdziło "eee, do dupy te FX'y, nie wydajemy" i do wyboru byłyby albo phenomy, albo 2modułowe APU FM2(+) przez kilka lat?

Rozumiem co chcesz powiedziec ale tutaj sytuacja jest zgola odmienna - my wiemy, ze kilka miesiecy pozniej wyjdzie Alder Lake. To nie tak, ze zostalibysmy z 10th gen na kolejne niewiadomo ile lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma żadnego znaczenia, po każdej generacji jest następna i już wiemy że po alder też będzie ;)

Jak wejdziesz w drugi temat i cofniesz się w czasie to przy premierze miałeś to samo - po co ten kotlet 10gen skoro w grudniu wychodzi rocket?

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze w kotlecie zwanym Comet Lake dostalismy 10core w cenie 8c oraz zdecydowanie bardziej dopracowana tablice boostow. Przy 11th gen dostaniemy mniej za wyzsza cene. Tego wlasnie nie rozumiem.

Zeby nie bylo - nie jestem zadnym hejterem Intela :) Po prostu mnie to zastanawia. Choc mam pewne podejrzenia.

 

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym problem, że jakiś sprzęt jest wydawany? Jeżeli nie jesteśmy nim zainteresowani to nie kupujemy, proste. Zawsze lepiej jak jest większy wybór na rynku.

Wadę w tym może widzieć chyba tylko ętuzjasta całkiem pozbawiony samokontroli, którego rzeczywistość zmusza do zakupu nowego cpu na premierę, bo... e... pojawił się nowy cpu :hmm:

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, MitycznyJeż napisał:

Ale w czym problem, że jakiś sprzęt jest wydawany? Jeżeli nie jesteśmy nim zainteresowani to nie kupujemy, proste. Zawsze lepiej jak jest większy wybór na rynku.

Wadę w tym może widzieć chyba tylko ętuzjasta całkiem pozbawiony samokontroli, którego rzeczywistość zmusza do zakupu nowego cpu na premierę, bo... e... pojawił się nowy cpu :hmm:

Ad1. Problemem jest z reguly nieszczery marketing probujacy ukryc wady i uwypuklic zalety danego produktu. Nie znam sie zbytnio na biznesach wielkokorporacyjnych i innych takich. Procesory interesuja mnie jedynie z technologicznego punktu widzenia :) I moje pytanie dotyczylo jedynie tej sfery. Wybaczcie, ze nie doprecyzowalem.

Ad2. Hmm... przemilcze :E Calkiem trafne spostrzezenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, amsztel napisał:

Tyle, ze w kotlecie zwanym Comet Lake dostalismy 10core w cenie 8c oraz zdecydowanie bardziej dopracowana tablice boostow. Przy 11th gen dostaniemy mniej za wyzsza cene. Tego wlasnie nie rozumiem.

Jak czytam różne posty hejtujące wydawanie kotletów w kilku ostatnich generacjach to wydaje mi się to logiczne i zrozumiałe ale jak w końcu zrobili coś nowego i widzę chwalenie kotletów to pozostaje tylko - wtf? 8:E
Dla mnie to pierwsza interesująca generacja od kilku ostatnich i właśnie w końcu dostaniemy więcej ;) (a przynajmniej jest szansa)

Zauważ też, że samych rdzeni będzie mniej tylko w i9, dla całej reszty użytkowników to też generacja bez sensu?

I w sumie, skoro wolałbyś kotleta z dodatkowymi rdzeniami to po prostu kup 10920x i będziesz zachwycony :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie pisalem co ja bym wolal. Nie mam az tak skrajnie egocentrycznego podejscia do tych spraw :)

Nie do konca rozumiem probe Intela w celu urzeczywistnienia takiej hybrydy, zamiast skupic sie na pelnym 10nm. To troche tak, jakby AMD w 2015/2016 roku wydalo Ryzena ale w litografi 28nm zamiast 14 :E Nie postapili tak ale Intel chce wlasnie cos takiego uczynic. Nie zastanawia was to ani troche?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez AMD zrobilo ten sam myk.

W cenie Ryzen 3700x dali 6 rdzeniowego 5600X ale z duzym boostem i taktowania i IPC.

Bo zauwazyli ze rynek retail w gornym przedziale gdzie sie najlepiej zarabia to przede wszystkim ludzie ktorzy graja i patrza na wyniki w grach a najlepiej zestawowo sparowanych z 3080 ...

Sami o tym mowili na prezentacji ...

To samo robi teraz Intel z 11 generacja.

10850K/10900K wypadaja w grach tak samo jak 10700K ba czasem jak i5 z K w nazwie.

10 rdzeniowce wymagaja sporego budzetu pradowego a dodatkowo caly uklad wraz z dodatkowym cache ktory dodaja zeby swiekszyc wydajnosc bylby baardzo duzy. Przeciez i7/i9 (i chyba niektore i5)  jada z jednego tego samego  die ... 

Teraz jakbys produkowal tak duzy uklad ktory dajmy mial wieksza powierzchnie o 20% od 10 generacji to spada ci uzysk i ilosc ukladow z wafla czyli leca koszta do gory ... Raczej nie porzadane ? Nie mowiac o poborze pradu i olbrzymich ilosciach ciepla ostrym biningu ktory bylby wymagany ...

Rozwiazaniem  bylby Intelowy tzw. 10nm proces ktory nie jest znowu gotowy na tak duze uklady  (znowu uzysk i koszta).

Przeciez dlatego AMD ma budowe chipletowa .Chcesz miec 12 rdzeni musisz wziasc dwa uklady tak naprawde.

Zen 3 i teraz Rakieta to tak naprawde na ta chwile produkty przygotowane dla konretnego klienta.To jest konretny business case na ta chwile. Wykorzystuja sytuacje rynkowa. Kazdy sie spieszyl i niektorym wyszlo jak wyszlo ...

Od RTX-a czy nowych kart od AMD po konsole  a teraz procesory ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, amsztel napisał:

Nie do konca rozumiem probe Intela w celu urzeczywistnienia takiej hybrydy, zamiast skupic sie na pelnym 10nm.

Te rzeczy nie są względem siebie zamienne. Porzucenie Rocket Lake-S nie przyspieszyłoby premiery procków w 10nm, a Intel miałby niemal 2 lata bez premiery układów do desktopów (przy zwiększającym dominację AMD i wściekłych np. producentach płyt głównych). Inna sprawa jak im ten port do 14nm wyszedł bo wydajnościowo wygląda to słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...