Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
14 minut temu, xtn napisał:

 w takiej sytuacji AMD może sobie odpuścić wydanie Ryzena 5600 w cenie poniżej 1000zł i trzymac ciagle Ryzena 3600 jako model z tego przedziału cenowego.

AMD musi kiedyś zakończyć produkcję Ryzen 3xxx. No i nie ma sensu czekać, by Intel ich dojechał jak spoczną na laurach. Także nie sądzę, by Ryzen 3000 były na siłę trzymane. Sądzę, że mogą być jeszcze niezłe promocje na Ryzen 3000 (czyszczenie magazynów).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Mareek1991 napisał:

Że Rocket jest taką trochę zapchajdziura i jak piszesz jest wciskany na siłę to jest wiadomo w końcu przeportowuja go do starego 14nm bo inaczej nie mają jak wydać. Ja jednak jakoś nie wierzę że Adler wyjdzie w tym roku. Mało to razy przecieki zapowiadały szybsza premierę niż wyszła w rzeczywistości? Choćby comet miał wyjść na początku 2020 a wyszedł dopiero w maju więc połowie drugiego kwartału. Rocket też zapowiadali w przeciekach na początek 2021 a zadebiutuje prawie w kwietniu. Także ja stawiam że Adler to będzie pierwszy kwartał 2022 a może i drugi kwartał jako że zmiana procesu technologicznego a wiadomo jak Intelowi to od dawna idzie. 

Nic w tym odkrywczego że mogą się nie pojawić w tym roku :-)  ale na 100% równo roczek od teraz i na pewno już bedą w miarę zadomowione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, unadarek napisał:

Nic w tym odkrywczego że mogą się nie pojawić w tym roku :-)  ale na 100% równo roczek od teraz i na pewno już bedą w miarę zadomowione

Wydanie to jedno, jeszcze zostaje kwestia ceny. Patrząc jak wszystko idzie w górę i są problemy z półprzewodnikami itd. to jakoś mam obawy że ta platforma jako że wprowadza rewolucje, wydajne i mniejsze rdzenie, pcie 5.0, DDR 5, nowe płyty, nowe pamięci będzie przez pół roku od debiutu a może i rok w tak zaporowej cenie że nie opłaci się zmieniać choćby z mojego 10 gen. Entuzjaści się rzucą ale tacy jak ja poczekają. :) I jeszcze zostaje kwestia wzrostu wydajności. Niby teraz wygląda to pięknie bo będzie w końcu rewolucja ale jak to wyjdzie w praktyce? :)

Zapisalem sobie Twój post, :D równo za rok zobaczymy czy był trafny. :D

Edytowane przez Mareek1991
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co gdybać w ogóle. Rakiety na pewno dadzą przyrost wydajności w grach (no bo jak inaczej i po co je wydawać.. ?), a Alder wyjdzie zapewne w 2022 (bo jaki sens jest wypuszczać generację, tylko po to, żeby przestała się sprzedawać po kilku miesiącach). Tyle w temacie. Nie mam szklanej kuli, ale to co napisałem zamyka mi się po prostu w granicach zdrowego rozsądku. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
25 minut temu, Kyle_PL napisał:

AMD musi kiedyś zakończyć produkcję Ryzen 3xxx. No i nie ma sensu czekać, by Intel ich dojechał jak spoczną na laurach. Także nie sądzę, by Ryzen 3000 były na siłę trzymane. Sądzę, że mogą być jeszcze niezłe promocje na Ryzen 3000 (czyszczenie magazynów).

Nie musi, 2600 chyba nadal produkuja. Nie czują konkurencji ze strony Intela w wydajnosci dla Ryzen 5600x to dlaczego ten sam cpu mieli by sprzedawać jako 5600 ze sztucznie obnizonymi zegarami  w dużo niższej cenie. 

Ryzen 2600 6/12 - 700zł

Ryzen 3600 6/12 - 900zł

Ryzen 3700x 8/16 - 1300zł

Ryzen 5600x 6/12 - 1400zł

Każdy może sobie zrobić upgrade na posiadanej płycie. Przez głupotę Intela, AMD jest teraz w bardzo komfortowej sytuacji cenowej. 

Ostatnio mój kumpel, prawie wyznawca Intela prosił, żebym mu kompa na Ryzen 3600 złożył bo podobno są dużo lepsze, a Intel się już nie liczy :) Ostatecznie kupił i5-10400F za 600zł na b460 za 350zł i jest bardzo zadowolony.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, GS01 napisał:

... a Alder wyjdzie zapewne w 2022 (bo jaki sens jest wypuszczać generację, tylko po to, żeby przestała się sprzedawać po kilku miesiącach). Tyle w temacie. Nie mam szklanej kuli, ale to co napisałem zamyka mi się po prostu w granicach zdrowego rozsądku. 

Intel już nie raz wydawał dwie generacje  zaledwie w odstępach kilku miesięcznych

Rok 2015 Broadwell(Kwiecień), SkyLake(Czerwiec)
Rok2017 KabyLake(Styczeń), CoffeLake(Październik)
Więc dla Intela żaden problem wydać dwie gen w ciągu roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xtn napisał:

Nie musi, 2600 chyba nadal produkuja. Nie czują konkurencji ze strony Intela w wydajnosci dla Ryzen 5600x to dlaczego ten sam cpu mieli by sprzedawać jako 5600 ze sztucznie obnizonymi zegarami  w dużo niższej cenie. 

Ryzen 2600 6/12 - 700zł

Ryzen 3600 6/12 - 900zł

Ryzen 3700x 8/16 - 1300zł

Ryzen 5600x 6/12 - 1400zł

Każdy może sobie zrobić upgrade na posiadanej płycie. Przez głupotę Intela, AMD jest teraz w bardzo komfortowej sytuacji cenowej. 

Ostatnio mój kumpel, prawie wyznawca Intela prosił, żebym mu kompa na Ryzen 3600 złożył bo podobno są dużo lepsze, a Intel się już nie liczy :) Ostatecznie kupił i5-10400F za 600zł na b460 za 350zł i jest bardzo zadowolony.

3700X to chyba mało śmieszny żart, kiedy odstaje w grach od 5600X, a w programach są prawie na równi :E 3600 ma jeszcze sens, bo dopłata do 5600X jest sporawa, ale w cenie 700-1k zł obecnie królem będzie 10600KF na promkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki ananda sa płaskie i bez gpu load i nic nie znaczace

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Czemu rakiety miałby trzymać cenę

Bo do 8 rdzeni jest lepsza od ryzena i w grach i programach

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

jeśli nie będzie masakry wzgl. Comet?

intel jest producentem comety i jak bedzie chciał to podwyższy jego cenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TheMr. napisał:

Z dnia premiery do 5xxx dawali FC6, tydzień później dopiero AC Valhalla. I Proshop miał niższą cenę bo sprzedawał Tray a nie OEM/BOX. 

Nieprawda, Proshop sprzedawał normalne boxy. Sferis miał tray w niskiej cenie na premierę

2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Jeszcze nie grałem w grę, której ilość gołych 4 rdzeni była dla mnie problemem, za to spotkałem gry, gdzie wydajność rdzenia jest problemem (GTA 5, gdzie i5 2400 nie potrafi utrzymać stałych 60FPS, albo Crysis 1, gdzie po wejściu do jednej z wiosek, tej zaminowanej naokoło, na początku gry brakuje kilkadziesiąt procent mocy CPU podczas walki, bo są spadki do 4x FPS, a używane są może ze dwa rdzenie). Hitman z 2016 roku to samo - nie wyrabia stałych 60 FPS na i5 2400 i nie widzę w benchach by SMT tutaj ratowało tyłek (test na PurePC i5 4xxx vs i7 4xxx).

ps. sprawdzałem to też w niskiej rozdzielczości gdzie GPU się nudziło, a FPS leciały w okolice 4x FPS

Spróbój Fortnite, złożyłem dziecku specjalnie do grania w tą grę drugi PC z i5-6500 bo niby mało wymagająca i grać się nie da nawet z 2080Ti, ciągłe ściny i szarpanie - procek 100% load cały czas na wszystkich rdzeniach

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, TheMr. napisał:

3700X to chyba mało śmieszny żart, kiedy odstaje w grach od 5600X, a w programach są prawie na równi :E 3600 ma jeszcze sens, bo dopłata do 5600X jest sporawa, ale w cenie 700-1k zł obecnie królem będzie 10600KF na promkach. 

Dla uzykowników tego forum tak ale dla zwykłych ludzi to 8/16 w cenie niższej niż 5600x 6/12. To jest odpowiednie pozycjonowanie na rynku.  Poza tym numer x700x to jest wyżej niż x600x :) 

44 minuty temu, darkonza napisał:

Ryzen 2000 to inny proces, nie robi konkurencji dla 5000, ale Ryzeny 3000 to juz tak bo to w tym samym procesie 7nm. Przyznam ze nie rozumiem dlaczego AMD nie zrezygnowało już dawno z Ryzenów 3000 i nie robi w 7nm tylko 5000, przecież zamiast robić Ryzena 3600 mogli by na prawie tym samym kawałku krzemu zrobić Ryzena 5600 i sprzedać go za 1100 zeta zamiast za 900.

Tuż przed premierą Ryzenów 5000 rosły ceny 3000 i wydawało sie iż to wyprzedaż z magazynów i ze sie kończą, a tu sie okazuje ze klepią je dalej. Jaki w tym sens skoro mocy przerobowych w 7nm brakuje? Skoro za ten sam krzem z archi 5000 dostana więcej niż gdy na krzemie wypalone jest 3000?

Pozycjonowanie na rynku. 3600x nie sprzedadzą w cenie 5600x, a 5600 musiałoby kosztowac tyle co 3600, więc generowałoby niższe przychody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, darkonza napisał:

Nie niższe tylko wyższe :)

Klepią teraz rdzenie 3000, ale gdy zmieniaja projekt który jest klepany z Zen2 na Zen3 to z każdego wafla zamiast kroic 3600 kroją 5600.  Jeśli zaczną te nowe 5600 sprzedawać po 1100 to beda do przodu o 20% na kazdym procu niż by mieli dalej sprzedawać 3600 za 900pln.

Niższe względem 5600x gdzie i tak sprzedaja cały nakład.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, darkonza napisał:

No więc jak sprzedaja wszystkie 5600x to zamiast 3600 po 900 zeta moga sprzedawać jeszcze więcej 5600x po 1500 zeta

Moga ale tego nie robią i ciezko to zrozumieć, ze wolą klepac coś co sprzedaja taniej zamiast produkowac tylko to co sprzedaja drozej

Może produkują 5600x w takiej ilości żeby własnie nie schodzić z ceny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, TheMr. napisał:

Myślałem, że Intel daje 18-20 MB :E My bad.

Tak czy tak, połowicznie masz rację bo L3 oberwało gdzieś wewnętrznie i opóźnienia mordują wydajność tych CPU. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, darkonza napisał:

Przecież schodzą skoro sprzedaja krzem po 900.

Wyrzucić z rynku 3600 i 3600X i w zamian klepać 5600 w cenie 1100 - 1200. Wtedy by nie zeszli z ceną a "podeszli" w górę. Sprzedawali by 7-mio nanometrowy krzem po minimum 1100, a tak sprzedaja po 900

Spadłaby drastycznie sprzedaż 5600x. Tak samo jak mało kto kupował 1600x/2600x/3600x jak były wersje bez X. Teraz żeby temu zapobiec, po prostu nie wydali 5600 :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, darkonza napisał:

Wyrzucić z rynku 3600 i 3600X i w zamian klepać 5600 w cenie 1100 - 1200. Wtedy by nie zeszli z ceną a "podeszli" w górę. Sprzedawali by 7-mio nanometrowy krzem po minimum 1100, a tak sprzedaja po 900

Po prostu błędnie zakładasz że każdy klient zawsze dopłaci, muszą mieć coś w segmencie/cenie 3600 i nie może być to 5600 bo on by właśnie zabił zyski z 5600x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd jest ta pewność że AMD w ogóle wypuści 5600? Podejrzewam że gdyby to mieli zrobić ten CPU już by wyszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę pisać "a nie mówiłem" ale kilka dni temu w trakcie wymiany postów o IPC zwróciłem uwagę że na wydajność w grach ma wpływ szybkość komunikacji między rdzeniami, ram, dostęp do pamięci cache. Podniecanie się wynikiem SC jako wymiernikiem wydajności w rozrywce nie sprawdziło się. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
50 minut temu, blubaju napisał:

A skąd jest ta pewność że AMD w ogóle wypuści 5600? Podejrzewam że gdyby to mieli zrobić ten CPU już by wyszedł.

Prędzej AMD wypuści model XT niż nonX.:naughty::szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Rakiety jest tylko jedna szansa to ze bedzie sie krecic jak szalona .

Tylko w ten sposob bedzie mozna skompensowac/zmniejszyc opoznienia ale na to sie nie zanosi ....

No ale beda tacy ktorych skusi magia PCI-E 4.0 ... ktory notabene nie jest praktycznie nikomu na ta chwile potrzebny no chyba ze dla cyferek i benchamarkow.

Biore oczywiscie uwage ze istnieje 1% uzytkownikow ktora skorzysta z wiekszego odczytu/zapisu sekwencyjnego na dysku M2 ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grayman_1 napisał:

Dla Rakiety jest tylko jedna szansa to ze bedzie sie krecic jak szalona .

Ale nie kreci,zarówno kometa jak rakieta sa maskowane zegarem.Zreszatą juz od 6 generacji oc procesora jest przeciętne a od 8 procesory non k maja wysokie zegary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na płytach b560 można puścić 10700f bez power limitu tak jak na z490? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Power limit to ściema w procesorach w pc i jak sie pojawiło to z założenia miało zadanie schłodzić procesory na chłodzeniu boks .

Gdzieś tam znajdziesz jakieś odstępstwa i tymi odstępstwami zawsze tłumacza swoje teorie  tutaj  na forum,to inna sprawa

 

Co do B560 to poczytaj która lepsza ,lepsze sekcja zasilania etc etc i tyle

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie czym te b560 sie różnią od z 490?( które  sa na rynku długo i sa sprawdzone w testach) i ze je tak chcecie skoro cena ta sama.Co innego że ta B wygląda na feste sekcje zasilania

Z założenia B to nisza seria i mogłaby tylko przyciągnąć ceną

 

Realtek ALC 4080 uła a co to za wynalazek?Ktoś miał do czynienia względem 1220 jest boost ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, jurekk napisał:

Power limit to ściema w procesorach w pc i jak sie pojawiło to z założenia miało zadanie schłodzić procesory na chłodzeniu boks .

Co nie zmienia faktu, że może w biosie mieć to odblokowane, a może mieć zablokowane bez możliwości odblokowania - ot tak dla segmentacji rynku :)

 

13 minut temu, Watimis napisał:

Nie nie nie kolego. MSI Z490 A Pro kosztuje około 700, na pewno nie kupię B560 w cenie podobnej a tym bardziej wyższej. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...