Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

PCI-E 3.0 z chipsetu u AMD pojawiło się dopiero w B550 / X570 (tańsze X570 mają PCI-E 3.0 a droższe dopiero mają 4.0). Mam na myśli wersję portów np. PCI-E x1. Natomiast AMD X470 mają starodawne PCI-E 2.0.

Każdy producent ma swoje grzechy. Przykładowo Intel niby od dawna ma te PCI-E x1 w standardzie 3.0, ale za to aż do CometLake miał przestarzałą magistralę PCI-E 3.0 x4 między mostkiem a CPU - to nawet nie byłby problem, gdyby miał osobne linie dla SSD ... ale niestety nie miał. Dopiero RocketLake i B560 / Z590 pod tym względem jest na czasie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, blubaju napisał:

Dziwne, że AMD w swojej platformie mainstreamowej jaką była AM3/+  aż do 2017 nie zaktualizowało PCIE do wersji 3.0 :szczerbaty: Zrobiły to dopiero Ryzeny w AM4. Intel to zrobił w 2012 wraz z premierą IvyB

Może nie było to potrzebne, zobacz nawet teraz jaka karta wykorzysta 100% PCI-E 4.0 żadna, nawet RTX3090FE nie wykorzysta. @Kyle_PL to dlaczego jak klikam na swoim B450 na GPU-Z to mi pokazuje PCI-E 3.0 dla karty graficzne, no jest, B550 i X570 wprowadziło PCI-E 4.0 jak już.

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Stjepan666 napisał:

. @Kyle_PL to dlaczego jak klikam na swoim B450 na GPU-Z to mi pokazuje PCI-E 3.0 dla karty graficzne, no jest, B550 i X570 wprowadziło PCI-E 4.0 jak już.

Bo pisałem o wersji PCI-E wychodzących z chipsetu (te białe x1). To o czym piszesz, to linie z procesora, czyli inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

Bo pisałem o wersji PCI-E wychodzących z chipsetu (te białe x1). To o czym piszesz, to linie z procesora, czyli inna bajka.

Aha spoko, już rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2021 o 18:22, blubaju napisał:

FXy mają magistralę PCI E 3.0 dla dedykowanej GPU czy 2.0? :hmm:

Ta mają 3.0, w marzeniach, 2.0 i to jeszcze pchane przez mostek północny po szynie HyperTransport, jeszcze chwila i USB będzie od tego szybsze. ?

W dniu 23.04.2021 o 18:28, Stjepan666 napisał:

FX mają PCI-E 2.0. ale SATA3 i USB3 mają.

USB3 i SATA3 to miał już na płytach Phenom II ;) (Oczywiście nie natywnie, jedynie w formie kontrolerów EC)

7 godzin temu, blubaju napisał:

Dziwne, że AMD w swojej platformie mainstreamowej jaką była AM3/+  aż do 2017 nie zaktualizowało PCIE do wersji 3.0 :szczerbaty: Zrobiły to dopiero Ryzeny w AM4. Intel to zrobił w 2012 wraz z premierą IvyB

  Bo nie miało to żadnego uzasadnienia technologicznego, wymagało by nowego chipsetu (następcy serii 900), a i tak w dalszym ciągu wąskim gardłem była magistrala HT
FX był paździerzem, nie dość że niewydolnym wydajnościowo, to AMD poszło jeszcze najniższą linią oporu i zapakowało ten CPU na przestarzałą platformę odziedziczoną po Phenomie.

Intel w między czasie wsiorbał mostek północny do CPU i technologicznie uciekł do przodu.
 

PS. To jest temat o Intelu, myślałem że wbiłem w coś innego. ?

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DisconnecT napisał:

Ta mają 3.0, w marzeniach, 2.0 i to jeszcze pchane przez mostek północny po szynie HyperTransport, jeszcze chwila i USB będzie od tego szybsze. ?

NeuraLink będzie szybsze niż to co teraz mamy, NetRunner wersja rzeczywista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ost elementy dotarly wiec mozna dokonczyc skladanie :D

M8KzQFV.jpg

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To za 8h foty całości?

Mysle, ze sie uda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj znać jak Ci z590 ogarnia te pamięci. Celujesz w gear 1 3600/3733 i niskie timingi czy gear 2 i 4400? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

daj znać jak Ci z590 ogarnia te pamięci. Celujesz w gear 1 3600/3733 i niskie timingi czy gear 2 i 4400? 

Gear 2 nie jest warte nawet jakbym mial 5ghz na budziku ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę nawet grafa ze średniej półki, wiadomo dlaczego, RX 6900XT lub RTX 3080/3090 są dzisiaj w cenie miliona monet. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Widzę nawet grafa ze średniej półki, wiadomo dlaczego, RX 6900XT lub RTX 3080/3090 są dzisiaj w cenie miliona monet. :E

GPU jest pozyczone od kolegi do czasu az spadna ceny i uda sie cos upolowac normalnego ;)  Nawet taki 5600XT STRIX jakby byl dostepny to zapewne za 3-4k :rotfl: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

GPU jest pozyczone od kolegi do czasu az spadna ceny i uda sie cos upolowac normalnego ;)  Nawet taki 5600XT STRIX jakby byl dostepny to zapewne za 3-4k :rotfl: 

To powiedz mu że pożyczasz do 2022 ja już się z tym pogodziłem że będę się kisił na GTX1050Ti do 2022 roku. ;):E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy kolega będzie skłonny pożyczyć na kilka lat ,  a nie czekaj teraz maja wyjsc 3080Ti za 1200$ ?

Edytowane przez DarkEater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jedyne karty w normalnych cenach dostępne od ręki to GT710 więc. :E  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

ciekawe jak z temperaturami sekcji będzie w tym asrocku  z AIO

Bedzie chlodna ;) Na przod dokladam jeszcze 3x120mm i na top 3x120 wentyle ale to juz nie dzis. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7x120 wypychające powietrze i 3x wciągające ? ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

GPU jest pozyczone od kolegi do czasu az spadna ceny i uda sie cos upolowac normalnego ;)  Nawet taki 5600XT STRIX jakby byl dostepny to zapewne za 3-4k :rotfl: 

Jak się skopie GPU to co mu oddasz? XD kolega wie, że na pożyczaniu tego GPU jest w plecy kilka koła, które mogły z miejsca dzisiaj dostać? A w 2022 może już będzie pewnie kilka K PLN mniej.

Pijawka & Frajer TM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 5600 XT powinien mieć jeszcze trwającą gwarancję,więc nie problem,że za rok czy dwa lata się zepsuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jak się skopie GPU to co mu oddasz? XD kolega wie, że na pożyczaniu tego GPU jest w plecy kilka koła, które mogły z miejsca dzisiaj dostać? A w 2022 może już będzie pewnie kilka K PLN mniej.

Pijawka & Frajer TM. 

Nie kazdy kopie  i nie kazdy jest tak pazerny na kase. Ciesze sie, ze mam takich znajomych jakich mam a nie takich nie takich jak Ty, ktorzy tym bardziej nie powinny interesowac sie tym co by bylo gdyby ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nawet taki laik jak ja zauważył że robił testy na 10700k.

To tylko blad na planszy, pisal o tym w komentarzu, ze test jest na 11700k. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...