Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jaki jeden zegar? i5 2400, i5 9400f i chyba nawet i5 10400f nie ma takiego cyrku, a ma "jeden zegar"?

Nie, nie mają jednego zegara. Jeden zegar był przed wprowadzeniem turbo, czyli core2duo/quad.

13 minut temu, Kyle_PL napisał:

Potrzebnym do czego? (...)

Serio chcesz by tłumaczyć podstawowy zamysł mechanizmu turbo?

Powtórzę: Tobie nie przeszkadzają power limity, ale samowolka i dezinformacja z nimi związana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jakie tam BCLK, tutaj tylko prawdziwe OC :rotfl:

Potrzebowałem pcie 4 do obliczeń, wiec zbytnio mi na oc niezależy. Ale głupio by wyglądało mając z490 aqua , pakować i5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, novi napisał:

Potrzebowałem pcie 4 do obliczeń, wiec zbytnio mi na oc niezależy. Ale głupio by wyglądało mając z490 aqua , pakować i5 :)

Ta Aqua za pierdylion monet?? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
47 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ta Aqua za pierdylion monet?? :P

Za 1/3 ceny sklepowej, nówka sztuka, ale i tak droższa od procesora ^^. I9 by się przydało, ale nie będę takim wariatem... komp służy tylko do obliczeń teraz, moze cos zyskam :). Ostatni raz grałem z 3 tygodnie temu,  może 4 :). Ogolnie sporo się zmieniło, komp wisial juz na olx I byli chętni, teraz dopakuje ten procek i bude jakas adekwatna do innych komponentów. I zobaczę co dalej, moze komp pojdzie w świat :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Intel sam daje producentom pełną dowolność w kwestii PowerLimitów, to i efekt jest jaki jest. Ten czas TAU to tylko luźna sugestia w praktyce nic nie znacząca - taka decyzja intela.

AMD też daje producentom dowolność w wielu kwestiach i np. na jednej płycie Ryzen będzie throttlował regulaminowo powyżej 90-95 stopni, na innej będzie się grzać do zawieszenia kompa, czyli ~120 stopni.

Pisałem wcześniej - rekomendacje Intela są jasne do tego stopnia, że jaśniejsze być nie mogą. Ale to tylko rekomendacje, producenci mobasów zrobią co chcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałem z 5.0GHz na wszystkich rdzeniach ze względu na wysokie V.

Teraz testuję jak CPU się zachowuje przy ograniczeniu liczby rdzeni dla Turbo powyżej x49.

Wygląda to całkiem ciekawie, ale sporo ustawiania przez punkty V/F.

Xr53DuI.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomcug napisał:

AMD też daje producentom dowolność w wielu kwestiach i np. na jednej płycie Ryzen będzie throttlował regulaminowo powyżej 90-95 stopni, na innej będzie się grzać do zawieszenia kompa, czyli ~120 stopni.

Ale żeś wymyślił... Ryzen sam throtluje temperaturę a nie płyta główna. Maksymalna temperatura nie przekroczy 90-95 stopni.

big_thermals-ryzen-5000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Subman napisał:

Ale żeś wymyślił... Ryzen sam throtluje temperaturę a nie płyta główna. Maksymalna temperatura nie przekroczy 90-95 stopni.

A Ty wiesz, że limit temperaturowy można dostosować podobnie jak na Intelu? Bo chyba nie bardzo i poza marketingowymi slajdami nie masz nic do dodania w temacie. Obecnie w kwestii throttlingu na AMD jest już mniejszy burdel, ale w czasach Zen i Zen+ jajca były naprawdę konkretne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Subman napisał:

Ale żeś wymyślił... Ryzen sam throtluje temperaturę a nie płyta główna. Maksymalna temperatura nie przekroczy 90-95 stopni.

 

Masz ryzena to sprawdz u siebie zanim wstawisz ten marketingowy belkot ;)

12 godzin temu, novi napisał:

Ostatni raz grałem z 3 tygodnie temu,  może 4 :).

Czy Ty dobrze sie czujesz?? :cry:

Wrzucaj proca i sprawdzaj czy zrobi 5.0 na jakims sensownym napieciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, tomcug napisał:

A Ty wiesz, że limit temperaturowy można dostosować podobnie jak na Intelu? Bo chyba nie bardzo i poza marketingowymi slajdami nie masz nic do dodania w temacie.

Napisałeś o 120 stopniach na CPU i o rzekomym throtlingu stosowanym wtedy przez płytę główną. Jest to fałsz w stosunku do najnowszych Ryzenów. Nie dotarło? To kup sobie Ryzena i sam sprawdź.

18 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Masz ryzena to sprawdz u siebie zanim wstawisz ten marketingowy belkot ;)

Aha. Dobra to jak ktoś będzie się podpierał danymi podanymi w materiałach Intela to od teraz też będę je nazywał "marketingowym bełkotem" ;) 

Mam Ryzena - i wyobraź sobie że to co podaje AMD w "marketingowym bełkocie" jest prawdą ? Co więcej - może to jest nowość dla Ciebie, ale maksymalna pobierana moc przez Ryzeny na stocku (PPT) ( u mnie - 142W ) też jest  bardzo ściśle określona i nigdy nie jest przekraczana. No chyba że sami ją sobie zmienimy.

tdg9p94.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
32 minuty temu, Subman napisał:

Mam Ryzena - i wyobraź sobie że to co podaje AMD w "marketingowym bełkocie" jest prawdą ? Co więcej - może to jest nowość dla Ciebie, ale maksymalna pobierana moc przez Ryzeny na stocku (PPT) ( u mnie - 142W ) też jest  bardzo ściśle określona i nigdy nie jest przekraczana. No chyba że sami ją sobie zmienimy.

tdg9p94.png

Wszystkie limity mozna zdjac na mobo w bios, wez sie juz nie kompromituj ;) Tomcug ci napisal wyraznie, ze mozna dostosowac limity podobnie jak na Intelu a Ty wyjezdzasz a ustawiniami auto, ja rozumiem , ze bios moze byc ci obcy ale warto wyjsc poza ustawienia auto ;)

@tomcug kup sobie Ryzena :rotfl:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Czy Ty dobrze sie czujesz?? :cry:

Wrzucaj proca i sprawdzaj czy zrobi 5.0 na jakims sensownym napieciu.

Najwidoczniej pokoronawirusowe komplikacje trochę w główce namieszały :E . Będę wrzucał, na razie robie porównanie kopania chia na 10700k vs 11700k , dzis cepa będę miał, jak się zmobilizuje to może dziś go wrzuce. Chyba na 5ghz nie ma co liczyć, pewnie przy dobrych wiatrach 4.9ghz bedzie maxem :E . Sie sfrajerzylem, wzialem specjalnie kf , bo myslalem ze i9 nie ma kf, wiec liczyłem że kf bedzie wieksza szansa na lepszy bin, ale raczej to nie robi. W xcum jest promocja na te proce, dodatkowo można przytulić 2 gry, gdzieś za 150zl powinny pójść. Jakbym szybciej ogarnął że i9 tez sa kf to bym wzial k za 50zl więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
30 minut temu, Subman napisał:

Napisałeś o 120 stopniach na CPU i o rzekomym throtlingu stosowanym wtedy przez płytę główną. Jest to fałsz w stosunku do najnowszych Ryzenów.

Nigdzie nie pisałem o "throttlingu stosowanym przez płytę główną" i 120 stopni też było w innym kontekście niż próbujesz sugerować. Daruj sobie też wycieczki osobiste, ja od czasu premiery pierwszych Zenów przerobiłem kilkadziesiąt kombinacji CPU/MOB i doskonale wiem, jak różny potrafi być wachlarz zachowań.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, novi napisał:

 Sie sfrajerzylem, wzialem specjalnie kf , bo myslalem ze i9 nie ma kf, wiec liczyłem że kf bedzie wieksza szansa na lepszy bin,

Nie ma to znaczenia, mozesz trafic 11900K z gorszym binek niz 11700K a widzialem tez 11700KF z  SP 89, ktorym mozna nazwac juz niezlym selektam. Kumepl ugadal sie z "Silicon Lottery" , ze jak trafia bin pow SP95 to beda sie do niego odzywac..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomcug napisał:

Nigdzie nie pisałem o "throttlingu stosowanym przez płytę główną" i 120 stopni też było w innym kontekście niż próbujesz sugerować. Daruj sobie też wycieczki osobiste, ja od czasu premiery pierwszych Zenów przerobiłem kilkadziesiąt kombinacji CPU/MOB i doskonale wiem, jak różny potrafi być wachlarz zachowań.

Serio chciałbym zobaczyć jakikolwiek system z Zen 3 na którym osiągniesz stabilnie 115 albo nawet te 110 stopni. Jeśli się mylę - to mi to udowodnij. I nie rozmawiajmy o starych seriach Zen, bo to nie ma sensu.

A jeśli chodzi o limity na Intelach - przecież tu rozmawiamy o różnych specyfikacjach stockowych (non-OC) stosowanych przez producentów płyt głównych. I widać to doskonale w materiale Hardware Unboxed dot. płyt B560. Jeśli ktoś chce porównywać te stockowe parametry na Intelu do AMD z OC z customowymi ustawieniami to jest to nieporozumienie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
41 minut temu, Subman napisał:

Serio chciałbym zobaczyć jakikolwiek system z Zen 3 na którym osiągniesz stabilnie 115 albo nawet te 110 stopni. Jeśli się mylę - to mi to udowodnij. I nie rozmawiajmy o starych seriach Zen, bo to nie ma sensu.

 

Ty masz gosciu problem ze zrozumieniem tego co ktos pisze?? "na jednej płycie Ryzen będzie throttlował regulaminowo powyżej 90-95 stopni, na innej będzie się grzać do zawieszenia kompa, czyli ~120 stopni. "

Gdzie ktos pisze o stabilnosci oraz stockowych ustawieniach kiedy limity to ingerencja juz w bios wiec nie stock. :rotfl:

Nie odwracaj kota ogonem jak nie masz juz nic ciekawego do napisania i radze przeczytac jeszcze raz co kto pisal i o czym, a nie dobierac sobie wypowiedzi pod wlasne widzimisie i odpowiadanie na cos czego ktos nie napisal ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Nie, nie mają jednego zegara. Jeden zegar był przed wprowadzeniem turbo, czyli core2duo/quad.

No właśnie ... o tym pisałem. Brak limitu mocy nie oznacza, że musi być jeden stały zegar na CPU.

15 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Serio chcesz by tłumaczyć podstawowy zamysł mechanizmu turbo?

Wytłumacz mi czemu intel nie zrobi takiego turbo jak w i5 2400, 9400f czy 10400f. Albo lepiej, ja Ci wytłumaczę: bo RocketLake to tak energożerne ciepłe kluchy, że by im się marketing zawalił i muszą dawać limity mocy, by nie musieli pisać oficjalnie że najpodlejszy rocketLake ma TDP 125W (jak nie lepiej) by utrzymać taktowanie turbo (tak jak utrzymuje je bez problemu i5 9400f choćby). Efekt taki, że przy TDP 65W i5 11400f jest wolniejszy niż i5 10400f.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ty masz gosciu problem ze zrozumieniem tego co ktos pisze?? "na jednej płycie Ryzen będzie throttlował regulaminowo powyżej 90-95 stopni, na innej będzie się grzać do zawieszenia kompa, czyli ~120 stopni. "

Kolego, to chyba ty masz jakiś problem. Skoro są jakieś systemy Ryzen które rzekomo się zawieszają przy 120 stopniach CPU, to pokaż mi jakikolwiek system z Zen 3 na którym widać te 115 lub nawet 110 stopni na CPU. Czego tu nie rozumiesz ??? Błagam litości ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, tomcug napisał:

AMD też daje producentom dowolność w wielu kwestiach

Rozmawiamy teraz o burdelu w kwestii realnej obsługi power limitów i tdp u intela przez producentów płyt głównych w serii RocketLake, i kwestii tego jak do tego podchodzi sam intel (róbta w sumie co chceta) a nie o "innych kwestiach".

13 godzin temu, tomcug napisał:

Pisałem wcześniej - rekomendacje Intela są jasne do tego stopnia, że jaśniejsze być nie mogą.

I co z tego, skoro ta "jasność" nic dla producentów płyt nie znaczy, bo i tak mają te limity gdzieś?

Gdyby producenci ostro trzymali się tych limitów, to wydajność RocketLake z napisem TDP65W byłaby bardzo, bardzo blada - i to jest wytłumaczeniem z jakiego powodu mamy ten chaos u intela w RocketLake.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Subman napisał:

Kolego, to chyba ty masz jakiś problem. Skoro są jakieś systemy Ryzen które rzekomo się zawieszają przy 120 stopniach CPU, to pokaż mi jakikolwiek system z Zen 3 na którym widać te 115 lub nawet 110 stopni na CPU. Czego tu nie rozumiesz ??? Błagam litości ?

Czy gdzieś pisałem, że chodzi stricte o Zen 3? Z tej generacji miałem możliwość odpalić proce tylko na jednej płycie, więc dokładnie Ci nie powiem, ale do Zen 2 włącznie totalny brak throttlingu i latanie sobie proca grubo powyżej 100 stopni było normą - także na Threadripperach, które oficjalnie miały wpisane w tabele Tj. Max 68 stopni :lol2: Z drugiej strony były też płyty, które po dobiciu ledwie do 70 stopni od razu resetowały kompa. To tak samo jak z samowolką producentów w kwestii limitów energetycznych na Intelach - sprawa ciągnie się od wielu lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tomcug napisał:

To tak samo jak z samowolką producentów w kwestii limitów energetycznych na Intelach - sprawa ciągnie się od wielu lat.

Jednak to przy RocketLake ta samowolka ma ogromny praktyczny wpływ. Po prostu nie słyszałem, by przy takim i5 10400f były aż takie jazdy z tego tytułu, jak przy i5 11400f. Po prostu RocketLake żłopią za dużo mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomcug napisał:

Czy gdzieś pisałem, że chodzi stricte o Zen 3? 

Nie napisałeś, ale według mnie logicznie jest porównywać ostatnie procesory Intela z ostatnimi AMD.  Odnosiłem do tego Twojego komentarza do posta @Kyle_PL i zrozumiałem że tu chodzi o domyślne ustawienia płyty i procesora Intela i analogicznie porównujemy stockowe ustawienia AMD. Według mnie obecnie sytuacja w AMD jeśli chodzi o te limity mocy/temperaturowe na stocku jest o wiele bardziej uporządkowana niż na Intelu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Gdyby producenci ostro trzymali się tych limitów, to wydajność RocketLake z napisem TDP65W byłaby bardzo, bardzo blada

A czemu mieli by sie trzymać?

U ciebie jest błąd w logice.W 65 watach ma sie znaleźć tylko gwarantowany zegar bazowy i nic wiecej

 

Co do braku zabezpieczenia temperaturowego to jest jakieś dziwne.Nie wiem jakim cudem AMD na to pozwoliło.To nie lata 90 te i palące sie bartony

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dziwne, niby nie ma a sie nie palą jak bartony, które niby miały ale nie działało ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PL nie jest potrzebne bo po przesadzeniu zawsze dojdzie do limitu temperaturowego czy to sekcji mobo czy cpu

Pozbawiać zabezpieczenia temperaturowego to sie prosić o problem ,choćby z powodu awarii colera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...