Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Hehe. Śmiechłem. ;)
To był spontaniczny zakup. Przeglądanie OLX na kiblu. 11700K za 1K = bierę.
Świadomie pewnie przesiądę się już dopiero o kolejną generację 13

Chyba też pójdę na kibel poprzeglądać aukcje, może trafi się jakiś tani 12900ks i jeszcze jakby to był selekt ?
A na poważnie 13th bym pominął nie mając już płyty 6xx, to będzie ostatnia gen na LGA1700. Jak się przesiadać to na 14th, wówczas wyjdzie nowy socket, który obsłuży zapewne kolejne dwie generacje.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, blubaju napisał:

Chyba też pójdę na kibel poprzeglądać aukcje, może trafi się jakiś tani 12900ks i jeszcze jakby to był selekt ?
A na poważnie 13th bym pominął nie mając już płyty 6xx, to będzie ostatnia gen na LGA1700. Jak się przesiadać to na 14th, wówczas wyjdzie nowy socket, który obsłuży zapewne kolejne dwie generacje.

Z takim podejściem to lepiej AMD kupić na premierę :P  Może będize jak wcześniej wspacie na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

 

Nikt o stock nie pyta, musisz dać sztywny zegar i szukać minimalnego napięcia na jakim jest stabilny proc w CB20 albo Syntetykach jak OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś 11400H?

Ile macie zgaru w occt przy limicie 45 wat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.07.2022 o 21:34, blubaju napisał:

Jak się przesiadać to na 14th, wówczas wyjdzie nowy socket, który obsłuży zapewne kolejne dwie generacje.

Poza 14 generacją obsłuży tylko jedną generację. Czy warto zaczekać, to jeszcze kwestia czy ktoś ma już kupione DDR4, czy będzie musiał kupować wszystko od zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy miałem na myśli właśnie 14th i 15th jak to u Intela ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, blubaju napisał:

Znaczy miałem na myśli właśnie 14th i 15th jak to u Intela ?

A jak kupi z690 i 12gen to jeszcze na 13gen starczy płyta. Czyli też na dwie generacje. 

Jak chcemy coś na dłużej to tylko AMD i mocne trzymanie kciuków by akurat naszego chipsetu nie porzucili.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe aby płyta sama zdjęła limity mocy z CPU ? :E
Mam Fera5+11400F+Gigabyte Z590 Gaming X, przez cały test CBR23 procesor trzymał 4,2Ghz przy poborze mocy ~100W. W HWinfo PL1 i PL2 pokazują 4095W. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo się nic nie zrobiło, po prostu limity są domyślnie zdjęte na tej płycie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczescej sie wybiera,box to def ,późnej tower jakieś 250wat  woda to unlock Pl z wpisanym 4095w czyli zabezpiecza tylko temperatura 120-130 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, stark2991 napisał:

Samo się nic nie zrobiło, po prostu limity są domyślnie zdjęte na tej płycie :) 

Jedyne co zmieniałem to XMP dla ramów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Erwtokritos napisał:

Czy to możliwe aby płyta sama zdjęła limity mocy z CPU ? :E
Mam Fera5+11400F+Gigabyte Z590 Gaming X, przez cały test CBR23 procesor trzymał 4,2Ghz przy poborze mocy ~100W. W HWinfo PL1 i PL2 pokazują 4095W. 
 

Tak. Niestety u mnie też domyślnie tak było (Z690).

1 godzinę temu, jurekk napisał:

Najczescej sie wybiera,box to def ,późnej tower jakieś 250wat  woda to unlock Pl z wpisanym 4095w czyli zabezpiecza tylko temperatura 120-130 stopni

Na Gigabyte (przynajmniej GamingX Z690, jak i najpewniej tym od kolegi) nic się nie wybiera. Domyślnie ustawia PL1 4095W i PL2 4095W.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mogę to tak zostawić ? Sekcja VRM i chłodzenie CPU są chyba wystarczające dla pełnego potencjału tej i5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Erwtokritos napisał:

W takim razie mogę to tak zostawić ?

Ja miałem takie dziwne zjawisko, że raz na parę tygodni (np. co 3 tygodnie, 4 tygodnie lub 2 tygodnie - różnie) komputer mi "freezowało". Ten freez to był w losowych sytuacjach, np. kompresja archiwum, albo test Cinebench, albo otwarcie nowej karty w przeglądarce. Jak ustawiłem limity mocy (nie ważne czy "POR" czy zgodnie ze spec. Intela), to od ponad 2 miesięcy nigdy nie miałem takiej sytuacji - a testy robiłem konkretne w tym czasie (np. godzina OCCT POWER itp.).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem raz czy dwa jak wchodziłem do windows update. Potestuje i zobaczymy czy to był tylko przypadek, czy podobna sytuacja do twojej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie macie boxowego chłodzenia, a  wiesza się wam pudło od zdjętych limitów na CPU, to na niezlego kasztana musielibyście trafić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Minciu napisał:

Jeśli nie macie boxowego chłodzenia, a  wiesza się wam pudło od zdjętych limitów na CPU, to na niezlego kasztana musielibyście trafić. 

Skoro nie wiesza się kiedy obowiązuje PL1 117W (testowany przeze mnie i5 12400f max jest w stanie pobrać pod Prime95 smallFFT niecałe 96W, czyli nie powinno mieć znaczenia, czy jest limit 96W, 117W czy 4096W) to nie o kasztanowatość raczej chodzi, tylko jakiś błąd kalkulacji czasu trwania odpowiednich powerLimitów przez płytę. Stawaim po prostu na jakiś bug, wynikający z bardzo dużej wartości numerycznej PL2/PL1 (4095) Z resztą HGW ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinna być problemów i tak. 

A co do przyczyny, to bugi mają sens. Bo nikomu nie zależy na tym, aby proc miał zablokowany limit mocy. Raczej odwrotnie. Więc producenci to olewają. Płyty na testach vs inne modele mają być szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie obecna wydajność 11 generacji na Z490. W sieci są tylko testy youtubowe z zeszłego roku. Wszystkie wskazują na obniżoną wydajność konfiguracji 11 gen + Z490 względem B560 lub Z590. Testów na porządnych portalach brak.
Tutaj przykład:

Co tutaj widać, że na Z490 jest niższa wydajność, ale też zarazem niższy pobór mocy, tak jakby procesor nie był w pełni wykorzystywany. Test jest jednak z wiosny 2021, a od tego czasu wyszło sporo nowych biosów.

Tutaj z kolei, patrzcie na 7:55, jest kiepska latencja na Z490. Samo CR2 względem CR1 aż taką różnicę by zrobiło? (u mnie w każdym razie na Z490 i 10 gen na trochę gorszych timingach i też CR2 jest 44ns, a nie 50, nawet na domyślnym xmp 3200Mhz 16-18-18-36 2T jest lepiej, 49ns, niż tu na 3700Mhz i ciaśniejszych timingach). No coś tu nie halo.

Test też z zeszłego roku. Może w tych testach na Z490 było gear 2, że tak to wyszło?
Ktoś wie, jak teraz sytuacja wygląda?

edit

Przeczytałem komentarze na Device Lab. Na Z490 nie było różnicy w wydajności pomiędzy gear 1 i 2, dlatego testowali Z490 na gear 2, stąd niższy pobór mocy. Wychodzi na to, że na tamtych biosach gear 1 nie działało.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pulse_ napisał:

ale i tak wysoka latencjacja

... laktacja ? Nie wiem, czemu nie piszecie po prostu "opóźnienia". Tylko jakieś "latencje" (WTF ... WTF?!)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie 11900F obsłuży w pełni RTX3090  w 1440p ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odblokowanym klatkarzu na pewno nie skoro są szybsze procesory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, fabiax napisał:

Jak myślicie 11900F obsłuży w pełni RTX3090  w 1440p ?

W części gier tak, w części gier nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...