Skocz do zawartości
licho52

Intel 11th Gen - Rocket Lake (oficjalny wątek zbiorczy)

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, tomcug napisał:

Ale to tak samo śmieciowe ustawienia.

... a to już nie do mnie z pretensjami odnośnie tego co Intel/AMD sobie wpisało w specyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600 MHz JEDEC a 5600 MHz ze zoptymalizowanymi timingami to zupełnie inna bajka. Z testu HWU na Ryzenie średnia przewaga 6000 MHz nad 5200 MHz bez optymalizacji timingów ponad 17%, ze zoptymalizowanymi timingami niespełna 5% (taki kop dają timingi przy niskich zegarach!), a dałoby się zejść jeszcze niżej, bo z niewiadomego powodu ziomuś ustawił dla 5200 MHz takie same podstawowe timingi jak dla 6000 MHz. Także na szczęście jesteś jedynym z bardzo nielicznych "JEDEC fanów" wśród PC entuzjastów :lol2:

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomcug napisał:

Także na szczęście jesteś jedynym z bardzo nielicznych "JEDEC fanów" wśród PC entuzjastów :lol2:

To że chcę by testy określone jako "brak OC"/"na ustawieniach standardowych", by były w pełni bez OC, na zalecanych przez producenta w 100% ustawieniach, oznacza, że jestem "JEDEC fanem"?

Z resztą nie odpowiadaj (szkoda prądu):

86ac2b339e973.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy na "zalecanych przez producenta w 100% ustawieniach"? Timingi mogą zoptymalizowane czy nie?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kyle_PL napisał:

To jest raczej loteria.

No jak DDR5 4800 nie robi Ci różnicy z DDR5 5600, a niebawem 6400 i więcej (wszystko JEDEC) to cóż mogę powiedzieć. ... dla mnie to różnicę robi i im szybsza pamięć (pomimo "braku optymalizacji dalszych rzędów" whatever) tym lepiej.

Jedec 6400.. mmmm czekamy.

Jedec 5600 to większość Adie. Ostatnio Micron się pojawił ale te już z lepszym kostkami. Coś Ala Samsungi. 

6400 prawdopodobnie będą na Adie z wykokszonym PCB.  Zamknie się licznik z apexem ile CPU pozwoli. A kontrolerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

Ostatnio Micron się pojawił ale te już z lepszym kostkami. Coś Ala Samsungi.

Te kostki robią 6000 przy dobrych wiatrach, dalej badziewie. Samsungi to bardzo dobre kości i nie wiem, czemu im ubliżasz takim porównaniem :lol2:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomcug napisał:

Te kostki robią 6000 przy dobrych wiatrach, dalej badziewie. Samsungi to bardzo dobre kości i nie wiem, czemu im ubliżasz takim porównaniem :lol2:

Ponoć 6400 czy 6600 ktoś tam ugrał z nowych micronow. Więc no spoko XD

Od biedy za grosze pod amd jak znalazł. 

24 minuty temu, tomcug napisał:

Co to znaczy na "zalecanych przez producenta w 100% ustawieniach"? Timingi mogą zoptymalizowane czy nie?

Nie. Jedec to jedec. Pytanie co jest zal cane przy płycie Z i procku K? Jedec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Pytanie co jest zal cane przy płycie Z i procku K?

Płyta Z i procesor K ma odblokowane pewne możliwości zmian domyślnych/zalecanych ustawień, ale to nie oznacza, że napisy ze specyfikacji procesora K przestają być ustawieniami zalecanymi.

17 minut temu, Minciu napisał:

Jedec 6400.. mmmm czekamy.

Dokładniej to będzie przy Arrow Lake S:

Cytat

Generacja Intel Arrow Lake-S ma otrzymać obsługę pamięci DDR5 6400 MHz, a więc kontroler zostanie usprawniony względem tego z Raptor Lake (DDR5 5600 MHz).

źródło:

https://www.purepc.pl/intel-arrow-lake-s-podobno-zadebiutuje-w-pierwszej-polowie-2024-roku-podstawka-lga-1851-zostanie-z-nami-do-2026-roku

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Płyta Z i procesor K ma odblokowane pewne możliwości zmian domyślnych/zalecanych ustawień, ale to nie oznacza, że napisy ze specyfikacji procesora K przestają być ustawieniami zalecanymi.

Dokładniej to będzie przy Arrow Lake S:

źródło:

https://www.purepc.pl/intel-arrow-lake-s-podobno-zadebiutuje-w-pierwszej-polowie-2024-roku-podstawka-lga-1851-zostanie-z-nami-do-2026-roku

 

Arrow lake to jak dobrze pójdzie przejdzie na gear3 albo mu poprawia wsparcie na wyższy zegar. Bo 6400jedec na koksie powinno lecieć nawet ponad 9k. Więc wiesz. Ja lubię jedec ddr5 od hynixa ale nie do trzymania na jedec XD wszystkie rekordy biją po prostu z zielonym PCB XD

Dla mnie K i Z to jest zalecenie do dłubania. Walić 1.1v.. i Eco nastawy. Wyobraź sobie co by było z jedec jakby nie było ciśnienia na kilka Wat mniej z ddr5. Jedec na 1.375v chociaż miałbyś już 6600- 7000 z Adie. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Arrow lake to jak dobrze pójdzie przejdzie na gear3

Tam kolejny "dzielnik" dla kontrolera, to chyba jest "Gear 4". No tak czy inaczej nie sądzę, by już przy DDR5 6400 musieli coś takiego robić. To byłoby trochę bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Minciu napisał:

Ponoć 6400 czy 6600 ktoś tam ugrał z nowych micronow. Więc no spoko XD

Przy jakich timingach? Bo na Samsungach tyle robisz przy tRCD/tRP na 36 i jest kozak wydajność przy zoptymalizowanej reszcie, lepsza od Hynixów na tym takcie i praktycznie taka sama jak wypałowane M-die na wyższym takcie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Tam kolejny "dzielnik" dla kontrolera, to chyba jest "Gear 4". No tak czy inaczej nie sądzę, by już przy DDR5 6400 musieli coś takiego robić. To byłoby trochę bez sensu.

Gear 3. Akurat będzie walka z okolicami 10k zapewne. Dzisiaj 8600 tłuką. 

34 minuty temu, tomcug napisał:

Przy jakich timingach? Bo na Samsungach tyle robisz przy tRCD/tRP na 36 i jest kozak wydajność przy zoptymalizowanej reszcie, lepsza od Hynixów na tym takcie i praktycznie taka sama jak wypałowane M-die na wyższym takcie.

Trochę gorzej jak z micronami. Ale jak ktoś kupi 32 GB nowych micronow za 300zl to już bym nie wybrzydzał. Do AMD 3d spoko, zegar od wymaksuje i timingi lepsze niż jedec kilka razy XD jedna osoba czy dwie coś tam walczyły z overclokers. Pod Intela szkoda czasu i nerwów oczywiście. Dobre kości po taniosci i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

Ale jak ktoś kupi 32 GB nowych micronow za 300zl to już bym nie wybrzydzał

Za taką kaskę ok xD

9 minut temu, Minciu napisał:

Gear 3

Na obecnych procach nie ma Gear 3, piszesz o przyszłych?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, tomcug napisał:

Za taką kaskę ok xD

Na obecnych procach nie ma Gear 3, piszesz o przyszłych?

Jestem pewien, że mam w biosie gear 3. Ale może to moja fantazja. Z gear 3 już te 1pk trzebaby prz kroczyć. Z gear2 okolice 9k będą ściana. Apex raczej ponad 10k nie ugra więc tylko gear 3 by go ratował. Dla gear 4 to już abstrakcje rzędy 14-16k trzeba by cisnąć. Nie ma szans na rządnej z790 raczej. A nawet z890 bez taczki siana tyle nie zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Jestem pewien, że mam w biosie gear 3.

Nie masz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

Jestem pewien, że mam w biosie gear 3. Ale może to moja fantazja. Z gear 3 już te 1pk trzebaby prz kroczyć. Z gear2 okolice 9k będą ściana. Apex raczej ponad 10k nie ugra więc tylko gear 3 by go ratował. Dla gear 4 to już abstrakcje rzędy 14-16k trzeba by cisnąć. Nie ma szans na rządnej z790 raczej. A nawet z890 bez taczki siana tyle nie zrobi.

Nie ma g3 na apexie, paczylem i nie widziałem. Na gigaszitach z790 też nie ma . Pewnie mokry sen był :E

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, śniło mu się, że 10k przekracza zegar na RAM-ie :lol2:

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SP na zablokowanych cepach teraz gear3 :lol2: ciekawe co następnego wymyśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem w sklepie odebrałem na razie tylko 11700k na sprawdzenie , w poniedziałek zwracam to g... , co za padlinę intel wypuścił to niedorzeczne , 8rdzeniowy proc na domyślnych ustawieniach z zegarem 4,6ghx w QCCT grzeje się tak że nie mogę nawet sprawdzić stabilności , z testem avx na moim loopie odrazu dobija do 100'C i zbija zegary, z testem bez AVX to start z poziomu 90'C po czasie 95'C pobór mocy 340W

dla porównania 10850k 10 rdzeni z  zegarem 5ghz/1.25V w teście z avx na mojej pętli dobijał max do 90'C , bez avx max 80'C - moc 270-290W

sprawdzałem kilkukrotnie pastę , docisk , wszystko w normie , mało tego w aquasuite mam warunek że jak cep wbija na 91'C to pompa dostaje max obroty , więc te temperatury to na 10850k przy 2800-2900rpm , a 11700k to przy 4700 i wyżej

jak oni mogli w ogóle coś takiego wypuścić ?

pamięxci max 3600 gear 1 i cl14 z WYSOKIMI napięciami sz i io po 1.35V , ddr voltage 1.55V  , na 10850k takie nastawy to łykał przy wartościach odpowiednio 1.1 / 1.15 i 1.45V

pie... , w pon jadę po 10900k

Edytowane przez SylwesterI.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo musiałeś się przekonać na własnej skórze jaka to ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto tam pisał żeby brać nowszego procka ? ???

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Tornado3 napisał:

Brawo musiałeś się przekonać na własnej skórze jaka to ?

i kurde jak bym się nie przekonał to bym nie uwierzył , taki bubel , nie wiem czy mi się padaka trafiła , bo jak tu wierzyć w testy na "niezależnych" portalach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kadajo napisał:

Kto tam pisał żeby brać nowszego procka ? ???

Nie widziałem w grach dobrze zrobionego 11700K żeby miał więcej niż 70 stopni. No ale jak ktoś się bawi w smarki no to, nawet 5800X3D dobije do 90C i 98% nowszych procków. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rakieta była tworzona z myślą o innym procesie dlatego tak to słabo wygląda na tle Komety w tym samym procesie.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TheMr. napisał:

Nie widziałem w grach dobrze zrobionego 11700K żeby miał więcej niż 70 stopni. No ale jak ktoś się bawi w smarki no to, nawet 5800X3D dobije do 90C i 98% nowszych procków. 

 

ja w grach na 10850k nie widziałem 50'C i na tym pewnie nie zobaczę tych 60-70'C , ale jak mam sprawdzić czy oc na np. 5ghz jest naprawdę stabilne w każdej sytuacji ? pogłaskać go po ihs ? czy może miesiącami się zastanawiać czy gra się wywala bo proc nie stabilny , czy może ram niestabilny ?

zawsze nowego proca katuję syntetykami , kiedy jestem pewien że oc jest stabilne , wtedy katuję ram syntetykami , potem GPU, a jak to skończę to nie mam problemu że mi się gry w najciekawszym momencie wysypują

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeśli chodzi o obraz to moim zdaniem granie na konsoli wymaga trochę innego podejścia. Skoro na konsoli ilość detali w obrazie jest niższa ze względu na niższą rozdzielczość to powinniśmy do tego dostosować ustawienia takiego obrazu. Przede wszystkim ostrość obrazu ustawić na "0" i nie próbować wyostrzać detali których i tak nie ma pogarszając przy okazji percepcje aliasingu. Stety lub niestety większość dzisiejszych ekranów nawet na ustawieniu "0" ma nadal bardzo ostry obraz co nie ułatwia zadania. Tutaj ogólnie konsole same w sobie niedomagają i jakich byśmy sztuczek nie stosowali to niestety im będzie większy ekran i mniejsza do niego odległość tym bardziej będzie to widać. Jak czytam ze w co nowych grach dynamiczna rozdziałka potrafi spadać do 720p aby utrzymać ledwo 30 fps to jak to ma wyglądać na ekranach powyżej 32" jak nie kupka. I próby wyostrzenia tej kupki na za dużo się nie zdadzą a wręcz pogorszą sprawę. Tutaj by musiały zadziałać jakie "inteligentne" skalary znacznie lepsze od DLSS żeby z takiej niskiej rozdzielczości czarować coś porządnego. Konsole nie mają tego ani mocy. Może wersje Pro coś zmienia w tej kwestii. Skoro PC'ety ledwo dają rady to jak konsole maja dawać.
    • Najlepsze jest to, że bogaty chce być później obsługiwany przez biedaka w sklepie, restauracji, kinie wszędzie. I dla każdego ma ta samą radę, trzeba było zostać programista i iść na studia XD 
    • Rozruch imponujący. Najszybszy start ze wszystkich wtedy testowanych ale płyta nie ma za dużo rzeczy więc nie ma co ładować. Sekcja na pewno wystarczająca skoro katowanie na 7950x przez 1h w cinebench i tylko 80 stopni. 7800x3d bierze 60-80W podczas grania. W teście 7950x bierze 350W więc jest mała różnica w poborze między prockami.
    • Poczytajcie jak wyglądają cele dotyczące odejścia od węgla. Plan UE zakłada do 2050 roku neutralność klimatyczną (zrównoważenie emisji do działań jej zapobiegających lub odnawiających zużyte surowce, piszę, bo chyba też nie wszyscy rozumieją o co chodzi) w tym jest odejście od węgla w celach energetycznych i ciepłowniczych, bo to trudno zrekompensować innymi działaniami. Niemcy założyły na początku realizację tego planu do 2038 roku, w 2021 roku zadeklarowali że zrobią to do 2030 roku. Teraz muszą zmienić cel, ale dalej mają czas do 2050 roku.  Jeżeli dany kraj już teraz wyprzedza plan ogólnoeuropejski, to jak najbardziej może ten plan spowolnić. Tak właśnie mają m.in. Niemcy, którzy plany celowe na poszczególne okresy wyprzedzali, więc teraz jak trzeba zrobić krok w tył to i tak spełniają założenia planu ogólnego. Zatem znów argumenty wynikające z nieznajomości zagadnienia na który niektórzy tu próbują dyskutować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...