Skocz do zawartości
robertrobo

Wybór serwera NAS do domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Opis sytuacji:
Pracuję na komputerach stacjonarnych w dwóch lokalizacjach w domu i w pracy.
Potrzebuję finalnych plików (prace graficzne) w dwóch miejscach: w domu na komputerze + kopia bezpieczeństwa.
Męczące jest ręczne wykonywanie kopii plików (codzienne kopiowanie z dysku komputera stacjonarnego na dysk przenośny i z powrotem), postanowiłem więc zakupić serwer NAS.

To czego wymagam i pewnie większość to posiada:

  • RAID 1 (obsługa 2x4TB wystarczy)
  • automatyczna kopia bezpieczeństwa z komputera domowego na NAS
  • dostęp zdalny do tych plików
  • czy można zrobić tak by pliki wgrane zdalnie na NAS, z automatu kopiowały się na komputer domowy? Coś w stylu posiadania katalogu o takiej samej nazwie na NAS i komputerze domowym, i w zależności od tego gdzie pojawiłyby się nowe pliki to one by się kopiowały do miejsca gdzie ich nie ma?
  • zarządzanie dostępem do katalogów np. użytkownik-hasło, rodzina, klienci, coś co pozwoliłoby mi robić przydziały w zależności od grup użytkowników, ustawienie do których katalogów inni mają dostęp.

Dodatkowo przyda się:

  • dostęp użytkowników do zdjęć i filmów
  • możliwość odtwarzania filmów na TV
  • kopie z pozostałych urządzeń: telefony, laptopy
  • możliwość zakładania hasła na poszczególne katalogi
  • prostota działania
  • ftp
  • ciche działanie

Cuda na kiju nie są mi potrzebne, bo nie jestem zaawansowany w sprawach IT, ale zielony też nie jestem ?, więc raczej wchodzą w rachubę tańsze modele.

Znalazłem to:
My Cloud Expert Series EX2 Ultra

Qnap TS-230

Na który postawić, a może szukać czegoś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej qnap ewetualnie jakiś synology to co piszesz powinny wersję 2 dyskowe spokojnie robić ten my Cloud nie znam. Większość nas ogarnie jeśli chcesz oglądać filmy to zostaje pytanie czy będziesz transkodowac wtedy musisz szukać mocniejszego procesora. Kiedyś montowalem qnap na pentiumach i hulalo Atom bym za słaby. Teraz widzę montuja procesory arm A tego nie testowałem to się nie wypowiem. Obsługa jest prosta wszystko co potrzebujesz zrobisz z poziomu przegladarki. Synology tańsze ale też dobry produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, uzzo napisał:

 Większość nas ogarnie jeśli chcesz oglądać filmy to zostaje pytanie czy będziesz transkodowac wtedy musisz szukać mocniejszego procesora. Kiedyś montowalem qnap na pentiumach i hulalo Atom bym za słaby. Teraz widzę montuja procesory arm 

Zastanawiałem się jeszcze nad QNAP TS-251D , tylko czy w moim przypadku jest sens dopłacać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pepe32 napisał:

A nie chcesz 253pro 4gb ramu? 

Obie wersje mają możliwość zamontowania 8GB.

Tu porównałem:

253Pro vs. 251C

251D prezentuje się lepiej. Wszystkiego ma więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem mocny model Synology i po czasie zmieniłem na jakiś tani też Synology bo do takich zastosowań to po prostu nic nie daje a na dodatek ten droższy przez mocniejszy procesor nie potrafił całkowicie wyłączyć wentylatora w idle.

Także dla równowagi myślę że nie ma sensu wydawać zbyt wiele.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.11.2020 o 22:18, misiek440 napisał:

Podebne się szukam jakieś serwera nas co będzie ogarniał backup przede wszytkim telefonu na androidzie i to automatycznie. Przede wszystkim chodzi o zastępstwo zdjęć google, więc fajnie jakby to szybko działało i aplikacja galerii do zdjęc była w miarę sensowana. Wymagania Radid 1

Jakikolwiek tani dwudyskowy Synology da radę. Jak chcesz mieć przy tym przyjemną wydajność to polecam DS218+/DS220+, ewentualnie jeśli myślisz o rozszerzaniu w przyszłości np. DS920+.

Synology ma dwie aplikacje do zarządzania zdjęciami - prostą Photos i bardziej nowoczesną Moments. 

 

Ogólnie jeśli chodzi o ekosystem to Synology jest moim zdaniem fajniejsze od QNapa. Jeszcze niedawno QNAP był wyraznie tańszy jeśli chodzi o podobny hardware, ale teraz już nie ma aż takich różnic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie nic innego nie wymyślisz - 214Play to dobry wybór. Wsparcie będzie jeszcze miał co najmniej przez jakieś 4-5 lat. Ewentualnie - w zależności od tego jak ważny będzie ten backup - zastanów się nad zwiększeniem budżetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak informacyjnie, zdecydowałem się na Qnap 251D + 16 GB ram + 2 dyski 4TB.
Link

Jestem bardzo zadowolony, mam wszystko czego oczekiwałem, żadnych problemów.

Pokrótce z możliwości, na których najbardziej mi zależało i które wykorzystuje najczęściej:

- Możliwość synchronizacji plików w czasie rzeczywistym z dowolnych urządzeń z wybranych katalogów do wybranej lokalizacji. Działa w dwie strony.
- Zdjęcia można także synchronizować w czasie rzeczywistym z dowolnych urządzeń, a potem korzystać np. z apki na telefonie do przeglądania, udostęniania i zarządzania. Funkcja rozpoznawania twarzy.
- Wykorzystanie jako serwer plików/filmów z moliwością uruchomienia torrentów na NASie
- HDMI daje możliwość wykorzystania NAS jako komputer podłączony bezpośrednio do telewizora, można dołączyć myszkę, klawiaturę i pilot.
- Wiatrak mega cichy, słychać czasami chrobotanie dysków tależowych. Jeżeli używacie SSD to wtedy jest praktycznie bezgłośny.
- Wentylacja zapewnia temeraturę dysków na poziomie 32 stopni.
- Możliwość zakładania kont różnym urzytkownikom z różnymi prawami dostępu do różnych katalogów. Można tworzyć nawet grupy kontaktów.
- Dostęp zdalny bezproblemowy, możliwość zarządzania z telefonu.
- Dostęp do dużej bazy aplikacji
- Polskie forum i pomoc w razie problemów
- Łatwość udostępniana plików jako linków wysyłanych np. na maile, coś jak wetranfer.
- Bezpieczeństwo w postaci antywirusów, firewallów, kopii robionych w chmurze qnap, kodowanie itp.
- Możliwość instalacji innych systemów, np. Windows (z tego nie skorzystałem)

Nie mam porównania do innych firm bo nie używałem, ale w Qnap na razie nie spotkałem się u siebie z problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat, mam dyski 4x4TB i potrzebuję następujące funkcjonalności

- ftp, www

- udostępnienie strumieniowe pliku na androida/ioesa ale bez możliwości pobrania

- takie samo udostępnienie galerii zdjęć  

- szybki dostęp 3 komputerów stacjonarnych do odzyskiwania plików na tego nasa (nie wiem czy po sieci to będzie jakoś sensownie szło, czy po usb czy jakoś inaczej)

zdaję sobie sprawę, że nie ma takich zabezpieczeń, że się nie da streamu czy zdjęć skopiować ale pani Krysia z promocji raczej takich kombinacji robić nie będzie

(backupowanie z synchronizacjami są dla mnie drugorzędne, raczej chodzi o udostępnianie materiałów do podglądu i poprawek a potem do pobrania całości po akceptacji ewentualnej)

thanx from mountain 

 

p.s. może taki: QNAP TS-431K 4xHDD

Edytowane przez T_G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...