Skocz do zawartości
samsungs6

2560x1440 vs 3440x1440

Rekomendowane odpowiedzi

siemka 

mam monitor 1080 , ryzen 5 3600 rtx 3070

dużo osób pisało ze do takiego cfg przydałby sie monitor 1440p (w gre wchodzi tylko 144hz)
 

podczas przeglądania monitorów trafiłem na 2 konfiguracje i nie wiem na które patrzyć i czym się różnią 

2560x1440  vs 3440x1440

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego w co grasz, ludzie zazwyczaj wróżą z kuli i sugerują się cyferkami zamiast praktyką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MSF Koi napisał:

3440 to monitory ultawide, 2560 to zwykłe 27

2560x1080 to też ultrawide 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, samsungs6 napisał:

siemka 

mam monitor 1080 , ryzen 5 3600 rtx 3070

dużo osób pisało ze do takiego cfg przydałby sie monitor 1440p (w gre wchodzi tylko 144hz)
 

podczas przeglądania monitorów trafiłem na 2 konfiguracje i nie wiem na które patrzyć i czym się różnią 

2560x1440  vs 3440x1440

To, że ludzie coś piszą nie znaczy, że trzeba to kupić. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Do gier 27 cali w FHD jest dla mnie w 100% wystraczające. Teraz mam 34 cale 3440x1440, kupiłem trochę z nudów :) Wysokość obrazu jest taka sama jak na 27 cali. Czy wyższa rozdzielczość coś zmieniła u mnie... nie. 

Jeżeli chcesz kupić do gier monitor z wyższym odświeżaniem, ponieważ grasz w gry esportowe to zostałbym przy FHD 27 cali tylko 144-165hz, ewentualnie właśnie 1440p ale wtedy zejście do ustawień wysokich lub średnio wysokich, żeby trzymac fpsy w górnych granicach odświeżania monitora. 

Jeżeli grasz w gry TPP, RTS, turowe itp, to można się zastanowić nad 34 cale 3440-1440 z odświeżaniem dowolnym od 60-144hz. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fliperpl napisał:

2560x1080 to też ultrawide 

Tak, tylko pytanie było czym się różni 3440x1440 vs 2560x1440.

Ja sobie teraz kupiłem Ultawide 34 Gigabyte QWC i o ile w singleplayer fajnie się gra na tak dużym ekranie to do gier multi imo ekran za duży jest + wolałbym IPS zamiast VA, kolory takie wyblakłe. Zwracam i zmieniam na LG 27GL850.

Do tego do 3440 trzeba mieć lepszą kartę, bliżej tej rozdziałce do 4k niż 1440p  

  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3440x1440 jest na monitorach 34 calowych 21:9, a 2560x1440 najczęściej na 27 calowych 16:9 i to nie są monitory Ultrawide.  29 calowe monitory Ultrawide mają rodzielczość 2560x1080 ale one mają wysokość matrycy monitorów 24 calowych, więc przesiadka z 27 cali nie ma sensu. 

Edytowane przez xtn
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz test 21 : 9 VS 16 : 9 https://pclab.pl/art65401.html

Według mnie ultrawide jest duzo lepszy do gier (uzywam od 2 lat) po prostu widzisz wiecej niz twoi przeciwnicy z 16:9. Ultrawide gorzej nadaje sie do przegladania neta i ogladania filmow np youtube gdzie bedziesz widzial czarne paski po bokach.

Ultrawide jest bardziej naturalny dla ludzkiego wzroku. Standardowe katy widzenia czlowieka sa duzo wieksze na boki niz gora/dół

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też się włączę i zapytam. Czy przesiadka z monitora 60 Hz na 75 Hz ma sens i warto?  

A może to za mała różnica odświeżania i warto tylko skok na 144 Hz?

Edytowane przez Xaxaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Xaxaos napisał:

To też się włączę i zapytam. Czy przesiadka z monitora 60 Hz na 75 Hz ma sens i warto?  

A może to za mała różnica odświeżania i warto tylko skok na 144 Hz?

Nie ma ale zaraz ktoś przyjdzie i napisze, że jest mega róznica :) Przejście na 144hz lub więcej ma sens przy odpowiednio mocnym kompie i grach multiplayerowych fps.

Edytowane przez xtn
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xtn napisał:

Nie ma ale zaraz ktoś przyjdzie i napisze, że jest mega róznica :) Przejście na 144hz lub więcej ma sens przy odpowiednio mocnym kompie i grach multiplayerowych fps.

Ok to załóżmy, że wezmę monitor 144 Hz z freesyns, jeżeli sprzęt będzie powiedzmy generował 90-110 FPS to odświeżanie monitora będzie 90-110 i będzie płynniej niż v syns na 60 Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MSF Koi napisał:

Tak, tylko pytanie było czym się różni 3440x1440 vs 2560x1440.

Ja sobie teraz kupiłem Ultawide 34 Gigabyte QWC i o ile w singleplayer fajnie się gra na tak dużym ekranie to do gier multi imo ekran za duży jest + wolałbym IPS zamiast VA, kolory takie wyblakłe. Zwracam i zmieniam na LG 27GL850.

Do tego do 3440 trzeba mieć lepszą kartę, bliżej tej rozdziałce do 4k niż 1440p  

Kolory wyblakłe ?

Tak dla informacji kontrast na LG jest na poziomie 735 : 1.

 

9 godzin temu, samsungs6 napisał:

siemka 

mam monitor 1080 , ryzen 5 3600 rtx 3070

dużo osób pisało ze do takiego cfg przydałby sie monitor 1440p (w gre wchodzi tylko 144hz)
 

podczas przeglądania monitorów trafiłem na 2 konfiguracje i nie wiem na które patrzyć i czym się różnią 

2560x1440  vs 3440x1440

 

uk-feature-seamless-multi-tasking-116137

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej 32" zakrzywione 1440p - na dłużej starczy, fajny upgrade z rozmiaru 27" a przy mocnym gpu można sobie podbić jakość obrazu i wtedy naprawdę zaskakuje i to wszystko masz większe na sporym ekranie, w pracy siedzę na 27" 1440p to jeśli pomyślę o grze to tylko aż odpalę na moim 32" ? Do Cyberpunka myślę że w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu padł mi stary monitor 60Hz i na szybko szukałem taniego monitora na podmianę i za trzy stówy trafił się VA 75Hz. Niby tylko 15 Hz różnicy, ale w grach to poczułem (choć przy poruszaniu myszką na pulpicie już nie, widać tu potrzeba więcej Hz różnicy bym to odczuł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Xaxaos napisał:

Ok to załóżmy, że wezmę monitor 144 Hz z freesyns, jeżeli sprzęt będzie powiedzmy generował 90-110 FPS to odświeżanie monitora będzie 90-110 i będzie płynniej niż v syns na 60 Hz?

Jak napisałem wyżej, przy fpsach powinieneś zauważyć różnicę, przy innych grach to juz kwestia indywidualna. Jakbyś postawił 2 monitory obok siebie 60hz i 144hz to różnicę zauważysz. Jak masz tylko 1 na biurku to oko i mózg się przyzwyczajają i róznica się zaciera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 cale to troche mało :P czemu nie chociaż 27? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dawidoxx napisał:

24 cale to troche mało :P czemu nie chociaż 27? 

pytam orientacyjnie bo taki jest za 900zł uuzywka do kupienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...