Skocz do zawartości
Kaczorex26

Mini recenzja Gigabyte RTX 3080 Aorus Master

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule - kilka słów na temat karty Gigabyte GeForce RTX 3080 Aorus Master.

Karta robi bardzo dobre pierwsze wrażenie, jest prawdziwym behemotem, duża i ciężka. 

Nie ma co pisać o wyglądzie, na to przyjdzie czas pod koniec, teraz czas przejść do testów! 

Aktualizacja dot. profili UV:
Ostatecznie zostają stabilne:
0,925V @1995MHz <- to głównie do gier, gdzie nie jest wykorzystywany PL w 100% ;) np. AC Valhalla czy HZD. 
0,875V @1920MHz
0,825V @1860MHz <- tego profilu używam w najbardziej wymagających grach, karta cicha, pobiera mało prądu, a różnica w wydajności w porównaniu do najwyższego profilu ok ~3-4%
W każdym profilu pamięci +500 (idą max na +1000 bez utraty wydajności, ale między +500 i +1000 różnica jest pomijalna).

3dmark:

Karta stock bios OC: link GPU: 17 948pkt
Karta +100 rdzeń +900 pamięci: link GPU: 18 529pkt
Karta z UV 0,95V OC 2100MHz +600 pamięci: link GPU: 18 581pkt
Karta z UV 0,875V 1920MHz +500 pamięci: link GPU: 18 138pkt
Karta z UV 0,825V 1845MHz +500 pamięci: link GPU: 17 468pkt
Mała notka co do taktowań przy UV - po testach stabilności musiałem lekko je obniżyć - takie więc będą pojawiały się w testach z gier.

Aktualizacja dot. profili UV; poniżej znajdują się wyżej wymienione, zaktualizowane profile z których korzystam w grach:

Karta z UV 0,925V OC 1995MHz link +500 pamięci:  GPU: 18 492pkt
Karta z UV 0,875V 1920MHz link +500 pamięci:  GPU: 17 991pkt
Karta z UV 0,825V 1860MHz link +500 pamięci:  GPU: 17 559pkt

 

Wszystkie testy wykonane w rozdzielczości 2560x1440p

Control, Ustawienia najwyższe, RT ON, DLSS OFF.

Karta stock bios OC trzyma 1905MHz, pobór prądu 350W, ilość klatek na sekundę: 67fps
Karta z UV OC 0,925V 1980MHz - trzyma realnie 1995MHz; na pamięciach +700, pobór prądu 350W, ilość klatek na sekundę: 69fps
Karta z UV  0,875V 1920MHz - trzyma realnie 1920MHz; na pamięciach +400, pobór prądu 300W, ilość klatek na sekundę: 68fps
Karta z UV 0,825V 1830MHz - trzyma realnie 1830MHz; na pamięciach +500, pobór prądu 270W, ilość klatek na sekundę: 66fps

 

Shadow of The Tomb Rider, ustawienia najwyższe, RT ON, DLSS OFF.

Ze względu na przewagę profilu UV OC nad stock, więcej go nie testowałem. 
Karta z UV OC 0,925V 1980MHz - trzyma realnie 1995MHz; na pamięciach +700, pobór prądu 350W, ilość klatek na sekundę: 94fps
Karta z UV  0,875V 1920MHz - trzyma realnie 1935MHz; na pamięciach +400, pobór prądu 270W, ilość klatek na sekundę: 92fps
Karta z UV 0,825V 1830MHz - trzyma realnie 1845MHz; na pamięciach +500, pobór prądu 234,5W, ilość klatek na sekundę: 90fps

 

Assasin's Creed Valhalla, ustawienia zoptymalizowane pod wygląd i wydajność.

Karta z UV OC 0,925V 1980MHz - trzyma realnie 2010MHz; na pamięciach +700, pobór prądu 190W, ilość klatek na sekundę: 88fps
Karta z UV  0,875V 1920MHz - trzyma realnie 1935MHz; na pamięciach +400, pobór prądu 175W, ilość klatek na sekundę: 86fps
Karta z UV 0,825V 1830MHz - trzyma realnie 1845MHz; na pamięciach +500, pobór prądu 150,5W, ilość klatek na sekundę: 83fps
Tutaj mała uwaga - W nowym Assasynie karta jest obciążona w około 95% podczas benchmarku, ale jej pobór prądu jest bardzo niski. Może ktoś zna przyczynę takiego stanu rzeczy?

 

Kultura pracy:

Obudowa Phanteks P600S - 2x140mm&1x120mm front; 1x140mm tył; AiO Liquid Freezer 280mm top. Wentylatory obudowy ~750rpm, Aio ~ 820rpm.

Karta oferuje dwa biosy OC i Quiet.
Przy OC bios karta utrzymuje za wszelką cenę 66 stopni Celsjusza i trzyma boost ~1950MHz, wentyle włączają się przy 53 stopniach.
Przy Quiet bios karta krąży przy 71 - 72 stopniach Celsjusza i trzyma boost ~ 1900MHz, wentyle włączają się przy 63 stopniach i są znacznie mniej agresywne. 
Mała notka - tryby przełączają się dopiero po kilku restartach komputera, nie za pierwszym razem. 

Kultura pracy po wyjęciu z pudełka jest niezła, w porównaniu do poprzedniej karty, którą się niestety rozczarowałem i musiała pójść na zwrot (Gainward Phantom 3080), nie ma porównania kompletnie. Karta kręci się w furmarku na domyślnych ustawieniach (Bios OC) do 2050rpm na 2 wentylatorach zewnętrznych i 1700 na wentylatorze wewnętrznym - generalnie za wszelką cenę stara się utrzymać temperaturę 65 stopni Celsjusza i cóż, bardzo dobrze jej to wychodzi :D Przy tym jest słyszalna i dla niektórych może być to uciążliwe, jednak powtarzam, nie jest to głośna karta - głównie słychać przepływ powietrza. 
Ja postanowiłem ustawić na sztywno obroty przy 68%(1735rpm i 1433rpm), poniżej wyniki wygrzewania w furmarku przy ustawieniach na sztywno 68%rpm wentylatorów (domyślna krzywa utrzymuje 65'C w każdym przypadku):

Domyślne ustawienia - 73 stopnie po 15 minutach furmarka, pobór 350W.
0,925V 73 stopnie po 15 minutach, pobór 340W.
0,875V 72 stopnie po 15 minutach, pobór 320W.
0,825V 66 stopni po 15 minutach, pobór 280W.

Generalnie ustawiając profil UV 0,875V można spokojnie zmniejszyć na 65% obroty w grach co utrzymuje kartę w Control przy 69'C. (65% obrotów to 1600rpm i 1320rpm, różnica między 65% i 68% to 136rpm - na zewnętrzych wentylach, oraz 113 - na środkowym).

Cewki ciche, jedynie w Odysei w menu na 245fps je słychać, po UV nawet na 0.875V jest cisza.

 

Podsumowując:

Karta jest świetnym kawałkiem technologii, jest BARDZO cicha po UV 0.875V, kompletnie jej nie słychać do około 63% obrotów wentylatorów. Do tego moim zdaniem (subiektywna ocena ;)) świetnie się prezentuje.
Gwarancja po rejestracji na stronie Gigabyte to 4 lata, co jest sporym atutem w porównaniu do chociażby Gainwarda, który daje 24 miesiące na swoją topową kartę. Poniżej jeszcze kilka zdjęć i nagranie efektów LED + LCD :) 
Oj Panowie, zostanie ta karta u mnie na długo ❤️

 

VtCDyRz.jpgb3OCv3z.jpg

yw6fypR.jpgpJ2ODzw.jpg0zVm012.jpgxVMaUHV.jpg

Edytowane przez Kaczorex26
Dodanie informacji o trybie Dual BIOS
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Upvote 14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spodziewałem się ***** *** na wyświetlaczu, ale i tak dobrze opisane:) Jedno trzeba przyznać jest ogromna ?

Oby służyła jak najdłużej, chciałbym zobaczyć jej wyniki po podmianie wentylatorów na noctucze nf 

  • Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potężny kloc, ale para w gwizdek nie idzie:cool:.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kloc piękny i fajnie że da się personalizować wyświetlacz, ale widać że te wentyle GB zrobione standardowo ze słomek nie domagają temu radiatorowi, Strix OC jest znacznie mniejszy i notuje nieznacznie gorsze temperatury przy podobnym RPM. Ciekawe jak by ten radiator śmigał gdyby wsadzić 3 sztuki normalnych wentyli o profilu 25mm, obstawiam że była by miazga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, DisconnecT napisał:

Kloc piękny i fajnie że da się personalizować wyświetlacz, ale widać że te wentyle GB zrobione standardowo ze słomek nie domagają temu radiatorowi, Strix OC jest znacznie mniejszy i notuje nieznacznie gorsze temperatury przy podobnym RPM. Ciekawe jak by ten radiator śmigał gdyby wsadzić 3 sztuki normalnych wentyli o profilu 25mm, obstawiam że była by miazga.

Wiesz co, to bardziej moje zboczenie z tymi wentylami i ich niskimi obrotami. Ja nie lubię hałasu i domyślnie na krzywej fabrycznej przy 2050rpm i 350W karta trzyma 65 stopni.

Najlepiej byłoby mieć sonometr i wykonać testy przy tych samych obrotach, tudzież przy tych samych dB, ale to już robota dla profesjonalistów :D

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Kaczorex26 napisał:

Assasin's Creed Valhalla, ustawienia zoptymalizowane pod wygląd i wydajność.
Tutaj mała uwaga - W nowym Assasynie karta jest obciążona w około 95% podczas benchmarku, ale jej pobór prądu jest bardzo niski. Może ktoś zna przyczynę takiego stanu rzeczy?

 

Assassiny tak chyba mają. U mnie w Odyssey RTX2060 też jest obciążony w ~95% i jest przy tym zdecydowanie chłodniejszy niż w innych tytułach - bierze mniej prądu. W Assassinach chyba procesor jest gardłem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna karta na te czasy i obecne ceny. Aczkolwiek gdy ceny się ustabilizują, to nie dopłaciłbym osobiście do tej karty. No chyba, że kogoś rajcuje dodatkowy wyświetlacz za cenę dopłaty. Nie mniej karciocha porządna i dzięki za informacje o niej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kowallosu napisał:

Fajna karta na te czasy i obecne ceny. Aczkolwiek gdy ceny się ustabilizują, to nie dopłaciłbym osobiście do tej karty. No chyba, że kogoś rajcuje dodatkowy wyświetlacz za cenę dopłaty. Nie mniej karciocha porządna i dzięki za informacje o niej. 

Udało mi się ją wyhaczyć za 4259 i to jest moją granicą bólu za 3080, a ten model w tej cenie mogę przełknąć :szczerbaty:

Poza tym dla mnie bardzo ważna jest cisza i takową ta karta zdecydowanie zapewnia przy odpowiednim jej ustawieniu, co na przykład w Phantomie było nie do końca możliwe, bo nawet jego najniższe obroty były zdecydowanie słyszalne. 

W ogóle co do radiatora - dzisiaj obejrzałem rozmontowanie tej karty na tubach i wszystko praktycznie to miedź (+ wspominana przez Gigabyte'a rzekoma komora parowa :E), już rozumiem dlaczego to takie ciężkie :D 

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa żebyś krzywą napięciową z AB z ustawień UV+OC które wyszły stabilnie u Ciebie?

Edytowane przez xbartollo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ODIN85 napisał:

Mam,potwierdzam,polecam:thumbup:

A jak u Ciebie z UV? I zobacz jaką masz wersję BIOSu, bo podobno jest F1 i F2 - różnią się podobno tylko krzywą wentylatorów. 

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.11.2020 o 10:37, mckarmi napisał:

Assassiny tak chyba mają. U mnie w Odyssey RTX2060 też jest obciążony w ~95% i jest przy tym zdecydowanie chłodniejszy niż w innych tytułach - bierze mniej prądu. W Assassinach chyba procesor jest gardłem. 

Valhalla ogólnie na kartach NV działa na pół gwizdka. Według testu na Pure, w 1440p 3080 jest szybksze od 2070s o jakieś 40%, kiedy normalnie to przeważnie koło 70. 3070 jest też dużo bliżej 3080 niż zwykle. Za to działa świetnie na Radeonach, gdzie 5700XT praktycznie zrównuje się z 2080 Super. Różnice się zwiększają w 4k, ale ewidentnie NV musi popracować nad sterownikami do tej gry, albo Ubi wydać kolejne 10 łatek. 

Edytowane przez vegetto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, ODIN85 napisał:

Wiadomo,widać po reklamach przed grą dlaczego.

Faktycznie, widać pod jaki sprzęt gra była optymalizowana... Niech NV ogarnie lepiej stery i będzie dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pliku ini na bank jest linijka "Nvperformance"=false 

?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jakiś problem z pinami od zasilania miałeś? Naczytałem się że problem dość często się pojawia szczególnie w tych z 1 partii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ODIN85 napisał:

Aorusów to nie dotyczyło,tylko Eagle i gaming oc.

Ja zamówiłem Vision OC ? ale to widzisz myślałem że to dotyczy wszystkich modeli a skoro piszesz o tych 2 to jest szansa że dostanę kartę sprawną i nie będę musiał się stresować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2020 o 12:21, Vooah napisał:

Ja zamówiłem Vision OC ? ale to widzisz myślałem że to dotyczy wszystkich modeli a skoro piszesz o tych 2 to jest szansa że dostanę kartę sprawną i nie będę musiał się stresować ?

Vision OC oczywiscie dotyczy tez. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki! biorę się za swojego Visiona :)

Widzę, że PL dla 0.9V wynosi 350W w mojej karcie! Dlatego ustawiając ją na 0.925 zbijała pewnie taktowania. Próbuję ustabilizować ją na 0.9v dla taktowania 1920 MHz. Czas na partyjkę w Gearsy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kowallosu napisał:

dzięki! biorę się za swojego Visiona :)

Widzę, że PL dla 0.9V wynosi 350W w mojej karcie! Dlatego ustawiając ją na 0.925 zbijała pewnie taktowania. Próbuję ustabilizować ją na 0.9v dla taktowania 1920 MHz. Czas na partyjkę w Gearsy :) 

Udanej zabawy :) Tak, u mnie też jest to 350W (mimo, że w gpu-z widnieje 370W) i 0,925V w wielu grach/testach odbija się od PL. Ten profil głównie zalecam do programów/gier, które nie wykorzystują 100% PL przy pełnym obciążeniu karty. Dodałem stosowny komentarz w głównym poście :D 

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

41 minut temu, Kaczorex26 napisał:

Udanej zabawy :) Tak, u mnie też jest to 350W (mimo, że w gpu-z widnieje 370W) i 0,925V w wielu grach/testach odbija się od PL. Ten profil głównie zalecam do programów/gier, które nie wykorzystują 100% PL przy pełnym obciążeniu karty. Dodałem stosowny komentarz w głównym poście :D 

powiem Ci, że już jest lepiej, bo przy 0.9v trzymała jak głupia 1920-1935 MHz z kilkoma dropami do 1890, ale było ich mało. Byle było stabilnie. Z  tego co widzę w GPU - Z Power Board Draw dla max wynosil 359W i chyba wtedy nastepowały te dropy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.11.2020 o 18:45, RozQ napisał:

spodziewałem się ***** *** na wyświetlaczu, ale i tak dobrze opisane:)

Trzeba być niezłym i skończonym debilem żeby na forum komputerowym wywlekać polityczne brudy. Niestety coraz częściej tutaj jakiś kretyn agituje w ten sposób. 

  • Haha 1
  • Confused 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak udało Ci się ustawić gify na tym wyświetlaczu? Bo ja na kompie nie mogę nawet cokolwiek zrobić w rgbfushion, pierwsze co się pojawia to pusta płyta główna i nic się nie da zrobić. Podobno powinien być folder z aplikacją do gifów w folderze gigabyte, ale u mnie nic takiego nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, DawCooN napisał:

Jak udało Ci się ustawić gify na tym wyświetlaczu? Bo ja na kompie nie mogę nawet cokolwiek zrobić w rgbfushion, pierwsze co się pojawia to pusta płyta główna i nic się nie da zrobić. Podobno powinien być folder z aplikacją do gifów w folderze gigabyte, ale u mnie nic takiego nie ma. 

Pobrałem rgb fusion 2.0, włączyłem go i karta pojawiła się w aplikacji - nic nie kombinowałem więcej.

jYnqPta.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała adnotacja - w końcu odkryłem jak przełączyć bios OC na Quiet. Należy przełączyć fizyczny przełącznik z boku karty oraz zrestartować (w moim przypadku) trzykrotnie komputer. Bios Quiet to najlepsze co mnie spotkało w kartach od dawna :D 
Jest ciszej niż na mojej krzywej, a do tego wentylatory włączają się niezależnie od obciążenia dopiero przy 63 stopniach Celsjusza. PL spada nieznacznie z 350W na 340W - więc trzeba mieć to na uwadze przy profilach UV. 

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2020 o 16:17, Kaczorex26 napisał:

Mała adnotacja - w końcu odkryłem jak przełączyć bios OC na Quiet. Należy przełączyć fizyczny przełącznik z boku karty oraz zrestartować (w moim przypadku) trzykrotnie komputer. Bios Quiet to najlepsze co mnie spotkało w kartach od dawna :D 
Jest ciszej niż na mojej krzywej, a do tego wentylatory włączają się niezależnie od obciążenia dopiero przy 63 stopniach Celsjusza. PL spada nieznacznie z 350W na 340W - więc trzeba mieć to na uwadze przy profilach UV. 

Powiedziałbyś dokładnie gdzie znajduje się ten przełącznik? :D Bo żadnego nie mogę znaleźć. Apropo rgbfusion, działa, ale dopiero po zainstalowaniu najnowszych sterowników nvidii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, DawCooN napisał:

Powiedziałbyś dokładnie gdzie znajduje się ten przełącznik? :D Bo żadnego nie mogę znaleźć. Apropo rgbfusion, działa, ale dopiero po zainstalowaniu najnowszych sterowników nvidii.

Na boku karty, dokładnie nad literką "E" z napisu GEFORCE, na PCB (1cm nad radiatorem) :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...