Skocz do zawartości
lcdk

Ryzen 5900x - wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy ryzen w życiu i mam parę pytań w sumie to obaw. Chłodzenie be quiet! Dark Rock Pro 4   Procesor bez OC w spoczynku ma temparatury:

- CPU 41C ł

- CPU Package: 46C

Po odpaleniu OCCT

- CPU 80C

- CPU Package: 90C

Wydaje mi się że to ciut za dużo.

Płyta główna Asus Rog Strix x570-i

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na powietrze to nie jest źle. Ja na wodzie w spoczynku mam CCD1 35stC , CCD2 31stC.

Nie mam OCCT testuje w wprime95 ustawionym na max CPU Power Usage czyli 128/128 łapie około 88stC przy TDP225Wat i prędkości 4.550MHz na wszystkich rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na auto to jest OK, chcesz chłodniej to ustaw ręcznie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spróbuj ustawić offset napięcia na CPU -50mV czy nawet -100mV. To na pewno obniży temperaturę. Nie zdziwiłbym się, wiedząc jak Zen2 i Zen3 są czułe na temperaturę, ze wydajność się poprawi bo niższa temperatura da więcej miejsca na wyższe zegary

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

NIe gram w gry więc trudno powiedzieć zainstaluje jakąś i sprawdzę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja ustawiłem u siebie offset -0,100
ogółem wszystko oprócz temperatur podskoczyło w górę :
Cooler: Scythe Infinity SCINF-1000 (12 years old :D )
VCore min/max: 0.972V/1.494v (Auto)
Max clock : 4950.6MHz
Idle temp(C): 46-52c
Max temp (1h stress test): 75-80c
Cinebench R20 MC Score: 7829 pts
Cinebench R23 MC Score: 20100 pts

UPDATE:
Vcore: Offset -0,100
VCore min/max: 0.969V/1.394v
Max clock : 4950.3MHz
Max temp : 72-78c
Idle temp(C): 43-50c
Cinebench R20 SC Score: 619 pts
Cinebench R20 MC Score: 8213 pts
Cinebench R23 MC Score: 20663 pts

a jaką masz budę i jak w niej wieje może masz za małą cyrkulację powietrza?

Edytowane przez cancel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam mam podobnie ale na Chłodzeniu AIO 360mm , płyta główna Aorus Elite B550. Niepokoi mnie temperatura oraz napięcie startu dochodzące do 1,44v , w bios wszystko ustawione na auto.

Załączam film z testu proszę o opinię czy tutaj u mnie jest wszystko w porządku ? Naczytałem się że ludzie na podobnym AIO na stock ustawieniach mają po 65oC u mnie 80oC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli to jest stock to temperatury dość wysokie. Z tymże zegary i napięcie raczej masz typowe dla włączonego PBO. Jak wróce do domu to sprawdze jak jest u mnie. 

Zmniejsz taktowanie pamięci na 3600 bo masz teraz asynchronicznie z IF co Ci obniża wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto w biosie ustawić procesor na offset ale trzeba potestować bo u mnie offset- 0.05 dał takie same wyniki boostowania i temperatury mniejsze o Ok 4-5*C, ale już offset -0.075 temperatury kolejne 2-3 stopnie niższe ale minimalnie niższy boost (Ok 50mhz dla 1 rdzenia i ok 80mhz dla Multi) więc trzeba znaleść granicę. Oczywiście można też stałe napięcie i taktowanie, ten procek spokojnie pracuje w max wartościach przy napięciach poniżej 1,4V a niestety bios w trybie auto podaje napięcia max nawet 1,45 -1,47. AMD zapowiedziało że w styczniu będą nowe biosy z nowym oprogramowaniem PBO2  gdzie temperatury i kultura pracy procesorów Zen 3 będzie poprawiona :)

Edytowane przez xbartollo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmniejszając napięcie trzeba uważać, bo niby taktowania są takie same w programach monitorujących ale wydajność szczególnie jednowątkowa spada. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, severall napisał:

Jeśli to jest stock to temperatury dość wysokie. Z tymże zegary i napięcie raczej masz typowe dla włączonego PBO. Jak wróce do domu to sprawdze jak jest u mnie. 

Zmniejsz taktowanie pamięci na 3600 bo masz teraz asynchronicznie z IF co Ci obniża wydajność. 

Można ewentualnie spróbować Fclk podbić do 2000 - ale nie wiem czy będzie stabilnie na tej płycie. Ja mam pamięci na 3866mhz i fclk na 1933 bez żadnych kombinacji ustawione

2 minuty temu, severall napisał:

Zmniejszając napięcie trzeba uważać, bo niby taktowania są takie same w programach monitorujących ale wydajność szczególnie jednowątkowa spada. 

Tak dlatego trzeba znalesc granicę dla konkretnego procesora :) Ja robiłem testy na Cinebenchu i mam optymalnie - jak zmniejszasz napięcie to wchodzisz na limit prądowy stąd to obniżenie taktowania, trzeba znaleść wartość która daje możliwie największe taktowanie przy zachowaniu 100% limitu prądowego - najlepsze do monitorowania to moim zdaniem Ryzen Master bo on pokazuje autentyczne wartości pracy procka i jego obciążenia i limity

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam podobny problem, tylko, że z 5800x na płycie MSI MPG B550 GAMING CARBON WIFI. Na samym początku temperatury były spoko, aktualnie jeśli chodziu o obciążenie procesora to tylko w trakcie grania w AC Valhalla, przez pierwsze kilka dni w trakcie grania 57-59 stopni na Dark Rock Pro 4, jednakże teraz widzę, że temperatury poszły mocno w górę. 3 godzinna sesja w grze to już 70-71 stopni. Procesor w ogóle nie kręcony, wydawało mi się, że takie chłodzenie utrzyma go we w miarę względnych temperaturach. A, że na górze obudowy nie mam żadnych wiatraków, jest filtr mesh na magnes to całe to ciepło idzie mi na spód biurka i czuć, że się nagrzewa. Zamontować od góry w obudowie wiatraki? Zmieni to coś? Czy darować sobie dark rock 4 pro i zmienić na jakieś AiO? Czy po prostu ten procesor tak ma i nie ma się co przejmować?

Temperatury w idlu na super poziomie, 33-37 stopni

Edytowane przez Pavel87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, severall napisał:

Normalne temperatury, AIO w niczym nie pomoże.

Ok, dzięki za opinie. To od góry obudowy też nie ma sensu zakładać dodatkowych wentylatorów żeby jeszcze wyciągały to powietrze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem że nie masz przestrzeni nad obudową żeby ciepło sobie uciekało tylko kumuluje się pod biurkiem ? To wydaje mi się że wentylator niewiele tutaj pomoże. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, severall napisał:

Rozumiem że nie masz przestrzeni nad obudową żeby ciepło sobie uciekało tylko kumuluje się pod biurkiem ? To wydaje mi się że wentylator niewiele tutaj pomoże. 

Mam jakieś 40cm nad obudową, więc też jakiejś tragedii nie ma, w sumie faktycznie, mogą ją postawić obok, przynajmniej sam nie będe czuł tego ciepła tak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, severall napisał:

PBO w bios mam na auto już próbowałem na sztywno włączyć na disable ale nie przynosi to żadnego skutku. Pastę już wymieniłem z pactum pt2 na cryonaut ale temperatury bez zmian. Gdy tylko ruszę offsety napięcia natychmiast spada wydajność. Wydaje mi się ze te aorusy tak katują procka bo mam raporty o power deviation na czerwono. Co do sugestii aby ustawić IF na 2000mhz już próbowałem, komputer wstaje raz na 3 razy reszta na auto jeszcze nie nauczyłem jak prawidłowo ustawić z ręki te ryzeny bo ja od niebieskich przyszedłem. 

Apropo pamięci na 3600 robiłem porównanie a PC Mark i wydajność jest większa jak idą na 4000mhz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, xtro79 napisał:

PBO w bios mam na auto już próbowałem na sztywno włączyć na disable ale nie przynosi to żadnego skutku. Pastę już wymieniłem z pactum pt2 na cryonaut ale temperatury bez zmian. Gdy tylko ruszę offsety napięcia natychmiast spada wydajność. Wydaje mi się ze te aorusy tak katują procka bo mam raporty o power deviation na czerwono. Co do sugestii aby ustawić IF na 2000mhz już próbowałem, komputer wstaje raz na 3 razy reszta na auto jeszcze nie nauczyłem jak prawidłowo ustawić z ręki te ryzeny bo ja od niebieskich przyszedłem. 

Apropo pamięci na 3600 robiłem porównanie a PC Mark i wydajność jest większa jak idą na 4000mhz

Pamięci masz w tym momencie asynchronicznie - w niektórych aplikacjach będziesz miał minimalne wzrosty ze względu na wyższy zegar ale w niektórych kilkuprocentowe spadki. Najlepiej jak pracują synchronicznie 1:1, możesz spróbować fclk na 1900 i pamięci na 3800 jak ci procek na płycie nie wstanie przy 2000.

Edytowane przez xbartollo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie napięcia na sztywno polecacie aby, schłodzić procesor? Ew jak zmusić aorusa aby tak nie podbijał napięć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Pavel87 napisał:

Ok, dzięki za opinie. To od góry obudowy też nie ma sensu zakładać dodatkowych wentylatorów żeby jeszcze wyciągały to powietrze?

AiO ma ten plus że ciepło z procesora jest wydmuchiwanie poza obudowę, jak nie masz dobrej wentylacji w obudowie to napewno pomoże. Przy takich prockach i coraz mocniejszych kartach graficznych w środku kompa robi się jak w piekarniku i np karta graficzna podgrzewa procek i odwrotnie - ja jestem po zmianie na 5800x oraz Rtx 3080 i musiałem cały obieg powietrza w obudowie zbudować na nowo

Ustaw napięcie Vcore na Auto i offset 0,05mV - zrób test wydajności zobacz czy się będzie jakoś bardzo różnił, zobacz temperatury - taki zabieg nie powinien zmniejszyć wydajności a powinien dac kilka stopni mniej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, xbartollo napisał:

AiO ma ten plus że ciepło z procesora jest wydmuchiwanie poza obudowę, jak nie masz dobrej wentylacji w obudowie to napewno pomoże. Przy takich prockach i coraz mocniejszych kartach graficznych w środku kompa robi się jak w piekarniku i np karta graficzna podgrzewa procek i odwrotnie - ja jestem po zmianie na 5800x oraz Rtx 3080 i musiałem cały obieg powietrza w obudowie zbudować na nowo

Ustaw napięcie Vcore na Auto i offset 0,05mV - zrób test wydajności zobacz czy się będzie jakoś bardzo różnił, zobacz temperatury - taki zabieg nie powinien zmniejszyć wydajności a powinien dac kilka stopni mniej

Zrobiłem jak mówiłeś dałem na +0,06 temperatury zostały ale wydajność poszła do góry chyba że cos źle rozumiem i ma być -0.06mv ?

IMG_20201124_200907[2].jpg

@ppawel26 ale u mnie tak idzie bez PBO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W dół Vcore: u ciebie to powinno być -0,05, możesz mierzyć wydajność i schodzić dalej -0,06 -0,075 i zbadaj wydajność na ile spadła tak aby znalesc najbardziej optymalną, najczęściej w okolicach -0,05 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, xbartollo napisał:

W dół Vcore: u ciebie to powinno być -0,05, możesz mierzyć wydajność i schodzić dalej -0,06 -0,075 i zbadaj wydajność na ile spadła tak aby znalesc najbardziej optymalną, najczęściej w okolicach -0,05 

Zrobiłem jeszcze test i włączyłem PBO o którym wspominaliście w konfiguracji jak poniżej i pomimo iż procesor brał więcej mocy to wynik był o 200cb mniejszy jak w pełnej automatyce, z tym odkręconym limitem mocy wykonałem jeszcze test rozruchu przy IF 2000mhz i lipa.

Zaraz zabieram się to przetestowanie twoich rad odnośnie napięcia.

IMG_20201124_203747[1].jpg

Po sprawdzeniu offsetu na -0.06mv i -0.12mv nie zmieniają się temperatury ale spada wydajność dość wyraźnie.

Edytowane przez xtro79

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi