Skocz do zawartości
Luk3

TOP-KOMPUTER, który dociągnie do 2027

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Cyberpunk 2077 już tuż tuż za rogiem, a więc chciałbym złożyć komputer, który spokojnie mógłbym mi towarzyszyć do… no cóż, może nie do 2077 roku (bo i tak nie doczekam), ale może chociaż do 2027?

Mój obecny komputer również składałem pod tytuł CDP Red, czyli Wiedźmina 3. Wiosną 2015 roku pod moim biurkiem umościł się sprzęt, którego speckę zamieszczam na samym dole wpisu. Nadal sprawdza się bardzo dobrze, ale chciałbym móc w pełni korzystać z możliwości nowych tytułów takich jak Cyberpunk 2077, Assassin's Creed Valhalla czy innych typowych produkcji, które mam nadzieję również zagoszczą na ekranie mojego komputera.

Mam całą masę pytań i rozterek, z którymi - z wielkim zaufaniem i bezradnością - chciałbym się zwrócić do Forumowiczów, którzy może na bieżąco śledzą hardware'owy świat.

Wiem, że to co ogranicza wybór i jest ważne dla Waszej rekomendacji to budżet na nowy sprzęt. Niemniej chciałbym uniknąć jego podawania, bo nie chcę się fixować, że chcę wydać jakąś określoną kwotę. Chciałbym podejść do tego w miarę rozsądnie. Zależy mi na optymalnej kombinacji w relacji cena/jakość+. Na przykład wiem, że chciałbym kupić kartę najnowszej technologii z serii 3000 (lub radka), i wiem, że nie chcę wydawać 8 tys. na model 3090, ale już wydanie ok. 4 tys. zł brutto za 3080 jestem w stanie zaakceptować, żeby mieć spokój na parę lat :) 

 

Oto moje pytania, które nasunęły mi się po wstępnym researchu:

GENERALNE RADY DOTYCZĄCE ZAKUPU

  • Czy jest w tej chwili mocno oczekiwany nowy model sprzętu, na który warto jeszcze trochę poczekać? Tak jak to było przy premierze nowej generacji kart graficznych (seria 3000 od GeForce i nowe Radeony). Jakbym miał kupić 2080 na tydzień przed premierą kart z serii 3000, to nie byłby to dobry deal…
  • Mój obecny monitor (Acer XB270H) obsługuje FHD z 144Hz odświeżaniem i G-Sync. Najnowsza generacja kart graficznych idzie mocno we wsparcie w 4K. Czy w chwili obecnej jest sens inwestować w monitor obsługujący 4K, wysokie odświeżanie, G-Sync oraz matrycę IPS? Na ile jest "nowość" na rynku i w związku z tym cena wyjściowa jest wysoka, czy lepiej poczekać pół roku, rok, bo te monitory z pewnością znacznie stanieją, czy raczej nie ma co się tego spodziewać?
  • Na jakie okazje najbardziej warto polować na zbliżający się Black Friday? Jakie sprzętu sporych obniżek się spodziewacie? Raczej wątpię, że upoluję GeForce'a 3080 w dobrej cenie, bo tutaj są raczej problemy po stronie podaży, a nie popytu.
  • Czy warto rozważyć zakup już w całości gotowej, żłożonej skrzynki? Czy to się opłaca czy marże są tak duże, że lepiej kupić komponenty i je sobie poskręcać samemu? 
  • Czy są sklepy, które dają dobrą ofertę B2B?

KARTA GRAFICZNA

  • Czy mogę wykorzystać swoją starą kartę graficzną, czyli GeForce GTX 970, w combo z GeForce 3080? Czy taki zabieg ma jakikolwiek sens i może zwiększyć wydajność sprzętu?
  • Mam monitor z G-Sync - czy warto rozważyć kartę Radeona, czy już tylko iść w GeForce'y?

Procesor - Czy to prawda, że procesory nie wpływają znacznie na efektywności komputera, tak jak to było kiedyś? Czy jest sens kupować procesor najnowszej generacji, czy lepiej np. procesor sprzed roku czy dwóch? Obecnie korzystam z Intel i5-4460 @3,2Ghz sprzed 5-6 lat i tu przypuszczam, że raczej bez update'u się nie obędzie ;-)

Karta dźwiękowa - Czy w obecnych czasach to potrzebne akcesorium? Czy coś daje? Mam słuchawki HyperX Orbit (by Audeze) oraz głośniki Logitech Z533. Czy z kartą dźwiękową ten sprzęt dałby lepsze efekty? Jeżeli tak, to co kupić?

Dyski twarde. Obecnie korzystam z 3 dysków - 2x SSD (250GB na system , 1B na gr-) oraz 1x HDD (1TB na storage, multimedia). Będę chciał je przenieść do nowego komputera, ale zastanawiam się też nad zakupem dysku NVMe. Na ile warto kupić dysk tego typu? Jakie korzyści to daje? Na jakimś poradniku widziałem, że główna korzyść jest przy obróbce dużych plików, np. wideo? Czy warto w to inwestować pod kątem innych zastosowań? Jeżeli zdecyduję się na zakup dodatkowego dysku NVMe, to na którym z dysków powinienem umieścić system? Czy system na SSD 250GB wystarczy, a PCI NVe2 mogę przeznaczyć na gry i aplikacje? Jak optymalnie wykorzystać te zasoby?

Obudowa. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając obudowę? Czy znaczenie ma cichość, cyrkulacja powietrza, wielkość? Nie zależy mi na bajerów typu ledy i kosmiczny wygląd (chyba, że nie ma odpowiednika bez, ogólnie nie jest to kategoryczne nie, ale raczej nie chcę dopłacać - co dotyczy wszystkich produktów, nie tylko obudowy).

Zasilacz. Jaki zasilacz wybrać, żeby udźwignął współczesny topowy sprzęt?

UPS. I wreszcie - korzystam z UPS Eatona Elipse Pro 1200V (realnie 750W) - czy ten UPS "udźwignie" ten sprzęt?

Inne. Oczywiście jeżeli jest coś co powinienem wiedzieć składając teraz komputer, a o co nie zapytałem powyżej, to również będę niezmiernie wdzięczny, jeżeli moglibyście podzielić się swoją wiedzą i rekomendacjami

 

Mój obecny setup:

Procesor

Intel i5 4460, 3.2GHz, 6 MB, BOX

link

Karta Graficzna

Gigabyte GeForce GTX 970 OC 4GB GDDR5

link

Pamięci

Ballistix Tactical, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL8

link

Płyta główna

Gigabyte GA-B85M-D3H

link

Dyski twardy 1 - SSD

(Windows and software)

Crucial SSD 250 GB 2.5'' SATA III

link

Dysk twardy 2 - HDD

(multimedia and storage)

Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" SATA III

link

Dysk twardy 3 - SSD

(gry)

Crucial SSD MX500 1 TB 2.5'' SATA III

link

Obudowa

Jakiś ciasny noname, który musi mieć stale zdjętą jedną ściankę, bo inaczej komp się widzał i wyłączał

-

Zasilacz

Cooler Master Real Powe M620 620W

link

Monitor

Acer 27'' XB270H (144Hz, G-Sync)

link

Klawiatura

Logitech MX Keys

-

Mysz

Logitech MX Anywhere 2S

-

Słuchawki

HyperX Orbit

link

Głośniki

Logitech Z533

link

OS

Windows 10 Professional

-

UPS

Eaton Ellipse PRO 1200

link

Pola zaznaczone na niebiesko są raczej nie do zmiany - resztę mogę zmienić/zupgrade'ować.

Głównie zależy mi na: karta graficzna, płyta główna, procesor, pamięci, zasilacz oraz obudowa + ewentualnie karta dźwiękowa oraz dodatkowy dysk NVMe (ale tu mam spore wątpliwości).

Jeżebyli byłby jakiś hiper deal, to mogę również rozważyć zakup monitora 4K z dużym odświeżaniem. 

Edytowane przez Luk3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie to napisałeś, ale proponuję mimo wszystko dać jakąś kwotę którą jesteś w stanie wydać na komputer xD - wtedy jest większa szansa, że ci ktoś pomoże złożyć komputer :)

 

Edytowane przez Rychar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rychar napisał:

Ślicznie to napisałeś, ale proponuję mimo wszystko dać jakąś kwotę którą jesteś w stanie wydać na komputer xD - wtedy jest większa szansa, że ci ktoś pomoże złożyć komputer :)

 

Między 5 a 10 tys. :)

Istotne są dla mnie również odpowiedzi na pytania, które postawiłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jesteśmy po premierach. Przed nami jeszcze GPU od AMD. Później cepki Intela i tak w kółko. Zawsze będzie coś nowego za rogiem. Składając kompa za 10 000 zł. raczej nie ma co gadać o 1080p. Minimum 1440p a jak złapiesz się w budżecie i z dostępnością na RTX 3080, to i 4K ale tutaj z monitorem raczej będzie cieżko się wyrobić. 

Blak Frajer lepiej olać. Nie idzie nic dostać. Rzucą jakieś ochłapy + 5 sprzętów top żeby ściągnąć na stronę i po zabawie. 

Nie znam chyba nikogo, kto by się obkupił w ten dzień. 
Na co Ci wsadzać 970 do RTX 3080? Skąd w ogóle takie pomysły?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę dostępność 3080 i RX 6800 XT to trochę loteria.

Rozważam zakup skrzynki ze wszystkimi bebechami prócz karty i chwilowego włożenia tam starej karty czyli 970. Czy to dobry pomysł? Bo działa na tej samej szynie, prawda? Jeśli o to chodzi to jeszcze nic się nie zmieniło? 

A pomysl łączenia - kiedyś czytałem, że można tak robić, bo w sumie nie mam co zrobić ze starą kartą. Dałoby to jakikolwiek skok mocy? Czy łączy się raczej dwie takie same karty?

Co do monitora to nie spieszy mi się. Moge dokupić 4K za pół roku czy rok, jak ceny trochę stopnieją. Zastanawiam się na ile w nowym monitorze inwestować w G-Sync, który dorzuca jakies 100$ do ceny monitora. mam go w obecnym ekranie i nie jestem pewien czy robi różnicę. Choć może c teraz dostrzegę jak kupię bez Gsynca ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, BTPOTW napisał:

Sprawdź ten zestaw na Intelu i9 10850K;

PC~9k

Dzięki za rekomendację. Tak jak pisałem będę chyba szukał narazie puszki bez karty graficznej, do której przełożę 3080 jak uda mi się gdzieś upolować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś już nikt nie paruje kart graficznych (SLI/Crossfire). Kup jedną mocną kartę i starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Flik napisał:

Dziś już nikt nie paruje kart graficznych (SLI/Crossfire). Kup jedną mocną kartę i starczy.

Dzięki! A warto iść w nowego Radeona czy raczej GeForce? Co lepiej będzie się parować z i9? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma co w kale rzeźbić, wybór jest prosty: set ryzen5900x+rtx3080, do 2025 może starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, ghs napisał:

tu nie ma co w kale rzeźbić, wybór jest prosty: set ryzen5900x+rtx3080, do 2025 może starczy

dziś rano właśnie kupiłem w dobrej cenie [1940] : Procesor i9-10850K!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym różnią się poniższe kości pamięci:

Oczywiście poza kolorem (super...) i ceną :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy lepiej wziąć 

  • 3200 na CL14 

czy

  • 3600 na CL17 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że żeby porównąć modele o różnych częstotliwościach i czasach dostępu najlepiej podzielić częstotoliwość (MHz) na latency (CL).

Ile w tym prawdy? Zgadzacie się z tą metodologią? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem, że np w grach liczy się więcej Mhz, a w zastosowaniach profesjonalnych niższe CL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Luk3 napisał:

A czy lepiej wziąć 

  • 3200 na CL14 

czy

  • 3600 na CL17 

A chcesz RAM ręcznie podkręcać czy nie masz tego w planach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dirian napisał:

A chcesz RAM ręcznie podkręcać czy nie masz tego w planach?

tylko w ramach XMP, raczej nie będę się bawił w manualu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB to zło, a komputer to nie choinka ;-) 

Myślałem o Trident Z od GSkilla (wklejałem nawet linki do niższych przepustowości wyżej) pytając o różnice między pamięciami oznaczonymi jako GTZ a GTZSW, bo z opisu wydawały się identyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Dirian napisał:

Jak tylko XMP to weź https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3733mhz-cl17-pv416g373c7k-1001036/ - i nie przepłacaj za RAM po 500-600 zł.

Czyli uważasz, że nie warto dopłacać do tego, żeby pamięci były na Samsung B-Die? W pytaniach do produktów kupujący często pytają na jakich kościach są pamieci i te samsungi wydają się pożądanym rozwiązaniem, o którym sporo osób pisze, że są "dużo szybsze" od innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalasz z XMP to nie ma to większego znaczenia czy są B-Die czy nie. B-Die przydają się jak chcesz kręcić i ręcznie ustawiać parametry, bo można z nich dużo wyciągnąć.

Ale też nie ma się co tak zabijać o RAM, to są poprawy procentów wydajności.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wszyscy tylko o topce widzę. Szkoda, że niższe segmenty wymierają...
    • E3-1230v2 to jest LGA 1155. Jaki zamówiłeś?
    • @galakty obronność kraju tak ale dla ochotników, jeżeli występuje przymus to już nie jest prawica  @kanon7 Przerasta zrozumienie prostej rzeczy ? Celem nie są pieniądze tylko towar i usługi, państwa drukują pusty pieniądz bez pokrycia , usa zaczęły się spytać jak idiotą Nixon zniósł parytet złota , co ci po pustych papierkach jak nie kupisz za to usług i towarów ? Znów kłamiesz personalnie , jeżeli głosowałem w wyborach samorządowych na kandydata PiS, kandydatkę KO i kandydatów konfederacji to jestem PiSKOKonfo ruskim ? Kiedyś pisałem jedynie o szkodliwości szczepienia przeciwko covid i jestem przeciwnikiem tylko tego szczepienia, sam jestem zwolennikiem szczepień np na gruźlicę żółtaczkę itd , podejrzewam że jestem zaszczepiony na większą ilość chorób niż ty więc kto tu jest antyszczepionkowcem? A co złego jest w twierdzeniu że ziemia jest płaska czy ktoś robi komuś krzywdę jak w to wierzy ?  Problem tworzy się wtedy gdy osoby jak ty uważają wszystkich innych za podludzi i oszołomów i chcą narzucać swoje zdanie przymusowo  Gratuluję więcej takich postów i będziesz jak lewica której trzeba dać mówić żeby sami się ośmieszali  A co do ucieczki z kraju jeżeli wybuchnie wojna w Polsce to nie mam zamiaru nigdzie się ruszać po prostu będę sobie żył tak jak dotychczas jako osoba mocno wierząca nie stawiam swojego życia na pierwszym miejscu 
    • Nowy sprzęt dla UA jest już w drodze na front. Było trzymane w tajemnicy, że jest już w Ukrainie.
    • No tak ale wtedy Nvidia pierwszy raz zastosowała myk ze zmianą półek cenowych Mieliśmy 1080ti za 699$  z układem wielkości 471mm^2 w 16nm A w jego miejsce wbili 2080 za 699$ z układem 545mm^2 w 12nm (czyli jak dobrze pamiętam lekko usprawnionym 16) A nad nią wrzucili 2080ti za 999$ z układem wielkości 754nm^2 Czyli realnie to przeskok od Pascala do Turinga nie był za wielki i zamiast wydajności dostaliśmy RT w "gratisie".   Teraz myślę będzie podobnie , nowe gpu będą szybsze ale pewnie będą ciągnąć te 20-30W więcej i być ciut większe niż ich Adowe odpowiedniki.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...