Skocz do zawartości
Tramwaj z Bombaju

Monitor 4k do gier na lata do 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Przymierzam się do zakupu komputera, ale zanim to zrobię chcę wymienić ekran. Aktualnie moim ekranem do PC jest telewizor panasonica, 32 cale, 50Hz. Chcę zakupić monitor, który będzie służył długo. Lubię komputery i nowinki techniczne, ale jestem raczej zawiedziony powolnym progresem w tej branży i nie mam potrzeby, by regularnie kupować nowy sprzęt, który niewiele różni się od poprzedniej generacji. Stąd chcę kupić sprzęt bardzo dobry, który długo postoi (może niekoniecznie aż do zepsucia się, ale na oko minimum 6 lat). O monitorach nie wiem nic, stąd zdaję się na Wasze doświadczenie. Mam raczej ogólne wymagania (w związku z tym, że nie wiem, czego mogę oczekiwać), ale wierzę, że pomożecie mi coś wybrać:

- chcę, by monitor miał rozdzielczość 4k; będzie do gier, czytania książek, do pisania, czasem youtube. Nie renderuję, nie programuję itp itd.

- nie wiem, jaką chcę matrycę; chcę, by bardzo ładnie pokazywała kolory, żeby wszystko było wyraźne, czytelne. Do tej pory miałem tylko aktualny tv32 cale i laptopa mającego lat 8 lub 9, więc nie wiem, czy chodzi mi o czerń czy o coś innego, bo te sprzęty nie pozwalają na przekonanie się, jak coś może wyglądać i co jest ważniejsze - zdaję się tu na Was!

- wiem, że pojawiły się "bajery" w stylu hdr; monitor ma być na długo, więc nie będę miał problemu z dopłatą do takich rzeczy.

- gram w starsze gry, ewentualnie gry niewymagające dużej liczby klatek, jak wiedźmin 3, metro exodus, seria total war, amnesia.

- nie wiem, jakie odświeżanie mi się przyda. Może 144Hz? tak dla pewności.

- nie wiem, jaką chcę wielkość. aktualny tv mający 32 cale stoi jakiś metr albo więcej od biurka, bo jakoś dziwnie się patrzy na tak duży ekran, gdy jest bliżej. może 27 cali? Tu juz zdaje się na Wasze doświadczenie. Pewnie ekrany tv i monitora jakoś się różni i nie ma się poczucia, że razi w oczy.

- cena 5000zł jest orientacyjna, ponieważ nie wiem, ile kosztują dobre monitory. Jeżeli za 4800 dostanę dobry monitor, a za 5800 coś zdecydowanie lepszego, zapłacę 5800.

- w ogóle mi nie zalezy na agresywnym, gamingowym, wojowniczym i "męskim" wyglądzie. nie skreślę monitora, jeżeli będzie wyglądał na gamingowy w aktualnym rozumieniu tego słowa (ostre krawędzie, "sportowy" wygląd), ale absolutnie nie jest to wymóg. Jedyne, co mnie interesuje, to żeby ledów albo nie było, albo żeby dały się wyłączyć.

- nie mam preferencji co do marki. bardzo mi zależy na czymś, co się nie będzie psuć, bo nic mnie tak nie irytuje jak kopanie się z serwisami mającymi polskiego klienta w pompie (ciągle pamiętam, jak morele wysyłały mi zepsutą grafikę, dopóki sprawa nie rozbiła się o rzecznika praw konsumenta). Martwe piksele strasznie mnie drażnią, ale to chyba nie jest wskazanie do naprawy?

- w domyślę chcę wejść w granie 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz LG27GN950-B

27 cali 4K @144hz - na dniach ma być aktualizacja oprogramowania, która wprowadzi OC do 160hz.

Obraz ostry jak żyleta, super mocno nasycone kolory, ale nie są jakoś przesadzone, ma LEDY, ale po ich wyłączeniu w ogole nie widać że jest to gamingowy sprzęt.

27 cali dla rozdziałki 4k nie jest jakimś przerostem, obraz przy skalowaniu 150%-170% jest idealny, czcionki czytelne.

XtZKvJu.jpg

 

 

Edytowane przez dawidoxx
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam kilka pytań:

1. Czy możesz powiedzieć, dlaczego zasugerowany przez Ciebie monitor jest tańszy od monitora Acer Predator XB273K? Wpisałem w google zwykłe hasło "best 4k display" i wyskoczył mi na pierwszym miejscu. Jest zdecydowanie droższy od tego LG, a według tej porównywarki monitorów:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/e0cb12fe68

LG wypada ogólnie lepiej. Skąd takie różnice w cenie? Czym te monitory się różnią w praktyce? HDR 600 jest lepszy do HDR 400, prawda?

2. Czy jest sens by dopłacić do jakiegoś droższego modelu?

3. Jak daleko trzeba siedzieć od takiego monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer to starszy i zarówno gorszy model do tego wyceniony drożej i raczej nikt go w tej cenie już nie kupuje do tego dochodzi głośna praca .. wentylator w tym modelu naprawde słychać z daleka :D 

XB273K to jeden z pierwszych monitorów 4k@144hz, ale nie posiada DSC więc nie skorzystasz z 10-bitowej głębi kolorów.. maksymalne odswieżanie ekranu przy 4k/10bit to 98hz, aby osiągnać 4k@144hz musisz użyć próbkowania chroma co dla mnie jest minusem.

HDR 600 jest zauważalnie lepszy od 400 - choć dla mnie HDR zaczyna się dopiero od 1000+  

Wszystko zależy od Twojego wzroku :D ja siedze około 80-100cm od monitora i jest OK.

 

 

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wszystko zależy od Twojego wzroku :D ja siedze około 80-100cm od monitora i jest OK.

Też przy moich 27 calach siedzę właśnie 80-100, chyba taka odległość jest najbardziej optymalna

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Tramwaj z Bombaju napisał:

A da sie kupic taki monitor z hdr1000? Czy nie ma to sensu przy grach?

Ja bym poczekał do luty-marzec. Wtedy już kompletne (przynajmniej dla mnie) wychodzą monitory 4k. 32 cale, hdmi 2.1 (dzięki czemu chociażby w pełni wykorzystasz potencjał nowych konsol) Po prostu bajka :). 

Uważam, że 27 cali to jest za mało na 4k.. Znacznie większe WOW wywrze na tobie 32 cale 4k niż 27. 

Przez wiele osób właśnie 32 cale to idealny rozmiar dla 4k, a jeżeli monitor ma być na lata to chyba lepiej troszkę jeszcze poczekać? Chyba, że ci się spieszy to nic lepszego niż ten lg obecnie nie dostaniesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy wszyscy macie z tym hdmi 2.1? To są monitory głównie do PC gdzie przy DP żadne hdmi 2.1 nie jest potrzebne.. Pod konsole to są telewizory  a nie małe monitorki nawet 32 calowe :D

 

27 cali i 4k jest idealnym rozmiarem dla monitora pc i nie jest to za mały ekran dla tej rozdzielczości, ale trzeba to samemu sprawdzić :)

49 minut temu, Tramwaj z Bombaju napisał:

A da sie kupic taki monitor z hdr1000? Czy nie ma to sensu przy grach?

Da się kupić, ale kosztują sporo kasy.. 

Edytowane przez dawidoxx
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, ReevoX napisał:

Uważam, że 27 cali to jest za mało na 4k..

Na czcionkach widzę bez problemu różnicę na korzyść 31,5" 3840x2160 wzgl. 23,8" 2560x1440. Na 27" przy 2560x1440 jest jeszcze gorzej niż na 23,8" 2560x1440, więc nie wiem czemu sądzisz, że "27" to mało do 4K". Zagęszczenie pikseli nie może być za wysokie, tylko co najwyżej za niskie.

No fakt, że oko ma skończoną rozdzielczość, ale 300ppi z 30 cm, czyli 150ppi z 60cm, to gęstość od której się zaczyna jakość fotograficzna, a nie "kończy". Także na dobrą sprawę 150ppi to monitory powinny mieć CO NAJMNIEJ (27" 2560x1440 ma 109ppi, 27" 4K ma 163ppi).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie myslalem, by kiedys podlaczyc pod monitor 4k konsole. Telewizora nie potrzebuje jako telewizora - do netlifksow czy filmow - bo nic nie ogladam, ani filmow, ani seriali. Skad wiadomo, ze beda nowe monitory z hdmi 2.1? w zasadzie to troche moze naiwne pytanie, ale dlaczego juz ich nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz taki budżet to ja bym na twoim miejscu kupił jeden porządny ultrawide. Frajda z gier i multitaskingu na takim monitorze jest fenomenalna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem.. miałem przez 2 lata monitor 21:9 i po pewnym czasie zatęskniłem do zwykłego 16:9.. w grach single jak najbardziej, ale przy sieciowych bezapelacyjnie wygrywają monitory 16:9 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak uprzedzając dyskusję o tym, na którym formacie więcej widać w grach:

Z tym 21:9 vs 16:9 w grach to kwestia ustawień pola widzenia. Można ustawić na różne sposoby. Także argument, że na którymś widać coś więcej w którejś płaszczyźnie jest tak nie do końca. No chyba, że gra nie ma ustawienia FOV, no ale raczej każda przyzwoita gra 3D ma takie cuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś poleci w tej cenie do gier 30-32 cal 4k ? 27 cal mam teraz, więc chciałem zrobić również upgrade rozmiaru

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic konkretnego w tym rozmiarze z normalnym odświeżaniem.. wszedzie 60 hz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale muszę jużżżż się zgodzić iż 27" to jest stanowczo za mało na 4K. Obecnie siedzę na 34" ,ale niestety i stety 21:9 ,czego NIE ŻAŁUJĘ. A na tamtym 4K siedziałem parę dni, i dałem do zwrotu, bo według mnie skal był za mały dla 4k. ,choć każdy ma podzielne zdanie. Pozd.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Szaqol napisał:

 według mnie skal był za mały dla 4k

?? :E 

Ja przesiadłem się z 34 calowego 21:9 i twierdze że 27 cali i 4k to idealny rozmiar, a ze ktoś ma problem z ustawieniem skalowania na 150-170% i później narzeka to jego problem ;)

Edytowane przez dawidoxx
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Szaqol napisał:

 bo według mnie skal był za mały dla 4k.

"Skal za mały" to sam sobie ustawiłeś. Jakoś na 14" 3840x2160 "skalu za małego" nie ma (jak się ustawi np. 300%).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, ale zostane przy zwyklym 16:9. Wydaje mi sie, ze wiekszosc gier nie radzi sobie z 21:9, dodatkowo troche wizualnie nie nawyklem do tak szerokich ekranow i jakos mi sie nie podobaja. Czy ktos moze soe wypowiedziec na temat 16:9 z hdmi 2.1? sa jakies wartosciowe modele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz aktualnie na rynku zadnego modelu, który obsługuje 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 27 za małe. Miałem jeden i poleciał na gwarancję (zwrócili mi kasę). Po prostu szkoda mi marnować wydajność na 4k i 27 cali, bo większe wrażenie zrobi na mnie 4k z 32 calami, a obraz i tak będzie wyglądać świetnie w 4k :).  

 

3 godziny temu, Tramwaj z Bombaju napisał:

Dziekuje, ale zostane przy zwyklym 16:9. Wydaje mi sie, ze wiekszosc gier nie radzi sobie z 21:9, dodatkowo troche wizualnie nie nawyklem do tak szerokich ekranow i jakos mi sie nie podobaja. Czy ktos moze soe wypowiedziec na temat 16:9 z hdmi 2.1? sa jakies wartosciowe modele?

Obecnie nie ma żadnego monitora z hdmi 2.1. Trzeba czekać na początek przyszłego roku. Imo najciekawiej wygląda Viewsonic, głównie ze względu na cenę która myślę, że nie przekroczy 5000 zł.

https://www.tftcentral.co.uk/blog/viewsonic-elite-xg320u-with-4k-resolution-144hz-refresh-rate-and-hdmi-2-1-included/

czy chociażby asus który wygląda genialnie, poza kosmiczną ceną (raczej taka ciekawostka)

https://ithardware.pl/aktualnosci/asus_rog_swift_pg32uqx_monitor_4k_144_hz_z_g_sync_displayhdr_1400_i_hdmi_2_1-13680.html

W podobnym czasie się pewnie pojawią też inne monitory od Acera czy od Lg które pewnie będą w podobnej cenie do Vievsonica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co nie znajde żadnej rozsądnej 30-32 4k do gier za 5k ? :E  Też chce już kupić przyszłościowo na kolejne 6-7 lat a może i dłużej jak się nie rozsypie ;) 

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Zigu17 napisał:

To co nie znajde żadnej rozsądnej 30-32 4k do gier za 5k ? :E  Też chce już kupić przyszłościowo na kolejne 6-7 lat a może i dłużej jak się nie rozsypie ;) 

Philips 328E1CA/0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo powiększ stanowisko i zawal oledzika 48-55" 120hz 4k z g-sync. Do gierek bajeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...