Skocz do zawartości
speederer

Dziwne zachowanie i5 9600KF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chciałbym poprosić was o radę czy też informację co mogę z takim "fantem" zrobić gdyż męczy to mnie już przez dłuższy czas...

Mój zestaw opierał się o:

Proc: i5 4590

Ram: 16gb 1600mhz (2x crucial ballistix, 2x hyperx savage)

Płyta: MSI H97 PC MATE

GPU: GTX 970 G1 GAMING

PSU: XFX TS550W

Chłodzenie: SPC FORTIS 3 MALIK EDITION

Pasta termo: Gelid GC Extreme/Thermal grizzly kryonaut

(Informacja o reszcie podzespołów jest raczej zbędna)

 

W grudniu zrobiłem lekki upgrade swojego pcta tzn.

Płyta: Aorus z390 Pro wifi

Ram: Hyperx predator rgb 2x8gb 3200Mhz

Proc: i5 9600KF

Pasta: Gelid GC Extreme

 

 

Jako iż procek z literką K postanowiłem sprawdzić ile można z niego wycisnąć mając na uwadze chłodzenie no i to że mam tylko 550w zasilacz.

I tutaj przechodzę do momentu pierwszych problemów...

Proc poszedł 4.9GHz na napięciu 1.285V przy temp rzędu 88-95st w prime 95, w normalnym użytkowaniu max 74st. (Codzienne użytkowanie nie powoduje żadnych błędów ale w prime 95 po jakiejś +/- godzinie wywala 1 rdzeń jako hardware failure)

Próbowałem polecieć 5GHz ale niestety przy napięciu 1.3V tempy wynosiły już ponad 100st (czyli jak zwykle, loterii krzemowej nie wygrałem :D) (Tutaj też albo bsod albo hardware failure w prime 95)

Odpuściłem temat i zostawiłem proca w spokoju aż nadejdzie pora kiedy kupie lepsze chłodzenie. Kupiłem więc niedawno chłodzenie AIO SPC navis evo 360mm ARGB i ku mojemu zaskoczeniu nie zmieniło się całkowicie nic...

Temperatury jakie był takie są, czy to na stocku czy w oc. Pierwsze co pomyślałem to że dostałem trefne chłodzenie ale udało mi się ogarnąć na test chłodzenie od sąsiada (również AIO ale nie skupiłem się nawet na tym co to było) i nadal nie zmieniło się totalnie nic...

Testowałem także proca przez dłuższy czas w stocku na prime 95 i ku mojemu zaskoczeniu na nie ruszanych zegarach wywaliło hardware failure po około 1,5 godziny. (Tempy ok 80-87st)

Dodatkowo dodam że sam proces OC odbywał się z XMP, bez XMP i innymi rzeczami widocznymi na przeróżnych poradnikach dostępnych w internecie

Na tym etapie zacząłem się zastanawiać nad tym czy aby czasem nie dostałem jakiegoś trefnego procka bo przeglądając po necie zauważyłem że większość procków robi 5GHz bez większych oporów na chłodzeniach podobnych (lub też gorszych) z normalnymi temperaturami i niższymi napięciami.

Także... Proszę tutaj o radę co mam zrobić z tym "fantem". Słać na gwarancje czy może dać sobie spokój i jakoś z tym żyć. Ewentualnie co przedstawić im jako podstawę do gwarancji żeby nie otrzymać procka po 2 tygodniach z napisem "u nas działa"

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz przepraszam za błędy, nielogiczne zdania czy interpunkcję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, speederer napisał:

Także... Proszę tutaj o radę co mam zrobić z tym "fantem". Słać na gwarancje czy może dać sobie spokój i jakoś z tym żyć.

Sorki za pytanie ale pierwsze co mi się nasuwa to...Po co ci te całe 5Ghz? :d Różnica między 4.9 żadna na granicy błedu pomiarowego. 
Nie lepiej zostawić w 4.9 i cieszyć cię platformą, oraz niższymi temp. niż katować kompa na maksa? :D

Edytowane przez Bladzioch
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5ghz nigdzie nie jest gwarantowane, trafiłes kartofla i tyle, poza tym reszta tak jak kolega powyżej napisal 4.9/5.0 jeden grzyb

Edytowane przez wingedhusar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A temperatury wysokie bo glut pod czapką zasechł i robi za najsłabsze ogniwo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kiedys przy 8600K mialem wybor 4,9 ghz czy 4.8 ghz gdzie przy 4.9 potrzebne bylo sporo wyzsze napiecie. uzalem ze to zadna roznica a wole nizsze temp i cisze niz te 100 mhz wiecej ktore moze da 1 fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trochę brzmi jakby procek potrzebował delida i zmiany pasty pod IHS na coś sensowniejszego. Chociaż biorąc pod uwagę problemy z działaniem nawet na stocku możesz też spróbować uderzać w reklamację/rękojmię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, PiVoSH92 napisał:

 Chociaż biorąc pod uwagę problemy z działaniem nawet na stocku możesz też spróbować uderzać w reklamację/rękojmię

Na 7 czy 8 letnim procesorze? ? Tylko delid i zmiana pasty zostaje, ale jak już kombinować to od razu i7 wrzucić i tą 970tke podkręcić bo kolega ma najlepszy model, pewnie 1550+ zrobi na rdzeniu z sensownymi temperaturami

 

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, TrueFaith napisał:

Na 7 czy 8 letnim procesorze? ? Tylko delid i zmiana pasty zostaje, ale jak już kombinować to od razu i7 wrzucić i tą 970tke podkręcić bo kolega ma najlepszy model, pewnie 1550+ zrobi na rdzeniu z sensownymi temperaturami

 

Jak doczytasz pierwszy post to mowa o upgrade z grudnia na i5 9600KF :P i jego już jak najbardziej można reklamować. Z 4670 zaiste nie zostaje już nic innego niż delid.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PiVoSH92 napisał:

Jak doczytasz pierwszy post to mowa o upgrade z grudnia na i5 9600KF :P i jego już jak najbardziej można reklamować. Z 4670 zaiste nie zostaje już nic innego niż delid.

A no jest, faktycznie. Upgrade totalnie idiotyczny moim zdaniem, (i7 4gen za 300-350zł + reszta na GPU dałoby w ciul więcej w grach) ale CPU jak najbardziej na gwarancję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TrueFaith napisał:

A no jest, faktycznie. Upgrade totalnie idiotyczny moim zdaniem, (i7 4gen za 300-350zł + reszta na GPU dałoby w ciul więcej w grach) ale CPU jak najbardziej na gwarancję

Update ze względu na dysk nvme oraz planowane jest wrzucenie karty pokroju rtx 3080.

 

Co do poprzednich odpowiedzi to z tego co się orientuje to 9600kf jak i cała seria 9 intela jest lutowana więc delid raczej odpada.

 

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedź. Póki co nie będe tego męczył a jak znajde chwile czasu to wyśle to na gwarancję i zobaczymy co będzie dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Update ze względu na dysk nvme oraz planowane jest wrzucenie karty pokroju rtx 3080.

to jednak wszystko w normie :D 

Cytat

Co do poprzednich odpowiedzi to z tego co się orientuje to 9600kf jak i cała seria 9 intela jest lutowana więc delid raczej odpada.

w przypadku non-k były rewizje lutowane i smarowane, ciul wie co tam intel miał w głowie i co masz na CPU. Jak wrzucałeś różne coolery to raczej folię przyklejoną do coolera czy cpu odrzucam, jeśli byłby lutowany to takie temperatury są niemożliwe, chyba że ciulowy wafel + wada produkcyjna i takie combo wyszło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, TrueFaith napisał:

to jednak wszystko w normie :D 

w przypadku non-k były rewizje lutowane i smarowane, ciul wie co tam intel miał w głowie i co masz na CPU. Jak wrzucałeś różne coolery to raczej folię przyklejoną do coolera czy cpu odrzucam, jeśli byłby lutowany to takie temperatury są niemożliwe, chyba że ciulowy wafel + wada produkcyjna i takie combo wyszło...

Bardziej obstawiam na takie combo (wafel + ewentualna wada). Folie z chłodzenia zdejmowałem spokojnie :D. Temat bym zostawił w spokoju z tym oc gdyby nie ciekawostka że procesor wywala się podczas testu na stockowych zegarach i napięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...