Skocz do zawartości
.vosS

Domowy NAS - kupić/wykorzystać 4690k?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jak w temacie, potrzebuję zbudować domowego NAS - pojemność myślę max. 10 TB. Do tego potrzebuję 10GbE. Zastanawiam się także nad transkodowaniem - chociaż na tą chwilę tylko trochę o tym poczytałem, więc nie jest to jakiś priorytet.

Mam stare graty - Z97 Gaming 5, 4690k, 8GB DDR3 i GTX 1060 6GB.

Pytanie czy budować NAS z tych podzespołów czy kupować coś gotowego?

Podejrzewam, że w cenie gotowca z 10GbE kupię trochę dysków do starych podzespołów. Z drugiej strony taki 4690k na pewnie będzie pobierał więcej W od gotowca.

Edytowane przez .vosS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, .vosS napisał:

Mam stare graty - Z97 Gaming 5, 4690k, 8GB DDR3 i GTX 1060 6GB.

Jeśli masz fotowoltaikę to możesz. Musisz się liczyć z tym, że będzie Ci to żarło 50W+. Sam mam NASa na i3-4170 i z dwoma dyskami zjada koło 50W. Tak ze dwa razy więcej lekką ręką niż przeciętny NAS.

 

15 godzin temu, .vosS napisał:

Do tego potrzebuję 10GbE.

Jesteś pewien? To 10GbE to będzie SFP+ czy RJ45? 

Możesz kupić nasa Synology lub QNAP ze slotem PCI-E gdzie później najwyżej wrzucisz 10GBe. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2020 o 09:47, AUT06 napisał:

Przejrzyj ofertę Synology. Najtańsze wersję są już od 419 zł jak ten Synology DS120j (1xHDD, 2x800MHz, 512MB, 2xUSB, 1xLAN). Najdroższe kosztują kilkadziesiąt tysięcy. Ja mam z tej firmy urządzenie i jest świetne. Możesz doinstalować wiele aplikacji od producenta by dostosować go do własnych potrzeb. Dokumentacja i instrukcje są szczegółowe i w języku polskim.

Nie zrozumieliśmy się raczej.

 

W dniu 23.11.2020 o 12:52, iwanme napisał:
W dniu 22.11.2020 o 20:46, .vosS napisał:

Mam stare graty - Z97 Gaming 5, 4690k, 8GB DDR3 i GTX 1060 6GB.

Jeśli masz fotowoltaikę to możesz. Musisz się liczyć z tym, że będzie Ci to żarło 50W+. Sam mam NASa na i3-4170 i z dwoma dyskami zjada koło 50W. Tak ze dwa razy więcej lekką ręką niż przeciętny NAS.

Tego 1060 mogę ewentualnie wykorzystać do plexa? Czy CPU wystarczy?

 

W dniu 23.11.2020 o 12:52, iwanme napisał:
W dniu 22.11.2020 o 20:46, .vosS napisał:

Do tego potrzebuję 10GbE.

Jesteś pewien? To 10GbE to będzie SFP+ czy RJ45? 

Możesz kupić nasa Synology lub QNAP ze slotem PCI-E gdzie później najwyżej wrzucisz 10GBe. 

Tak, potrzebuję 10GbE. Raczej na SFP+. Pytanie jest tylko, jakie dyski muszę wsadzić (i ile), żeby wydajność była na tyle duża, żeby wypełnić tą przepustowość - i jaki RAID zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tego 1060 mogę ewentualnie wykorzystać do plexa? Czy CPU wystarczy?

CPU o ile będzie wspierany przez oprogramowanie powinien wystarczyć. 

Jeśli chodzi o oprogramowanie możesz zainteresować się OpenMediaVault na debianie, z prostszych to XPenology. Nie wiem do końca jak tu jest ze sprzętowym transkodowaniem. W Xpenology nie posiadając SN i MAC oryginalnego NAS synology (co można ustawić, jeśli masz te dane) chyba z jakiegoś powodu to nie działa (albo nie działało bo nie śledzę tematu).

OMV nie wiem, chyba powinno działać, ale głowy nie dam. Przez jakiś czas trzymałem po prostu serwer na debianie z zainstalowanym OMV5, potem przeszedłem na Xpenology bo mi się nie chciało dłubać, a że cała rodzina jedzie na NASach Synology to rozwiązanie się super sprawdza, bo zdalne kopie itp. bardzo ładnie działają i są banalne w konfiguracji.

FreeNAS z kolei wymaga dość mocnego kompa z dużą ilością ramu i jest raczej pod rozwiązania enterprise niż domowe.  

 

 

18 godzin temu, .vosS napisał:

Tak, potrzebuję 10GbE. Raczej na SFP+. Pytanie jest tylko, jakie dyski muszę wsadzić (i ile), żeby wydajność była na tyle duża, żeby wypełnić tą przepustowość - i jaki RAID zrobić?

A do czego to będzie wykorzystywane? Na siłę to nieszczególnie jest po co wypełniać, bo to osiągniesz raczej tylko na dyskach SSD. 

 

Ogólnie jeśli ma to być pod storage głównie to QNap ma taniego Nasa z 10GBe TS-332X

https://www.storagereview.com/review/qnap-ts-332x-nas-review

To jest sprzęt typowo pod przechowywanie plików, więc raczej o transkodowaniu itp. można zapomnieć bo tam siedzi tak sobie wydajny ARM. Natomiast jak wrzucisz mu do środka SSD w Raid5 to powinien ładnie śmigać. 

Ewentualnie Qnap TS-253d/453d + karta 10Gbe, Synology jest tu drogie DS1819+ i podobne kosztują już grubo ponad 3 tysie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy procesora. Ja mam qnapa TVS671 i tam jest i5-4590S+16GB RAMu. Obsługuje 6 dysków, PLEX server, rtorrenta i 10GbE siec wraz z cachem 2 dysków M2 i daje sobie bez problemu radę. Pamiętaj tylko, że aby sieć 10GbE dobrze chodziła musisz mieć ustawione ramki Jumbo po 9000MTU. Więc sieć 10GbE musi być drugą niezależną siecią. Jak dasz standard 1500MTU to proc się "przytka" bardzo szybko i z 4690K będziesz potrzebował Xeona.

Żeby wykorzystać ze wszystkich dysków 10GbE pełnej prędkości (ok 1.2GB/s) potrzebujesz RAID5 z około 6-8 dyskami. Może być mniej ale wtedy żeby mieć pełne 10GbE robisz cache z dysków M2. Ja mam 2x512GB M2 w RAID0 na cache odczytu.

I od razu kupuj dyski HDD klasy enterprise albo NAS, bo jak kupisz zwykłego desktopa to Ci szybko padnie, bo one nie są przystosowane do pracy 24/7/365. Wiem bo 2 razy kupowałem tanie i 2 razy popadało wszystko po 2-3 latach. Jak muchy dysk po dysku i wtedy wymieniłem na dyski "dobre" i problem zniknął.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słowo klucz : XPENOLOGY

sam z takich gratów mam postawione śmiga aż miło ale fakt te 50W bierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam co u mnie teraz testuje. 

Kupiłem Lenovo M92P - w środku mam 32 GB RAM DDR3 1600. Dysk 3TB HDD 2,5 cala

CPU - właśnie zmieniłem na Xeon(R) CPU E3-1220L V2 @ 2.30GHz

dysk SSD 120 GB - tutaj trzymam maszyny VM

USB na którym jest ESXI.

jako jedną z VM mam OMV5 i tutaj odpalone różne dockery  ( plex, transmission, calibre )  -

W takim IDle bierze to 22W. 

Inne maszyny to EVE - NG - tutaj gdy odpale naście urządzeń ( routery, switche vios , Cisco CSR 1000v ) to wtedy skacze do 42W 

Gdy jeszcze jest uruchomiony Plex i leci jakis film w 1080 - nadal jest te 43 W. 

Niżej się już raczej nie da zejść. Kilka Watów zabiera RAM bo mam 4 kości po 8 GB każda ale potrzebuje. 

 

Narazie mam tylko jeden HDD ale to są testy. Napewno wartość energii wzrośnie gdy dorzuce tam więcej przestrzeni. Energochłonnośc takiego Serwera to dla mnie dość istotna sprawa - chce go zoptymalizować na maxa do swoich potrzeb. 

Poza tym ten moj sprzęt też nie musi działać 24/7/365  - wyłaczenie go i włączenie w co jakiś czas też nie jest większym problemem. 

Narazie testuje :)  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie NUC z i3 8. gen., 2x4GB RAM i dyskiem SSD M.2 ciągnie niecałe 3W podczas streamowania 1080p w Plex.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...