Skocz do zawartości
suspect-0

RTX 3070 Aorus Master - lipny model czy pech?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałem porozmawiać z wami o Aorusie Master 3070.

Od zeszłej środy jestem właścicielem tej karty i niestety, nie mogę powiedzieć, żebym był z tego powodu specjalnie szczęśliwy.
A dziwi mnie to zwłaszcza dlatego, że całkiem dużo osób pozytywnie wypowiadało się o tym modelu.

W czym problem?

Na szczęście (albo nie) nie chodzi mi o osiągi bo te są, mniej więcej, takie jakie mają wszystkie inne RTXy 3070.

Natomiast kultura pracy tego ustrojstwa to jakaś moim zdaniem patologia.

Od czego by zacząć....

1. Temperatury

Żart. Bardzo rzadko na pulpicie podczas pracy, przeglądania neta, dochodzą do 60-65* w bardzo dobrze wentylowanej obudowie SilentiumPc Regnum rg6v tg.

Podczas grania po chwili temeratury dochodzą bez problemu do 80paru stopni bez jakiegokolwiek OC.

2. Wentylatory

Absolutna porażka. Moją poprzednią kartą był RTX 2070 MSI Armor i tamtych prawie nigdy nie słyszałem. Nawet jak, to było to taki raczej delikatny dźwięk kręcących się śmigiełek.

W Aorusie już sam moment załączania się wentyli jest ewidentnie zauważalny nawet jeśli krzywa nie jest ustawiona agresywnie.

Najbardziej chyba irytujący moment to ten, kiedy karta (z reguły na pulpicie) dochodzi do granicy kiedy przechodzi z trybu aktywnego chłodzenia na pasywny.
Z jednego z wentyli (chyba ten środkowy) słychać klik podczas kiedy wiatrak na sekundę się włącza i wyłącza, kiedy temperatura spada.

Sam odgłos wiatraków jest nieprzyjemny i jest ewidetnie w nim coś nieprzyjemnie metalicznego.
Ciężko to dokładnie słowami opisać, ale nie brzmi to jak poprzednie moje karty, nawet GTX 1060 G1 Gaming.

Nie są to też w żaden sposób ciche wentyle i dobrze je słyszę z zamkniętej obudowy stojącej na biurku - oczywiście samo to że słyszę je nie przeszkadzałoby gdyby nie to jaki jest to dźwięk.

3. "Dziwne" dźwięki".

Cewki - no tutaj to odpalają się cewki od razu przy włączeniu gry i słychać je nawet na taktowaniach typu 60 fps.
Nie jest to koncert którego można doświadczyć w nowych RXach od AMD (vel wideo na kanale Hardware Canucks) albo starszych GTXach.
Jest to jednak o tyle irygujące, że jestem osobą bardzo wyczuloną na tego typu ciągłe bzyczenie, które z dość przewiewnej obudowy dość dobrze się wydostaje.

Ani RTX 2070 MSI Armor po dość dużym OC, ani inne wcześniejsze karty aż takiego wyraźnego piszczenia w tak niskich fpsach nie miały.

Obudowa karty - często zdaje się ona wpadać w jakiś dziwny rezonans (chyba backplate) przy niektórych prędkościach wentyli.
Jest to sporadyczne, ale przy odrobinie zabawy mogę to zreprodukować.
Udało mi się to częściowo zniwelować po dokręceniu grafy na maxa do obudowy, ale problem nie zniknął całkowicie.

Nie znalazłem nigdzie żadnych specjalnych luzów i nie ma też możliwości żebym zamontował kartę źle.

4. Przeciwdziałanie

Głównie na czym się skupiłem żeby pozbyć się irytujących dźwięków to UV.

I tutaj rzeczywiście po zdławieniu karty do jakiegos 1850 mHz na rdzeniu i okolicach 0.875 V zdaje się to powoli normować.

PSU problemem nie będzie na bank bo podłączałem grafę w różnych konfiguracjach kabli i nic to nie zmieniało a sam zasilacz to 750 Gold.

No ale, po pierwsze niezbyt mnie to na dłuższą metę satysfakcjonuje bo:

- trochę za ten sprzęt jednak zapłaciłem (~3100 w ME) i oczekiwałbym od niego naturalnie większej kultury pracy

- nie po to wymieniłem kartę na mocniejszą, żeby później obniżać jej osiągi

- przy takiej kulturze pracy mogę mieć w przyszłości (czyli za jakieś 2 lata) ze sprzedażą tej karty.

I o ile rozumiem, że NVidia i partnerzy mogli sobie trochę pofolgować z żyłowaniem tych kart, jakoś ciężko mi usprawiedliwić dalsze obniżanie jej taktowania żeby cewki nie dawały się tak we znaki, i wiatraki nie musiały odpalać się na wyższych obrotach.

Jakie wy macie doświadczenia z podobnymi (albo tymi samymi) modelami od Gigabyte?

Czy ja miałem po prostu jakiegoś pecha a może faktycznie coś z nimi jest nie tak?

Jestem osobą, która ma faktycznie dość wyczulony słuch i bardzo łatwo doprowadzają mnie do szału takie ekscesy, ale miałem przecież do czynienia z innymi kartami i one tak nie dały mi w kość.

Chyba, i z bólem serca, skończy się na zwrocie i wybraniu jakiegoś innego modelu...

 

Edytowane przez suspect-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ustawiałeś w ogóle krzywą wentylatorów...? I jakie osiągasz te temperatury, że mówisz "żart"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, parę dni bawiłem się krzywimi i nic specjalnego nie uzyskałem na tym. Tylko odroczyłem to, że wreszcie się załączają.
"Żart" czyli jak pisałem - 80* do 85* w Valhalli podczas grania. W tych temperaturach wentyle działają już na 80% swojej mocy.

Na ile się dało tworzyłem też krzywą tak, żeby jak najpóźniej wiatraki wchodziły na wyższe obroty bo te są zwyczajnie dla mnie (subiektywnie) średnio przyjemne i na pewno nie są też w żaden sposób ciche.

 

PS. Przez przypadek zapisałem post przed jego skończeniem więc sorry jeśli to wprowadziło trochę zamieszania z tym, co chciałem przekazać.

Edytowane przez suspect-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury rzędu 80 stopni na nowej karcie tej klasy, przy fabrycznej krzywej wentylatorów moim zdaniem klasyfikują ten egzemplarz jako wadliwy. Do tego jak sam powiedziałeś, ma to miejsce w przewiewnej obudowie. Coś jest z nią nie tak, skoro fabryczna pewnie i tak agresywna krzywa nie potrafi utrzymać karty. Moim zdaniem trafiłeś na wadliwy egzemplarz i ja bym zdecydowanie zalecał zwrot lub rma.

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, i tu pojawia się pytanie za 100 punktów - czy ja miałem pecha czy coś jest nie teges z tym konkretnym modelem.
Nie ma jakiegoś ogromu opinii na jego temat więc ciężko się do tego ustosunkować. Zasadniczo to karta wizualnie jest spoczko ale ta kultura pracy...Żebym miał 80*C z groszem i to po UV do 1000mV i customowym (czyli jak zawsze) ustawieniem wentyli to tego jeszcze u mnie nie grali :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, suspect-0 napisał:

No właśnie, i tu pojawia się pytanie za 100 punktów - czy ja miałem pecha czy coś jest nie teges z tym konkretnym modelem.
Nie ma jakiegoś ogromu opinii na jego temat więc ciężko się do tego ustosunkować. Zasadniczo to karta wizualnie jest spoczko ale ta kultura pracy...Żebym miał 80*C z groszem i to po UV do 1000mV i customowym (czyli jak zawsze) ustawieniem wentyli to tego jeszcze u mnie nie grali :(

Wydaje mi się, że to wina niestety Twojego egzemplarza. Było kilka głosów w głównym wątku dotyczącym kart z serii Ampere, gdzie ludzie mówili iż Master w wersji 3070 średnio się Gigabyte'owi udał, ale takich cyrków (80'C w Valhalli, która nawet nie dobija do 80% Power Limitu w kartach serii 30x0) jeszcze nie było. Jak dla mnie - wadliwa sztuka. Może jeszcze jakiś posiadacz tego modelu powinien się wypowiedzieć @pablo-8511?, ale myślę że powie to samo co ja wcześniej. 

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80*C to tak luzikiem bo nie raz musiałem trochę zmienić krzywą bo i wyżej wyraźnie chciało uderzać. 

Obecnie, po lekkim UV do 1000mV, kiedy karta wyciąga około 1950 mHz w booście, 80tkę przekraczam po 3 minutach w Valhalli. W tym czasie, wentyle zaczynają już iść w agresywniejszą, ale i głośniejszą stronę, odpowiednio po 80% (dla Fan1) i 70% (dla Fan2). Powyżej to już prawie pionowa linia.

Oczywiście, mógłbym to jeszcze bardziej agresywniej pojechać, ale wtedy wentyle już naprawdę coraz mocniej słychać i niezbyt mi ich dźwięk odpowiada. Pewnie, wiem że nie ma kart bezgłośnych ale w kulturze pracy tego Aorusa coś dla mnie jest ewidentnie nie tak, czego wcześniej jakoś w innych kartach nie dostrzegłem.

 

Edytowane przez suspect-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą kartą ewidentnie jest coś nie halo - albo pasty na rdzeniu nie ma :E albo nie ma dobrego styku z radiatorem ten rdzen. Albo jest cos uszkodzonego.

Nie ma opcji, żeby takie temperatury miała 3070 z tak poteznym chlodzeniem. Ja bym zerknął i ewentualnie spróbował te śrubki lekko dociągnąć (lekko !!) o ile nie ma plomby tam (Gigabyte  raczej nie daje plomb, ale ) aj jeśli tak będzie dalej to bym albo zwrócił albo RMA posłał - to już co wolisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Juz omawialismy to w kilku watkach, ta karta jest skopana. 3100pln za 3070 :E

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Monn napisał:

Juz omawialismy to w kilku watkach, ta karta jest skopana.

Dokładnie.

Miałem przez chwilę tą kartę. PORAŻKA

Oddawaj to do sklepu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roothar, właśnie myślałem o jakimś delikatnym przykręceniu czy sprawdzeniu co tam się dzieje, ale pobieżnie rzuciłem okiem, nic nie było i dałem sobie spokój.
Znając szczęście to zaraz coś się drapnie itp. i będzie problem ze zwrotem (a i tak mam dwie małe ryski na śledziu od śrubek ale mam nadzieję, że nie będzie z tym problemu).

Generalnie to widzę, że część z was potwierdza moje obawy, że z tym modelem jest jakiś grubszy zonk. Szkoda, bardzo szkoda.

A macie może jakieś opinie, które RTXy 3070 charakteryzują się najlepszą kulturą?
Pomijając MSI bo tego plastiku i tragicznego paska led nie zdzierżę :(

PS. Jakby ktoś chciał dokładniej sprawdzić jak wygląda u mnie kwestia tych cewek przy zdjętym panelu szklanym, kiedy alt-tabuję się między pulpitem a menu Valhalli, i to klikanie kiedy załączają się wentyle (tutaj już przy założonym panelu szklanym), to tutaj macie 2 wideo:

klikanie (polecam zgłośnić bo telefon zbytnio nie wyłapał): https://drive.google.com/file/d/1ymBOCMqI_ZgTpes_oNv5TCdRMC0km9d0/view

cewki: https://drive.google.com/file/d/1ymBnydn9QNYpngS9ta5pNkssjp-lEFnY/view?usp=sharing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS TUF 3070

Dzieli go przepaść od  Aorusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając te filmy, mam wrażenie że w Twoim egzemplarzu coś jest nie tak z wentylatorami. Karta pokazuje 80'C, a wentyli nie słychać - tylko cewki bzyczą. Przy 80'C chłodzenie powinno walczyć, a nie cicho obserwować :D Zwracaj i się nie zastanawiaj więcej, bo ewidentnie coś jest skopane.  

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki jeszcze jak cię mogę ( serio nie słyszę jakiejś wielkiej tragedii ) ale to przedmuchiwanie wentylatorami mnie zawsze doprowadzało do szewskiej pasji. Ustawo krzywą na sztywno lekko ponad limit wzbudzenia, bo szkoda wentylatorów i twojego słuchu ( https://drive.google.com/file/d/1ymBOCMqI_ZgTpes_oNv5TCdRMC0km9d0/view ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jak to  tego typu nagraniami jest. Nie dość że każdy ma granice i tolerowany dźwięk na innym poziomie to jeszcze samo urządzenie nagrywające swoje robi. 

W nagraniu z cewkami akurat wentyle specjalnie wyłączyłem (wybaczcie że zapomniałem o tym napisać), żeby piszczenie tylko pokazać. Ogolnie to wiem, że bywa tez gorzej ale imho mozna wiecej wymagac od karty za ponad 3k. 

Jeszcze gdyby to tylko przy wyższych FPSach było...

Czyli co, oddawać w cholerę i brać TUFa?

A jak kultura pracy Strixa? Też słyszałem że ma swoje cewkowe foszki, ale ładniutki jest.

Edytowane przez suspect-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kaczorex26 napisał:

 

 

7 godzin temu, Kaczorex26 napisał:

Wydaje mi się, że to wina niestety Twojego egzemplarza. Było kilka głosów w głównym wątku dotyczącym kart z serii Ampere, gdzie ludzie mówili iż Master w wersji 3070 średnio się Gigabyte'owi udał, ale takich cyrków (80'C w Valhalli, która nawet nie dobija do 80% Power Limitu w kartach serii 30x0) jeszcze nie było. Jak dla mnie - wadliwa sztuka. Może jeszcze jakiś posiadacz tego modelu powinien się wypowiedzieć @pablo-8511?, ale myślę że powie to samo co ja wcześniej. 

Moze rdzen zle przesmarowany. Albo chlodzenie dobrze nie przylega? Otworz bude i daj obroty na 100%. Odpal jakis benchamark albo wymagajaca gre. Ta temperatura jest az niemozliwa. A bez UV jakie sa temperatury? Jak bedziesz pewny ze to ewidentnie wina karty to pozostaje RMA.Widget blockquote

Edytowane przez pablo-8511

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jak rozkręcę te potworki na maxa to temperatura spada dobrze poniżej tych 80° ale to raczej nie o to chodzi żeby mi to było non-stop. Zwłaszcza, że nie jest to jakieś wybitnie miły dla ucha szum fal oceanu. 

Nawet jeśli zakręcie tylko dwoma wentylacji to dzieją się tam często jakieś dziwne dźwięki przy zwiększaniu i zmniejszaniu obrotów. Ni to ocieranie, ni to bżyczenie. I to okazjonalne (ale chyba coraz rzadsze) wpadanie w rezonans backplateu(?). Mój poprzedni MSI był jednak tutaj o lepszy. 

Tylko nie zrozumcie mnie źle - nie jest to taka tragedia, że absolutnie nie usiedzisz przy kompie. Aż tak to nie. 

Nie jest to jednak absolutnie to, czego oczekiwałem bo karcie z takim chłodzeniem. 

A oczekiwałem po prostu ciszy i obiecanych osiągów. Dostałem tylko połowę tego ci chciałem więc w tym tygodniu jak się uda to zamówię inne GPU i porównam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, suspect-0 napisał:

Oczywiście, że jak rozkręcę te potworki na maxa to temperatura spada dobrze poniżej tych 80° ale to raczej nie o to chodzi żeby mi to było non-stop. Zwłaszcza, że nie jest to jakieś wybitnie miły dla ucha szum fal oceanu. 

Nawet jeśli zakręcie tylko dwoma wentylacji to dzieją się tam często jakieś dziwne dźwięki przy zwiększaniu i zmniejszaniu obrotów. Ni to ocieranie, ni to bżyczenie. I to okazjonalne (ale chyba coraz rzadsze) wpadanie w rezonans backplateu(?). Mój poprzedni MSI był jednak tutaj o lepszy. 

Tylko nie zrozumcie mnie źle - nie jest to taka tragedia, że absolutnie nie usiedzisz przy kompie. Aż tak to nie. 

Nie jest to jednak absolutnie to, czego oczekiwałem bo karcie z takim chłodzeniem. 

A oczekiwałem po prostu ciszy i obiecanych osiągów. Dostałem tylko połowę tego ci chciałem więc w tym tygodniu jak się uda to zamówię inne GPU i porównam. 

Dokładnie w swojej pod obciążeniem  też miałem jakieś dziwne dźwięki, coś jak metaliczne ocieranie. Poza tym taka sama lipa temperaturowo-wiatrakowa.  2100 rpm jest cokolwiek wnerwiające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe żebyś miał takie temperatury na tej karcie w dobrze wentylowanej obudowie, wprawdzie mam RTX 3080 Aorus Master ale chłodzenie jest podobne jak w Twojej karcie i temperatury w spoczynku to najwyżej 33-35°, a przy pełnym obciążeniu karta nie przekracza nigdy 65°, w obudowie mam pięć 120 mm wentylatorów. Jak ustawię w Afterburner wentylatory na 100% to karta nie przekracza 60° przy pełnym obciążeniu, tyle że to już taki mały "odrzutowiec", słychać i to mocno pracujące wentylatory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomyx i co zrobiłeś ze swoją kartą oddałeś? Czyli widzę, że nie przesadzam z tymi specyficznie pracującymi wiatrakami...

@grzela300 no właśnie brzmi dziwnie ale tak mam. Przy krzywej gdzie wszystkie wiatraki pracują już na około 70% (niezależnie który bios aktywny) to po chwili mam 80° w Valhalli ale w obecnym układzie max jaki mam to 81. Ale i to jest sporo jeśli wezmę pod uwagę, że zrobiłem UV do 1000mV i chodzi i dodatkowo w obudowie 5 wiatraków - 3 na froncie, jeden tył, i jeden od procka. 

U mnie w spoczynku karta ma ~60° przy moich ustawieniach wentyli a na auto ~54°\55° więc faktycznie dość spora różnica patrząc na Twoje wyniki. Co prawda wentyle od obudowy nie kręcą się na maksa ale zawsze się kręcą więc cyrkulacja jest non stop. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3080 i 3070 Master mają inne wentylatory i grubość radiatora. 3080 to krówencja, 3070 jest znacznie cieńsza.
https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3070AORUS-M-8GD-rev-10-11#kf
https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3080AORUS-M-10GD#kf
Mimo tego dalej uważam, że coś jest srogo nie tak u Ciebie, tak jak koledzy wyżej napisali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że grubość jest inna (A więc i pewnie pasywna część chłodzenia) zauważyłem, ale nie zwróciłem uwagi, że wentyle są też inne. Ciekawe...

Czyli co, myślicie, że jeśli chodzi o kulturę pracy to bralibyście przede wszystkim pod uwagę TUFa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, suspect-0 napisał:

@tomyx i co zrobiłeś ze swoją kartą oddałeś? Czyli widzę, że nie przesadzam z tymi specyficznie pracującymi wiatrakami...

 

Jak tylko posłyszałem te metaliczne odgłosy i wicher w obudowie, została szybko spakowana i wyjazd na zwrot

29 minut temu, grzela300 napisał:

Niemożliwe żebyś miał takie temperatury na tej karcie w dobrze wentylowanej obudowie, wprawdzie mam RTX 3080 Aorus Master ale chłodzenie jest podobne jak w Twojej karcie i temperatury w spoczynku to najwyżej 33-35°, a przy pełnym obciążeniu karta nie przekracza nigdy 65°, w obudowie mam pięć 120 mm wentylatorów. Jak ustawię w Afterburner wentylatory na 100% to karta nie przekracza 60° przy pełnym obciążeniu, tyle że to już taki mały "odrzutowiec", słychać i to mocno pracujące wentylatory. 

Tak, jak Kaczorex pisze, to są różne chłodzenia. W 3070 coś im nie pykło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @aureumchaos Nie używam nigdy G-sync, bo nie widzę żadnej różnicy. Freesync styka. 
    • Jasność SDR powinna być około 280 nitów przy ustawieniach APL SDR (100% biały ekran).
    • A migotanie z gsync Ci nie przezkadza?
    • Tak jak Stefan napisał, ciężko znaleźć taki lekki smukły laptop z dobrą specyfikacją i wydajnym systemem chłodzenia do 5500 zł. Znalazłem takiego smukłego Acera o wadze 1.8kg i wyglądzie standardowego laptopa z podświetlaną klawiaturą, Windowsem i czytnikiem linii papilarnych, natomiast Acer'y nie słyną z dobrego chłodzenia, dodatkowo RTX 3050Ti to nie jest powalająca karta a w połączeniu z 4 rdzeniowym prockiem doświadczenia będą średnie tym bardziej jeśli twoja dziewczyna chce obrabiać zdjęcia czy wideo, w FHD na medium powinna wyciągnąć 54 fps w Valhalli, 51 fps w CP 2077 czy w Cywilizacji 6 około 59 fps. Ostatnia kwestia to cena, w promocji z kodem gsm-laptopy kosztuje 3 333 zł zamiast 3 449. Druga mocniejsza opcja wychodząca poza budżet to 16 calowy Lenovo Slim z 8 rdzeniowym R7, na DDR5 (16GB) oraz RTX 4060, taka konfiguracja spokojnie wystarczy pod wydajne granie. Dodatkowo do obróbki zdjęć/wideo przyda się jasność 500 nitów oraz rozdzielczość 2560 x 1600. (zerknij również w temat rabatów, zawsze coś urwiemy  )    
    • Hej, wracam z tematem swojej obudowy Regnum RG2 i wentylatorów. Ostatecznie będę montował jakieś 120mm. Mam 2x Fluctus ARGB 2xArctic P12 PWM 2x Stratus 120 PWM. Chce je zamontować 1x tył, 1 na Fera 5, 2x przód. Jeżeli chodzi o wentyle z przodu to zauważyłem, że od wewnętrznej strony obudowy przy kratce praktycznie każdy jest b głośny ;/ Odsunę go trochę od kratki i jest już ok ale na samej kratce to bardzo głośno słychać. Jeżeli zamontuje je z drugiej strony tak jak pokazane na fotce front to jest dużo ciszej ale też jakby słabiej wieje przez te kratki. Zastanawiam się jakie będzie najoptymalniejsze ustawienie tych wszystkich wentyli i co robić z przodem? Podobno pull ma być ciszej niż push a u mnie jest ewidentnie dużo głośniej. Dać 2x wewnątrz z mniejszymi obrotami w środku czy na zewnątrz z większymi? wg producentka powinny być na zewnątrz. tutaj 1 testowo był od wewnątrz https://imgur.com/QiXuKbq
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...