Skocz do zawartości
krzysiekek

Z490 VS B460

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem coraz bliżej skompletowania PC - zacząłem gromadzić podzespoły - mam już zasilacz, obudowę, ram 3200mhz (w promocji - wiem, że b460 nie obsłuży), chłodzenie fera3. Jeżeli chodzi o procesor - z bólem kieszeni może skieruję wzrok ku i5, rozważam ewentaulnie i3-10100. Karta graficzna możliwe, że 5700xt jak uda się coś w miarę tanio wyrwać, albo jakaś inna - używka.

I tutaj pytanie- szukam płyty głównej i te 2 modele wydają się najrozsądniejsze. Pewnie za kilka lat chciałbym zrobić jakiś upgrade (dociągnąć procka), ale nie jestem jakimś mega zapaleńcem pod tym kątem - to w zasadzie mój pierwszy prywatny PC.

==> ATX vs mATX - obudowa wspiera ATX, więc pewnie dla chłodzenia lepiej zwykle brać ATX pełnego, mam rację? Czy to taka reguła, że jeśli możemy to lepiej tak?

==> Czasem niektóre płyty mają dopisek -A - o co chodzi?

==> Wiem, że Z490 wspiera większe taktowanie ramu niż B460. Jakie są poza tym w sumie różnice? Czy warto dopłacać do Z490-tek? Spotkałem się z jakimś stwierdzeniem, że za kilka lat b460 to będzie już staroć, lepiej kupić najtańszą z490, ale nie wiem jak to stwierdzić/dlaczego.

 

Tutaj chciałbym zapytać o konkretne modele. Komputer mi posłuże przez sporo lat, przynajmniej mam taką nadzieję. Chciałbym, żeby była możliwość podłączyć - powiedzmy 2-3  dyski ssd (jeden z nich SATA możę być - do gier chyba spoko). Z490 jest ok. 350 zł droższe od B460 :(. Docelowo właśnie w przyszłości znaleźć się tam ma 5700xt, i jakiś mocniejszy procesor (na dziś myślę o i5, ale kto wie może i7).

Podsumowując - sprzęt:

  • 650 W zasilacz  bronze 80+,
  • 2x8gb ddr4 3200 mhz,
  • Silentium regnum rg4t pure black
  • Fera 3 120mm.
  • PROCEK: planowany i3-10100 / i5-10gen / ewentualnie w przyszłości i7
  • GPU: chciałym 5700xt.

==> Jakie typy B460 byście polecili, a jakie odradzili?

==> Jakie typy Z490 byście polecili, a jakie odradzili?

Edytowane przez krzysiekek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z490 Gaming Plus i do tego i5 10400F(bez iGPU) chyba, że karta później to i5 10400. W i3 bym się nie pakował skoro chcesz coś pokroju Navi 10.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Saren7 napisał:

Z490 Gaming Plus i do tego i5 10400F(bez iGPU) chyba, że karta później to i5 10400. W i3 bym się nie pakował skoro chcesz coś pokroju Navi 10.

i3 rozkminiana ze względu na dobrą cenę w stosunku do osiągów z tego co przeglądałem testy. Nie rozumiem chyba jednak powodu dla którego nie brać B460 zamiast z490 nie licząc ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki ram bardzo dużo daje, możesz podkręcić swoje moduły ponad 3200, dodatkowo w przyszłości masz możliwość OC procesora jeżeli kupisz z odblokowanym mnożnikiem, masz także dwa sloty na dysk m2 o pełnej prędkości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 490 to wyższy RAM, możliwość podkręcania (procesora z literką K) i większe pole manewru przy ewentualnej modernizacji.

Ja ma Z 490 A-PRO MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś może ktoś poleci/odradzi wymienione karty z poniższych?

  • MSI MAG B460M-A PRO

 

  • MSI MPG Z490 GAMING
  • GIGABYTE Z490M
  • MSI Z490-A PRO
  • ASROCK Z490 PHANTOM GAMING 

Kupując 460 jako tymczasówkę kupując najtańszy model nie żałowałbym aż tak bardoz (al e nie wiem czy to jakiś bubel), a z kolei wymienione Z490-tki są w zasięgu (klasa 'w miarę budżetowa').

 

Moje rozterki związane z tym to w dużej części kwestia szukania oszczędności :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI MPG Z490 GAMING, albo MSI Z490-A PRO.

Nie pisz ciemnymi literami na ciemnym tle, bo niewiele widać.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Co do czcionki - wystylowałem ręcznie na kolor czarny bo nazwy przekopiowane brzydko wyglądały. Masz ustawioną ciemną czicionkę i transformacja kolorów jest tylko przy automatach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że na niektóre modele MSI jest obecnie ( jeszcze tylko parę dni ) cashback. Kupując w wybranych sklepach dostajesz zwrot, np Gaming plus to - 89zł , a w niektórych sklepach dostaniesz jeszcze kod do AC Valhalla, który możesz sprzedać, więc różnica cenowa może wcale nie być taka duża.

Cashback :

https://pl.msi.com/Promotion/Black-Friday-2020#Intel-Motherboard

AC:

https://pl.msi.com/Promotion/assassins-creed-valhalla

taki Gaming plus 685zł - 89 cashback - choćby 100 AC V i masz płytę poniżej 500zł ( lub 596zł i super gra )

Z tego co piszą to tylko Z490 będzie wspierać nowe procesory, choćby to, dyskwalifikuje dla mnie tańszy chipset. Płyty Z490 to też często zdecydowanie lepsze audio zintegrowane, o ile to kogoś interesuje.

Nie wytłuszczaj/podkreślaj liter, jak widać wielu osobom to przeszkadza, zbędne, widać bez tego co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mimuszek napisał:

pamiętaj że na niektóre modele MSI jest obecnie ( jeszcze tylko parę dni ) cashback. Kupując w wybranych sklepach dostajesz zwrot, np Gaming plus to - 89zł , a w niektórych sklepach dostaniesz jeszcze kod do AC Valhalla, który możesz sprzedać, więc różnica cenowa może wcale nie być taka duża.

Cashback :

https://pl.msi.com/Promotion/Black-Friday-2020#Intel-Motherboard

AC:

https://pl.msi.com/Promotion/assassins-creed-valhalla

taki Gaming plus 685zł - 89 cashback - choćby 100 AC V i masz płytę poniżej 500zł ( lub 596zł i super gra )

Z tego co piszą to tylko Z490 będzie wspierać nowe procesory, choćby to, dyskwalifikuje dla mnie tańszy chipset. Płyty Z490 to też często zdecydowanie lepsze audio zintegrowane, o ile to kogoś interesuje.

Nie wytłuszczaj/podkreślaj liter, jak widać wielu osobom to przeszkadza, zbędne, widać bez tego co piszesz.

A daj proszę znać jak to jest właśnie z tym cashback: 

Czy to jest gwarantowane i na pewno otrzymam ten cashback? Spotkałem się z jakąś opinią, że już się raczej nie uda, stąd mętlik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie masz przecież informację :

*Kwalifikująca się faktura/paragon musi być wystawiona w dniach od 2 do 30 listopada 2020 r.

*Odbiór promocyjnych nagród: od 16 Listopada do 28 Grudnia 2020 r.

*Zgłoszenia i odbiór nagród mogą mieć miejsce dopiero po 14 dniach od daty wystawienia faktury.

lista sklepów w linku wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gitara. Zrobiłem tak jak polecił mimuszek. Dzięki :) Co do sprzedaży gry zastanawiam się. Chętnie bym zagrał, ale nie wiem czy na czymś pokroju GTZ 1060 6gb pójdzie sensownie, czy niezbyt? :D Bo to jedna z dwóch opcji dla mnie: GTX 1060 lub RX 5700XT ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie tej pierwszej możesz mieć 1660 SUPER, która jest lepszą kartą. Ze względu jednak na ich obecną cenę nie wiem, czy nie lepiej z kolei dołożyć do drugiej przez Ciebie wymienionej.

Te SUPERKI to nie są w sumie złe karty (takie najtańsze sensowne do grania), ale ich cena obecnie jest nieco za wysoka. Tak do 1100 można się zastanawiać.

GTX 1060 Chyba bym sobie odpuścił.

Nie wiem jak te karty się skalują. Czy np Nvidia GeForce GTX 1080 (w wymaganiach zalecana do tej gry do w miare komfortowego grania) jest najsłabsza wśród wymienionych? Jest chyba najstarsza.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

W cenie tej pierwszej możesz mieć 1660 SUPER, która jest lepszą kartą. Ze względu jednak na ich obecną cenę nie wiem, czy nie lepiej z kolei dołożyć do drugiej przez Ciebie wymienionej.

Te SUPERKI to nie są w sumie złe karty (takie najtańsze sensowne do grania), ale ich cena obecnie jest nieco za wysoka. Tak do 1100 można się zastanawiać.

GTX 1060 Chyba bym sobie odpuścił.

Nie wiem jak te karty się skalują. Czy np Nvidia GeForce GTX 1080 (w wymaganiach zalecana do tej gry do w miare komfortowego grania) jest najsłabsza wśród wymienionych? Jest chyba najstarsza.

Tak tak - nie wspomniałem, że jeśli GTX to używka na przebiedowanie, stąd ten typ :).

 

PS: Zgodnie z https://www.pcgamebenchmark.com/assassins-creed-valhalla-system-requirements 1080 jest recommended, więc myślę, że na medium dałoby radę.

Edytowane przez krzysiekek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nowwsze (1660 SUPER i 1060) są słabszymi kartami od 1080?

Wiem, że to nie dyskusja na ten wątek.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Flik napisał:

Czyli nowwsze (1660 SUPER i 1060) są słabszymi kartami od 1080?

Wiem, że to nie dyskusja na ten wątek.?

:D Masz rację. Tydzień temu zainteresowałem się pctami i się nie rozeznaję. A tak dopytując jeszcze - ile mi zostanie miejsca w zamówionej z490 gaming plus na dyski ? Jedno PCIe idzie na grafikę, a drugie na dyski? Da radę 2x M.2 na PCIe x4 ?

 

edit: ale jak pogooglowałem, to 1080 (8gb) są znacznie lepsze niż 1060. Z GPU check:

"Our Verdict: At 1440p, GTX 1060 6GB can hit 50-60 frames per second on pretty much everything at ultra, just without antialiasing, less ambient occlusion and turned down shadows. Whereas GTX 1080 can hit 50-60 frames per second at maximum settings. The GTX 1080 is faster by 68% for 1440p gaming."

Edytowane przez krzysiekek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nowsza karta nie zawsze znaczy lepsza.

Co do pytania to

SATA III (6 Gb/s) - 6 szt.

M.2 - 2 szt. Tylko tutaj może być np tak, że jedno z tych złącz jest wolniejsze.

Czyli jeśli rezygnujesz z napędu optycznego to chyba mógłbyś w sumie 8 dysków zainstalować. Tak to rozumiem. Nie wiem jak by to działało w praktyce.

W niektórych płytach jest jednak tak, że jak masz dysk na M.2 to on ci wyłącza np dwa SATA III. Nie wiem jak jest na tej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Flik napisał:

W niektórych płytach jest jednak tak, że jak masz dysk na M.2 to on ci wyłącza np dwa SATA III. Nie wiem jak jest na tej płycie.

Instrukcja prawdę powie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi z490 gaming plus spoko płyta.Mam ja pamieci 3200 mam na 3600 16-18-18-36 dodam ze sa to ustawienia z profila xmp 3200 tych pamieci, i zero problemów.Nie znam sie za bardzo na kompach ale mam wrażenie ze po podkreceniu pamieci nie mam prawie wogóle ścinek w grze np assassins cread valhalla,scinka pojawia sie wtedy kiedy dysk zaczyna ruszać.Ogólnie polecam płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, pb923 napisał:

Msi z490 gaming plus spoko płyta.Mam ja pamieci 3200 mam na 3600 16-18-18-36 dodam ze sa to ustawienia z profila xmp 3200 tych pamieci, i zero problemów.Nie znam sie za bardzo na kompach ale mam wrażenie ze po podkreceniu pamieci nie mam prawie wogóle ścinek w grze np assassins cread valhalla,scinka pojawia sie wtedy kiedy dysk zaczyna ruszać.Ogólnie polecam płytę.

A jaka karta graficzna i procesor? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor i5 10600k rtx 2060 super gaming x.Pamieci Crucial Balistix 3200rgb czarne.

Edytowane przez pb923

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...