Skocz do zawartości
Skywalker

Monitor 27" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako, że mój poprzedni monitor to leciwy Samsung 21 cali postanowiłem kupić coś nowego. Na PC bardzo mało gram w gry, głównie jakieś turówki, strategie RTS-y. Czasami jakieś starsze FPS-y, ale to tylko i wyłącznie w singla. Oprócz grania to głównie przeglądanie internetu, czasami oglądanie YT czy Netflixa ale tu raczej preferuje TV, do tego trochę pracy w Excelu czy Wordzie ale to tak z doskoku i nie codziennie.

Postanowiłem więc, że do mojego użytku nie jest potrzebne żadne 144 Hz czy wyżej i nie będę do tego dopłacał. Co do wielkości to chciałbym 27 cali, a jakoż że mam ograniczony budżet do około 700-750 zł to absolutnie nie ma szans na 1440p więc trzeba będzie iść w Full HD. Poza tym sprawdzałem i przy tej wielkości będę siedział metr od monitora więc wydaje mi się, że taka rozdzielczość nie będzie mi przeszkadzać.

Troszeczkę poszperałem i widzę, że ten model ma dobre oceny https://www.ceneo.pl/52544279#tab=click a w tyn sklepie jest akurat w promocji https://iiyama-sklep.pl/411-monitory-dla-graczy-iiyama-g-master-g-master-g2730hsu-b1-27-black-hawk-27-1ms-fullhd-free-sync-4948570115365.html?utm_source=google&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=g-master-g2730hsu-b1-27-black-hawk-27-1ms-fullhd-free-sync

Mogę dostać w podobnych pieniądzach coś lepszego 27 cali FHD 75 Hz? Z 1440p to coś sensownego z dobrymi opiniami jest dopiero za 1000 zł https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg270ubmiipx-um-hv0ee-007-5260501/  Być może byłby w stanie jakoś sobie zorganizować tą dodatkową kasę, ale po prostu wydaje mi się, że do moich amatorskich potrzeb nie jest to konieczne. W gry w których efekt byłby najlepszy to będę grał maks kilka godzin tygodniowo i to głównie zimą, latem potrafię przez 3 miesiące w nic nie grać.

Co byście mi generalnie doradzali do moich zastosowań? Zależy mi głownie żeby wzrok się nie męczy i żeby monitor był w miarę najlepszy w tych pieniądzach jakie napisałem wyżej. Ewentualnie może jakiś Curved, ale to pewnie też wiąże się ze sporą dopłatą.  Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez Skywalker

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyszłościowo lepiej wybrać coś z WQHD na 27". Podaj tytuły gier w które grasz bo może ten wariant Philipsa będzie do nich wystarczający a w pozostałych zastosowaniach będziesz bardzo zadowolony;

Philips 275E1S/00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie broniąc FHD na 27" (używam tak od lat) powiem, że podróżowanie Skodą Kodiaq jest bardzo komfortowe ale to nie znaczy, że Dacią Duster nie dojedziesz. QHD jest lepsze, ostrzejsze, ale bardziej wymagające dla sprzętu. A to, że jest lepsze nie jest równoznaczne z tym, że FHD jest skreślone. Tym bardziej, że siedzisz z odległości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@BTPOTW Tak jak pisałem głównie strategie. Czyli Civilization, Heroes, Starcraft II, czasami Football manager, jakieś FPS-y w singlu ale głównie starsze bo mój PC nie daje rady w nowszych. To w sumie tyle, gram bardzo niewiele i nie rozpatruje monitora pod to zastosowanie. Bardziej szukam takiego uniwersalnego rozwiązania po trochu do wszystkiego.

@avn Wiem o tym, ze QHD jest bardziej przyszłościowe, ale w obecnej chwili to doplata rzędu 300-400 zł żeby kupić monitor dobrej jakości. Gdyby jednak mój wybór pozostał przy wariancie FHD 27 cali to doradzałbyś może jakieś konkretne modele czy monitory jakiejś firmy?

Wracając jeszcze do rozdzielczości to czy przy 2k obraz nie będzie po prostu sporo mniejszy niż przy FHD? Windows 10 to jakoś skaluje? No bo co z tego, że rozdzielczość będzie większa jak ja będę siedział z nosem w monitorze bo wszystko będzie małe? Kiedyś gdzieś czytałem, że wiele programów ma problem ze skalowaniem do 4k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzuć sobie okiem na te:

LINK 1 - tania opcja, ale nie wiadomo kiedy będzie dostępny

LINK 2

Zgodziłbym się jednak z przedmówcami, że w takim rozmiarze to już lepiej wybrać WQHD, ale to też zależy od tego w jakiej odległości od monitora siedzisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Skywalker napisał:

@BTPOTW

@avn

Wracając jeszcze do rozdzielczości to czy przy 2k obraz nie będzie po prostu sporo mniejszy niż przy FHD? Windows 10 to jakoś skaluje? No bo co z tego, że rozdzielczość będzie większa jak ja będę siedział z nosem w monitorze bo wszystko będzie małe? Kiedyś gdzieś czytałem, że wiele programów ma problem ze skalowaniem do 4k

Tak, w windows ustawiasz sobie systemowe skalowanie i większa rozdzielczość na stałej powierzchni nie powoduje zmniejszenia elementów jeśli zwiększasz to skalowanie wprost proporcjonalnie do wzrostu rozdzielczości. Innymi słowy cały wzrost rozdzielczości idzie w jakość obrazu (ostrość, gładkość).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL A jak jest ze skalowaniem gier? Dobrze to funkcjonuje czy są jakieś problemy? Coraz bardziej skłaniam się do tego WQHD, ale zastanawiam się w rozdzielczości 1440p w turówkach czy strategiach interfejs nie będzie zbyt mały. No i co jak będę chciał zagrać w grę której nie dam rady uruchomić w takiej rozdzielczości? Czy jak zejdę do FHD to będzie to dobrze wyglądało czy z takim skalowaniem w dół mogą być jakieś problemy w grach?

Jakbym miał celować w WQHD to ten monitor będzie ok? https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/acer-monitor-acer-27-nitro-vg270ubmiipx-ips.bhtml

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Skywalker napisał:

@Kyle_PL A jak jest ze skalowaniem gier? Dobrze to funkcjonuje czy są jakieś problemy?

W grze Hitman: Codename 47 z roku 2000 był taki problem, że np. jak ją uruchomiłem w 3840x2160, to był malutki interface. Natomiast generalnie jak gra jest nie bardzo stara i jest poprawnie napisana, to takich problemów nie ma.

@Kyle_PL Coraz bardziej skłaniam się do tego WQHD, ale zastanawiam się w rozdzielczości 1440p w turówkach czy strategiach interfejs nie będzie zbyt mały.

Grałem w Surviving Mars na 31,5" w 4K i interface nie był mały. W Civilisation najnowszej też było wszystko OK. W Mutant Year Zero też nie było problemu. W sumie do takich strategii jak Surviving Mars to wysokie rozdzielczości są zbawienne, bo widzisz nie tylko spory zakres mapy (w tej grze płynnie skaluje się ten zakres), ale też widzisz każdego "ludzika", każdą linię połączeniową i mały obiekt, który w niższych rozdzielczościach, przy takiej skali gnie w pikselach.

1f10fc7cac5b.jpg

@Kyle_PLNo i co jak będę chciał zagrać w grę której nie dam rady uruchomić w takiej rozdzielczości? Czy jak zejdę do FHD to będzie to dobrze wyglądało czy z takim skalowaniem w dół mogą być jakieś problemy w grach?

2560x1440 to nie jest jakaś wysoka rozdzielczość. Nie sądzę, byś w strategiach chciał schodzić niżej. Oczywiście że FHD wyglądać będzie słabo.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi