Skocz do zawartości
PiVoSH92

Sensowny router na małe mieszkanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Szukam jakiegoś routera do siebie na mieszkanie - około 50m^2, ale ze względu na układ router będzie w jego narożniku. Aktualnie korzystam z urządzenia od UPC i delikatnie mówiąc wkurza mnie konieczność resetowania co 2-3 tygodnie do ustawień fabrycznych oraz fakt, że większość sąsiadów ma podobne i na 2,4GHz jest syf, więc coś co da mi radę na 5GHz. Około 10-12 urządzeń odbiorczych - laptopy, telefony, trochę smart-hołm-szpeju (jakiś odkurzacz od Siajomi, takie dzyngle) i najważniejsze - PC z kartą WiFi (https://www.gigabyte.com/Motherboard/GC-WB1733D-I-rev-10#ov) stojący co prawda niedaleko od routera, ale przy aktualnym routerze już nie daje rady. Chciałbym dowiedzieć się, na co muszę zwracać uwagę przy poszukiwaniach i jaki router byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie podałeś budżetu.
Po drugie do mieszkania o wielkości 50m2 wystarczy każdy router. Nie wiem jakie masz urządzenie od UPC, ale u mnie ConnectBox ogarnia trochę większą powierzchnię i nie ma problemów z zasięgiem i nie muszę go restartować co jakiś czas (aktualny System up time:41day(s)12h:19m:39s). Fakt, mam trochę mniej sąsiadów. Jak masz tłok w pasmie 2,4GHz to nowym routerem tego nie zmienisz, bo pewnie nie wszystkie urządzenia możesz przełączyć na 5GHz. A PC podepnij kablem jak stoi blisko... Bo nie za bardzo rozumiem co oznacza stwierdzenie "stojący co prawda niedaleko od routera, ale przy aktualnym routerze już nie daje rady". Może jest problem z komputerem a nie routerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, wszystkie urządzenia w domu działają słabo, bo blisko siebie stoją 3 routery. Urządzenie od UPC jest IMO walnięte, bo miałem już takie na innym mieszkaniu i działało zaskakująco dobrze, ale teraz szybko gubi zasięg i traci połączenie. PC nie daje rady - chodzi bardziej o nie dawanie rady przez router, ścina połączenie, ten sam PC w innym mieszkaniu radzi sobie bardzo dobrze, a nie chcę kabla ze względu na yyyy brak kabli - poza zasilaniem i monitorem wszystko jest na BT albo radio. Wiem, to też zakłóca pasmo ale jak już mówiłem, w innych warunkach to nie przeszkadza. A budżet? Do 300zł? Choć chętnie i za połowę tego kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie napisałeś jakie urządzenie masz od UPC...

Może trzeba zmienić kanał nadawania? Odpal sobie WiFi Analyzer i popatrz co się dzieje w eterze (tu masz info).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten router to Compal Connect Box (wg ich strony). Analiza WiFi już zrobiona jakiś czas temu, nie mam screenów ale zawalona cała częstotliwość 2,4GHz, losowo porozrzucane sieci po kanałach, teoretycznie najczystszy był kanał 8, na którym aktualnie jadę. Tego routera nie próbowałem ustawić na 5GHz, bo miałem jeszcze laptopa ze starą kartą WiFi, która by tego nie obsłużyła. Anyway - sam ConnectBox jest problemem na pewno (sieć WiFi znika co jakiś czas i trzeba router przywracać do ustawień fabrycznych, bo w żaden sposób nie da się z nim połączyć), więc po prostu chcę inne urządzenie jako router WiFi a samego Boxa tylko jako modem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sokoro są problemy to najpierw reklamuj sprzęt. Masz pewność że w trybie bridge nie będzie się zawieszał? Jak wymienią na nowy to dopiero pomyślisz o innym sprzęcie, np Archer C6 w zupełności wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już raz reklamowałem, odrzucili. Problem jest taki, że to jedyny dostawca internetu nie LTE w bloku. Jako, że nie chce mi się z tym użerać, a i tak w planach miałem router to właśnie chciałbym postawić na jakiegoś prostego TP Linka czy coś w ten deser, bo wiem, że to poprawi jakość internetu, a być może po wyłączeniu WiFi śmieć od UPC nie będzie się grzał i będzie stabilniejszy. A czy to uciągnie - powinien, kiedyś raz miałem do dyspozycji przez 3 tygodnie porządny router od Asusa (składałem komputer dla znajomego i zanim przyszły wszystkie części mogłem sobie potestować) i wtedy nie było aż takiej przepaści, bo i ConnectBox nie był pewnie aż tak dojechany, ale ogólnie przez te 3 tygodnie po raz pierwszy mogłem siąść z laptopem w kuchni i oglądać wideło w FullHD - pomimo znaczących zakłóceń od innych sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, PiVoSH92 napisał:

Już raz reklamowałem, odrzucili.

To widocznie jest sprawny, albo nie potrafiłeś wykazać że jest problem.

4 godziny temu, PiVoSH92 napisał:

Jale ogólnie przez te 3 tygodnie po raz pierwszy mogłem siąść z laptopem w kuchni i oglądać wideło w FullHD - pomimo znaczących zakłóceń od innych sieci

Bo może stał w innym miejscu niż ConnectBox? Czasami jeden metr ma znaczenie. Tak jak wspominałem wcześniej u mnie ConnectBox pracuje normalnie, obsługuje ok 15 urządzeń (kilka po kablu, resztę po WiFi) i jakoś problemów nie robi. 5GHz nie dolatuje wszędzie, ale 2,4GHz jest wszędzie. Nie wiem jak umiejscowiłeś ConnectBoxa, ale każdy router z WiFi powinien być na otwartej przestrzeni, nie za nisko i nie zasłonięty (np. pomiędzy ścianą a TV). ConnectBox ma anteny w górnej części więc dlatego dobrze żeby stał na otwartej przestrzeni.

W innej lokalizacji mam NetGeara R6220, kupiony jako używka na znany portalu aukcyjnym i jak za sprzęt za 100zł to działa rewelacyjnie, wydaje mi się że WiFi (robi tylko za AccessPointa) śmiga nawet lepiej od ConnectBoxa. Stoi ok 2m nad podłogą na szafce, nic go nie zasłania. Może w Twoim przypadku dobrze by było podłączyć Access Point w jakimś bardziej centralny miejscu w lokalu, żeby propagacja rozkładała się równo po całym mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie umiejscowienie jest problemem, bo kabel (światły wódz) wychodzi w rogu mieszkania i jest na tyle krótki, że jestem w stanie tylko postawić router na półce metr nad ziemią w samym rogu. Zakładam, że półka tuż pod sufitem już sama w sobie zapewni duży przyrost. I tak, zapewne nie umiałem wykazać, że jest problem - pojawia się po pewnym czasie i a zanim router całkiem zgubi sieć to daje słaby sygnał, ale to mocno subiektywne - zależy od środowiska. Zamówiłem Archera C6, zobaczymy, jak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...