Skocz do zawartości
pezet14

Zestaw ~4500zł (Sam PC)

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

jestem tutaj nowy. Bardzo proszę o poradę - pomoc w doborze podzespołów do mojego nowego PC :)

Po kilkuletnim użeraniu się z "gamingowimi" laptopami chciałem sobie złożyć PC z prawdziwego zdarzenia. Poluję na okazję, czekałem na BF i nie wiem już co wybrać. Boli mnie głowa od zestawień i porównań podzespołów (nadrabiam wiedzę) Im więcej czytam tym mniej wiem, dochodzę do wniosku że w tym momencie jest dość średni okres na złożenie kompa. Jednak trudno, postanowiłem że nie będę dłużej czekać - chciałbym coś ASAP, wiadomo w jak najlepszych pieniążkach jak najlepsza wydajność. 

Budżet 4,5k (sama jednostka) - komp sfocusowany na wydajność w grach (hobbystycznie multi m.in. PUGB itp.)

Ogólnie chciałbym grać w natywnym 1440p, dlatego na BF zakupiłem IIYAMA 27"' GB2760QSU-B1 za 1249,00zł i teraz zastanawiam się czy go nie oddać i nie szukać czegoś podobnego tylko z zakrzywioną matrycą w zbliżonych pieniądzach

+Zamówiłem na BF pamięć RAM Crucial 16GB 3200MHz CL16 Ballistix

Myślałem o dwóch opcjach z naciskiem na pierwszą: 

1) AMD Ryzen 5 3600x (zamierzałem kupić z ALI) Radeon RX5700 XT, zamówiłem już płytę MSI B450 GAMING PLUS MAX (BF x-kom). Zastanawiam się jednak czy lepszym wyborem nie będzie inwestycja w przyszłość i zakup mobo na chipsecie X570  (PCIe 4.0 - czy jest sens?)

2) 
Intel i5 10400k -10600k, karta - myślałem o MSI GeForce RTX 2060 8GB lub innej GeForce 8GB, ceny tego GPU galopują do góry   
‍  
‍  

Edytowane przez pezet14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 grudnia masz premierę RTX 3060 Ti, poluj bo do 1440p to będzie bardzo dobra karta. Może się uda kupić... Jak nie to szukaj RX 5700 XT w jakiejś akceptowalnej cenie (nie więcej, niż 2k), albo może używka RTX 2070 Super. RTX 2060 do 1440p to za mało.

Jak już masz płytę B450 to kup sobie Ryzena 5 3600 / 3600X (nie wiem ile na Ali lata - sam oceń czy się opłaca). X570 olej, w przyszłości i tak będzie trzeba zmienić płytę bo wjedzie RAM DDR5, a Rysiek 3600 w 1440p będzie długo sobie dobrze radzić.

Jeśli chodzi o reszte, to np:

https://www.morele.net/inventory/info/0b67cd7b/

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, płyty jeszcze nie kupiłem (czeka na odbiór) więc jak na razie nie zamykam się na Intela ;) Zastanawiałem się nad prockiem z Ali, jednak odpuszczę bo to dla mnie zbyt duże ryzyko m.in. ze względu na brak gwarancji. 

Znalazłem Ryzena 5 860zł  --> https://foxkomputer.pl/pl/p/Procesor-AMD-Ryzen-5-3600-4.2GHz-AM4-OEM-BLACK-FRIDAY/14561

To jeśli decydowałbym się na AMD to mobo które podałem będzie OK czy lepiej wziąć na innym chipsecie ?

@DirianCo myślisz na temat  IIYAMA 27"' GB2760QSU-B1? Zastanawiam się czy nie zmienić na zakrzywiony, nie chcę żałować bo wydaje mi się że zakrzywione stają się standardem i są wygodniejsze w użytkowaniu. Niestety nie mam żadnego porównania i doświadczenia z tego typu monitorami, teraz nawet nie ma gdzie tego sprawdzić...

Czy RX5700 XT będzie lepiej pracował z prockiem AMD? Widzę że te GPU są mniej popularne, czy były z nimi jakieś problemy, grzeją się czy inne artefakty? Z tego co obserwuje GeForce wydają się być bardziej popularne mógłby mi to ktoś rozjaśnić :)

 

Edytowane przez pezet14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobo co podałeś będzie ok, nie widzę sensu dokładać do X570 czy B550 pod Ryzena 3600. W przyszłości będziesz chciał robić upgarde to sprzedasz wszystko i kupisz nowe MOBO bo zanim ci przestanie Ryzen 3600 wystarczać w 1440p to już pewnie nikt o AM4 nie będzie pamiętał.

Co do monitora - generalnie może być ale trochę szkoda, że matryca TN. Ja bym wolał wziąć IPS-a ze sporo lepszymi kolorami - https://proline.pl/gigabyte-aorus-g27q-ek-gaming-27-cali-qhd-144hz-p7113686

Zakrzywione monitory to matryca VA, ja akurat nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania (i tej matrycy). Gorsze kolory od IPS, ale za to lepszy kontrast i co za tym idzie lepsza czerń. To zakrzywienie mnie osobiście nie kręci, ale ma swoich fanów.

 

Co do RX 5700 XT i AMD - nie ma takiej reguły, z Intelami będzie współpracować równie dobrze. 

Przez jakiś czas były problemy ze sterownikami do kart z tej serii (i generalnie całej serii RX 5xxx), obecnie jest jednak dużo lepiej. Przez to są mniej popularne, a druga kwestia jest taka, że te 3-4 miesiące temu RTX 2070 Super kosztował z 200-300 zł więcej, a jednak oferował trochę lepszą wydajność i bardziej dopieszczone sterowniki - więc większość osób wolała te 2-3 stówki dorzucić.

Dziś jednak 2070 Super już nie kupisz, a RX 5700 XT jeszcze gdzieś tam idzie dorwać, więc wielkiego wyboru nie ma. Najlepiej poczekać na 3060 Ti i spróbować kupić w dniu premiery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz 1440p to zejdź nawet do 75hz, i5;10400f na b460 + rtx 3060ti albo rtx 3070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...