Skocz do zawartości
kowallosu

Rtx 3080 Podniósł temperatury mojego CPU - proszę o porady

Rekomendowane odpowiedzi

@Kaczorex26 za ile ją kupiłeś? I w jakim sklepie? 

Jestem po godzinnej sesji w Gears 4, tu temperatura dochodziła na 1.3v @ 4.3 GHz do 78 stopni. Po zbiciu napięcia do 1.23 v i taktowania do 4.2 GHz najwyższa temperatura na procesorze jaką odnotowałem to 64 stopnie. Niesamowita różnica. 

Wygląda na to, że zainwestowanie w lepsze chłodzenie na CPU mogłoby obniżyć znacząco temperatury, nawet bez zmiany obudowy. Wentylatory obudowy odkręcone miałem przy tym na 1300 i 1500 RPM. Komputer chodził głośno, ale i tak nie gram w pokoju w którym znajduje się komp. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Blacka w sklepie, ale widzę że jest brak towaru. https://blackwhite.tv/Obudowa-PHANTEKS-Eclipse-P600S-Silent-Tempered-Glass-Gray-p686

Co do różnicy temperatur u Ciebie i faktu, że nie siedzisz w tym samym pokoju co komputer, to może po prostu odkręć wentylatory na GPU mocniej, ustaw te 4,2GHz na CPU i obędzie się bez żadnych modyfikacji :D 

Ewentualnie zainwestuj w jakiś wydajny wentylator obudowy dodatkowy i sytuacja się poprawi bez znacznych kosztów :P 

Edytowane przez Kaczorex26
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JeRRy_F3D napisał:

Ciekawe czy jest jakiś jej odpowiednik pozbawiony wad, o których wspominasz?
Tu nie tyle "sensowna" konstrukcja mnie zafrapowała (bo buda, jak buda), ale jej przewiewność wydaje się być spoko, a już zderzając ze śmieszną wręcz ceną = IMO i nieoczekiwanie (nie znałem) bardzo atrakcyjny produkt (jak za tę monetę). 

Pewnie z większych (dłuższych) i droższych by się coś znalazło, a w tych mniejszych z długością poniżej 380-390mm będzie ciężko. Kolink Nimbus, Abkoncore Cronos 750 albo InterTech A311Creek, wszystkie w miarę tanie i małe gabarytowo, najbliżej ideału jest Nimbus ale trochę psuje efekt wizualny ta "dziura halo" ;) Dziś sporo bud ma mocno zabudowany przód, a jak jest mesh to mamy nową modę "mesh bez filtracji" bo spada wydajność chłodzenia, nawet P300A chyba nie ma filtra a "goły mesh".

Co do tej budy SilentiumPC VT2 Ventum, to zewnętrznie wygląda rewelacyjnie, naprawdę świetny stonowany design i niska cena. Wewnątrz też jest ok, a problem filtra na przodzie? 15minut roboty... czarne rajstopy i jedziemy z produkcją filtra :] 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:  

Na napięciu CPU 1.23v jest pięknie. Nie dość że temperatura procesora spadła do 64 stopni w stresie ( z 79 stopni), to jeszcze grafika jest chłodniejsza. 

Nie do końca się zatem zgadzam, że obudowa jest do wymiany. Wszystko zależy od posiadanego procesora i chłodzenia na procesorze. Owszem, w przypadku bardziej prądożernych CPU obudowa może być zbyt słaba. 

Jak widać w przypadku średniaka 3600 i budżetowej Fery 3 wystarczyło zmniejszyć taktowanie z 4300 na 4200 i znaleźć jak najmniejsze napięcie na procesorze. 

W moim przypadku ewidentnie chłodzenie CPU nie wyrabiało. 

Finalne ustawienia:

Ryzen 3600 1.23v 4200 MHz temperatura maksymalna w peaku 64 stopnie , najczęściej 62-63

RTX 3080 0.88v 1905 MHz  temperatura maksymalna w peaku 70 stopni, najczęściej 67-68

Fajnie, że obyło się również bez wymiany zasilacza na mocniejszą jednostkę. 

Wydajność wspaniała, nawet nie chcę myśleć co będzie jak wsadzę lepszy procesor na wiosnę -> i tu zapewne wjedzie nowa buda jaką zaproponował @Kaczorex26 i wydajne chłodzenie CPU. 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez kowallosu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...