Skocz do zawartości
860lacov

X570 Asus Tuf PRO czy MSI Tomahawk

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie rzecz biorąc MSI ma chyba nieco lepszą sekcję zasilania (chyba), a Asus pasuje mi bardziej ze względu na kartę LAN (Asus - intel, MSI - realtek)

Płyta pod 3900XT

Ma działać w systemie linux.

Szukam od dawna i spośród wielu wybrałem te 2 modele i na nich się zaciąłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod linuksem nie ma takich przebojów z realtekami jak na Windows. Realtek tylko nieco mocniej obciąża CPU przy dużym obciążeniu łącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, mimuszek napisał:

Takie rzeczy jak porównanie sekcji zasilania, wyjścia itd porównasz pod tym linkiem

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

 

Przejrzę. Zapytałem, bo gdym patrzył tylko na specyfikacje miałbym już inną płytę MSI, która przynajmniej wg recenzji rozgrzewa się do temperatury słońca. Nie wiem na ile to miarodajne, ale nie chciałem ryzykować.

40 minut temu, Jenot napisał:

Pod linuksem nie ma takich przebojów z realtekami jak na Windows. Realtek tylko nieco mocniej obciąża CPU przy dużym obciążeniu łącza.

Dzięki. Aktualnie mam p67 pro3 więc też realtek.

O obciążeniu CPU miałem okazję już przeczytać, ale nie do końca namierzyłem informację o tym, ile to jest mocniejsze obciążenie CPU w tym wypadku.

Intel obciąża procesor na 5% a realtek na 15?

 

I co oznacza duże obciążenie łącza?

 

Czy ma to w ogóle znaczenie przy ryzenie 3900?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zassij coś wysycając pełną przepustowość karty (nie wiem czy jest tam 1 czy 2.5 Gbit) i sprawdź obciążenie (system w top, bo to jądro). Nie powiem Ci ile wynosi różnica bo nie robiłem testów. Mam na płycie i intela, i realteka, akurat kabel sieciowy mam w gniazdku od intela - taki był wynik losowania ;). Przy szybkim procku nie sądzę, żebyś odczuł różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Jenot napisał:

Zassij coś wysycając pełną przepustowość karty (nie wiem czy jest tam 1 czy 2.5 Gbit) i sprawdź obciążenie (system w top, bo to jądro). Nie powiem Ci ile wynosi różnica bo nie robiłem testów. Mam na płycie i intela, i realteka, akurat kabel sieciowy mam w gniazdku od intela - taki był wynik losowania ;). Przy szybkim procku nie sądzę, żebyś odczuł różnicę.

Ja dopiero będę kupował mobo. Zarówno Asus jak i MSI mają 2.5Gbit. Tylko prducent się różni.

I stąd to pytanie.

Wydaje mi się, że gdyby wyłączyć LAN poza nawias to w ogólnym rozrachunku MSI chyba nieco lepsze.

Miałem nadzieję na podpowiedź tutaj chocaiż pewnie nie jest łatwo bo Tuf PRO jest u nas prawie nie do kupienia.

 

Biorąc pod uwagę, że mam 250Mbit łącze to za szybko pełnej mocy karty nie wykorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, MSI to solidna marka. Kiedyś były z nią problemy (początki Zen2 - black screen po cold boot i oszczędności na pojemności kostek biosu), teraz odbudowali zaufanie, a w cenie Tomahawka trudno znaleźć coś lepszego.

Edytowane przez Jenot
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Jenot napisał:

Tak mi się wydaje, MSI to solidna marka. Kiedyś były z nią problemy (początki Zen2 - black screen po cold boot i oszczędności na pojemności kostek biosu), teraz odbudowali zaufanie, a w cenie Tomahawka trudno znaleźć coś lepszego.

No właśnie patrząc na testy to te tańsze płyty (tańsza płyta za 1000zł a swojego asrocka kupiłem chyba za 300zł 9 lat temu :) ) od MSI wypadały słabo natomiast tomahawk jest w temperaturowych testach tuż za najwyższymi modelami.

Obie płyty mają to samo wifi i podejrzewam, że i tak głównie z tego będę korzystać więc spróbuję zatrzymać rozwolnienie i chyba pójdę w tomahawka. Profilaktycznie zamówiłem wczoraj, bo powinienem się załapać na cashback, dzięki czemu płyta wyjdzie około 150zł taniej niż asus.

 

p.s.

Tak dla spokoju mojego sumienia.

Czy te wyższe użycie procesora między intelem a realtek to różnica kilku procent, które w praktyce za wiele nie wniosą czy mamy tu do czynienia z zawieszaniem się komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem zawieszanie realteka dotyczy Windowsa, miałem pod Linuksem realteki i intele i żadnych zwisów nie było, obciążenia też nie zauważyłem. Sam przed zakupem MSI rozważałem jeszcze Unify, która też ma tylko Realteka. Pewnie kupiłbym, ale trafiła się okazyjnie używana Ace. Poza tym, w razie problemów zawsze możesz dokupić kartę na PCIe, aak masz zamiar korzystać jedynie z WiFi to realtek kompletnie nie będzie Ci przeszkadzał. U mnie moduł się ładuje przy starcie i nic niepokojącego się nie dzieje.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zauważyłem, z jakiego systemu korzystasz :)

Ja w sumie z podobnego więc pewnie mogę oczekiwać podobnych rezultatów.

Zanim zacząłem szukać mobo to nawet mi do głowy nie przyszło, żeby sprawdzać producentów kart sieciowych. Najpierw napaliłem się na ASUSa bo dobrze ludzi o TUF piszą. Za to gdzieś przeczytałem, że w ostatniej aktualizacji biosu wywali możliwość regulacji C state

Ech...

Teraz się uruchomiłem idąc trochę za tłumem wyznawców intela, a prawda jest taka, że używałem jakiegoś wifi na usb przez kilka ostatnich lat zamiast lan.

AX200 zdaje się też w nowych kernelach hula więc nie powinno być potrzeby używania lanu. Po prostu napaliłem się na intela chociaż o i225-v gdzieś przeczytałem, że na 2.5 gubi pakiety i Intel zaleca używanie w trybie 1Gbit.

 

Nawiasem mówiąc, realtek i tak niedawno złapał ode mnie plusa. Do p67 pro3 wypuścili bios w 2018 roku. Co prawda beta, ale dodający jakąś tam kompatybilność :)

 

Bardzo dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AX200 chyba od 5.8 działa bezproblemowo, bez żadnego "grzebania"... nie to co Broadcomy czy stare Realteki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tak na wszelki wypadek

Czy tomahawk uciągnie ryzena 5900x ?

Zacząłem liczyć kasę i chyba dam radę do niego dorzucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, 860lacov napisał:

Przejrzę. Zapytałem, bo gdym patrzył tylko na specyfikacje miałbym już inną płytę MSI, która przynajmniej wg recenzji rozgrzewa się do temperatury słońca. Nie wiem na ile to miarodajne, ale nie chciałem ryzykować.

oczywiście, ale zauważ że to nie żaden test, a konkretne zestawienie, robione przez fanatyków dla fanatyków i zwykłych ludzi.

Pamiętaj że na niektóre MSI jeszcze dziś i jutro jest cashback, MSI Black Friday, w przypadku Tomahawk to tylko 45zł, ale zawsze...

Zawsze można się zastanowić nad dobrymi B550, Tu znowu kłania się np  Tomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, mimuszek napisał:

oczywiście, ale zauważ że to nie żaden test, a konkretne zestawienie, robione przez fanatyków dla fanatyków i zwykłych ludzi.

Pamiętaj że na niektóre MSI jeszcze dziś i jutro jest cashback, MSI Black Friday, w przypadku Tomahawk to tylko 45zł, ale zawsze...

Zawsze można się zastanowić nad dobrymi B550, Tu znowu kłania się np  Tomahawk

Zgadzam się. Tomahawk akurst wypada świetnie wtych testach więc nic tylko się cieszyć.

 

Co do cashback to zauważyłem i profilaktycznie złożyłem zamówienie wczoraj zeby w razie czego data w papierach się zgadzała

Ku mojemu zaskoczeniu paczka została wysłana nawet dzis, a nie jutro więc powinno się udać.

A dodatkowo niby jeszcze assassins creed valhala msi rozdaje, ale na to są ograniczone pule.

Dodatkowo nie wiem czy akurat tą grę uda mi się odpalić na linux, ale to się okaże  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć AC:V działa z najnowszym Protonem, ale ludzie mają jeszcze jakieś problemy na specyficznych konfigach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz

Czy tomahawk z ryzenem 3900xt lub 5900x będzie działać z geforce gtx 780 ?

Chce zmienić grafikę w najbliższym czasie, ale myślałem raczej nad początkiem nowego roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu dla którego miałby nie działać. Jak czekałem na lepszą grafikę to zapakowałem jakieś GT 610 czy coś koło tego i też działało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...