Skocz do zawartości
Dami111

Zmiana karty 960 na 1050Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie dotyczące zmiany karty graficznej, mam w swoim zestawie GTX 960 MSI 2GB GAMING a chciałbym kupić 1050TI 4GB MSI, moj procesor to i5 3470. Osobiście gustuje w kartach zielonych i mam pytanie czy jak dołożę kartę gtx 1050 ti gaming do mojego procesora to poczuje różnice w grach o kilka kilkanaście klatek? Może się mylę ale czytałem że to najlepsza karta pod moj procesor by nie bylo bottleneck. Jeżeli się myle to proszę pomoc i wyrozumiałość dzięki! 

Edytowane przez Dami111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

960 i 1050ti mają na tyle podobną wydajność, że ta zmiana nie ma sensu - wydasz jedynie hajs bez większych zysków.
Szukaj używanej 1060 3GB lub 6GB albo rx570 - to już będzie sensowny upgrade.

Jaki masz budżet na modernizację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, domino97 napisał:

Cześć,

960 i 1050ti mają na tyle podobną wydajność, że ta zmiana nie ma sensu - wydasz jedynie hajs bez większych zysków.
Szukaj używanej 1060 3GB lub 6GB albo rx570 - to już będzie sensowny upgrade.

Jaki masz budżet na modernizację?

Nie no budżet to ja mogę mieć nawet 1200-1500 zł chodzi mi jedynie że jak patrzyłem na kalkulator bottleneck to wyskoczyło mi że z i5 3470 GTX i 1060 6 GB to na 1080p to nawet  23% :/ więc myślałem że jak kupię jakaś dobrą używaną GTX1050Ti do 400 zł to poczuję różnicę jakaś kilku fps :D za bardzo się nie znam, ale też mam coś mieszane uczucia że wymiana z mojej karty na 1050Ti to słaby pomysł ale pod mój procesor to jedyna słuszna opcja, myślałem też na rx 470 4gb ale nie wiem :/ 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 23% zależą od konkretnej gry, dlatego nie przepadam za tymi kalkulatorami. W niektórych ta stara i5 już po prostu sobie nie radzi.

To praktycznie żadna opcja poza 2GB vRAM więcej.
GTX 1050 Ti vs GTX 960 vs GTX 1050 Test in 7 Games - YouTube

Możesz kupić po taniości i7 albo Xeona. Da się do ok 200zł, albo z Chin już chyba za ok 150zł:
Intel Xeon E3 1230 v2 E3 1230v2 E3 1230 v2 3.3 GHz Quad Core procesor CPU 8M 69W LGA 1155|cpu processor|intel xeone3 1230 v2 - AliExpress
Tylko upewnij się, że zadziała na tej płycie. To jest i7-3770 bez integry i ze 100mhz niższym zegarem.
Tu masz w PL ale drożej:
Procesor Intel Intel Xeon E3-1230 V2 4 x 3,3 GHz 9965240563 - Sklep internetowy AGD, RTV, telefony, laptopy - Allegro.pl

Za circa 800-900zł wymienisz też platformę na i3-10100f, tanie B460 i jakiś RAM 8 albo 16GB.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli ten 1050 TI podkręciłbym trochę? W sumie racja.. możliwe że to jest niepotrzebnie wydana kasa w błoto, może po prostu będę odkładał powoli pieniądze na lepszy komputer i tyle, na razie moja platforma GTX 960 bardzo lubię tą kartę i chwalę ją sobie i procesor też daje radę, może zacznę odkładać powoli kasę aż w końcu uzbieram te 2-3 tysie powoli i kupię coś sobie dzięki w sumie za uświadomienie ponieważ wydać kasę w błoto nie pasuje mi, na razie jednak będę go po prostu czyścił z kurzu i powoli odkładał kasę, bo w gry w które gram typu wiedzmin 3 tomb rider 2015, smite, cs go, league of legends to starcza i jest bardzo wydajny dla mnie, dzięki wielkie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :)
Możesz to też robić etapami np. zmienić platformę i zostawić na razie gtx960 a potem sprzedać obecną mobo + RAM + proca, dołożyć coś i kupić lepszą kartę pokroju 1660 Super czy nawet wyżej. Siłą PC jest modularność.
i3-10100f względem i5-3470 to już duży upgrade, podobnie 1650 Super/gtx 1060 lub wyżej względem 1050ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do roku czasu ceny tak w doł pójdą ze uda mi się za 2000-2500 zł jakaś Godną i7 jakieś 16gb ram ddr4 i gtx 1660 w takie coś bym uderzał zobaczymy jak to wyjdzie ale dzięki Ci bardzo bo lepiej odłozyć niż wydać niepotrzebnie, wydaje mi się ze w gry które gram to na luzaku to co mam teraz i5 3470 ( wiem ze to stary już procek albo bardzo go sobie chwale, i gtx 960 2 gb i 8gb ram w zupełności wystarczy) a do roku czasu ceny pójdą w doł i się kupi coś fajnego raczej :D 

 

Edytowane przez Dami111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gtx 960 i 1050ti to karty wydajnościowo prawie takie same. Kupowanie 1050ti w dzisiejszych czasach gdy ceny szaleją mając sprawną 960 do to delikatnie mówiąc niezbyt mądra decyzja.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1050ti ma sens jedynie jak masz np zestaw hp/dell z zasilaczem małej mocy np 180-250W, jesli moc nie ma znaczenia to w tej cenie upolujesz spokojnie rx570/580,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie bez sensu. Lepiej kupić mocniejszą kartę i mieć bottleneck a w przyszłości wymienić proc, niż kupić gorszą kartę i zyskać niewiele.

Imo, jak najbardziej warto szukać czegoś pokroju GTX 1060 / 970 / 1650S. każda z tych kart dałaby fajną różnice względem 960.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Putout napisał:

Zupełnie bez sensu. Lepiej kupić mocniejszą kartę i mieć bottleneck a w przyszłości wymienić proc, niż kupić gorszą kartę i zyskać niewiele.

Imo, jak najbardziej warto szukać czegoś pokroju GTX 1060 / 970 / 1650S. każda z tych kart dałaby fajną różnice względem 960.

970 to juz praktycznie trupy. Tzn. ja bym nie polecał już tego kupować karta sprzed 3 generacji. Więc to już czysta loteria padnie albo nie. Tak jak wyżej koledzy radzili raczej wymiana platformy na ta chwile. A za jakieś pół roku np. nowa karta graficzna może w końcu ceny się unormują bo w tej chwili i używki skaczą w górę. 

Jeśli jednak nowa grafika na już to mówiąc szczerze nic ponad 1060 6gb to raczej karty które już dramatycznie na wartości nie stracą.

Teraz jest najgorszy okres bo przedświąteczny jeszcze z dziwnym popytem który jest masakrycznie duży.

Edytowane przez Kłaczkov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Dami111 napisał:

Myślę że do roku czasu ceny tak w doł pójdą ze uda mi się za 2000-2500 zł jakaś Godną i7 jakieś 16gb ram ddr4 i gtx 1660 w takie coś bym uderzał

i7 się raczej nie uda, też nie patrz nigdy na tą cyferkę na początku a na wydajność. i3-10100f to w zasadzie i7-7700, zjada Twoją i5 na śniadanie - jest ze dwa razy wydajniejsza. Najbardziej się obecnie opłaca i5-10400f.
Z resztą zobaczymy co Intel pokaże w przyszłym roku ;) 

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, domino97 napisał:

 i3-10100f to w zasadzie i7-7700, zjada Twoją i5 na śniadanie - jest ze dwa razy wydajniejsza.

Nie rozpędzaj się tak, bo jest wydajniejsza przy sprzyjających wiatrach o 40%, więc do 2x sporo brakuje. Wbrew pozorom postęp w procesorach w ostatniej dekadzie jest mizerny w porównaniu do tego co się działo w latach 2000-2010.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem wam chłopaki że zacząłem odkładać pieniądze by uzbierać na I5 10400F GTX 1600Super badź RTX 2060 i 16 GB RAM DDR4 2666

Dam sobie rok, może półtora, zobacze jak ceny wyjdą może kupie cos jeszcze lepszego dla mnie, dzięki zamykam temat!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, qrek1 napisał:

Nie rozpędzaj się tak, bo jest wydajniejsza przy sprzyjających wiatrach o 40%, więc do 2x sporo brakuje. Wbrew pozorom postęp w procesorach w ostatniej dekadzie jest mizerny w porównaniu do tego co się działo w latach 2000-2010.

30% w samym IPC + HT to jest całkiem dużo. I jeśli patrzeć na benchmarki i np. cinebencha to jest równo 2x wydajniej.

To ile realnie będzie zależy już od samego programu i tego jak utylizuje wątki i HT. Nie napisałem, że będzie 2x więcej fps w grach.

To prawda w latach 2000-2010 był duży skok technologiczny. Tyle, że teraz doszliśmy do pewnej ściany...

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, domino97 napisał:

30% w samym IPC + HT to jest całkiem dużo

Czy to dużo to jest kwestia gustu. Mając najszybszą kartą graficzną da się znaleźć dwa takie procesory dla których liczba klatek będzie się różniła 2x a nawet 5x i 10x biorąc jakieś stare. Tu nie będzie się różniła 2x tylko o te 30-40% i o tyle właśnie on jest szybszy. A to że dodali jakieś tam kolejne instrukcje umożliwiające liczenie konkretnej rzeczy 2x szybciej to nie znaczy że jest to 2x szybszy procesor. Gdyby tak było to by wystarczyło dodać instrukcję by w grach był 2x szybszy. A skoro nie jest bo nie dodali bo się nie do to jest szybszy o 30-40%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, qrek1 napisał:

Tu nie będzie się różniła 2x tylko o te 30-40% i o tyle właśnie on jest szybszy.

Nie masz racji, różnica jest znacznie większa niż 30-40%.
Dobra zacznijmy od różnicy w wydajności Single-Core wynikającej z różnicy w zegarze oraz IPC.
i3-10100f Cinebench R15: 191
i5-3570 Cinebench R15: 132
Bagatela ok 45% różnicy w single, względem i5 3470 autora byłoby nawet troszkę więcej.

Teraz różnica w multi:
i3-10100f Cinebench R15: 1001
i5-3570 Cinebench R15: 510
Prawe 2x więcej dla nowej i3.

3 godziny temu, qrek1 napisał:

A to że dodali jakieś tam kolejne instrukcje umożliwiające liczenie konkretnej rzeczy 2x szybciej to nie znaczy że jest to 2x szybszy procesor.

Nie wiadomo mi o żadnych tajemniczych magicznych instrukcjach, które pozwalałyby na liczenie czegoś 2x szybciej w Cinebenchu R15. Specjalnie porównuję R15, bo nie wykorzystuje AVX więc oba proce mają równe szanse. No dobra ale ktoś może powiedzieć, to tylko syntetyki! One nic nie mówią o realnej wydajności! Można się też zastanowić co dało taką przewagę i3-10100f i odpowiedź jest oczywista - hyperthreading o którym istnieniu w i3 chyba zapomniałeś ;) 

W grach niestety ciężko jest znaleźć sensowne porównanie. Znalazłem jedynie np. to:
https://www.youtube.com/watch?v=AMVkt8Fjdy4&ab_channel=SHARKHAWK

4/8 też się podobnie skaluje w grach co 6/6. To już nie czasy, że HT w grach nic nie daje:
https://www.youtube.com/watch?v=f5TLta1RCuk&ab_channel=FrameOne

Cinebencha brałem stąd:
https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r15_single_core-7

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść 1050Ti w 2020 ? tak jak wcześniej napisano, RX lub GTX 1060. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@domino97

Nikt ci nie zabrania wierzyć że ten procek jest 2 razy szybszy. Ja przez lata śledzę o ile kolejne generacje intela są szybsze od poprzedniej. Każda kolejna generacja intela była szybsza o kilka procent. Przez lata uzbierało się to do 40%. Dyskusja nie ma sensu skoro każdy może sobie fps porównać, jeśli nie bezpośrednio to pośrednio. i5 3rd generacji jest wydajnościowo równa 4460 który jest podobny do ryzena 1200. A ryzena 1200 porównanie do 10100 można już łatwo znaleźć. A to że nie słyszałeś o dodatkowych instrukcjach dodawanych co kolejną generację to tylko świadczy o tym co wiesz.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Dami111 napisał:

No powiem wam chłopaki że zacząłem odkładać pieniądze by uzbierać na I5 10400F GTX 1600Super badź RTX 2060 i 16 GB RAM DDR4 2666

Dam sobie rok, może półtora, zobacze jak ceny wyjdą może kupie cos jeszcze lepszego dla mnie, dzięki zamykam temat!

Czekać rok by pograć sobie w gry które nie grałeś a które będą działały bardzo dobrze na aktualnej i5 i GTX 1060? no cóż... twój wybór.

Tak, kup sobie GTX 1060, później podziękujesz tym którzy ci ją polecali (nadal świetna karta w 2020).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, qrek1 napisał:

Nikt ci nie zabrania wierzyć że ten procek jest 2 razy szybszy.

To nie jest kwestia wiary.

3 godziny temu, qrek1 napisał:

Przez lata uzbierało się to do 40%.

I cały czas pomijasz hyperthreading w i3...

3 godziny temu, qrek1 napisał:

A to że nie słyszałeś o dodatkowych instrukcjach dodawanych co kolejną generację to tylko świadczy o tym co wiesz.

Cytuję samego siebie: "Specjalnie porównuję R15, bo nie wykorzystuje AVX więc oba proce mają równe szanse.".
Nowe instrukcje o których piszesz (AVX2 i FMA3) zostały dodane w 4 gen w przypadku Intela. Od tamtego czasu nie ma nic nowego.

3 godziny temu, qrek1 napisał:

A ryzena 1200 porównanie do 10100 można już łatwo znaleźć.

No to pokaż, bo na razie to Ty nie masz żadnych argumentów i argumentujesz na poziomie "Moja racja jest mojsza, bo jest moja".
Masz tu też test ryzena 3 1200 AF na Gamers Nexus:
https://www.youtube.com/watch?v=419AgJFUFkk&ab_channel=GamersNexus

Popatrz jaka jest różnica pomiędzy zwykłym ryzenem 3 1200 (nie AF) a ryzenem  3 3100 (od którego przecież i3-10100f lepiej sobie radzi w grach). Jest tam też w niektórych porównaniach i7-7700k (stock i po OC) a to coś podobnego do 10100f. Jest tam też r3 3300x, porównywalny do i3-10100f.

@RyszardGTS
Jeszcze trzeba ją znaleźć we w miarę rozsądnej cenie co obecnie nie jest niestety łatwe. Kupowanie karty bez gwarancji to też niestety zawsze ryzyko :/
Ale oczywiście masz rację, 1060 czy 1650 Super to porządny upgrade względem 960 czy 1050ti.

Tu jest jeszcze jako tako rozsądna 1060 3GB:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-gtx-1060-3gt-oc-3gb-gddr5-hok
Wersja 6GB chodzi niestety za dużo więcej...

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, domino97 napisał:

Tu jest jeszcze jako tako rozsądna 1060 3GB:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-gtx-1060-3gt-oc-3gb-gddr5-hok
Wersja 6GB chodzi niestety za dużo więcej...

Chyba nawet ok cena w czasach wariackich cen nówek czy używek. Czy te 3GB będzie aż tak wielkim problemem przy i5 3470? hmm... ja wybrałbym 1060 GB 3GB zamiast np 1050Ti 4GB.

1060 6GB wiadomo nadal super karta w 2020, ale ceny używek wariują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, na tym procesorze i tak trzeba się liczyć ze spadkami w procesorowych lokacjach. Są gry, które działają na tej i5 dobrze ale są tez takie, gdzie te 4 rdzenie już wysiadają a dodatkowo pojawia się stuttering. Ja bym osobiście na przeczekanie kupił Xeona 4/8 za 160zł z Chin ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie porównanie. Ryzen 3400G jest na poziomie ryzena 1200 af i jest szybszy od ryzena 1200 o 15%.

Tu masz porównanie 10100 z ryzenem 3400G (jest na wykresach)

Jak by nie liczyć nawet 1,2*1,2 to nie przekracza to 50% nie mówiąc o zbliżaniu się do dwukrotności. Każdy sam może se wnioski wyciągnąć.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, qrek1 napisał:

Takie porównanie. Ryzen 3400G jest na poziomie ryzena 1200 af i jest szybszy od ryzena 1200 o 15%.

Tu masz porównanie 10100 z ryzenem 3400G (jest na wykresach)

Nie jest. 3400G to procesor 4/8 a nie 4/4 jak ryzen 3 1200.
3200G jest porównywalny.
https://www.youtube.com/watch?v=Rkg-I5uI7rY&ab_channel=heiitorm94

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...