Skocz do zawartości
DyndaS

Telefon z bardzo dobrym aparatem ~1500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.03.2021 o 21:31, zdunzdun napisał:

Często właśnie fotki ze smartfona są taką ciapką, jakby ktoś akwarelą malował. Wygląda to bardzo nieciekawie, ale rozumiem też fakt, że przy małym foto pewnie nie będzie to kuło w oczy.

Jak przeskalowałem foto 108 Mpix z tego Redmi Note 10 Pro (gdzie było bez trudu widać akwarele przy powiększeniu 1:1) do 27 Mpix, to efekt akwareli nie jest już widoczny (też 1:1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Jak przeskalowałem foto 108 Mpix z tego Redmi Note 10 Pro (gdzie było bez trudu widać akwarele przy powiększeniu 1:1) do 27 Mpix, to efekt akwareli nie jest już widoczny (też 1:1).

Czyli generalnie aparat w Note 10 Pro daje radę mówisz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z jednej strony jest lepiej niż w Realme 7 Pro (mniejsze szumy i nie ma takiego wyostrzania), a z drugiej strony generowane są takie specyficzne zniekształcenia, które widać na oknach/prostych liniach (na innym foto, nie na tym co teraz wkleiłem).

Przy czym aby mieć te małe szumy i pomijalne wyostrzanie w tym Redmi Note 10 Pro, to trzeba fotografować w 108 Mpix. Oto przykład: z lewej strony zdjęcie zapisane przez aparat w 12 Mpix, a z prawej zdjęcie zapisane przez aparat do 108 Mpix, które przeskalowałem do 12 Mpix (poniższy zrzut ekranu zauploadowany w png polecam ściągnąć, zapisać sobie na dysk i otworzyć w Paint):

26e6c9c450504.png

Popatrzcie na różnicę w poziomie szumów np. na niebie i na poziom zniekształceń wyostrzania, co fajnie widać w tym małym kwadratowym obszarze nieba, między tą wieżyczką w środku a tą "budą" chyba od klimatyzacji)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za fotę porównawczą. Widać wszystko jak na dłoni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po świeżych testach Motorola G9 Play (taki fotograficzny przeciętniak, z matrycą 1/2" 48 Mpix) i aplikacji Open Camera na androida. Wreszcie dzięki tej aplikacji można wyłączyć filtry odszumiające i wyostrzające, a nawet regulować ich siłę. Nawet na tak nierewelacyjnym smartfonie (jeśli chodzi o jakość sensora foto) można dzięki tej aplikacji wykonać NATURALNE zdjęcie. ?

... a co dopiero będzie jak odpalimy to na jakimś dobrym sprzęcie ?

Także szkoda, że już nie mam Realme 7 Pro, bo dzięki tej aplikacji, może da się już robić nim dobre zdjęcia (bez tego obrzydliwego wyostrzania i śmietnikarki niby usuwającej szumy). Z drugiej strony Realme 7 PRO ma taką wadę, że minimalne ISO jest 100, więc nie ma możliwości zejść z szumami do tak niskich poziomów jak w modelach schodzących do ISO 50 itp.

ps. w zaawansowanych ustawieniach tej aplikacji trzeba wybrać Camera API -> Camera2 API

ps2. rozwiązanie takie jest praktycznie lepsze niż RAW, bo mamy wprowadzone niezbędne korekcje usuwające nierównomierności temp. barwowej układu optycznego/matrycy, czy eliminujące mocne winietowanie - normalnie w RAW Therapee jest męka z każdym zdjęciem RAW ze smartfona, bo trzeba to było ręcznie korygować

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL Zastanawiam się w sumie czego Ty w ogóle szukasz :E

Nie lepiej po prostu wydać trochę więcej i kupić coś dużo bardziej konkretnego? Super aparatu w budżecie 1300 zł to nie ma co się spodziewać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, DyndaS napisał:

@Kyle_PL Zastanawiam się w sumie czego Ty w ogóle szukasz :E

Aparatu z matrycą RGB (RGGB), możliwie dużą ( 1/1,52" za te 1500zł może kupię: Xiaomi Redmi Note 10 PRO), ISO tak by dało się zejść do 50 lub niżej i ekranem OLED. Myślę "wydać trochę więcej", ale teraz widzę, że Xiaomi Mi 10 PRO ( 1/1,33" ) kosztuje kosmos 5KPLN, a tyłka nie urywa wzgl. Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Huawei robi dziwne zdjęcia ze swoim RYYB - generalnie to jest aparat świetny do nocnych zdjeć, a na tym mi nie zależy - priorytet dla mnie to jakość przy dobrym świetle.

... to co polecisz?

Jeszcze szansa, że za rok pojawi się coś w rozsądnej cenie z sensorem 1/1,33", bo już będzie "stary" (nowość to S5KGN1)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

to co polecisz?

Ciężko mi coś Ci doradzać, bo jeśli chodzi o temat foto, to widzę inny poziom. Osobiście aż tak bardzo się nie zagłębiałem, chociaż lustrzanką kiedyś trochę się bawiłem.

Teraz w sumie to chyba lipa z promocjami, ale dało się kupić S20 FE 5G za 2400 brutto z cashback i sam tak kupiłem. W sumie patrzę, to i w lutym dało się podobnie kupić. Jednak trochę za duży wymiar dla mnie i bad/stuck pixel się trafił, a to ostatnie zdecydowało, że go zwróciłem. Ze zdjęć byłem bardzo zadowolony i siedzi tam też bardzo dobry hardware.

Obecnie użytkuję Pixela 4A 5G. Tutaj hardware jest niby dalej bardzo dobry (swoje ma), choć jednak soft jest tą magią w pixelach. Fakt faktem jednak ten czysty android mnie nie przekonuje. Nie mogę do tego przywyknąć, ale to może już przyzwyczajenie do tych chińskich softów, bo w Realme 7 Pro czułem się w sumie jak w domu. Telefon też ma 6,2" więc nie za duży i nie za mały. Teraz jak patrzę chyba od stycznia promocji nie było, a za 1700 dało się go ściągnąć z niemieckiego Media Markt.

Sporo mniejszego pixela 4A 5,8" można było kupić za 1400 czy nawet 1300 też ściągając z MM jak się trafi promocja. Hardware jeśli chodzi o aparaty ten sam.

Ewentualnie zamów w absurdalnej cenie z x-kom 4A 5G za 3300 zł i jak będzie git, to po prostu poluj na promkę w MM DE. W sumie to ciekaw bardzo jestem co byś powiedział o tym aparacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem zdjęcia z GSM Arena. Oprogramowanie aparatu z Pixel 4 wyciska co się da z matrycy - zdjęcia nie są przesadnie przeostrzone, nie ma mocarnego rozmywania szumów, kolory są nieco przejaskrawione, ale niewiele - ogólnie zdjęcia wyglądają ŁADNIE (może odrobinkę za ładnie ?). Jednak po instalacji Open Camera uzyskam nieprzeostrzone i nierozmyte odszumiaczem zdjęcia nawet na modelach które na domyślnej aplikacji robią śmietnik, a wówczas wszystko rozbije się o jakość sensora.

Sensor w smartfonach Pixel, widać że jest bardzo dobrej jakości, ale fizycznych ograniczeń (bardzo mała matryca 1/2,55") się nie przeskoczy (rzutuje to choćby na rozdzielczość optyczną). Poniżej porównanie, na którym dałem nawet fory Pixelowi, skalując w dół zdjęcie z Xiaomi Redmi Note 10 PRO do rozdzielczości generowanej przez Pixel 4 (4032x3024).

Z lewej Xiaomi Redmi Note 10 PRO 12000x9000@4032x3024, po prawej Pixel 4 bez skalowania oczywiście:

8d9d4db767ea.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy potencjał widzę w Mi 11 ** , ale obecna cena ( 36xx zł ) bardzo mi się nie podoba.

Obawiam się, ze przesiadka na Realme 8 Pro lub Xiaomi Redmi Note 10 Pro, to może być za duży regres wzgl. Nokia 808* ( one mają matrycę 1/1,52", nonacell, czyli niby matryce 108 Mpix, ale rozdzielczość koloru 12 Mpix - tak wynika z budowy fizycznej, no ale fajnie że można dać ISO 50, co pozwoli na redukcję szumów w dobrych warunkach)

* - Nokia ma matrycę 1/1,2"

** - Mi 11 ma matrycę 1/1,33", tetracell (rozdzielczość koloru 27 Mpix) i na szczęście można ustawić ISO 50

Ostatecznie obserwuję teraz rynek.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Kyle_PL napisał:

Największy potencjał widzę w Mi 11 ** , ale obecna cena ( 36xx zł ) bardzo mi się nie podoba.

Obawiam się, ze przesiadka na Realme 8 Pro lub Xiaomi Redmi Note 10 Pro, to może być za duży regres wzgl. Nokia 808* ( one mają matrycę 1/1,52", nonacell, czyli niby matryce 108 Mpix, ale rozdzielczość koloru 12 Mpix - tak wynika z budowy fizycznej, no ale fajnie że można dać ISO 50, co pozwoli na redukcję szumów w dobrych warunkach)

* - Nokia ma matrycę 1/1,2"

** - Mi 11 ma matrycę 1/1,33", tetracell (rozdzielczość koloru 27 Mpix) i na szczęście można ustawić ISO 50

Ostatecznie obserwuję teraz rynek.

soft mi11 jest kompletnym szrotem, ja omijam ten telefon jak mogę. Na internecie już jest dziesiątki opinii na temat braku stabilności tego urządzenia. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się cały system w tym Mi11 się wiesza? ... po najnowszych aktualizacjach itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fliperpl napisał:

soft mi11 jest kompletnym szrotem, ja omijam ten telefon jak mogę. Na internecie już jest dziesiątki opinii na temat braku stabilności tego urządzenia. 

No to wrzuć linki do tych dziesiątek opinii - bo te same famazony wypisujesz o każdym Xiaomi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, bergercs napisał:

No to wrzuć linki do tych dziesiątek opinii - bo te same famazony wypisujesz o każdym Xiaomi.

może dlatego, że mam styczność z tym gównem na co dzień a nie tylko w internecie
bozia rączki odebrała, że nie potrafisz wpisać w internecie "xiaomi mi11 soft problem" lub "xiaomi mi11 review" ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fliperpl napisał:

może dlatego, że mam styczność z tym gównem na co dzień a nie tylko w internecie
bozia rączki odebrała, że nie potrafisz wpisać w internecie "xiaomi mi11 soft problem" lub "xiaomi mi11 review" ? 

Nie, nie. To ty twierdzisz, że  jest dużo takich wpisów - albo udowodnij, że faktycznie istnieją albo jesteś zwykłym KŁAMCĄ.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, bergercs napisał:

Nie, nie. To ty twierdzisz, że  jest dużo takich wpisów - albo udowodnij, że faktycznie istnieją albo jesteś zwykłym KŁAMCĄ.

jestem kłamcą i jak mi się nudzi to hejtuje marki dla polaczków oszczędzających każdą złotówkę na urządzeniu, ktore używają 24/7h

pozdrawiam 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie bardzo tanio można dorwać Reno 4 - bez żadnego Lite itd, na neo24 jest już chyba za ok. 1399 a telefonik zbiera na prawdę niezłe opinie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.03.2021 o 20:33, fliperpl napisał:

jestem kłamcą i jak mi się nudzi to hejtuje marki dla polaczków oszczędzających każdą złotówkę na urządzeniu, ktore używają 24/7h

pozdrawiam 

A tymczasem Polaczek oszczędzający każdą złotówkę ma 4 xiaomi z rzędu bo telefony są bardzo fajne i robią wszystko jak należy. Ifony to dla mnie crap, Samsungi nawet dobre ale dopiero kilka modeli ma baterie, poprzednio musiał być ciągle w zasięgu (służbowy) gniazdka teraz jest lekko lepiej, tylko Pixel mnie ciągną ale brak dostępności eu i generowane przez to ceny są odpychające. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że przy matrycy TetraCell można uzyskać rozdzielczość koloru praktycznie taką jak ma matryca zwykła RGGB, widoczna na zdjęciu na samym dole po prawej (po prostu te piksele są jedynie poobracane wzgl. typowej matrycy RGGB):

21cb4661a4015.jpg

tetrasell-vs-rgb-radojuva.jpg

Innymi słowy, TetraCell nie prowadzi do utraty rozdzielczości koloru wzgl. zwykłej RGGB.

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL bawiles sie moze jakims Huaweiem i Open Camera. Mam Nova 5t i ogolnie jestem zadowolony z jakosci zdjec i filmow, na moje potrzeby jest spoko no ale raz na jakis czas AI (chyba dostaje szajby) i robi ze zdjecia cos jakby go namalowal 5 latek plakatowkami, do tego mocno rozjasnione no masakra :D Najgorzej, ze tego nie widac specjalnie na podgladzie bo dopiero jak klikniesz zdjecie jest chwila pauzy "wczytywanie" i dopiero po tym pokazuje sie finalny obraz. Zastanawiam sie wlasnie czy tryb pro jest pozbawiony tych ulepszaczy (nie ma wczytywania, zdjecie pokazuje sie momentalnie) czy lepiej wyjde uzywajac Open Camera? W Open camera ustawilem to api 2 w processing settings edge i noise reduction dalem na off. W zasadzie nie wiem czy te ustawienia noise reduction on/off high itd dzialaja bo roznice sa marginalne miedzy normal api a api2

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2021 o 14:46, Michaelred napisał:

W zasadzie nie wiem czy te ustawienia noise reduction on/off high itd dzialaja bo roznice sa marginalne miedzy normal api a api2

W przypadku Motorola G9 Play (testowałem na tym OpenCamera) różnica między włączonym wyostrzaniem i noise reduction, a wyłączonym dzięki API2 jest ogromna.

W dniu 18.04.2021 o 14:46, Michaelred napisał:

Zastanawiam sie wlasnie czy tryb pro jest pozbawiony tych ulepszaczy (nie ma wczytywania, zdjecie pokazuje sie momentalnie) czy lepiej wyjde uzywajac Open Camera?

W Realme 7 Pro czy w tej Motorola, tryb PRO aplikacji wbudowanej pozostawiał wszystkie usztuczniające filtry aktywne. Sa tylko dwa wyjścia z tej sytuacji:

- alternatywne oprogramowanie z opcją wyłączenia tych filtrów ( OpenCamera itp.)

- standardowa aplikacja w trybie zapisu do RAW

... praktyczniejsza jest opcja pierwsza, bo przy RAW jest duuuużo zabawy w RAW Therapee (ręczne usuwanie winietowania choćby, czy ręczna kontrola kontrastu/gammy - oczywiście do wszelkich zabaw z RAW lepiej nie podchodzić bez skalibrowanego monitora i oprofilowanego toru wyświetlania)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Kyle_PL napisał:

oczywiście do wszelkich zabaw z RAW lepiej nie podchodzić bez skalibrowanego monitora i oprofilowanego toru wyświetlania

bo 99%  użytkowników insta i fb ma skalibrowane ekrany w każdym sprzęcie. Tak tak. 

XDD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, huudy napisał:

bo 99%  użytkowników insta i fb ma skalibrowane ekrany w każdym sprzęcie. Tak tak. 

XDD

Po to się obrabia zdjęcia na ultra-precyzyjnym sprzęcie, by po wyświetleniu na szrocie błędy się nie dodawały (bo tak to w praktyce wygląda - zdjęcie obrobione porządnie będzie wyglądać lepiej na byle złomie, niż zdjęcie obrobione przez ślepego na byle czym, wyświetlone na innym byle czym). To o czym piszę to są podstawy. Myślisz że zdjęcia retuszowane przez profesjonalistów na EIZO za 20 000zł, są retuszowane tylko i wyłącznie dla tych profesjonalistów, do wyświetlania tylko i wyłącznie na ich drogich monitorach? ? Zastanów się z jakiego powodu muzykę miksuje/masteruje się na monitorach studyjnych 1000x dokładniejszych od brzdęków na których będą te prace najczęściej odtwarzane.

Poza tym, nie każdego fotki kończą na "insta i fb, wyświetlane na szrotexach". Niektórzy chcą je wywołać, bez puszczenia pawia na to co zobaczą (a to co widziałem wychodzące ze zwykłego smartfona ze standardową aplikacją lub kompaktu, to jest śmieć a nie zdjęcie - no ale każdy ma inne wymagania).

... oj nieźle pocisnąłeś. No ale rozumiem Cię nawet - jak dla Ciebie docelowe miejsce Twoich fotek to najwyżej Facebook, wyświetlany na telefonie, to w takim wypadku faktycznie wystarczy byle-jaka jakość bo mało widać na mikro zdjęciu mikro ekranika.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kyle_PL napisał:

Niektórzy chcą je wywołać, bez puszczenia pawia na to co zobaczą (a to co widziałem wychodzące ze zwykłego smartfona ze standardową aplikacją lub kompaktu, to jest śmieć a nie zdjęcie - no ale każdy ma inne wymagania).

mam całą lodówkę zawaloną zdjęciami 10x15cm zrobionymi telefonami w okresie 2010-2021. Jak myślisz, jak wielkiej grupie osób niepełna/nierówna kolorystyka przeszkadza? Co najwyżej ziarno bywa irytujące, ale śmiem twierdzić, że 95% użytkowników ma to totalnie w dupie. Wcześniej robiłem zdjęcia D90 z 2ma obiektywami, ale po dwukrotnych wojażach za granicą dałem se spokój - skórka nie warta wyprawki. Jakbym to robił zawodowo, to co innego, ale do oglądania przy winku na TV wystarczy poziom Samsunga S8 czy nawet mojego Xiaomi A1 XD 

 

25 minut temu, Kyle_PL napisał:

Zastanów się z jakiego powodu muzykę miksuje/masteruje się na monitorach studyjnych 1000x dokładniejszych od brzdęków na których będą te prace najczęściej odtwarzane.

Zastanów się, z jakiego powodu muzykę ludzie w dalszym ciągu słuchają na YT, który kompresuje Twoją zmixowaną muzykę do 192kbit XD (nie mówię o Spotify, bo to trochę inna bajka).

Patrzysz przez pryzmat siebie i swoich upodobań, a nie bierzesz pod uwagę większości świata.

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...