Skocz do zawartości
medmex82

Poszukuję zasilacza pod Ryzen 9 5900X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam zasilacz dobry ale taki naprawdę dobrej jakości pod nowego Ryzena i GPU 6800XT gdzieś wyczytałem że spokojnie powinien mi wystarczyć 650 ale to chyba nie jest możliwe. Myślałem o 750 ale czekam na wasze propozycję - przede wszystkim chodzi mi o bardzo dobre zasilenie lini 12V bo mimo że procek nie będzie podkręcany to w przyszłości może być i wolałbym mieć zasilacz na taką ewentualność gotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego zestawu brałbym 750W - taniej Supremo FM2 750W, drożej Seasonic Focus GX-750 lub Corsair RM750X. FM2 ma 5 lat gwarancji, Focus GX i Corsair RMX 10 lat. Dodatkowo dwa wymienione zasilacze mają tryb półpasywny. Najcichszy jest Corsair.

Wszystkie zasilacze mają certyfikat 80+ Gold, regulację napięć oparta o konwersję DC-DC, japońskie kondensatory elektrolityczne etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, zawisztheblack napisał:

Do takiego zestawu brałbym 750W - taniej Supremo FM2 750W, drożej Seasonic Focus GX-750 lub Corsair RM750X. FM2 ma 5 lat gwarancji, Focus GX i Corsair RMX 10 lat. Dodatkowo dwa wymienione zasilacze mają tryb półpasywny. Najcichszy jest Corsair.

Wszystkie zasilacze mają certyfikat 80+ Gold, regulację napięć oparta o konwersję DC-DC, japońskie kondensatory elektrolityczne etc.

O proszę i to mi się podoba teraz pytanie jaki ty byś wziął??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair RM750X, bo jest najlepszy z tych wymienionych.

Jest jeszcze BeQuiet Straight Power 11 750W - nie ma on tryb półpasywnego, ale jego wentylator kręci się bardzo wolno i nie masz szans go usłyszeć. Ma jednak tylko 5 lat gwarancji, a w tym przedziale cenowym to już spora wada.

Coś lepszego od tego Corsair to chociażby seria Prime od Seasonic (np. Prime PX-750) lub od Corsair HX750, ale różnica w cenie jest spora, a niewiele zyskujesz. RMX to taki sweet spot jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składam podobny komputer (R9 5900x + RTX 3080 jak już będą) i zamówiłem RMx 850W 80+G. Dzisiaj w X-Kom powiedzieli, że dostawę RMx850 mają potwierdzoną na luty 2021... Ręce mi opadły... Mobo + RAM czeka na odbiór, SSD i CPU jutro wyrusza w trasę do mnie, a ja mam w budzie Supremo M2 550W... Od ręki są tylko be Quiet, ale tak jak pisze kolega wyżej - krótsza gwarancja i brak trybu pół-pasywnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostępność czegokolwiek jest obecnie bardzo kiepska i przed końcem roku pewnie się to nie poprawi.

750W spokojnie wystarczy chyba, że bardzo chcesz, to bierz 850W, ale nie ma to specjalnego uzasadnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zależy co chcesz robić. Ja biorę 850 bo będzie OC + 4 dyski (jakieś 10W)+ 12 wentylatorów (12W), pompa wody (18W). To się tylko tak wydaje, że te drobiazgi prądu pobierają niewiele, ale jak wszystko dodasz to wcale tak mało nie jest (40W).

Ryzen 5900x stock w multithread (zakładam, że jak kupujesz 12C to będziesz ich używał) to 135W (sam CPU -> pomiary GN), ale już po oc to około 195W (GN). Ja mam zamiar kupić RTX 3080 (jak już kiedyś będą) i tu masz w zależności od tego jaki model kupisz od 330W (jakiś Eagle) do 430W (FTW3). Ja bardzo chciałbym FE bo i tak robię CL -> 370W.

Dla mojej konfiguracji wychodzi 195W + 370W + 18W + 12W + 10W = 605W. Zasilacz 850W wcale nie będzie przegięciem.

Owszem maksymalne obciążenie CPU i GPU nie występuje często, ale jest jak najbardziej możliwe szczególnie jeżeli będziesz pracował na tym komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja biorę GPU od czerwonych 6800xt a z tego co widziałem to pobór mocy jest mniejszy od Zielonych. Pompa wodna plus 3ssd 1M2 plus 4 wentylatory i nic więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Corsair RM750X, bo jest najlepszy z tych wymienionych.

Jest jeszcze BeQuiet Straight Power 11 750W - nie ma on tryb półpasywnego, ale jego wentylator kręci się bardzo wolno i nie masz szans go usłyszeć. Ma jednak tylko 5 lat gwarancji, a w tym przedziale cenowym to już spora wada.

Coś lepszego od tego Corsair to chociażby seria Prime od Seasonic (np. Prime PX-750) lub od Corsair HX750, ale różnica w cenie jest spora, a niewiele zyskujesz. RMX to taki sweet spot jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Focus GX750 - 600 zł 

RMx750 - 620 zł 

Prime GX750 - 750 zł 

RMx750 był słabo dostępny nawet w normalnych czasach, a na chwilę obecną jest duchem tak jak RTX 3080. Focus GX dostępny, cena ta sama co RMx więc przy normalnej dostępności Corsaira wybór jest oczywisty, skoro Seasonic jest głośniejszy. Natomiast Prime GX raczej nieopłacalny, ale w przeciwieństwie do RMx jest dostępny. Tak już nie patrząc na cenę, czy poza dłuższą gwarancją o 2 lata ten Prime jest cichszy / lepszy chociaż o włos od RMx?

Ceny platynowych chyba jeszcze ciekawsze

Focus PX750 - 770 zł 

HX750 - 750 zł 

Prime PX750 - 900 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime GX jest średnio opłacalny. Poza dłuższą gwarancją nie oferuje w zasadzie nic odczuwalnie lepszego od RMX. Kultura pracy jest na podobnym poziomie (bardzo dobra). Prime PX konkuruje z HX750 i tutaj podobnie - główna różnica to 2 lata dłuższa gwarancja. Pod względem sprawności i kultury pracy to bardzo zbliżony poziom.

Generalnie na chwilę obecną można to rozpisać tak: tanio - Supremo FM2 750W, które jest do dostania za 400 zł i w tej cenie jest spoko opcją, Focus GX-750 (względem Supremo FM2 x2 dłuższa gwarancja i lepszy tryb półpasywny) lub RMX (cichszy od Focusa) jeśli da się go dostać, a drożej najlepiej HX przy czym tutaj dopłaca się już sporo względem zasilaczy z 80+ Gold, a zyskuje się niewiele. Jest jeszcze Corsair HXi, będący starszym zasilacze, ale prezentującym w zasadzie ten sam poziom co HX z dodatkowym złączem Corsair Link umożliwiającym podpięcie go pod płytę główną i monitorowanie wszystkich parametrów pracy (generalnie zbędny bajer).

Prawda jest taka, że dla przeciętnego usera zasilacz pokroju Focus GX czy Corsair RMX w zupełności wystarcza. Powyżej tego segmentu dopłaca się sporo, a odczuwalnie zyskuje niewiele. 

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ja wy Panowie, ale ja nie widzę nigdzie GX-750 od Seasonic (w dostawie na 09.12.2020 w Proline), ani RMx od Corsair.
Gdybym był autorem tematu złożyłbym pewnie zamówienie w Proline - tak żeby być ,,pierwszym" w kolejce po dostawie.
Matko, jak ja się cieszę że do mnie już ostatnie komponenty dochodzą...
To jest jakiś obłęd.
Znika wszystko na pniu.
P.S. Z tego co wiem biorąc Seasonic z Proline masz bezpośrednio u nich gwarancję (oni są importerem na kraj, na opakowaniu mam ich naklejkę) i tak też mówił mi @zawisztheblack ?
I przepraszam, GX-750 można dostać na allegro, ale za 692zł :E (nie znajdziesz go tam jak wpiszesz GX-750, tylko ,,Focus 750") + na morelikach 3 szt. ale nie wiem jak z zaufaniem do tego sklepu.

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie. Proline jest oficjalnym dystrybutorem Seasonic w Polsce, więc w przypadku RMA wszystkie sprawy załatwia się z nimi przez cały czas trwania gwarancji. W przypadku Corsair po dwóch latach rękojmi sklepu, RMA załatwia się z Corsair wysyłając zasilacz do ich serwisu w Holandii (na ich koszt). Zajmuje to zazwyczaj 1-2 tygodnie.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu panowie jest tak ciężko z pod zespołami do komputera?? Karty graficzne te nowe ok rozumiem procesory od AMD też rozumiem ale zasilacze?? Choć czytałem że od nowego roku zasilacze drożeją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiemu winien jest COVID, który z jednej strony pozrywał łańcuchy dostaw, a z drugiej sprawił, że ludzie siedzą w domach i muszą mieć sprawne kompy do pracy / nauki, więc wiele osób zdecydowało się na upgrade swoich starych maszyn lub zbudowanie czegoś nowego i wszystko po prostu wykupili. Sklepy w USA raportują, że od marca w każdy miesiąc sprzedają kilka razy więcej podzespołów niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Do tego zaczyna się kolejny boom na krypto, a do koparek kupuje się mocne zasilacze. 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale bez przesady mamy 21 wiek kart Graficznych nie ma prockow nie ma zasilaczy nie ma bez jaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, medmex82 napisał:

No ale bez przesady mamy 21 wiek kart Graficznych nie ma prockow nie ma zasilaczy nie ma bez jaj. 

Kolego jak chcesz tą 750 w tym roku to lepiej zamawiaj. Proline zmienił termin dostawy Seasonica Focus GX850 z 9 na 22 grudnia. Ja zamówiłem PX850 bo ponoć mają być w przyszłym tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, medmex82 napisał:

No ale bez przesady mamy 21 wiek kart Graficznych nie ma prockow nie ma zasilaczy nie ma bez jaj. 

Jak koledzy pisali wyżej. Wszystko jest wykupione a dostawy bardzo trudne. Ludzie siedzą w domach to kupują kompy, konsole nowe TV itp.

Kiedyś każdy samolot pasażerski który leciał z Chin do Europy czy USA jak miał wolną miejsce w ładowni to zabierał dodatkową paletę np GPU, CPU czy innej drobnej elektroniki  Dzisiaj lata 10% samolotów co przed Covidem.  Ludzie siedzą w domach i zamawiają wszystko online z dostawą pod drzwi. Samoloty Firm kurierskich jak DHL, Fedex czy innych nie są wstanie tego wszystkiego przetransportować. Porty są zapchane kontenerami do załadunku i statkami do rozładunku bo pracownicy w dokach chorują albo siedzą na kwarantannie, są prowadzone dodatkowe kontrole epidemiologiczne i musi być zachowany dystans miedzy ludźmi co wydłuża cały proces

Czytałem ostatnio ze od początku roku 2020 zapotrzebowanie na elektronikę każdego miesiąca jest porównywalne do tego jakie rok wcześniej można było obserwować tylko przed Bożym Narodzeniem i w okolicach Czarnego Piątku

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba świetne ale magę tylko wypowiedzieć się o RMx.

Zasilacza nie słychać. Wentylator jest niesłyszalny, uruchamia się przy starcie na kilka sekund. W trakcie użytkowania pod obciążeniem wentyl jest niesłyszalny. Nie słychać tez jego startu ani zatrzymania i Jedyny dźwięk jaki wydaje to klikniecie przełącznika termistora jak wyłączam kompa :)

Zasilacz też nie wydaje dźwięków typu piszczenie cewek itp. Sprawdzałem przykładając ucho do zasilacza i nic nie słyszałem zarówno w iddle jak i pod obciążeniem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie co do tego RMX to on ma te 2x 8 pinowe zasielenie do karty RX 6800xt ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz razem z zasilaczem 3 kable PCI-E, na każdym są 2 wtyczki 8-pin PCI-E, razem 6 wtyczek 8-pin PCI-E. Wystarczy pod dowolną kartę.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni RM 750x od 750i ??? 

W kalkulatorze wyszło mi zapotrzebowanie minimum 690W i zastanawiam się nad tym czy 750 czy 850 ktoś pomorze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na kalkulatory, bo one zawsze zawyżają. Patrz na recenzje danych podzespołów - tam masz zawsze podany realny pobór mocy, czy to konkretnego podzespołu, czy całego zestawu.

RMi ma możliwość podpięcia pod płytę główną (wewnętrzne USB 2.0) i monitorowania parametrów pracy zasilacza jak temperatura, napięcia, obciążenie poszczególnych linii, sprawność, obroty wentylatora etc. Generalnie taki bajer. Nie polecam jednak brać RMi, bo w przeciwieństwie do RMX nie był odświeżany (RMX został odświeżony w 2018 r.) i ma obecnie zbyt mało złącz od strony PSU i zbyt ubogie okablowanie.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...