Skocz do zawartości
hendaka

Laptop do pracy oraz grania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję laptopa w głównej mierze do pracy nad bazami danych oraz strasznie słabo zoptymalizowanymi aplikacjami, które potrzebują dodatkowej mocy. Budżet posiadam na około 4.500zł (Bez Windowsa) 

Oczywiście po pracy też dobrze by było aby można było na nim pograć w coś bardziej wymagającego. Duże znaczenie może mieć tutaj też wielowątkowość, często uruchomione będzie na nim wiele rzeczy jednocześnie. Zainteresował mnie ten model, jednak chciał bym zapytać was o radę czy to na pewno dobry wybór. Ostatnio przeglądając porównywarki, z tego co wyczytałem to ryzen wygrywa z intelem. Natomiast jeżeli chodzi o kartę graficzną, nie potrafię przestawić się na Radeona. Z dodatkowych informacji to możliwość podłączenia do stacji dokującej czy możliwość wyginania ekranu, całkowicie mnie nie interesują.  Jeśli ma to znaczenie to laptop raczej nie będzie używany zbyt wiele na baterii jednak często będzie podróżować.

https://www.x-kom.pl/p/599019-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-5-32gb-512-gtx1650ti-144hz.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja OK, ale pytanie jak bardzo potrzebujesz tych 32GB pamięci. Ten model obsługuje 3200MHz i fabrycznie takie są montowane:

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/8GB/512 GTX1650Ti 144Hz, niestety upgrade z 8GB na 32GB 3200MHz jest b.drogi, bo same pamięci 2x16GB to koszt ~900zł HyperX 32GB (2x16GB) 3200MHz CL20 Impact.

Jeżeli wystarczyłoby Ci jednak 16GB, to wtedy do w/w modelu można dokupić: HyperX 8GB (1x8GB) 3200MHz CL20 Impact za 199zł, wtedy wersja z 16GB (3200MHz) wyniosłaby ostatecznie 4449zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za informację. Nad rodzajem ramów się nie zastanawiałem do tej pory. Może i to jest faktycznie klucz do sukcesu. 32GB wziąłem z tego że aktualnie mam 8 i wykorzystywane jest najczęściej jakieś 90-100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się do tematu odnośnie RAMu. na xkomie pamięć HyperX 16 GB ( 2x 8GB) 3200MHz CL 20 Impact kosztuje 477 zł. Ta sama pamięć, tylko 1x8GB kosztuje 199. Jaki sens kupować 2x8 za 477 skoro można kupić 1x8 dwie sztuki za 398? Wytłumaczy ktoś świeżemu gdzie jest haczyk? :D Pytam, gdyż stoję przed podobnym wyborem laptopa. Legion 5 ciekawa opcja, ale w wersji 8GB mamy ram 3200MHz, w wersji 16GB tylko 2666. Pewnie takie xkom wkłada. Ja chcialbym jednak te 3200 MHz, więc celuje w wariant 8GB. Ale tutaj rodzi się kolejne pytanie, nie znam opóźnień oraz marki kości 8GB 3200 MHz w legionie, czy jeśli włożę drugą, przypuśćmy tego hyper x podanego wyżej, czy będzie śmigać? Czy CL w obydwóch kościach musi być takie samo? 

Edytowane przez etam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, hendaka napisał:

Super, dzięki za informację. Nad rodzajem ramów się nie zastanawiałem do tej pory. Może i to jest faktycznie klucz do sukcesu. 32GB wziąłem z tego że aktualnie mam 8 i wykorzystywane jest najczęściej jakieś 90-100%

Tylko kosztem tego ramu dostaniesz wydajniejszą konfigurację. Pamiętaj ze procesor czy grafikę nie wymienisz, pamięć ram możesz rozbudować zawsze. Tym bardziej tutaj masz nowocześniejszy ram.

Jest to nowsza i starsza odsłona Legiona. Oba posiada dobrej jakości matryce FULL HD IPS, stonowany design, wygodne rozmieszczenie portów. Różnica między kartami graficznymi jest duża

https://www.notebookcheck.net/GeForce-GTX-1650-Ti-Mobile-vs-GeForce-GTX-1660-Ti-Mobile_10227_9641.247598.0.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, etam napisał:

podepnę się do tematu odnośnie RAMu. na xkomie pamięć HyperX 16 GB ( 2x 8GB) 3200MHz CL 20 Impact kosztuje 477 zł. Ta sama pamięć, tylko 1x8GB kosztuje 199. Jaki sens kupować 2x8 za 477 skoro można kupić 1x8 dwie sztuki za 398? Wytłumaczy ktoś świeżemu gdzie jest haczyk? :D Pytam, gdyż stoję przed podobnym wyborem laptopa. Legion 5 ciekawa opcja, ale w wersji 8GB mamy ram 3200MHz, w wersji 16GB tylko 2666. Pewnie takie xkom wkłada. Ja chcialbym jednak te 3200 MHz, więc celuje w wariant 8GB. Ale tutaj rodzi się kolejne pytanie, nie znam opóźnień oraz marki kości 8GB 3200 MHz w legionie, czy jeśli włożę drugą, przypuśćmy tego hyper x podanego wyżej, czy będzie śmigać? Czy CL w obydwóch kościach musi być takie samo? 

Pamięci "dopasują się" do tych wolniejszych (przykładowo jeżeli w laptopie będzie CL22, to Kingstony powinny też się tak ustawić).

W x-komie są też pamięci Lexar'a: Lexar 8GB (1x8GB) 3200MHz CL19 za 139zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemekan napisał:

Pamięci "dopasują się" do tych wolniejszych (przykładowo jeżeli w laptopie będzie CL22, to Kingstony powinny też się tak ustawić).

W x-komie są też pamięci Lexar'a: Lexar 8GB (1x8GB) 3200MHz CL19 za 139zł.

Rozumiem, a czy kupno 2x8 tych hyperx jakoś różni się od kupna 1x8 i dwóch sztuk takich? bo roznica w cenie 80 zł to sporo... 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jest bardzo fajny Legion z R7 4800H i kartą RTX2060. 

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/8GB/512 RTX2060 144Hz 5299zł

Laptop ma najlepszą z dostępnych w modelu 5i matrycę 144Hz, procesor R7 6/12 i kartę RTX2060. Laptop oferuje możliwość rozbudowy pamięci ram i ma miejsce na drugi szybki dysk SSD M.2 PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...