Skocz do zawartości
AMiABLE

Overclocking Radeona X1950 Pro i zmiana napięcia

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, trafiła mi się ostatnio taka karta za grosze, więc pomyślałem czemu nie spróbować jej nie podkręcić. Z tego co czytałem na internecie te karty niezbyt wysoko się kręcą ale moja myślę że kręci się całkiem nieźle.

Założyłem na nią Accelero S1, dołożyłem 120mm wentylator na molexa oraz radiatorki na wszystkie pamięci. Nominalnie było 573Mhz/681Mhz. Rdzeń poszedł na 634Mhz, powyżej niestety cały komputer zawiesza się. Natomiast te 61Mhz wzrostu nie jest złym wynikiem. Pamięci natomiast poleciały na ponad 850Mhz! Nie wiem czy trafiła mi się jakaś fajna sztuka czy to zasługa tych małych radiatorków ale 169Mhz to bardzo fajny wynik :D Tyrałem kartę w 3DMarku 2005 ustawionym na 1680x1050 z najwyższymi ustawieniami, jeden test po 3 razy, łącznie chyba z godzinkę - żadnych artefaktów czy zawieszek. Do tego grałem przez ponad godzinkę w Bioshocka i żadnych zawieszek czy artefaktów nie stwierdziłem.

Niestety, nie mam czujnika temperatury pamięci, ale radiatorki po dotknięciu są już całkiem ciepłe. Zastanawiam się czy by te 10-12Mhz nie opuścić, żeby pamięci nie padły od wysokiej temperatury. Natomiast mam dwie kwestie które mnie nurtują:

1. W ATI Tool jest zakładka do zmiany napięcia, jednak kiedy próbuję je zmienić i klikam "Apply" nic się nie dzieje - przywracają się do ustawień domyślnych. Czy moja karta ma zablokowaną zmianę napięcia?

2. Czy to co zaznaczyłem na niebiesko na zdjęciu poglądowym jest układem zasilania czy może znajduje się on gdzie indziej? Jak mniemam taki układ również powinien mieć założony radiator, jeśli chciałbym zwiększać napięcie.

Jeśli ktoś były ciekawy rezultatów: przed OC w 3DM2005 (domyślne ustawienia) było 10,928pkt a po OC - 12,012pkt. W gierkach jeszcze nie robiłem konkretnych testów. Jeśli ktoś ogarnia OC starych Radków to będę wdzięczny za porady.

Wspominane zdjęcie:

mBejYOu.jpg

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

układ zasilania rdzenia (mosfety) będzie pod tym małym radiatorem blisko złącza zasilania. To, co zaznaczyłeś to kondesatory.

Miałem kiedyś X1900XT, prawie wcale się nie kręcił, kilka MHz w górę i sypał artefaktami...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem takie długie radiatory w innych kartach w tym miejscu - czy te kondensatory wymagają jakiegoś chłodzenia w tym modelu czy mogę je zostawić "gołe"?  Obok tego małego złotego radiatora dołożyłem jeszcze jeden, żeby polepszyć odprowadzanie ciepła. Karta ma bardzo niskie temperatury przy obciążeniu, nie przekracza 55-56 stopni, dlatego myślę nad podbiciem napięcia i dalszym podkręcaniem rdzenia żeby te 100Mhz uzyskać. 

X1900XT z tego co kojarzę ma ten wielki czerwony wentylator który wydaje dźwięk przypominający odrzutowiec :D. Natomiast też słyszałem że karty z tej serii (19xx) jakoś nie chcą się podkręcać, tym bardziej jestem miło zaskoczony.

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Kondesatory to ochłodzi powietrze z wentylatora. 

W porównaniu do X1900XT to ta sekcja zasilania biednie wygłąda, tam było 6 mosfetów i duży radiator. 

 

W moim X1900XT miałem zmienione chłodzenie na Accelero X2 i było cicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna karta, miałem kiedyś X1800Pro, ach tamte czasy, aż mi się łezka w oku zakręciła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...