Skocz do zawartości
pawel523

Komputer do 8-9k (ogólny użytek, gry, programowanie)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! :)

Chciałbym doradzić się odnośnie złożenia komputera stacjonarnego w okolicach 8-9 tysięcy złotych. Zastosowanie komputera jak w temacie, ogólne użytkowanie, programowanie, gry komputerowe. Celuję w zestaw pod 1440p, ponieważ posiadam już takie monitory (2x 1440p). Jeśli jest to możliwe, to chciałbym uniknąć ledów.

Tutaj jest wstępna konfiguracja, którą złożyłem: https://www.x-kom.pl/lista/7nv99brma
Chciałbym uwzględnić dyski jak w konfiguracji powyżej - M.2 na system, M.2 pod gry i dodatkowe rzeczy oraz SATA jako magazyn. Tutaj jednak pojawia się dylemat - spotkałem się z informacją, że wsadzenie kilku dysków na M.2 PCIe może spowodować nadmierne zajęcie linii PCIe, przez co zostaną one ucięte z karty graficznej. Niestety nie wiem jaki ma to wpływ na ogólne działanie zestawu, dlatego wolę dopytać osób mających większą wiedzę ode mnie. Z informacji, które udało mi się znaleźć w sieci, Ryzen 5600x posiada 24 linie PCIe, a według specyfikacji płyty głównej (https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_GAMING_B550-PLUS/E16576_TUF_GAMING_B550-PLUS_UM_WEB.pdf str. X) teoretycznie jestem w stanie wpiąć kartę graficzną i 2x M.2, co powinno skutkować jedynie wyłączeniem portów SATA6G_5 i SATA6G_6. Czy dobrze myślę czy popełniłem tutaj jakiś błąd?

Proszę o porady odnośnie zestawu oraz jeśli to możliwe wyjaśnienie (lub podlinkowanie jakiegoś dobrego źródła) jak wygląda sytuacja z liniami PCIe.

Z góry dziękuję! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja co do dysków proponuję
Jeden terabajtowy na M.2 - system i gry
Drugi na SATA - magazyn
Raz, że dyski 1TB M.2 mają lepszą wydajność niż 500GB, dwa, że taka kombinacja 2x M.2 jest zbędnym tworzeniem dylematów :) Oczywiście to tylko moje zdanie. :D
https://www.x-kom.pl/lista/ayugtbn6s

Ja proponuję coś takiego.
Procesor 10C/20T z odblokowanym mnożnikiem
Świetna płyta Z490 ( wejdzie na nią 11 generacja ;) )
16GB szybkiego RAMu
Dyski 1TB M.2 z radiatorem i 1 TB SATA
RTX 3070 ( bierz póki zapowiada się, że będą - wg opisu na stronie zamówiony dziś, dostaniesz za 2 dni )
Zasilacz 750W Gold modularny ( bardzo dobra elektronika w środku )
Przewiewna obudowa
Topowe chłodzenie powietrzne - dźwignie nawet OC procesora

Edytowane przez mario_990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600x nie wiem czy ma sens do 1440p. Spora cena jak za 6/12 a w takiej rozdzielczości różnice pomiędzy CPU zatrą się i tak praktycznie do zera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...