Skocz do zawartości
Heinrich07

Chłodzenie dla i7-4790

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, krótko i na temat: zmieniałem procka z i5-4570 na i7-4790. Używka. Jakość ok, ale temperatury też "bardzo fajne", po 10 minutach w OCCT koło 80 stopni. Pasta Arctic silver 5 (próbowałem rozsmarować gelida, ale może jestem indolentny i kiepsko mi się smarowało, zostałem przy Arcticu, czyli paście dla indolentnych ludzi jak ja), chłodzenie Spartan HE922 LT, czyli raczej takie budżetowe, zasilacz Corsair CX 500M 500W, ramy 16 gb, karta graficzna RX 470 od Gigabyte. Teraz 2 pytania:

1. Skalpować? (Co już rozważa, mam namiar na jakiegoś gościa, ale tylko wysyłka. Może polecacie jakiegoś magika z pclabu? Pastę na procku sam zmieniam, ale skalp mnie przerasta).m

2. Zmieniać chłodzenie? Ale coś w podobnym rozmiarze do spartana byłoby ok, bo mam Zalmana Z3 budę i jest już dosyć "ciasno", jak na zdjęciach poniżej. Jest jakaś alternatywna lepsza? No i czy pasta ok? Na i5 spisywała się znakomicie. No i smaruje się ją bajkowo.

Zdjęcia: https://imgur.com/a/Uwj5LLv 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Heinrich07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skalp starego procesora nie ma najmniejszego sensu. Wydasz kasę która Ci się nie zwróci w żaden sposób potem więc odpuść. A co do chłodzenia, może Fera 3? Jest wydajniejsza, trochę większa ale wydajniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 4790K czy zwykły 4790? Jeśli zwykły 4790, to skalp nie ma większego sensu, przy wersji "k" jeszcze można to rozważyć.

Wymiana tego Spartana na Fera 3 da Ci pewnie ze 4-5 stopni mniej. 80 stopni dla tego procka w OCCT nie jest tragedią, w grach będziesz miał kilka stopni mniej.

Tą pastę masz długo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe 4790.

No trochę się przeraziłem, ale nie powiem, i5 też w OCCT się grzał mocno, a w grach już było ok, bo w zasadzie na tym mi głównie zależy - na grach.

Pasta była świeżo smarowana, dopiero wczoraj, od razu potem nałożyłem pastę i zacząłem testy. 

 

Czyli ze skalpem dać sobie siana i zamawiać tego fera 3? :)

Edytowane przez Heinrich07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nic bym nie zmieniał jeśli kultura pracy tego Spartan Ci nie przeszkadza. Jak masz 80 stopni w OCCT, to w grach będzie pewnie max z 75. Takie temperatury niczemu nie szkodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 stopni w OCCT dla 4790 to jeszcze nie tragedia. Oprocz zmiany pasty mozesz rozwazyc tez jakis lekki undervolting, mialem w rekach niedawno xeona 1230 v3 (odpowiednik 4770) i calkiem podatny byl na takie zabiegi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem testy i maks 79 i to po 15 minutach ze spadkami temperatur poniżej tych 79 :E Nie wiem, co za medżik. Może pasta się wygrzewa?

 

Co do chłodzenia, zamówiłem ferę, zobaczymy. W grze to krótko testowałem, a też w jakimś izometrycznym RPG to żaden wyznacznik. W Resident Evil 3 pyknę za około miesiąc to zobaczymy, ale na razie widzę że wszystko gra, tylko trochę nierównomiernie mi rozkłada temperatury na rdzeniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że jeden rdzeń jest cieplejszy od drugiego to standard, różnice potrafią dochodzić nawet do 10-15 stopni.

Daj znać jak to będzie śmigać na Ferze :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAAA, a ja się martwiłem jak było między jednym rdzeniem 5 stopni różnicy :)

Pewnie, napiszę jak to będzie się sprawować po zamontowaniu Fery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, testy za mną, mogę powiedzieć że zmiana to był doskonały wybór :)

Fera ma znacznie lepszą kulturę pracy, proc wolniej się nagrzewa, w cinebench 63 stopnie luźno, w OCCT na Ferze pierwszy test 70 stopni, potem 73-74 i powyżej nie podskoczył, zaraz zbijał temperatury do 69-70. Także jestem bardzo zadowolony, Fera spełniła moje oczekiwania +arctic silver 5. Przyjdzie test growy, ale to na weekendzie. Generalnie zmiana wyszła na dobre, a jeszcze jak pasta się wygrzeje, to może ze 3 stopnie zlecą :)

 

Dziękuję jeszcze raz za pomoc, było warto zakupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli nie podbijasz mnoznika turbo to zrob sobie jeszcze undervolting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...