Skocz do zawartości
gilban

MSI B450 GAMING PLUS MAX + nowy BIOS 7B86vHA.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pojawił się nowy BIOS do płyty MSI B450 GAMING PLUS MAX w wersji 7B86vHA. Podpisany jako aktualizacja do AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.1.0.0.

Ponieważ nigdzie nic nie ma, to mam pytanie: Co on daje i czy aktualizować?

Mam Ryzen 5 3600. Widzę też że nie jest zaznaczony jako Beta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- wsparcie dla Ryzenów 5xxx
- nowa opcja NVME Self Test
- AMD Smart Access Memory
- PCI-E Gen4 (w zależności od modelu płyty)
- naprawiona wolna prędkość kursora w UEFI w zależności od posiadanej myszy
- AMD Cool n Quiet to teraz PSS Support
- działa bezproblemowo z Ryzenami 3xxx

T6LafhW.png

Edytowane przez caleb59
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem, OC procesora i ramu bezproblemowo na starych ustawieniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, seba1995x napisał:

Zaktualizowałem, OC procesora i ramu bezproblemowo na starych ustawieniach. 

Czyli przy aktualizacji BIOS nie jest resetowany? Czy wystarczy je zapisać na pendrive i wczytać ponownie po wczytaniu wgraniu nowej wersji BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gilban

Jest resetowany niestety. U mnie zapis profilu na USB nie działał, więc ustawiałem wszystko od nowa ze zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gilban napisał:

Czyli przy aktualizacji BIOS nie jest resetowany? Czy wystarczy je zapisać na pendrive i wczytać ponownie po wczytaniu wgraniu nowej wersji BIOS?

Najlepszy sposób w takiej sytuacji, gdy jest pewne, że profil będzie trzeba ustawiać na nowo po aktualizacji BIOS-u, to przed jego aktualizacją cyknąć kilka-kilkanaście fotek telefonem z ustawień BIOS-u. Co prawda potem trzeba i tak wszystko wklepać ręcznie, ale z telefonem idzie to błyskawicznie i ryzyko błędu minimalne oraz łatwe do naprawienia. Można robić niby screenshoty na pendrive'a, ale są one mało wygodne, bo i tak potrzebujesz odpalić komputer by je odczytać (chyba, że też prześlesz je na telefon) lub wydrukujesz

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, seba1995x napisał:

@gilban

Jest resetowany niestety.

Dobra - też BIOS zaktualizowałem.

Aktualizacja pomyślna.

Mysz działa jak szalona. Wcześniej działała strasznie wolno.

Profil XMP znów wrócił do pozycji On/Off i nie ma nic po środku.

Jest też jakiś przycisk OC GAME, czy jakoś tak. Co on daje to nie wiem.

Reszta jest po staremu ogólnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że wszystko działa, msi nic nie pisze o problemach ze starszymi prockami

a Asus przy nowych biosach b450 pod 5xxx ma wyraźne notki :

Cytat

2. It’s highly recommended not to update this beta BIOS when using AMD AM4 Socket for AMD Ryzen™ 3000 Series/ 2000 Series/ 1000 Series/ A-Series Desktop Processors.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co producent to opinia - może MSI zastosowało jakieś sobie tylko znane rozwiązania, dzięki którym nie ma problemów ze starszymi Ryzenami i ten BIOS nie różni się w sumie niczym dla posiadaczy starszych CPU. Na reddicie również nie zauważyłem by ktoś napotkał jakieś problemy, widziałem nawet post osoby, która korzysta z 2700x i również wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mimuszek napisał:

Stanowczo odradza się aktualizowanie tego beta BIOS-u podczas korzystania z gniazda AMD AM4 dla procesorów AMD Ryzen ™ z serii 3000/2000/1000 / A-Series.

No bo Asus został przy Biosach o małych pojemnościach, gdzie już nie ma miejsca na mikro kody z informacjami o nowych procesorach, MSI jak wiemy w płytach MAX zastosowało dwukrotnie pojemniejsze układy BIOS w stosunku do standardowych.

Zobaczmy na tę sama płytę co nasza, tylko bez MAX.

Ostatni BIOS na stronie jest z 2020-06-17 i ma numerek 7B86v1E z opisem:

- Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6
- Fix HDMI audio lost issue when use AMD RX570 vga card.

 

Nic nowszego już nie ma.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę dni temu w innym temacie pisałem że będą musli coś wywalić przy płytach non-max, to na mnie naskoczyli że nic nie muszą..

kody to " kilka kilo " przy biosie bez bajerów, nawet chyba ktoś pokazywał listę dla  non max, i były wszystkie procki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ASUSy nie miały standardowo w B450 kości 32MB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, caleb59 napisał:

A to ASUSy nie miały standardowo w B450 kości 32MB?

Teraz widzę że przy przykładowej płycie Asus TUF GAMING B450M-PRO II, plik BIOS ma 32 MB. I też piszą to samo ostrzeżenie. Dlaczego, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę tak jak z ostrzeżeniami w stylu: "JEŚLI CI WSZYSTKO DZIAŁA TO NIE AKTUALIZUJ". :E Podchodzić do tego z uśmiechem na ryju i nie przejmować się.

I mówię to ja - osoba, która aktualizowała podsekcję BIOS o nowy firmware do Intel Management Engine swego czasu, aktualizowała firmware napędu LG DVD, aktualizowała firmware pada Xboxa, aktualizowała firmware routera TP-Link, aktualizowała VBIOS w GTX 1070 i ogólnie wszystkiego co się tylko da zaktualizować + przeleciała każdą wersję BIOS do B450 Gaming Plus Max aż od wersji H1. :E 

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy aktualizują na bieżąco również żony/dziewczyny ... :P

PS. Bios na płycie zaktualizowany oczywiście. WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB wczoraj przyszedł, od razu postawiłem na czysto Windowsa i przy okazji nowemu biosowi nie przepuściłem ;) Śmiesznie i strasznie było, bo miałem na początku zrobiłem instalacje Windows 10 (chciałem być mądrzejszy) a potem jak usuwałem starszą, po przeniesieniu folderów z programami (miało być zarąbiście łatwo, użyłem specjalnego programu, który niby miał bezproblemowo przenieść instalki programów na nowy dysk), sformatowałem stary SSD i dupa, Windows się nie odpalił, a na dodatek płyta przestała widzieć wszystkie możliwe dyski (tzn. widziała je tylko w BIOS i to czasami), ale przy uruchamianiu instalki windowsa dyski były niewidoczne. Pobawiłem się, powkurzałem i udało się doprowadzić wszystko do porządku (najpierw odłączyłem stary HDD i stary SSD), a potem zacząłem grzebać w bios. Ostatecznie wszystko gra i turla się. 

Dodatkowo, nowy bios przywrócił w pełni stabilność mojego OC pamięci na 3800 Mhz (wcześniej zdarzały się sporadyczne problemy przy uruchamianiu). Z tej radości kupiłem dwie karty 3060 Ti, ktorych pewnie i tak przez pół roku nie zobaczę, bo realizacja zamówień leży i kwiczy :D

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, caleb59 napisał:

- wsparcie dla Ryzenów 5xxx
- nowa opcja NVME Self Test
- AMD Smart Access Memory
- PCI-E Gen4 (w zależności od modelu płyty)
- naprawiona wolna prędkość kursora w UEFI w zależności od posiadanej myszy
- AMD Cool n Quiet to teraz PSS Support
- działa bezproblemowo z Ryzenami 3xxx

T6LafhW.png

Gdzie sa ustawienia dla SAM ? Bo niestety nie widze na moim Mortarze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, caleb59 napisał:

Możliwe, że zobaczysz je tylko mając Ryzena z serii 5xxx. Samo info mam stąd: https://wccftech.com/msi-rolls-out-amd-ryzen-5000-cpu-support-bios-b450-x470-motherboards/

A co z obsługą PCI-Express 4.0? Będzie to działało z chipsetem B450 i Ryzenem 5 3600? Przecież wiadomo że sam procesor jako taki wspiera PCI-Express 4.0, tylko ta funkcja jest zablokowana w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 3600 raczej nie będzie, sprawdzałem u siebie opcje i mam maksymalnie Gen3 do wyboru więc albo Gaming Plus Max się na to nie łapie albo trzeba mieć wsadzoną nową kartę graficzną kompatybilną z PCI-E 4.0.

W linku wyżej jest napisane, że ten dodatek jest kompatybilny tylko z niektórymi modelami płyt B450 od MSI - akurat tej zagrywki z ich strony nie rozumiem totalnie.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdrada może być z tym, że to są wszystko biosy beta agesa 1.1.0.0 , co pisze w tym linku na dole

finale pojawią się w styczniu, wiele może się jeszcze zmienić z agesa 1.1.9.0 i 1.2.0.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy to beta - MSI zawsze dodaje w nawiasie (Beta version).

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Obsługa MSI BIOS jest oparta na wersji AGESA 1.1.0.0, która jest wersją BETA dla obsługi procesorów AMD Ryzen 5000. ASRock i Gigabyte oferują również wsparcie BIOS dla swoich płyt głównych opartych na tym samym oprogramowaniu AGESA. ASUS jest jedyną firmą, która poprosiła o wybranie oprogramowania sprzętowego AGESA 1.1.8.0 BIOS, które nie jest wewnętrznie zalecane lub nie jest przeznaczone do użytku konsumenckiego. Oprogramowanie układowe AGESA 1.1.8.0 ma kilka problemów z wydajnością, podczas gdy oprogramowanie układowe AGESA 1.1.0.0 nie ma wpływu na wydajność przy użyciu procesora Ryzen 5000 Desktop.

ASRock - nieoficjalny BIOS oparty na oprogramowaniu sprzętowym AGESA 1.1.0.0 (tylko B450) Gigabyte - nieoficjalny BIOS oparty na oprogramowaniu sprzętowym AGESA 1.1.0.0 (X470 i B450) MSI - nieoficjalny BIOS oparty na oprogramowaniu sprzętowym AGESA 1.1.0.0 (X470 i B450) ASUS - nieoficjalny BIOS oparty na oprogramowaniu sprzętowym AGESA 1.1.8.0 (X470 i B450) Obsługa procesorów AMD Ryzen 5000 do komputerów stacjonarnych dla płyt głównych MSI X470 i B450 Oficjalny BIOS (AGESA 1.1.9.0 / 1.2.0.0) ma zostać uruchomiony w styczniu, który umożliwi obsługę procesorów AMD Ryzen 5000 do komputerów stacjonarnych u wszystkich producentów płyt głównych, a także zapewni obsługę pamięci Smart Access (SAM), co ASRock włączył już na swoich płytach z serii 400 oprogramowanie wewnętrzne AGESA 1.1.0.0.

Edytowane przez mimuszek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by się im zdarzyło pierwszy raz nie poinformować jawnie na stronie, że to wersja BETA ale nie będę się sprzeczał bo nie ma o co.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI zazwyczaj onaczlo wersje Beta ...

No nic do SAM to juz wiem gdzie szukac i narazie nie ma ...

Nie zmienia to sytuacji ze beda musieli go wlaczyc na wszystkich plytach ...

Poprostu konkurencja to wymusi ... (Intel).

I nie zdzwil bym sie gdyby niedlugo kazda karta z 2-3 generacje wstecz go obslugiwala ?

Trick marketingowy ale szkoda ze tyle czasu im zeszlo sie zebrac zeby to zaimplementowac ?

Co do PCI-E 4.0 byc moze niestety niektore plyty ze wzgledu na sam layout PCB nie beda w stanie przejsc testow .

Tak jak to jest przy plytach z Intelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...