Skocz do zawartości
Carlosss

MSI B550 Gaming Edge Wifi dysk nvm do 600zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
1. Szukam dysku nvme do płyty głownej MSI B550 Gaming Edge
https://www.morele.net/dysk-ssd-pny-technologies-cs3030-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-m280cs3030-1tb-rb-6051390/
https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-gammix-s11-pro-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-agammixs11p-1tt-c-5933205/?sekcja=wszystkie-opinie
Podobają mi się te dyski.
2. mam jeszcze jedną zagwozdkę w opiniach ludzi widziałęm że jak podepnę dysk nvme to drugi dysk nvme będzie pracował x2.
Chce podpiąć Grafike + 2 dysk nvme 


1.jpg.b5b5a3b39309e6e19dd8d1929c9aadc1.jpg

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-B550-GAMING-EDGE-WIFI#down-bios
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zamówiłem tę samą płytę i też rozwarzam drugi dysk NVMe

AD 2. Zamieściłeś tabelkę z której wprost wynika, że jak masz zajęte oba sloty PCI_E2 i PCI_E3 to M2_2 będzie pracował w x2 i slot PCI_E3 będzie niedostępny, bo ma współdzieloną linię między tymi portami. Producenci innych płyt, obchodzą to w ten sposób, że jak masz podpięty dysk M2 to masz dwa sloty SATA zablokowane. Grafika jest na slocie PCI_E1, więc przy 2x NVME i Graficę nie będziesz miał problemu.

 

Edytowane przez kamtag
Błędne redagowanie tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kamtag napisał:

 

Zamówiłem tę samą płytę i też rozwarzam drugi dysk NVMe

AD 2. Zamieściłeś tabelkę z której wprost wynika, że jak masz zajęte oba sloty PCI_E2 i PCI_E3 to M2_2 będzie pracował w x2 i slot PCI_E3 będzie niedostępny, bo ma współdzieloną linię między tymi portami. Producenci innych płyt, obchodzą to w ten sposób, że jak masz podpięty dysk M2 to masz dwa sloty SATA zablokowane. Grafika jest na slocie PCI_E1, więc przy 2x NVME i Graficę nie będziesz miał problemu.

 

Tak myślałem ale czasem wpisy ludzi pod opiniami produktów wprowadzają w konsternacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Ostatnio spędziłem kilka h, szukając odpowiedniej płyty głównej pod B550, więc no mniej więcej orientuje się, jakie problemy występują w płytach z przedziału 600-900zł. A wybrałem też tę płytę, bo ogólnie z tą "wadą" da się żyć, a to wynika po prostu z ograniczeń lini pci-e w chipsecie B550, natomiast płyta z sensowną sekcją zasilania pod X570 to już trochę ponad 1000zł.

Wracając do dysków, to generalnie jest taki problem że został przeprowadzona aktualizacja wersji dysków z kontrolerem Phison E12 w gorszej wersji i o gorszej specyfikacji. Sam niedawno nabyłem Silicon Power P34A80 1TB i w oryginalnej specyfikacji ma DDR4, a po weryfikacji w mojej wersji są pamięci DDR3. No ja też chcę coś kupić do 600zł i teraz zastanawiam się nad A2000 1TB / 970 EVO 1TB

Ten PNY z twojego linku ma właśnie problem z kontrolerem więcej http://www.laptopy.asasassamm.pl/pamietacie-moze-wtope/

ADATA to samo https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change ale nie wiem czy problem dotyczy też tego S11 PRO.

 

 

Edytowane przez kamtag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno PNY i jak i ADATA oszczędzają w nowszych rewizjach dysków (PNY wsadza kości QLC, ADATA trochę gorszy kontroler). Za 600zł kupisz Samsunga 970 EVO 1TB. Płyta ma swój radiator który wystarczy.

https://www.ceneo.pl/63960907

@kamtag

Sensowną sekcję zasilania mają X570 Aorus Elite czy TUF Gaming, obie można dostać do 800zł.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kalderon napisał:

Zarówno PNY i jak i ADATA oszczędzają w nowszych rewizjach dysków (PNY wsadza kości QLC, ADATA trochę gorszy kontroler). Za 600zł kupisz Samsunga 970 EVO 1TB. Płyta ma swój radiator który wystarczy.

https://www.ceneo.pl/63960907

@kamtag

Sensowną sekcję zasilania mają X570 Aorus Elite czy TUF Gaming, obie można dostać do 800zł.

kalderon Rzeczywiście trochę przesadziłem, to też są sensowne propozycję. Ja zdecydowałem się na tego MSI, też ze względu na USB-C (nie wszystkie Aourusy mają) i WIFI. Wersja TUF gaming z WIFI wg. aktualnych cen to juz ponad 950 zł.

Co do dysku to też popieram propozycję samsunga, trochę przespaliśmy tydzień, bo evo plus na amazonie był poniżej 600zł.

Edytowane przez kamtag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kalderon napisał:

PS. EVO Plus w testach wypada bardzo podobnie do zwykłego EVO.

A jak z żywotnością, są jakieś zauważalne różnice? I ogólnie czy warto dopłacać do EVO Plus? WD SN750 też wydaje się ciekawą opcją, ale dostawa w okolicach wigilii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TBW jest identyczne (600TB dla dysku 1TB) więc oficjalnie żywotność jest taka sama. Dla zwykłego śmiertelnika wystarczy na całe życie komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Carlosss napisał:


2. mam jeszcze jedną zagwozdkę w opiniach ludzi widziałęm że jak podepnę dysk nvme to drugi dysk nvme będzie pracował x2.
Chce podpiąć Grafike + 2 dysk nvme 


1.jpg.b5b5a3b39309e6e19dd8d1929c9aadc1.jpg

 

 

5 godzin temu, kamtag napisał:

Zamówiłem tę samą płytę i też rozwarzam drugi dysk NVMe

AD 2. Zamieściłeś tabelkę z której wprost wynika, że jak masz zajęte oba sloty PCI_E2 i PCI_E3 to M2_2 będzie pracował w x2 i slot PCI_E3 będzie niedostępny, bo ma współdzieloną linię między tymi portami. 

DRUGA KOLUMNA: NVME 4X na obu slotach z CPU i PCH działać mogą jedynie z dwoma kartami PCIE podpiętymi do portu E1 ( karta graficzna z CPU ) oraz E4, zapewne dolny slot 1x, nie chce mi się otwierać instrukcji, np od kartę dźwiękową :D 

PIERWSZA KOLUMNA: Drugi port M.2 przejdzie w tryb 2x, jeżeli wsadzimy trzecią kartę PCIE do gniazda E2, zapewne tuż pod GPU. Mały to problem, bo i tak nic tam się nie zmieści z nowymi kartami 3 slotowymi :P 

CZWARTA KOLUMNA: Możemy w port PCIE_E3 wsadzić dysk NVME m.2 na adapterze M.2-PCIE zamiast dysku w gniazdo M.2_2. Nie ma to sensu oczywiście.

TRZECIA KOLUMNA: jest nieciekawa ;) Działa jak pierwsza z tym że dysk dajemy na adapter zamiast do portu płyty.

 

NAJWAŻNIEJSZA KONKLUZJA: NIE DA SIĘ SPIĄĆ SENSOWNIE TRZECH DYSKÓW NVME DO TEJ PŁYTY. ALE DWA BEZ PROBLEMU I OGRANICZEŃ.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

NAJWAŻNIEJSZA KONKLUZJA: NIE DA SIĘ SPIĄĆ SENSOWNIE TRZECH DYSKÓW NVME DO TEJ PŁYTY. ALE DWA BEZ PROBLEMU I OGRANICZEŃ.

Problem dotyczy wszystkich płyt MSI z chipsetem B550, nie tylko konkretnie tego modelu. No jeżeli ktoś potrzebuje 3 dysków nvme, no to lepiej wybrać płytę, gdzie port M2_2 jest podpięty pod złącza SATA lub wybrać chipset X570, który ma więcej dostępnych linii PCI-E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki pół problem. Po prostu nie da się puścić 3xNVME. Nawet jeżeli znajdzie się jakąś płytę B550 z taką możliwością, to i tak transfer z dwóch dysków wpiętych przez chipset będzie musiał się dzielić między nimi, bo chipset jest tylko na PCIE x4 3.0. Oczywiście wówczas dynamicznie ten dysk, który by transferował dane miałby pełne pasmo. Ale jak dwa dyski by miały pracować na raz, to pasmo dzieliłoby się na pół. 

Najlepsza rada na takie problemy, to kupowanie jak największych dysków NVME. Najlepiej 2TB. Minimum 1TB żeby miejsce się nie kończyło ekspresowo. Jak ktoś pójdzie w jakieś karzełki 120-250GB to szybko tego pożałuje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wyjaśnienia. 
Rozglądam się za nowym dyskiem generacji 3 minimum 1 TB. Mam nowy 1TB SSD Samsunga 860 evo. Prawdopodobnie przerzucę stary dysk 3.5 cala do nowej jednostki a za czasem go podmienie na nvme 4 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kalderon napisał:

Zarówno PNY i jak i ADATA oszczędzają w nowszych rewizjach dysków (PNY wsadza kości QLC, ADATA trochę gorszy kontroler). Za 600zł kupisz Samsunga 970 EVO 1TB. Płyta ma swój radiator który wystarczy.

https://www.ceneo.pl/63960907

@kamtag

Sensowną sekcję zasilania mają X570 Aorus Elite czy TUF Gaming, obie można dostać do 800zł.

 Samsung lub WD tylko one są bez radiatora.

Zamierzam podpiąć któryś z nich w slocie gdzie nie ma radiatora M2_2.
https://www.morele.net/dysk-ssd-patriot-viper-vpn100-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-vpn100-1tbm28h-6038942/
A ten patriot z radiatorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kamtag napisał:

Problem dotyczy wszystkich płyt MSI z chipsetem B550

problem dotyczy nie tylko MSI, a płyt na B550, MSI ma tą przewagę że nie trzeba rezygnować z 6xSATA mając dyski M2. Dla mnie np to był jeden z powodów zmiany z B450 na B550.

23 minuty temu, Carlosss napisał:

Zamierzam podpiąć któryś z nich w slocie gdzie nie ma radiatora M2_2.

nie rezygnuj z WD ( szczególnie teraz, przy promocji na amazon ) tylko dlatego że nie ma radiatora.

Kup sobie osobno od tego pana :

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mimuszek napisał:

problem dotyczy nie tylko MSI, a płyt na B550, MSI ma tą przewagę że nie trzeba rezygnować z 6xSATA mając dyski M2. Dla mnie np to był jeden z powodów zmiany z B450 na B550.

nie rezygnuj z WD ( szczególnie teraz, przy promocji na amazon ) tylko dlatego że nie ma radiatora.

Kup sobie osobno od tego pana :

 

 

Mam WD 3.5 cala a ten SN 750  jest piękny  a wiesz może czy te termopady przylegają do naklejki i jak to wygląda z gwarancja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Carlosss napisał:

 Samsung lub WD tylko one są bez radiatora.

Dopóki nie przewalasz baz danych po kilkanaście GB jednocześnie to nie będzie problemu. Poza tym twoja płyta ma fabryczny radiator!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kalderon napisał:

Poza tym twoja płyta ma fabryczny radiator!

tak, tylko że ma jeden radiator, 2 ma tomahawk

a on cały czas pisze że chce mieć dwa dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jednego już ma - Samsung 860 EVO. Tyle że to dysk SATA, a nie M.2. Nie będzie żadnej kolizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na WD 750. Początkowo wyląduje pod radiatorem msi, później dokupie radiator z aukcji która podał mimuszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź temperatury podczas swojego normalnego użytkowania, możliwe że radiator MSI wystarczy w zupełności.

11 godzin temu, Carlosss napisał:

Zamierzam podpiąć któryś z nich w slocie gdzie nie ma radiatora M2_2.
https://www.morele.net/dysk-ssd-patriot-viper-vpn100-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-vpn100-1tbm28h-6038942/
A ten patriot z radiatorem?

Ale dlaczego w tym slocie? To jest slot numer 2 obsługiwany przez chipset, pierwszy jest połączony bezpośredni z prockiem. Jeśli nie podmienili kontrolera to Patriot również byłby świetnym wyborem. Tu jest zaleta Samsunga i WD - stosują własne kontrolery (więc może mniej wiemy co to jest, ale jest chyba mniejsza szansa że podmienią).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kalderon napisał:

Sprawdź temperatury podczas swojego normalnego użytkowania, możliwe że radiator MSI wystarczy w zupełności.

Ale dlaczego w tym slocie? To jest slot numer 2 obsługiwany przez chipset, pierwszy jest połączony bezpośredni z prockiem. Jeśli nie podmienili kontrolera to Patriot również byłby świetnym wyborem. Tu jest zaleta Samsunga i WD - stosują własne kontrolery (więc może mniej wiemy co to jest, ale jest chyba mniejsza szansa że podmienią).

czyli sugerujesz że lepiej wpiąć WD w m2_2, a m2_1 zostawić pusty na przyszły dysk nvme 4 generacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk podepnij pod CPU a nie chipset ;) Po co sobie życie komplikować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Carlosss napisał:

czyli sugerujesz że lepiej wpiąć WD w m2_2, a m2_1 zostawić pusty na przyszły dysk nvme 4 generacji?

Ale po co zostawiać? Na tym WD nie zamierzasz stawiać systemu? To będzie twój najszybszy dysk, tylko w jednym slocie masz radiator i tam powinien być szybki dysk. Jak sobie kupisz ten przyszły pod PCI-E 4.0 to wtedy przełożysz, skopiujesz dane/system i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...