Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, DisconnecT napisał:

O wydajność nie musisz się martwić, cięcia kosztów zaszły jeszcze na w miarę rozsądny poziom. Choć nie wiem jak wyglądają mniejsze nośniki, na przykładzie 2TB z 16 kostek NAND zeszli do 4, ale kontroler i tak posiada tylko 4 kanały, więc wydajność nadal jest nominalna, zmieniły się za to NAND'y z 64 warstwowych na 96 warstwowe TLC, zatem wzrosła gęstość upakowania. Bufor pamięci DRAM został w takiej samej formie jak na starszych wersjach, kontroler natomiast jest nowszy, ale wedle specyfikacji nie jest gorszy, wręcz jest minimalnie lepszy od poprzedniego.

Wedle mojej opinii po za uproszczeniem konstrukcji i możliwie nieco gorszej wytrzymałości te dyski nadal będą prezentować osiągi poprzednich modeli. Choć sam bym wolał by obydwa moje MX500 2TB były starej generacji, bo mam je w RAID0 spięte, to mimo wszystko starsza i nowsza wersja się dogadują i nie mam żadnych problemów. Na starszym mam FW CR023 na nowszym FW CR032 i aktualizacji na razie nie przeprowadzę, bo dyski pracują na sterowniku RAID Intela i soft Cruciala ich nie widzi.

Nikt nie lubi jak producent po cichu zmienia specyfikację nośników z tym samym SKU, ale ostatnio to jest nagminny problem i większość robi takie jaja, są i gorsze przypadki np. podmiana 64/96 warstwowych TLC na 144 warstwowe QLC. :E

 

PS. Podstawą przy SSD jest kopia zapasowa i długa gwarancja, Crucial daje 5 lat, więc ja bym się nie przejmował, padnie to będą musieli dać nowy.

PS2. Samsung też w 860 zrobił taki numer.

Ok, w takim razie będę na nim pracował i obserwował - gdyby padł to dam znać w tym temacie :szczerbaty:

Tak masz rację, kopia zapasowa przy dyskach SSD to podstawa. A jeszcze tak zapytam odnośnie softu - instalacja tego softu Cruciala ma sens tylko w przypadku posiadania RAID? Czy do pojedynczego dysku też warto zainstalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ARTURRO$$ napisał:

Ok, w takim razie będę na nim pracował i obserwował - gdyby padł to dam znać w tym temacie :szczerbaty:

Tak masz rację, kopia zapasowa przy dyskach SSD to podstawa. A jeszcze tak zapytam odnośnie softu - instalacja tego softu Cruciala ma sens tylko w przypadku posiadania RAID? Czy do pojedynczego dysku też warto zainstalować?

Jest wręcz odwrotnie niż Ci się wydaje. Większy sens ma instalacja softu Cruciala do dysków pracujących osobno, bo najzwyczajniej w świecie soft je widzi, można aktualizować FW i korzystać z funkcji dodatkowych.
W przypadku RAID w systemie samych dysków jako urządzenie nie widać, te są schowane za sterownikiem RAID Intela/AMD i każdego innego producenta odpowiadającego za kontrolera SATA, więc oprogramowanie producenta ich nie zobaczy wcale i np. do aktualizacji FW trzeba macierz rozłączyć.

Edytowane przez DisconnecT
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, DisconnecT napisał:

Jest wręcz odwrotnie niż Ci się wydaje. Większy sens ma instalacja softu Cruciala do dysków pracujących osobno, bo najzwyczajniej w świecie soft je widzi, można aktualizować FW i korzystać z funkcji dodatkowych.
W przypadku RAID w systemie samych dysków jako urządzenie nie widać, te są schowane za sterownikiem RAID Intela/AMD i każdego innego producenta odpowiadającego za kontrolera SATA, więc oprogramowanie producenta ich nie zobaczy wcale i np. do aktualizacji FW trzeba macierz rozłączyć.

Pobrałem oprogramowanie Crucial Storage Executive ze strony producenta ale póki co mam komunikat: Drive Drive2 details cannot be retrieved at this time.Reason: Command aborted by the drive :szczerbaty: 

Z tego co przeczytałem w tym temacie: 

 wynika, że problem występuje w najnowszej wersji oprogramowania, starsze powinny działać ok. 

Są jakieś opcje, które polecasz od razu włączyć w tym oprogramowaniu? Z tego co czytam na stronie producenta można chyba jakoś zabezpieczyć dysk hasłem - byłaby to całkiem fajna sprawa dla kogoś kto nie korzysta z TrueCrypta :) 

Edytowane przez ARTURRO$$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze że nigdy nie miałem z tym problemu, zanim poskładałem RAID, testowałem nowszego i starszego MX500 i soft je bez problemu wykrywał. Możliwe że nie przystosowali jeszcze oprogramowania do nowego FW CR033.
Tak dysk można zaszyfrować, ja właściwie z oprogramowania producenta korzystałem głównie do aktualizacji FW, zerowania (o ile to nie był dysk systemowy) i raz korzystałem z PSID Revert na MX200 jak przypadkiem przy zerowaniu go zahasłowałem.

Tak przypominając temat ciągłych oszczędności Samsung znowu atakuje. 980 EVO bez PCIE 4.0, a nawet nie będzie posiadał pamięci DRAM i będzie pasożytował na pamięci RAM CPU, tak się robi biznes, pokazuje się 980 Pro z potężnymi parametrami, a potem wprowadza się bardzo podobny 980 Evo, ludzie kupią, a w praktyce to padło będzie gorsze od starego dobrego 970 EVO. ? Tutaj źródło: https://www.tabletowo.pl/samsung-980-ssd-nvme-dysk-bez-dram-premiera/

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, DisconnecT napisał:

Przyznam szczerze że nigdy nie miałem z tym problemu, zanim poskładałem RAID, testowałem nowszego i starszego MX500 i soft je bez problemu wykrywał. Możliwe że nie przystosowali jeszcze oprogramowania do nowego FW CR033.
Tak dysk można zaszyfrować, ja właściwie z oprogramowania producenta korzystałem głównie do aktualizacji FW, zerowania (o ile to nie był dysk systemowy) i raz korzystałem z PSID Revert na MX200 jak przypadkiem przy zerowaniu go zahasłowałem.

Tak przypominając temat ciągłych oszczędności Samsung znowu atakuje. 980 EVO bez PCIE 4.0, a nawet nie będzie posiadał pamięci DRAM i będzie pasożytował na pamięci RAM CPU, tak się robi biznes, pokazuje się 980 Pro z potężnymi parametrami, a potem wprowadza się bardzo podobny 980 Evo, ludzie kupią, a w praktyce to padło będzie gorsze od starego dobrego 970 EVO. ? Tutaj źródło: https://www.tabletowo.pl/samsung-980-ssd-nvme-dysk-bez-dram-premiera/

To będzie pytanie totalnego laika ale kto pyta nie błądzi - generalnie nigdy nie szyfrowałem dysku, od czasu do czasu się tym interesowałem ale ostatecznie nigdy nie korzystałem - jeśli ustawię sobie jakieś hasło to wtedy podczas każdej próby "wejścia" na ten dysk będę musiał podawać hasło? Czy może podaje się je raz powiedźmy podczas uruchamiania lub po uruchomieniu systemu? I czy mogę zaszyfrować korzystając z tego oprogramowania Crucial?
 

Ja do zerowania starych dysków HDD wykorzystywałem MHDD (później chyba przerzuciłem się na nadpisywanie danych w CCleaner, żeby móc korzystać z komputera w tym czasie :szczerbaty:) ale fajnie, że w tym oprogramowaniu ma się wszystko w jednym miejscu. Z tego co czytam warto włączyć tę opcję "Momentum Cache". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz szyfrowac? Instalki gier? Dysk z laptopa boisz sie ze ukradna czy domowy? Bo jak domowy to przy wlamaniu szyfrowanie dysku z grami chyba i tak nie poprawi Ci humoru.

980 nowy to nie EVO a zwykly 980. On chyba nie ma w nazwie evo. Z tym cieciem dramu do zera to odlecieli.. no ale czego sie spodziewac jak 980Pro pcie 4.0 jest na TLC. Wychodzi na to ze ewentualnie pojawi sie jeszcze EVO z koscia dram lub z pcie 4.0. Ale na pewno nie z pcie 4.0 i dram bo zabije sens istnienia kastrata PRO.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

Co chcesz szyfrowac? Instalki gier? Dysk z laptopa boisz sie ze ukradna czy domowy? Bo jak domowy to przy wlamaniu szyfrowanie dysku z grami chyba i tak nie poprawi Ci humoru.

980 nowy to nie EVO a zwykly 980. On chyba nie ma w nazwie evo. Z tym cieciem dramu do zera to odlecieli.. no ale czego sie spodziewac jak 980Pro pcie 4.0 jest na TLC. Wychodzi na to ze ewentualnie pojawi sie jeszcze EVO z koscia dram lub z pcie 4.0. Ale na pewno nie z pcie 4.0 i dram bo zabije sens istnienia kastrata PRO.

 

 

Generalnie cenię swoją prywatność i chciałbym tego spróbować - póki co dysk zainstalowałem tylko w PC ale przymierzam się również do takiej wymiany w laptopach - tam mam trochę dokumentów firmowych (chociaż i tak staram się ich trzymać jak najmniej) i myślę, że zdecydowanie warto byłoby je zabezpieczyć w ten sposób ;) 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki test jakby ktoś był ciekawy jak w syntetycznych testach wypada MX 500 500GB z firmware M3CR033: 

as-ssd-bench CT500MX500SSD1 13.03.2021 15-05-21.png

Edytowane przez ARTURRO$$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co ma dac szyfrowanie z wylaczonym hasłem jak Ci laptopa podwedzą. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2021 o 14:25, ARTURRO$$ napisał:

Generalnie cenię swoją prywatność i chciałbym tego spróbować - póki co dysk zainstalowałem tylko w PC ale przymierzam się również do takiej wymiany w laptopach - tam mam trochę dokumentów firmowych (chociaż i tak staram się ich trzymać jak najmniej) i myślę, że zdecydowanie warto byłoby je zabezpieczyć w ten sposób ;) 
 

Jesli bardzo cenisz swoja prywatnosc to po pierwsze nie uzywasz Windowsa, po drugie nie uzywasz Androida i po trzecie nie korzystasz z uslug Google/Facebooka itp. Jesli spelniasz te warunki i do tego masz odpowiednio zabezpieczona siec w domu to raczej nie musisz sie przejmowac szyfrowaniem dysku. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, amsztel napisał:

Jesli bardzo cenisz swoja prywatnosc to po pierwsze nie uzywasz Windowsa, po drugie nie uzywasz Androida i po trzecie nie korzystasz z uslug Google/Facebooka itp. Jesli spelniasz te warunki i do tego masz odpowiednio zabezpieczona siec w domu to raczej nie musisz sie przejmowac szyfrowaniem dysku. 

Windows 7 SP1 wydanie z 2011r nie szpieguje. Tak samo jest chyba z Windows 8.1 U3 wydanie z 2014r ale tutaj na 100% nie jestem pewny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, nie ma tak dobrze ;) Windows ma zamkniety kod zrodlowy. Moga sobie mowic, ze nic nie szpieguje ale nie ma jak tego sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, amsztel napisał:

No niestety, nie ma tak dobrze ;) Windows ma zamkniety kod zrodlowy. Moga sobie mowic, ze nic nie szpieguje ale nie ma jak tego sprawdzic.

Zawsze można podejrzeć aktywność w sieci ;) Oraz procesy czy dzwonią do domu. 

Tutaj fajny artykuł wielkipiec https://www.dobreprogramy.pl/wielkipiec/Analiza-telemetrii-odkurzamy-system-Windows-Vista,65800.html

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

odebrałem wczoraj swój egzemplarz dysku crucial mx500 i pokazuje mi "firmware error" w oknie programu Crucial Storage 6 (firmware M3CR033).

Zdarzyło się również, że nie mogłem sprawdzić jego prędkości programem AS SSD bo po którymś uruchomieniu pokazywało brak wolnego miejsca.

Wszelkie próby zaglądnięcia do opcji SMART oraz FIRMWARE UPDATES w programie Crucial Storage 6,

kończą się brakiem danych do wyświetlenia i usunięciem dysku z podglądu do ponownego uruchomienia komputera.

System czasami gubi dysk w zarządzaniu dyskami i proponuje ponowną inicjalizację, pomaga restart kompa.

Na dysku zainstalowana została dziś jedynie jedna gra i się uruchamia.

Nie wiem co mam teraz zrobić, proszę o sugestie, dziękuję

Linki do zrzutów ekranu:

https://ibb.co/RbPFg5g

https://ibb.co/5sG1jQW

https://ibb.co/F4vg3xB

 

 

 

Edytowane przez dzi@dek
nieczytelna jakość zrzutu ekranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest obecnie promka na MX500 na amazonie .pl i wersja 1TB wychodzi 379zł. Ktoś się orientuje jak to jest z gwarancją w przypadku Amazona? Wiem, że gwarancja producenta wynosi 5 lat, ale sam Amazon na swojej stronie produktu o niczym nie informuje. 

 

link: https://www.amazon.pl/Crucial-MX500-CT1000MX500SSD1-NAND-wewnętrzny/dp/B077SF8KMG/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=X0XDOM3UHB0A&dchild=1&keywords=mx500&qid=1616151663&sprefix=mx500%2Caps%2C166&sr=8-1&th=1

Edytowane przez Adrianns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy Crucial Storage Executive Version: 7.01.012021.03

Chyba ostatecznie rozwiązali ten burdel z firmware.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.04.2021 o 07:36, radier napisał:

Nowy Crucial Storage Executive Version: 7.01.012021.03

Chyba ostatecznie rozwiązali ten burdel z firmware.

Dzisiaj również zaktualizowałem swój program Crucial Storage Executive do wersji 7.01.012021.03. 

W sumie w moim przypadku nie było to konieczne - mój MX 500 ma od zakupu wgrany firmware M3CR033 i póki co program nie proponuje nic nowszego. Sam dysk spisuje się znakomicie, zdążyłem już w przeciągu ostatniego miesiąca zamontować 3 inne sztuki w różnych komputerach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Rozwiązał ktoś problem aktualizacji Crucial 500 MX? Zakupiłem ten SSD jako drugi dysk w moim PC-mam firmware M3CR032. W Storage Executive dalej "lipa" nie da się zaktualizować do M3CR0033. Zwraca błąd jak na doł. zrzucie.

Zrzut ekranu 2021-05-27 135807.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny problem. Mam M3CR032, niby jest aktualizacja do M3CR033 ale Firmware Update failed with status 12.
Trzeba czekać na rozwiązanie przez nich tego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do suportu w UK. Oto odpowiedź:

As you are trying to update the firmware from M3CR032 to M3CR033 in Crucial Storage Executive and you are getting status 12 error. We would recommend you to  please try to update with the bootable ISO image. I am sharing a link below to update the firmware. 

https://content.crucial.com/content/dam/crucial/ssd-products/ssd-family/documents/crucial-firmware-update-generic/crucial-firmware-update-all-en.pdf?cm_mc_uid=75625296852116207378121&cm_mc_sid_50330000%7cwww.crucial.com=25648281622127476659


We would also like to inform you that firmware update from M3CR032 TO M3CR033, update is targeted for system with RAID configurations. If you are running the SSD in AHCI mode, and is experiencing issue while updating the Firmware, through both methods. We would like to inform you that this Firmware update will not bring significant improvement 
to drive performance. The Firmware update M3CR033 is basically designed to fix some issues on RAID configured 
systems. You  can ignore the Firmware error in Storage Executive. However, the Firmware update issue is already been forwarded to the respective team, and will soon implement a fix.

Reasumując można z "botowalnego" pendrive uaktualnić firmware, osobiście dałem spokój jest to mój dodatkowy dysk na gry i inne "pierdółki" - SSD działa poprawnie na aktualnym sofcie na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiada dysk CT500MX500SSD1 i niestety mam z dużymi problemami z RAID1 na płycie z chipsetem AMD B450. W programie Storage Executive mam powiadomienie o nowszej wersji firmware niż obecna M3CR032 ale nie da się zrobić aktualizacji M3CR033
"Firmware Update Error
Command aborted by the drive

Firmware Update Error API Message: Upgrading drive Drive2 [Serial No. 21052D47D9B1] to M3CR033
Firmware Update on Drive2 failed with status 12"

Zrobiłem botowane ISO, pokazuje status, że aktualizacja zrobiona, ale podpinam ponownie pod PC i w Storage Executive nadal mam M3CR032.

Oczywiście dysk powoduje błędy macierzy RAID.CT500MX500SSD1.thumb.png.507bc8aa8527ba18216abd36f7f6f7c6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam robić RAIDa systemowego w Windowsie. A sam system trzymać na osobnym SSD lub lepiej NVME co by jak najlepiej cisnąć pliki 4K. Czyli takie właśnie systemówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...