Skocz do zawartości
LukeFingerless

Ryzen 3600xt - wysokie temperatury po raz kolejny

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post na forum, chciałbym najpierw powitać wszystkich bywalców i zarazem prosić o poradę / pomoc. Takich tematów jest dużo, jednak uznałem, żeby wyciągnąć konsensus, dobrze podejść do sprawy indywidualnie (sorry, jeśli naginam).

Najpierw opiszę mój zestaw:

Obudowa Signum SG1X TG - wersja z czterema wentami, wszystkie nadmuch do wewnątrz

Płyta MSI B450 Gaming plus max z najnowszym biosem i driverami chipsetu od AMD.

CPU Ryzen 5 3600xt + chłodzenie AIO SilentiumPC 240mm - chłodnica założona na górnej kratce, wydmuchuje powietrze

CRUCIAL Ballistix 16GB 3600MHz ustawione ręcznie na CL15

Gainward RTX 3070

Zasilacz, marki nie pamiętam (ale nie noname) 700W

I teraz słowo opisu. Wiele lat, żyłem na intelach - nigdy nie interesowały mnie temperatury, podkręcanie i ustawianie CPU. Blaszaki składam od 25 lat i nigdy nie miałem potrzeby wgłębiania się w szczegóły.

Teraz po kilku latach z i5 8400, przesiadłem się na ryzena i tu pojawił się zonk. Najpierw odpaliłem zestaw na stockowym coolerze i o zgrozo, po wyłączeniu PBO i temperatury klocka sięgały 87 stopnie w stresie, jak obniżyłem napięcie do 1.3V, trochę się ochłodziło do 83-85 stopni - ale stockowy went chodził jak szalony i brzmiał jakby się pocił pod wysiłkiem. W tej konfiguracji nawet idle dawał przeszło 70 stopni. Wentylatory chodzą względnie cicho.

Uznałem, że winne jest stockowe chłodzenie, zamieniłem na AIO, jak powyżej. Przy defaultowych ustawieniach, temperatury oscylują w stresie w okolicach 78 stopni, ale wiatraki nie dają żyć. Obniżyłem więc ich moc do 60%, a napięcie znowu w dół do 1.3V. I teraz sedno - przy takich ustawieniach w stresie temperatury CPU oscylują w okolicach 75-77 stopni, IDLE to poziom około 65 stopni. PBO jest na off, C=state enabled - ale po aktualizacji biosu zniknęła opcja "cool and quiet".

Do czego zmierzam. Klient kupuje sprzęt za kilka ładnych stówek - umówmy się, nie najwyższa półka - ale też nie low budget. Czy normalna jest taka kultura pracy, zaznaczam przy obniżonym napięciu (obniżenie wydajności procesora?), dołożonym chłodzeniu AIO za kilka stów, wyłączonymi opcjami jakiegokolwiek boostu w biosie, nie mówiąc już o overclockingu? Czy takie temperatury to norma, czy powinienem coś reklamować? Teoretycznie piszecie, że temperatury około 80 stopni to normalne dla ryzenów 3gen - ale na stockowych chłodzeniach - ja natomiast uzyskuję zbliżone temperatury, na drogim chłodzeniu, brzy bardzo obniżonych napięciach - czy tak powinno być, czy towar do reklamacji? Fakt, gram zazwyczaj w 4k, lub w przypadku poniższego screena z HWinfo 1440p, bo to cyberpunk - ale chyba nie ma do tego przeciwwskazań na tym cpu?

Wrzucę niedługo edytę i dołączę screeny z HWinfo.

Będę wdzięczny za każdą sugestię i Waszą profesjonalną opinię.

 

Edyta - Wrzucam screeny HWinfo z ostatnich 20 minut gameplaya.

https://ibb.co/vZVvpfW
https://ibb.co/SBdKhSC

Dodam pewną ciekawostkę, w ramach testu, wyłączyłem opcję boostu na rdzeniach, więc wszystkie pracowały na 3800 - to obniżyło temp w teście raptem do 75 stopni, domniemam, że problem nie leży w taktowaniu, bo przecież XT jest tylko o 200MHz szybsza niż zwykły 3600X - wniosek z tego jeden, skoro TDP jest takie samo dla wersji X i XT (95W), to temperatury wersji X i XT powinny być bardzo podobne. :(

Edytowane przez LukeFingerless

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 Signum SG1X TG - wersja z czterema wentami, wszystkie nadmuch do wewnątrz

Ze co ? 

Wiatraki z przodu maja wdmuchiwać powietrze ten z tylu wyciągać. Nieważne że u góry masz chłodzenie. Ono ma bardzo utrudniony przepływ przez ta gęstą chłodniczkę. Patrząc na temperatury chipsetu to ładny piekarnik masz w środku ...

I czemu AIO ... Szczegolnie tak slabe male 240mm ....

Problem jest taki że żeby to było wydajne to wiatraki muszą się szybko kręcić ...

Dodatkowo zrobiłeś z tego jedyne ujście powietrza z obudowy ... 

Wiec finalnie lepiej było by kupić Fortisa 3 RGB/ARGB ... za polowe ceny .... Cy też Grandisa nie mowiac o Fumie 2 czy tez Noctui D15s ...

Bylo by prosciej ...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób OC przy pomocy Ryzen CTR. Będzie cicho, chłodno i wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Kaktuch napisał:

Wstaw screena z idle

https://ibb.co/KWQd89j
https://ibb.co/rF6XW0b

 

10 godzin temu, grayman_1 napisał:

Ze co ? 

Wiatraki z przodu maja wdmuchiwać powietrze ten z tylu wyciągać. Nieważne że u góry masz chłodzenie. Ono ma bardzo utrudniony przepływ przez ta gęstą chłodniczkę. Patrząc na temperatury chipsetu to ładny piekarnik masz w środku ...

I czemu AIO ... Szczegolnie tak slabe male 240mm ....

Problem jest taki że żeby to było wydajne to wiatraki muszą się szybko kręcić ...

Dodatkowo zrobiłeś z tego jedyne ujście powietrza z obudowy ... 

Wiec finalnie lepiej było by kupić Fortisa 3 RGB/ARGB ... za polowe ceny .... Cy też Grandisa nie mowiac o Fumie 2 czy tez Noctui D15s ...

Bylo by prosciej ...

 

 

 

W kwesti wyjaśnienia - zanim założyłem AIO, testowałem na Pure Rock - niestety ono też nie dawało rady. Także żadne inne "konwencjonalne" chłodzenie, też nie da rady.

Dlaczego AIO 240 - bo tylko takie mieści się w moim pudle. Jak zostawiam na standardowych ustawieniach wiatraków, to ich praca jest naprawdę głośna i nie do zaakceptowania. Dlatego ustawiłem na 60%, bo w tych wartościach jest to tolerowalne.

Konfiguracja wiatraków w nadmuchu x4 to wynik testów, gdyż jak ustawiłem tylni na wyciąg, to temperatury CPU przekraczały 80 stopni. Dopiero jak skierowałem go na nadmuch na chłodnicę, to udało mi się trochę obniżyć temp.

Niemniej dzisiaj odworzyłem szklany panel boczny - temperatury spadły o 12 stopni....

https://ibb.co/FKHX9VN

Czy to świadczy o niewydolności wentylacji zamkniętej obudowy?

4 godziny temu, radier napisał:

Zrób OC przy pomocy Ryzen CTR. Będzie cicho, chłodno i wydajnie.

I tu jest mały problem - próbowałem, jednak CTR zamiast po testach sprawdzić wartość i ją dostosować, to w którymś momencie wywala system i resetuje kompa. Próbowałem kilka razy - zawsze taka sama reakcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, LukeFingerless napisał:

I tu jest mały problem - próbowałem, jednak CTR zamiast po testach sprawdzić wartość i ją dostosować, to w którymś momencie wywala system i resetuje kompa. Próbowałem kilka razy - zawsze taka sama reakcja.

To już ci tłumacze dlaczego: CRUCIAL Ballistix 16GB 3600MHz ustawione ręcznie na CL15

Ustaw domyślnie na XMP i nic nie ruszaj. Masz po prostu niestabilne OC pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz idle. To co dałeś to 3 rdzenie idą na 100%. Inna sprawa ryzeny nie są chłodne. Mimo, że taki r5 3600 ma u mnie spore chłodzenie od firmy "zamknij się" to i tak pod obciążeniem potrafi złapać 80 stopni. Pasta Kryonaut parę razy nakładana i zawsze to samo. Mimo, że procek jest na stock. Natomiast w idle mam temp ok, w zakresie 35 do 45 stopni.

Generalnie te procki nie są prądożerne, bo TDP takiego 3600 to 65W. Każde normalne chłodzenie powinno takiego proca ogarnąć na normalnych temp. Po prostu gdzieś jest problem z przekazywaniem ciepła. Może jest to związane z procesem 7nm, gdzie ciężko już oddać ciepło, nie wiem. Proce od intela w procesie 14nm +++++++ mimo, że więcej ciągną tak się nie grzeją, bo lepiej oddają ciepło.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kaktuch napisał:

Procesor w idle powinien brać 20W a nie 55W albo więcej więc pewnie masz jakąś koparkę odpaloną na kompie albo inne wirusy

To jest wynik bezpośrednio po uruchomieniu systemu - ten jest czysty, brak programów w tle (szczególnie koparek - nie bawię się w to), poza wymaganymi (MSI afterburner / sooft od mychy / soft of dźwięku) - nic więcej. Nie spodziewam się też, że mam jakiś malware / spyware / albo innego śmiecia - jestem szczególnie wrażliwy na tym punkcie.

Zastanawia mnie inna rzecz - po wymianie bebechów nie reinstalowałem windy, pytanie czy to może być przyczyną?

13 minut temu, Foh_23 napisał:

Nie masz idle. To co dałeś to 3 rdzenie idą na 100%. Inna sprawa ryzeny nie są chłodne. Mimo, że taki r5 3600 ma u mnie spore chłodzenie od firmy "zamknij się" to i tak pod obciążeniem potrafi złapać 80 stopni. Pasta Kryonaut parę razy nakładana i zawsze to samo. Mimo, że procek jest na stock. Natomiast w idle mam temp ok, w zakresie 35 do 45 stopni.

Generalnie te procki nie są prądożerne, bo TDP takiego 3600 to 65W. Każde normalne chłodzenie powinno takiego proca ogarnąć na normalnych temp. Po prostu gdzieś jest problem z przekazywaniem ciepła. Może jest to związane z procesem 7nm, gdzie ciężko już oddać ciepło, nie wiem. Proce od intela w procesie 14nm +++++++ mimo, że więcej ciągną tak się nie grzeją, bo lepiej oddają ciepło.

To że 3 rdzenie pracują tuż po starcie systemu, zauważyłem na początku - często zdarza się tak, że wszystkie pracują na 3800, aż tu nagle wywowyany jest jakiś program z windy i 3 z nich startują na 4,2 - to się często zdarza. Z tego co wiem, to 3600X i 3600XT mają TDP na 95W, więc z definicji jest bardziej prądożerny. Dorabiam sobie ideologię, ale czy przyczyną stanu rzeczy może być brak reainstalacji windy po zmianie bebechów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło rany faktycznie. Nie spodziewałem się, że 200MHz obarczone jest aż taką ceną. Tak czy inaczej 95W to też nie jest aż tak bardzo duży pobór prądu, aby dobre chłodzenie nie dawało rady. Reinstalacja systemu byłaby dobrą praktyką, ale wątpię by to miało wpływ na temp. przy maksymalnym obciążeniu. W końcu i tak tutaj musi zadziałać kaganiec jaki masz w BIOS i proc nie może przekroczyć limitu energetycznego. Ewentualnie w idle jeżeli tryby zarządzania energią się cosik popaprały, ale też wydaje mnie się mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem niedawno 3600 na 3600X. W OCCT skok z 63 stopni do 73. Podłączę się więc i może ktoś doradzi ustawienia, który by obniżyły temperatury. W sensie poda jakiś link z opisem jak zrobić UV na Ryzenie 3600. Na AMD da się ograniczyć max boost w AUTO, a nie tylko na wszystkich rdzeniach? Boost do max 4GHz mi by całkowicie wystarczył.

 

Co do Ciebie LukeFingerless, to masz coś nie tak w BIOSie postawiane lub w Windowsie. Takie zegary i pobór energii w idle i przy starcie systemu jest niemożliwy. Coś jest chyba nie tak z opcjami oszczędzania energii i optymalizacją planów zasilania. Mam podobny procesor i zobacz jak to u mnie wygląda:

PIC-1

PIC-2

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sidr napisał:

Zamieniłem niedawno 3600 na 3600X. W OCCT skok z 63 stopni do 73. Podłączę się więc i może ktoś doradzi ustawienia, który by obniżyły temperatury. W sensie poda jakiś link z opisem jak zrobić UV na Ryzenie 3600. Na AMD da się ograniczyć max boost w AUTO, a nie tylko na wszystkich rdzeniach? Boost do max 4GHz mi by całkowicie wystarczył.

 

Co do Ciebie LukeFingerless, to masz coś nie tak w BIOSie postawiane lub w Windowsie. Takie zegary i pobór energii w idle i przy starcie systemu jest niemożliwy. Coś jest chyba nie tak z opcjami oszczędzania energii i optymalizacją planów zasilania. Mam podobny procesor i zobacz jak to u mnie wygląda:

PIC-1

PIC-2

Różnica pomiędzy 3600 a 3600X(T) w temperaturach będzie wynikiem zwiększonego TDP - fizyki nie oszukamy. Pytanie tylko jakie wartości są rozsądne.

W głowę zachodzę, dlaczego Twój CPU, pomimo fabrycznego mnożnika na 36, w trybie idle pracuje na 2200MHz? Mój nie schodzi poniżej 3500MHz, a często 2/3 rdzenie walą na 4500MHz.

Ustawienia w biosie mam defaultowe, wyłączyłem tylko PBO i włączyłem C-State. Winda leci na ryzen balanced plan... Prawda jest taka, że nie znam się na płytach pod amd i pojęcia nie mam gdzie może leżeć przyczyna po stronie biosu.

Co do samych temperatur, to stwierdzam, że problem leży po stronie przepływu powietrza w obudowie. Dzisiaj zdjąłem panel przedni (szkło), który ma z boku dwa wloty powietrza na pionach (dość wąskie) - po zdjęciu szkła średnie temperatury CPU spadły o prawie 12 stopni w stresie. Wniosek z tego taki, że wloty w panelu, są za wąskie i nie zapewniają dolotu powietrza w wystarczającej ilości. Żeby całość się nie kurzyła, myślę o zastąpieniu szkła meshem (ktoś podpowie gdzie kupić?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, radier napisał:

To już ci tłumacze dlaczego: CRUCIAL Ballistix 16GB 3600MHz ustawione ręcznie na CL15

Ustaw domyślnie na XMP i nic nie ruszaj. Masz po prostu niestabilne OC pamięci.

Niestety nie tutaj leży przyczyna. Ustawiłem w standardzie i efekt jest ten sam - crash przy diagnostyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W kwesti wyjaśnienia - zanim założyłem AIO, testowałem na Pure Rock - niestety ono też nie dawało rady. Także żadne inne "konwencjonalne" chłodzenie, też nie da rady.

Dlaczego AIO 240 - bo tylko takie mieści się w moim pudle. Jak zostawiam na standardowych ustawieniach wiatraków, to ich praca jest naprawdę głośna i nie do zaakceptowania. Dlatego ustawiłem na 60%, bo w tych wartościach jest to tolerowalne.

Konfiguracja wiatraków w nadmuchu x4 to wynik testów, gdyż jak ustawiłem tylni na wyciąg, to temperatury CPU przekraczały 80 stopni. Dopiero jak skierowałem go na nadmuch na chłodnicę, to udało mi się trochę obniżyć temp.

Niemniej dzisiaj odworzyłem szklany panel boczny - temperatury spadły o 12 stopni....

https://ibb.co/FKHX9VN
Czy to świadczy o niewydolności wentylacji zamkniętej obudowy?

No to jest problem wentylacji w tej obudowie ....

Cos tu jest nie tak ...

Najlepsze wedlug mnie rozwiazanie dla tego procka to bylby dwu wiezowiec typu Fuma 2 , Dark Rock 4 pro i zaraz za nim wentylator 120mm wyciagajacy powietrze z obudowy .Pure Rock to slabe i drogie chlodzenie ...

Teraz masz problem bo powietrze musi sie przepchac przez radiator i szczeliny w obudowie ....

Dla mnie totalne nieporozumieniem sa te chlodzenia 240mm no moze  Liquid Freezer II z grubsza chlodnica bylby ok ale dalej naprawde trzeba solidnie dmuchac na ten radiator ....

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Sidr napisał:

Zamieniłem niedawno 3600 na 3600X. W OCCT skok z 63 stopni do 73.

73 stopnie w stresie to jest chłodno, zostaw... W grze pewnie masz 50-55 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, galakty napisał:

73 stopnie w stresie to jest chłodno, zostaw... W grze pewnie masz 50-55 stopni. 

Dokładnie, w grach jest 45-55, ale mam bardzo dobre chłodzenie (DRP4), więc nic dziwnego. Przypomniało mi się jednak, że na 3600 miałem UV -0.1. Taka ciekawostka z UV obecnego 3600X:

CB20 - 3730 pkt - napięcie bazowe

CB20 - 3733 pkt - offset -0.075v

CB20 - 3430 pkt - offset -0.1v

CB20 - 3620 pkt - Ryzen 3600

Ponawiam pytanie. Istnieje sposób by ustawić max boost dla zegarów do 4GHz przy AUTO?

 

LukeFingerless, system na nowo przeinstalowałeś po przejściu uz Intela?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sidr napisał:

LukeFingerless, system na nowo przeinstalowałeś po przejściu uz Intela?

 

No właśnie nie. Wymieniłem bebechy i system ruszył, nie zgłaszał fizycznych problemów - uznałem więc, że zostawię to na ostateczność.

Niemniej, po zdiagnozowaniu problemu (przedni panel zamknięty ze szkła, z bardzo wąskimi szczelinami do zaciągania powietrza, nie pozwalał na odpowiednią wentylację), problem się ustabilizował. Na standardowych ustawieniach napięcia (bez undervoltingu, max do 1.45V), jeśli wszystkie rdzenie pracują na 3,7 w idle to temperatura CPU stoi na poziomie 38-39 stopni. Często jednak pomimo nie uruchamiania żadnych innych procesów, 2-3 rdzenie wskakują na 4,5 i wtedy temperatura skacze do 62 (poczytałem trochę na ten temat i okazuje się, że to cecha charakterystyczna tej generacji). W grach temperatura nie przekracza teraz 70 stopni, a P95 daje wynik około 75 maksymalnie.

Jest więc chyba dobrze i nie mam już potrzebny chorobowego obniżania temperatury, bo jak ręcznie ustawiłem na 1.3V to wyniki w benchmarkach spadły o około 10%. Nie próbowałem de facto obniżać napięcia przez offset mode - widzę, że Ty masz jakieś doświadczenie w tym zakresie, możesz podzielić się metodologią i wartościami jakie dobierałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest bardzo prosta. Odejmujesz od zasilanie początkowo np. od -0.025 i schodzisz coraz niżej za każdym razem odpalając jakiś benchmark CPU i sprawdzasz, czy wydajność nie spada. Na końcu odpalasz np. OCCT i weryfikujesz system pod kątem błędów. W HWInfo możesz też sprawdzić WHEA.

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.12.2020 o 21:10, LukeFingerless napisał:

wniosek z tego jeden, skoro TDP jest takie samo dla wersji X i XT (95W), to temperatury wersji X i XT powinny być bardzo podobne.

Nie jest tak bo TDP z pudełka jest liczone od base clock a realny z boost clock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak widzę że TDP obecnie w AMD to tak chyba jak u intela za swego czasu, czyli nijak ma się do tego ile faktycznie jest pobór mocy:

power_maxcpu.png

 

Skoro r5 3600 ma TDP 65W, a jego mocniejszy braciszek w wersji "x" ma 95W to widać z powyższych testów, że nie ma co na to zwracać uwagę. Widocznie jest tak, że jest to jedynie zalecenie co do samego chłodzenia jaką ma mieć zdolność rozpraszania ciepła. 

W teście na PPC jest większa różnica między zwykłym, a wersją X, nadto XT jeszcze większa różnica w poborze. Ale i tak widać, że to TDP to tak trochę o kant tyłka roztłuc. 

Co do temp. widełki są do 95 stopni, więc jakoś wielce bym się tym nie przejmował, że procek dostaje 80 stopni. Tak ma i tyle olać to. Ja użytkuje tak jak jest, jak padnie to niech wymieniają, bo użytkowany zgodnie ze specyfikacją (default + temp w dopuszczalnych wartościach) ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2020 o 23:07, Foh_23 napisał:

Tak widzę że TDP obecnie w AMD to tak chyba jak u intela za swego czasu, czyli nijak ma się do tego ile faktycznie jest pobór mocy:

power_maxcpu.png

 

Skoro r5 3600 ma TDP 65W, a jego mocniejszy braciszek w wersji "x" ma 95W to widać z powyższych testów, że nie ma co na to zwracać uwagę. Widocznie jest tak, że jest to jedynie zalecenie co do samego chłodzenia jaką ma mieć zdolność rozpraszania ciepła. 

W teście na PPC jest większa różnica między zwykłym, a wersją X, nadto XT jeszcze większa różnica w poborze. Ale i tak widać, że to TDP to tak trochę o kant tyłka roztłuc. 

Co do temp. widełki są do 95 stopni, więc jakoś wielce bym się tym nie przejmował, że procek dostaje 80 stopni. Tak ma i tyle olać to. Ja użytkuje tak jak jest, jak padnie to niech wymieniają, bo użytkowany zgodnie ze specyfikacją (default + temp w dopuszczalnych wartościach) ;) 

Będę polemizował - to co pokazałeś, to wynik poboru mocy całej płyty, a nie samego CPU. U mnie w testach CPU pobiera w obciążeniu około 86W, ale wraz ze wszystkimi chipsetami to już daje 120-130W. Zatem nie twierdziłbym jednoznacznie, że TDP CPU nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 2 te same platformy różniące się jedynie prockiem, mają różnicę w poborze prądu jedynie 2W to znaczy, że pobór prądu tych procesorów różni się o 2W. Z TDP ta różnica powinna wynosić 30W, bo 3600 to 65W, a 3600x to 95W wg specyfikacji. Oto mi chodzi. Nie o wartości konkretne, a o deltę temp.

Edit:

Innymi mówiąc nie powinny być aż tak duże różnice w temp. pomiędzy przykładowo 3600 i 3600x. 3600xt już bardziej odbiega wg testów na PPC. Tak czy inaczej nie są to prądożerne jednostki i każdy normalny cooler powinien sobie z nimi radzić bez problemów.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Foh_23 napisał:

Jeżeli 2 te same platformy różniące się jedynie prockiem, mają różnicę w poborze prądu jedynie 2W to znaczy, że pobór prądu tych procesorów różni się o 2W. Z TDP ta różnica powinna wynosić 30W, bo 3600 to 65W, a 3600x to 95W wg specyfikacji. Oto mi chodzi. Nie o wartości konkretne, a o deltę temp.

Edit:

Innymi mówiąc nie powinny być aż tak duże różnice w temp. pomiędzy przykładowo 3600 i 3600x. 3600xt już bardziej odbiega wg testów na PPC. Tak czy inaczej nie są to prądożerne jednostki i każdy normalny cooler powinien sobie z nimi radzić bez problemów.

Nie chce mi się sprawdzać czym był testowany pobór prądu na 3600 i 3600X.  Ale podejrzewam że CB 20  więc różnica może być  tylko 2 W . Bo taktowanie na obu procesorach pewnie było podobne ~4.1 GHz przynajmniej mój 3600X  tyle wyrabiał  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...