Skocz do zawartości
Wiktor10

Czy można usunąć partycje swap bez utraty danych?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, korzystam z Manjaro KDE Plasma kernel 5.9.11-3. Przy instalacji zaznaczyłem opcję z partycją swap i hibernacją. Czy mogę tą partycje teraz bezproblemowo i bez utraty danych usunąć? Jeśli tak, to jak to najprościej zrobić? Mam 16GB ramu i nie jest mi potrzebna. System mam na 256GB SSD i jest to jedyny dysk w komputerze. Załączam co wyświetla się po komendzie fdisk -l 

Disk /dev/sda: 232.89 GiB, 250059350016 bytes, 488397168 sectors
Disk model: CT250MX500SSD1  
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 6991DE9A-6949-1B40-A734-DF0B3759C6C0

Device         Start       End   Sectors   Size Type
/dev/sda1       4096    618495    614400   300M EFI System
/dev/sda2     618496 453096011 452477516 215.8G Linux filesystem
/dev/sda3  453096012 488392064  35296053  16.8G Linux swap

Partition 3 does not start on physical sector boundary.

 

Przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu - czym mogą być spowodowane co jakiś czas crashe systemu? Objawiają się tym, że np. podczas korzystania z przeglądarki sama mi się wyłącza, po chwili znika panel, następnie kursor, robi się czarny ekran i nie można już nic zrobić. Brak reakcji na skróty klawiszowe. Muszę wtedy ręcznie wyłączyć komputer przyciskiem. Po takiej akcji przy ponownym uruchomieniu czasem wstaje od razu normalnie, a czasem przerzuca mnie do terminala, bo nie może zbootować.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz usunąć. Żadnych danych nie stracisz. Co najwyżej coś może działać nie tak, gdyż mimo wszystko są programy wymagające istnienia pliku tymczasowego. Radziłbym raczej na eksperymenty z mniejszym rozmiarem i ustawienie wielkości na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Archu swap-u już nie ma, miałem przy 8GB RAM ale wtedy także nigdy system tego nie używał. Teraz przy 16GB nawet przy wirtualizacji zbędny był swap. Dla sprzętów z 1,2,4 GB RAM to tak ale nie przy 8/16GB.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Al222amo napisał:

Możesz usunąć. Żadnych danych nie stracisz. Co najwyżej coś może działać nie tak, gdyż mimo wszystko są programy wymagające istnienia pliku tymczasowego. Radziłbym raczej na eksperymenty z mniejszym rozmiarem i ustawienie wielkości na stałe.

O, widzę kolega już nawet specjalistą od Linuxa się stał. Specjalista od wszystkiego czyli od niczego... Radziłbym się do edukować zanim zaczniesz doradzać.

6 godzin temu, Wiktor10 napisał:

Czy mogę tą partycje teraz bezproblemowo i bez utraty danych usunąć? Jeśli tak, to jak to najprościej zrobić?

Swap to przestrzeń wykorzystywana tak jak pamięć RAM. Po wyłączeniu systemu zawartość zawsze znika. Zanim usuniesz partycję swap musisz najpierw wyłączyć ją w systemie, bo jak usuniesz swap bez tego to system nie wstanie. Tu masz informację na temat wyłączenia swapu w systemie.

6 godzin temu, Wiktor10 napisał:

Przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu - czym mogą być spowodowane co jakiś czas crashe systemu?

A co mówią na ten temat logi? Co robisz jak nie możesz się zbootować? Zrób zdjęcie "kiedy przerzuca do terminala".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Stwierdziłem, że bezpieczniej będzie po prostu przeinstalować sobie system, więc zrobiłem kopię danych i postawiłem wszystko na nowo.

11 godzin temu, Qwinto napisał:

A co mówią na ten temat logi? Co robisz jak nie możesz się zbootować? Zrób zdjęcie "kiedy przerzuca do terminala".

W logach z tego co pamiętam zaczynało się od błędów z Plasmą. Teraz zainstalowałem Manjaro Gnome. Jeśli crashe nadal będą występować, to znaczy, że błąd leży gdzieś indziej, wtedy wrzucę logi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...