Skocz do zawartości
Rolf18

Ryzen 5 3600 - dziwne zachowanie (temperatury)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, posiadam Ryzena 3600 z stokowym chłodzeniem na płycie głównej MSI B450 Gaming Plus Max.

Procek zachowuje się według mnie dziwnie. Podczas normalnej pracy utrzymuje ok 50 stopni, po włączeniu stres testu temperatura skacze w sekundę do ok 75 stopni, jak wyłączę stres test to temperatura znów spada w sekundę o ok 25 stopni.

Po OC do 4,2 GHZ jest podobnie tylko temperatury wyższe i Ryzen grzeje się do ok 92 stopni, przy czym gdy dotykam radiatora czuję ledwo wyczuwalne ciepło. Pastę mam nałożoną Arctic MX2 i raczej mam zrobione to poprawnie, nie robię tego pierwszy raz, a sama pasta może nie jest nadzwyczajna ale przetestowałem ją już w parunastu komputerach i daje radę.

Wydaje mi się że wzrosty/spadki temperatur nie powinny następować tak skokowo a procesor powinien się stopniowo rozgrzewać i później ochładzać oraz jak procesor osiąga 92 stopnie to radiator powinien parzyć a nie być lekko ciepły.

Temperatury mierzone Ryzen Masterem.

Co o tym sądzicie ?

Edytowane przez Rolf18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skoki są niestety normalne na Ryzenach, przyzwyczaj się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Rolf18 napisał:

Dzień dobry, posiadam Ryzena 3600 z stokowym chłodzeniem na płycie głównej MSI B450 Gaming Plus Max.

Procek zachowuje się według mnie dziwnie. Podczas normalnej pracy utrzymuje ok 50 stopni, po włączeniu stres testu temperatura skacze w sekundę do ok 75 stopni, jak wyłączę stres test to temperatura znów spada w sekundę o ok 25 stopni.

Po OC do 4,2 GHZ jest podobnie tylko temperatury wyższe i Ryzen grzeje się do ok 92 stopni, przy czym gdy dotykam radiatora czuję ledwo wyczuwalne ciepło. Pastę mam nałożoną Arctic MX2 i raczej mam zrobione to poprawnie, nie robię tego pierwszy raz, a sama pasta może nie jest nadzwyczajna ale przetestowałem ją już w parunastu komputerach i daje radę.

Wydaje mi się że wzrosty/spadki temperatur nie powinny następować tak skokowo a procesor powinien się stopniowo rozgrzewać i później ochładzać oraz jak procesor osiąga 92 stopnie to radiator powinien parzyć a nie być lekko ciepły.

Temperatury mierzone Ryzen Masterem.

Co o tym sądzicie ?

To jest normalne bo odczyt temperatury jest bezpośrednio z krzemu. A, że krzemu jest mało (mała powierzchnia) nie jest wstanie oddać natychmiast ciepła do IHs-a 

edit

Ja na 3600X (bez OC tylko PBO  ) miałem ~80°C w CB20 na be quiet! Dark Rock PRO 4.

Niedawno zmieniłem na 5800X i mam 90°C.

Dziś dojedzie do mnie AIO mam nadzieję że sytuacja ulegnie poprawie

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre chłodzenie, ręczne OC i będzie chłodno i cicho. Temat wałkowany milion razy, wysil się. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi - uspokoiliście mnie ;)
Niemniej jednak dalej wydaje mi się to dziwne pod że obciążeniem radiator w dotyku jest ledwo ciepły, powietrze z niego wydmuchiwane też raczej nie jest za gorące, a procek w odczycie ma 90 stopni. Co mi da w takim razie lepsze chłodzenie ? Jeśli chodzi o głośność stoka to w moim odczuciu nie jest głośne, w ogóle bez porównania do komputerów jakie kupowaliśmy dobre parę lat temu tam to dopiero były suszarki na procesorach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Rolf18 napisał:

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi - uspokoiliście mnie ;)
Niemniej jednak dalej wydaje mi się to dziwne pod że obciążeniem radiator w dotyku jest ledwo ciepły, powietrze z niego wydmuchiwane też raczej nie jest za gorące, a procek w odczycie ma 90 stopni. Co mi da w takim razie lepsze chłodzenie ? Jeśli chodzi o głośność stoka to w moim odczuciu nie jest głośne, w ogóle bez porównania do komputerów jakie kupowaliśmy dobre parę lat temu tam to dopiero były suszarki na procesorach ;)

Widzisz, problem polega na tym iz ten temat byl walkowany na forum wielokrotnie i omawiany w najdrobniejszych szczegolach od strony zarowno teoretycznej jak i praktycznej. Wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania znajduja sie w tym dziale.

Edytowane przez amsztel
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...