Skocz do zawartości
acus231

Monitor do gier do 1900zł / 27",32", 34" / 16:9 lub 21:9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :) Zastanawiam się nad monitorkiem.. Jestem otwarty zarówno na różne proporcje jak i typy matrycy. Zależy mi na tym żeby ekran nie smużył wyraźnie, gdyż miałem kiedyś AOC C27G1 i go szybko zwróciłem. Generalnie celuję w 1440p 27 lub 32 (preferuję jednak mniejsze 27) lub ewentualnie 34 (21:9) choć przeraża mnie rozdzielczość i obawiam się, że karta nie wyrobi.

Zastanawiałem się nad Dell S3220DGF ale ostatnio czytam że smużenie jest gorsze niż się spodziewałem. Zainteresowały mnie też monitory nanoIPS jak np Dell S2721DGF.. Jednak ten konkretny mocno podrożał i jest niedostępny a nie wiem czy jest dla niego jakaś dobra alternatywa (ponoć LG jest wyraźnie gorszy). 

Zainteresowały mnie też 21:9 - konkretnie Gigabyte G34WQC i odpowiednik od Xiaomi. Przeraża mnie jednak rozdzielczość i boję się że mój PC po prostu nie wyrobi i strzelę sobie w kolano. A czarne pasy po bokach.. Nie wiem czy to dobry pomysł + mogą się wypalić. Te 34" matryce jak na VA mają chyba dużo mniejszy problem ze smużeniem niż standardowe VA? z tego co czytałem jest chyba lepiej niż np w Dell S3220DGF

PC:
Ryzen 1600 4.0GHz (może zmienię w przyszłym roku ale dobrze mi się kręci mój egzemplarz)
2x16GB 3000MHz (pewnie zmienię jeśli zmienię ryzena na nowszego)
Radeon 5700XT

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj na Dell S2721DGF, a jak nie chcesz czekać to LG 27" 27GL850-B, jeżeli kontrast za niski, to weź Gigabyte M27Q.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Doamdor napisał:

Czekaj na Dell S2721DGF, a jak nie chcesz czekać to LG 27" 27GL850-B, jeżeli kontrast za niski, to weź Gigabyte M27Q.

Gigabyte nie będzie wyraźnie smużył? Słyszałem o m32q i jest ponoć całkiem niezły.. Ale 27 pewnie ma matrycę o delikatnie innych parametrach ?

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, acus231 napisał:

Gigabyte nie będzie wyraźnie smużył? Słyszałem o m32q i jest ponoć całkiem niezły.. Ale 27 pewnie ma matrycę o innych parametrach ?

Zobacz sam

 

Ogólnie, jakbym miał wybierać IPS 27' WQHD stawiałbym na niego, z powodu wyższego kontrastu.

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) W takim razie który z nich najlepszy? Kontrast ma znaczenie szczególnie w ips.

DELL i LG mają dużą przewagę (nanoIPS) nad DELL'em w kontekście gamutu czy czasów reakcji? Bo w sumie nie wiem nad czym jeszcze góruje nanoIPS.. Właściwie teraz wybieram pomiędzy 
LG 27GL83A-B,  Gigabyte M27Q  i  Dell S3220DGF.. Z czego ten ostatni jest niedostępny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grywasz głównie w FPS i nie grasz w nocy ze słabym oświetleniem, to bierz nanoIPS.

Jeżeli grasz więcej w gry jednoosobowe typu Wiedźmin, wybrałbym Gigabyte M27Q, dla lepszej czerni.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby bardziej skomplikować sprawę przemyśl 21:9.
GB3461WQSU lub GB3466WQSU.
Wykraczają ponad budżet ale warto dołożyć.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kamilos69 napisał:

Żeby bardziej skomplikować sprawę przemyśl 21:9.
GB3461WQSU lub GB3466WQSU.
Wykraczają ponad budżet ale warto dołożyć.

Myślałem poważnie o 21:9 ale rozdzielczość 3440 x 1440 zabije mi wydajność. Teraz gram na FHD i w cyberpunku mi ledwie trzyma 60-70 klatek a przy takiej rozdzielczości to będę musiał zjechać co minimum ze wszystkim żeby tyle utrzymać.. A skalowanie mega rozmaże obraz. Czarne pasy po bokach raczej też popsują immersję.

 

Chyba nie ma możliwości "podziału" ekranu 21:9 tak, żeby 16:9 mieć uruchomioną grę a na pozostałej części np okna hwmonitor? Gra w oknie to raczej kiepski pomysł

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tylko i wyłącznie CP2077. Gra pod względem optymalizacji jest kiepska.
Nie wiem jaki masz sprzęt ale między WQHD a UWQHD nie ma przepaści tak jak względem WQHD a UHD.
Czarnymi paskami po bokach i tak się nie przejmuj bo podczas rozgrywki i tak nie będziesz zwracał no to uwagi.

17 minut temu, acus231 napisał:

Chyba nie ma możliwości "podziału" ekranu 21:9 tak, żeby 16:9 mieć uruchomioną grę a na pozostałej części np okna hwmonitor? Gra w oknie to raczej kiepski pomysł

Nie wygłupiaj się. Do takiego podziału służy drugi monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, acus231 napisał:

Myślałem poważnie o 21:9 ale rozdzielczość 3440 x 1440 zabije mi wydajność. Teraz gram na FHD i w cyberpunku mi ledwie trzyma 60-70 klatek a przy takiej rozdzielczości to będę musiał zjechać co minimum ze wszystkim żeby tyle utrzymać.. A skalowanie mega rozmaże obraz.

Ustawisz rozdzielczość 1720x720 i skalowanie integer (nie będzie rozmycia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w testach YT "Hardware Unboxed" 27GL850-B ma gorszy response time niż Gigabyte M27Q.. W przypadku GtG różnica to tylko 1ms. To jest możliwe? jeśli tak to w czym w ogóle lepsze są nanoIPS skoro ten gigabyte tak daje radę?

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, acus231 napisał:

w czym w ogóle lepsze są nanoIPS

Jak już kilka razy pisałem, nanoIPS, tak samo jak QuantumDOT, to marketingowa nazwa jednego ze sposobów produkcyjnych na poszerzenie gamutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, acus231 napisał:

Myślałem poważnie o 21:9 ale rozdzielczość 3440 x 1440 zabije mi wydajność. Teraz gram na FHD i w cyberpunku mi ledwie trzyma 60-70 klatek a przy takiej rozdzielczości to będę musiał zjechać co minimum ze wszystkim żeby tyle utrzymać.. A skalowanie mega rozmaże obraz. Czarne pasy po bokach raczej też popsują immersję.

 

Chyba nie ma możliwości "podziału" ekranu 21:9 tak, żeby 16:9 mieć uruchomioną grę a na pozostałej części np okna hwmonitor? Gra w oknie to raczej kiepski pomysł

Na 1440p i tak przeskakujesz więc sama zmiana na 21:9 niewiele zmieni, nie ma co się tym przejmować i na pewno nie będziesz używał żadnych czarnych pasów ;-)

Każdy ekran możesz dowolnie podzielić ale Twój przykład nie ma sensu, wybij sobie z głowy te czarne pasy. Praca z oknami jest mega wygodna na 21:9 ale do gier lepiej mieć cały ekran :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest może jakiś monitor 34 cali 21:9 w rozdzielczości 2560x1080 ??? Mam teraz 27 FHD i PPI mnie zadowala a myślę że byłoby to dobrym kompromisem z racji faktu że na 34" 21:9 3440x1440 nie pogram w nic powyżej medium a kupując 16:9 mogę z czasem żałować 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, acus231 napisał:

16:9 mogę z czasem żałować

To tylko inne proporcje. 31,5" 16:9 ma minimalnie większą powierzchnię od 34" 2560x1080/3440x1440.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, acus231 napisał:

Wart swojej ceny jest ten monitor ? Nie jestem przekonany, po prostu 21:9 będzie przy 1440 za dużo dla mojego PC

Jak za drogi to tu masz 75Hz https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/aoc-q34e2a-34inch-21-9-2560x1080-1000-1-hdmi-dp-q34e2a

Jeżeli nie zależy ci na poprawie obrazu, to bierz śmiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

delete

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor kupuje sie na lata, a kartę zawsze można kiedyś zmienić. 34" 2560x1080 to zdecydowanie za mała rozdzielczość i lepiej dopłacić do 3440x1440.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

delete

 

Edytowane przez acus231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 29.12.2020 o 12:10, acus231 napisał:

Myślałem poważnie o 21:9 ale rozdzielczość 3440 x 1440 zabije mi wydajność. Teraz gram na FHD i w cyberpunku mi ledwie trzyma 60-70 klatek a przy takiej rozdzielczości to będę musiał zjechać co minimum ze wszystkim żeby tyle utrzymać.

Jeśli odpalisz skalowanie integer (by nie było rozmycia) i 1720x720 to będziesz miał znacznie wyższy FPS niż na obecnym 1920x1080 ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...