Skocz do zawartości
gucio6

Zmiana komputera po 8 latach. Ryzen czy nadal Intel?

Rekomendowane odpowiedzi

Instalowałem wiele razy win 10 na starych lapkach do sprzedaży ok 50 szt w ostatnim roku i z żadnym nie miałem problemu, przeważnie core 2 duo, i3 i i5 starszych gen, wersji sterownika nawet nie sprawdzałem bo wszystko działało jak trzeba (większość na integrach), klienci to już w ogóle nie pytali o takie rzeczy, tylko czy sprawny, dlatego to dla mnie jakieś wymyślanie problemów na siłę :)

Do starodawnej stacjonarki (sandy) dostałem ostatnio z windows update aktualizację z 10 pozycji sterowników, w tym chipset, storage, management (chociaż na poprzednich działało dokładnie tak samo i instalowało się automatycznie podczas instalacji windowsa)

Podsumowując, problem o którym piszesz, jeśli można to w ogóle nazwać problemem, dla mnie nie istnieje, gdybyś o nim nie napisał to nawet nie pomyślałbym że coś takiego istnieje i komukolwiek przeszkadza/nie pozwala korzystać z komputera.

 

 

Edytowane przez Kubinki_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz bedzie sie tyczylo tylko jakies dziwnej "brandowanej" wersji Windowsa z masa syfu i dziwnych sterownikow  od producenta.

Ostatnio stawialem na szysto windowsa 10 PRO na Precisionie. Nie ma problemu ze sterownikami instaluje od Intela/Nvidi/Realteka co chce ... Chodzi o to zeby zastapic caly ten syf ktory przychodzi z laptopem/czy gotowcem czysta instalacja i po sprawie .I nie z jakiegos recovery tylko z czystej instalacji ze strony Microsoftu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, gilban napisał:

Bardzo często ludzie mają problemy ze starszymi laptopami (...)

Ale tutaj mowa o wybieraniu komponentów do PC... :heu:

12 godzin temu, gilban napisał:

Ostatni sterownik na stroni HP do karty Intela jest ze stycznia 2020 roku.

Sterowniki to nie olej silnikowy by wymieniać je co roku. Zmienia się gdy jest uzasadniony powód.

12 godzin temu, gilban napisał:

Do instalacji sterowników intelowskich są takie:

Intel Chipset Support
Intel Management Engine Driver
Intel Rapid Storage Technology driver

To jest święta trójca bezużytecznych paczek, które do poprawnej pracy PC nic nie wnoszą, ale do instalacji których masa osób czuje się zobligowana ponieważ... w sumie nie wiadomo co ¯\_(ツ)_/¯
Że coś nie będzie działać?
Bo ktoś kiedyś tak napisał, że trzeba wszystko instalować ze strony producenta płyty/laptopa jak leci, i nie można tej informacji kwestionować ani zrobić coś inaczej?
Czy funkcjonują w przekonaniu, że jak w menedżerze urządzeń jest coś z brakującym driverem, to od razu oznacza to jakikolwiek problem?
Większość tego badziewia i tak sama się dociąga z WU.
Z kolei zysk z instalacji drivera RST zawsze był kwestią nieskończonych debat, bo w zależności od benchu i pomiaru raz RST lepiej, a raz msahci.
Teraz, gdy coraz popularniejszą konfiguracją jest system na NVMe zabawa w ten driver jeszcze bardziej traci sens.

13 godzin temu, gilban napisał:

(...) o tyle tych pozostałych prawdopodobnie już nie. Jak HP sobie sprawę oleje, to umarł w butach. To samo jest z innymi producentami. Ci, typu Asus, MSI, Gigabyte, Asrock i podobni jeszcze szybciej sobie odpuszczają, łącznie z wydawaniem aktualizacji BIOS.

Akurat te ww. pakiety są przeklejane praktycznie niezmodyfikowane. Co wydaje intel, to to trafia prosto na stronę. Możesz je pozyskać skądkolwiek.

13 godzin temu, gilban napisał:

Dlaczego tak jest. Nie mam pojęcia.

Serio nie masz pomysłów dlaczego sprzęt biznesowy jest lepiej wspierany od jednorazówek dla typowego Kowalskiego? 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MitycznyJeż napisał:

Serio nie masz pomysłów dlaczego sprzęt biznesowy jest lepiej wspierany od jednorazówek dla typowego Kowalskiego? 8:E

Szczerze to nie. Szczególnie że do biznesu, jak i do szkół często kupują składaki również. Nie tylko gotowce, typu Dell, Lenovo i inne.

No chyba że w ten sposób taki Dell czy Lenovo, czy HP zachęcają firmy by właśnie ich sprzęt kupowały. Zauważyłem też że i laptopy biznesowe są dłużej wspierane. Weźmy taki Vostro (cała seria) - gwarancja jest 3 lata. Na modele z rodziny Inspirion jest już tylko 2 lata.

Na monitor Della który niedawno temu sobie kupiłem, też gwarancja jest 3 lata.

Ja wiem że jest tu mowa o komputerach stacjonarnych. I zdaję sobie sprawę że z komputerami stacjonarnymi jest mniej problemów niż z laptopami. 

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy warto brać teraz 10900k bywa on w promocji za 1600zl? Czy lepiej się wstrzymać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DjTechnics napisał:

Panowie czy warto brać teraz 10900k bywa on w promocji za 1600zl? Czy lepiej się wstrzymać? 

Jak masz gdzieś 11 generację to kupuj ?

@grayman_1

Sterowniki do mojej płyty są na bieżąco aktualizowane na stronie producenta. 

Edytowane przez pablo-8511

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, DjTechnics napisał:

Panowie czy warto brać teraz 10900k bywa on w promocji za 1600zl? Czy lepiej się wstrzymać? 

Powtarzam kolejny raz: liczy się wydajność do ceny. Jeśli myślisz, że kupisz coś lepszego za 1600 zł to się grubo mylisz. Nowa generacja powinna być w cenie starej u Intela (nie tak szalonej jak u AMD), jednak na premierę to było bardzo daleko od 1600 zł. Tak samo płyty główne będą bardzo drogie (bez sensacji, niemal rok temu też tak było). Rocket Lake w normalnych cenach zobaczysz pod koniec roku (nadal nie liczę na 1600), a to dużo czekania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli gdzies widzisz 10900k w tej cenie to tylko brac ...

Jak nie to 10850k za 1750zl.

A tak naprawde przy i9 trzeba sie zastanowic czy nie wystarczy zwykla wersja bez K.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2021 o 14:24, jacktheripper napisał:

Intel i nvidia było, jest i nadal będzie najlepszym wyborem do grania.

Jeśli nie ze względu na wydajność, to ze względu na stosunek ceny do wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena do wydajności, jeśli tak ci zależy to masz teraz na ceneo Ryzen 5 3400G w cenie 72209,99 PLN - jedyna więc i najtańsza oferta. To fenomenalny stosunek ceny do wydajności, choć z pewnością da się znaleźć "lepsze" oferty.

Nie pisałbym tego gdyby to była typowa "literówka", ale tu chyba ze 30%-50% osób pisze, o cenie do wydajności (zamiast o wydajności do ceny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sino napisał:

Cena do wydajności, jeśli tak ci zależy to masz teraz na ceneo Ryzen 5 3400G w cenie 72209,99 PLN - jedyna więc i najtańsza oferta.

No cóż. Prawdopodobnie sklep nie ma tych procesorów, lub ma tylko jedną sztukę i ustawił taką cenę, żeby nikt nie chciał go kupić, ażeby oferta dalej wisiała, tylko nie wiem po co.

Zobaczmy ten przykład:

OBUDOWA DYSKU 3,5'' UGREEN USB 3.0 SATA DO 10 TB - cena, uwaga: 1 680,00 zł

https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-3-5-ugreen-usb-3-0-sata-do-10-tb-8122056866

Tylko po co to jest wystawione, to ja nie mam pojęcia, skoro wiadomo, że i tak nikt za tyle tego nie kupi.

 

Wracając do procesorów, już pewnie lepszy byłby ten:

 https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-pro-4650g-3-7ghz-8-mb-oem-100-000000143-7122154/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.01.2021 o 12:13, gucio6 napisał:

Po 8 latach przychodzi czas że platforma daje znaki że nie jest już taka młodziutka i piekielnie szybka jak kiedyś :)

Obecnie mam procesor Intel i5 3570k (troche podkręcony)

Ram 8GB ddr3 1866mhz

dysk SSD 128gb kingstona

i karta graficzna Gigabyte Radeon 7870

Monitor Benq 24 cale 144Hz

 

Planuje zmienić komputer który starczy na kolejne 7-8 lat, a więc zapewne będzie grało na nim moje dziecko albo dzieci ?

Jak zawsze byłem zwolennikiem Intela, tak teraz czytając po krótce artykuły to wnioskuje że Ryzen chyba jest troche lepszy??

Jestem oczywiście otwarty na przesiadki z Intela na AMD, nie mam z tym problemu.

 

Do czego komputer? no właśnie... generalnie od kilku lat jestem "niedzielnym" graczem, i o ile gram to World of Tanks i Fifa, pewnie gdybym miał możliwośc grania w coś lepszego to z chęcią bym pograł, ale ze względu na to czym się zajmuje nie zawsze mogę sobie pozwolić wieczorem pograć.  Ostatnio zamażyło mi się połączenie chociaż dwóch monitorów, dokupienie porządnej kierownicy i granie w gry typu Euro Truck Symulator 2, czy jakąś inną samochodówke.

 

Jeśli chodzi o budżet to nie widzę zbytnio jakiś ograniczeń, ale jestem osobą która nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

 

Proszę o pomoc.

Polecam GTX1660 Super Ryzen 5 5600X lub i7 9700K płyte jakiegoś MSI za 500zł RAM 2x8gb a w przyszłości dla dziecka jeśli by grało w bardzo wymagające tytuły możesz zmienić kartę graficzną na RTX 2060 Super a co do monitora to polecam Samsung 240hz Curved 27cali zakrzywiony ja osobiście go mam i polecam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...