Skocz do zawartości
dexter18

Jak zrobić NAS z komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam komputer którego już nie używam, zastanawiam się nad zrobieniem Nas z niego, mam do wyboru albo na procki i5 7600k lub i5 9400f, który będzie się bardziej nadawał. Jaki system na nim zainstalować ? Aktualnie mam qnapa głównie to torrent i tego nasa tez bym chciał do tego wykorzystywać, Wiem ze pewnei bedzie brał dużo wiecej prądu niz qnap ale chce sprawdzic jak to bedzie chodzilo. Wiem że są FreeNas lub debiana. Ale nei znam sie na tym i nigdy tego nie instalowałem, chcialbym aby był w miare prosty w obsłudze. 

Edytowane przez dexter18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj/Witajcie!

Jeśli nie miałeś wcześniej  do czynienia z BSD (FreeBSD) lub Linuksem , to "stawianie" NAS'a na takim distro od początku będzie wyzwaniem. Proponuję skorzystać z FreeNAS. Ma dobry podręcznik ( stronka f-my ixsysteems). Podstawy FreeNAS znajdziesz tutaj https://pclab.pl/art83459-2.html .To co prawda dla Odroida , ale podstawowe informacje są takie same/b. podobne jak dla pozostałych platform sprzętowych i systemów operacyjnych. To co oferuje FreeNAS to bootowalne .iso z pełnym systemem.Dla testów można je postawić na maszynie wirtualnej ( odradzane dla systemu produkcyjnego).

 

Kłoni się

El Loco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dexter18 Podstawową funkcją NAS jest udostępnianie plików w sieci. Do tego można wykorzystać praktycznie każdy system. Może być to Windows z udostępnionym folderem w sieci, albo dowolny Linux z zainstalowaną usługą Samby. Można też skorzystać z gotowej dystrybucji Linuxa/Unixa takiej jak choćby FreeNAS. Więc zastanów się w czym się najlepiej czujesz i w tym przygotuj sobie środowisko.

Co do sprzętu, to oba procki są za dobre do NASu :) Brałbym ten nowszy, bo ma niższe TDP (porównanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to windows :) ale na windowsa nie ma rtorrenta a glownie o to chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

31 minut temu, dexter18 napisał:

ale na windowsa nie ma rtorrenta a glownie o to chodzi

Za to jest kupa innych rozwiązań. Prawie każdy jak nie każdy klient posiada też web interface, więc wszystko obsługujesz z przeglądarki. Ja korzystam z Deluge, który pozwala na zainstalowanie daemona na komputerze, a następnie podpinanie się do niego normalnym klientem z innych komputerów bez konieczności używania przeglądarki internetowej.

Jeżeli WebUI wystarczy, to wszystkie popularne klienty na to pozwalają (z Deluge włacznie).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, narmiak napisał:

 

Za to jest kupa innych rozwiązań. Prawie każdy jak nie każdy klient posiada też web interface, więc wszystko obsługujesz z przeglądarki. Ja korzystam z Deluge, który pozwala na zainstalowanie daemona na komputerze, a następnie podpinanie się do niego normalnym klientem z innych komputerów bez konieczności używania przeglądarki internetowej.

Jeżeli WebUI wystarczy, to wszystkie popularne klienty na to pozwalają (z Deluge włacznie).

Jaką wersje deluge polecasz na windowsa, mialem kiedys 1.3.15 nowszej na windowsa chyba nie ma, ale u mnie nie chcialo szybciej pobierac jak 30-40mb/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To jest najnowsza oficjalnie na Windowsa i z takiej korzystam. 

image.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, narmiak napisał:

 To jest najnowsza oficjalnie na Windowsa i z takiej korzystam. 

image.png

Zmieniałeś ustawienia ? Przed chwila zainstalowłem z ciekawości i w Deluge leci mi max 4mb a w np. qbittorrent 90mb/s ta sama wstawka

Edytowane przez dexter18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2021 o 23:41, narmiak napisał:

image.png.7af9c0a6db9f76230f2cbb4ea53a8741.png

 

Nie moge zainstalowac wtyczki it config, a wiem ze po niej bedą osiagane normalnie predkosci, na jednym pc mi sie udało i dziala a na drugim nie moge, wybieram wtyczke i nic mi sie dodaje. probowalem odinstalowac program i zrobic na nowym, ale gdzies w systemie są zapamietane ustawienia i nie wiem gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2021 o 17:07, narmiak napisał:

C:\Users\[użytkownik]\AppData\Roaming\deluge

 

Mam problem z konfiguracja Deluge na qnapie, zaczyna pobierać i po paru sekundach przestaje. BYła by mozliwosc abys pomogł przez pulpit zdalny Team Viewer ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...