Skocz do zawartości
gienekadamski

Ryzen 5600X jako procesor do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nie mogę się zdecydować od dłuższego czasu jaki procesor wybrać. Postanowiłem poczekać na Intela 11 generacji, ale mimo to mam wiele wątpliwości. W oko wpadły mi 6 rdzeniowe procesory, głównie 5600X. Ale oglądając benchmarki rzadko, ale jednak spotykam się z sytuacją w której 5800X odjeżdża mu na kilkanaście klatek. W innych testach różnica jest niewielka +2-3 procent. W skrajnych przypadkach 3700x jest lepszy od 5600x, bodajże w Warzonie. Nie wiem czy warto dopłacać do 8/16, a wyboru nie ułatwia fakt, że niektórzy uważają, że 8/16 jest bardziej przyszłosciowe i wystarczy na dłużej. Macie jakieś dowody potwierdzające te tezy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio stałem przed wymianą procesora i miałem te same problemy co Ty. Początkowo zamówiłem 5600X, jednak ostatecznie zrezygnowałem z zakupu, ponieważ uważam, że 6 rdzeni jest obecnie mało przyszłościowe. Czy faktycznie tak będzie, ciężko przewidzieć, jednak PS5 dla przykładu ma już 8 rdzeni, co może wskazywać, że gry będą robić z nich użytek w przyszłości.

Generalnie problemem 5800X jest też jego cena. To najgorzej wyceniony Zen3 w tej chwili, jeśli brać pod uwagę PLN/rdzeń. Z testów kojarzę również, że osiąga on najwyższe temperatury (z praktyki mogę potwierdzić, że jest ciepło).

Dosyć mocno rozważałem zakup 10700kf lub 10850k, które wydają się rozsądniejszym i ekonomiczniejszym zakupem. Sprawdź testy, wypadają na prawdę w porządku.

Co by tu jednak nie pisać, ostatecznie wybrałem 5800X pomimo wszystkich wad jakie posiada. Trochę z przekory, trochę ze względu na obsługę PCIe 4.0, które w zasadzie nic teraz nie daje ;) Także widzisz, że nie zawsze wygrywa rozsądek. W każdym razie, życzę Ci powodzenia, bo wybór procka w tej  chwili jest nieco kłopotliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestią też jest w jakiej rozdzielczości chcesz grać. Jeśli to 1440p lub wyżej to tak naprawdę procesor schodzi na drugi plan, bo więcej do roboty ma karta graficzna.

5600X to fajna opcja do 1080p i monitora z wysokim odświeżaniem, ale już do wyższych rozdzielczości - osobiście wolałbym wziąć 8-jajowego i7 10700f / 10700kf jeśli w planach OC. Zawsze dwa rdzenie więcej.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, druteron napisał:

jednak PS5 dla przykładu ma już 8 rdzeni, co może wskazywać, że gry będą robić z nich użytek w przyszłości.

Zgadza się. Jednak PS5 ma 8 rdzeni Zen 2 do 3,5Ghz. 5600X, czyli 6 rdzeni Zen 3 4,5 Ghz będzie i tak ciut wydajniejsze wielowątkowo i znacznie wydajniejsze jednowątkowo. O wydajność 5600X bym się nie obawiał.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dirian napisał:

5600X to fajna opcja do 1080p i monitora z wysokim odświeżaniem, ale już do wyższych rozdzielczości - osobiście wolałbym wziąć 8-jajowego i7 10700f / 10700kf jeśli w planach OC. Zawsze dwa rdzenie więcej.

Ale przecież w wyższych rozdzielczościach procesor ma dużo mniej pracy niż w 1080p...

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wamak napisał:

Zgadza się. Jednak PS5 ma 8 rdzeni Zen 2 do 3,5Ghz. 5600X, czyli 6 rdzeni Zen 3 4,5 Ghz będzie i tak ciut wydajniejsze wielowątkowo i znacznie wydajniejsze jednowątkowo. O wydajność 5600X bym się nie obawiał.

Wcale tego nie neguję i zgadzam się, że 5600X to dobry wybór do gier. Zakup 5800X był podyktowany również tym, że chciałem zapłacić raz i nie tykać sprzętu przez dłuższy czas lub ewentualnie wymienić kartę graficzną. Obecnie gram w 1080p na 60Hz, a w planach mam upgrade do 1440p oraz 144hz i w obecnej konfiguracji procesor ma duży zapas mocy. Jego wykorzystanie w grach oscyluje w okolicy 35-40% podczas gdy 3070 potrafi dobić do 80-90% przesuwając suwaki graficzne maksymalnie w prawo. Gdybym wyłączyć v-sync i zjechał z ustawieniami w dół, pewnie wyglądałoby to inaczej, ale przy 60hz nie ma to sensu :)

Jeśli miałbym wybierać drugi raz, to chyba zdecydowałbym się np. na 10700F + Z490. W cenie 5800X masz wydajny procesor i niezłą płytę główną. Nawet rozważając 5600X, to (aż dziwnie to mówić) Intel wypada w mojej opinii korzystniej.

Piszę to z pełną świadomością mojego zakupu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 rdzeni w 2021r za ~1500zł - sam sobie odpowiedz, czy ma to sens. Brałbym 10700F + Z490 i szybki ram jak kolega wyżej lub 10850k na bogato. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, kalderon napisał:

Ale przecież w wyższych rozdzielczościach procesor ma dużo mniej pracy niż w 1080p...

Tylko przez to, że w 1440p karta nie generuje tyłu klatek co w 1080p. Większość zadań jakie wykonuje CPU w grach nie jest ściśle związana z rozdzielczością (tak jak np. ilość kontrolowanych NPC). 

 

Co do samego tematu to ja uważam że 5600X jest lepszym wyborem do gier niż 5800X (z powodu kompletnej nieopłacalności tego drugiego) i od 3700X (z powodu wyższej wydajności jednowątkowej). Natomiast bardzo blisko 5600X stoi cenowo Intel 10700KF, i to jest moim zdaniem lepsza opcja niż pozostałe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że karta generuje mniej klatek to procesor ma mniej roboty. Hardweare Unboxed robiło testy i w 1440p  Ryzen 3600 nie jest wąskim gardłem nawet dla RTX3080. Dlatego zdziwiła mnie opinia, że do wyższych rozdzielczości lepiej brać np. 10700KF i podkręcać. No nie, w wyższych rozdziałkach procesor ma miej pracy i może być słabszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2021 o 15:23, gienekadamski napisał:

Macie jakieś dowody potwierdzające te tezy?

Oprócz opinii ze gry coraz bardziej korzystają z multicore jaki chcesz dowód na przyszłość?

53 minuty temu, kalderon napisał:

Właśnie dlatego, że karta generuje mniej klatek to procesor ma mniej roboty. Hardweare Unboxed robiło testy i w 1440p  Ryzen 3600 nie jest wąskim gardłem nawet dla RTX3080.

Daj już spokój

 

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co miał ten filmik pokazać, Ryzen 3600 był wykorzystany w ~50%.

1 godzinę temu, jurekk napisał:

Oprócz opinii ze gry coraz bardziej korzystają z multicore jaki chcesz dowód na przyszłość?

Ale to się liczy pod kątem całkowitej wydajności. 5600X ma wydajność wielordzeniową taką samą jak 10700K i dla gier będzie obojętne czy uzyskano ją z 6 czy 8 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach nie ma.W grach na rdzeń maja podobna wydajność z niewielkim wskazaniem na intela a intel ma 33 procent więcej rdzeni.Wiec nie jest to zadne tajne przez poufne ze kiedyś go dobrze zrobi w fps

Tak jak swego czasu i5 oprawiał fxa a dzisiaj już nie

4 minuty temu, kalderon napisał:

Nie wiem co miał ten filmik pokazać, Ryzen 3600 był wykorzystany w ~50%.

błagam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma, AMD ma lepszy multithreading i 5600X ma podobną wydajność wielowątkową co 10700K.

Swego czasu czterordzeniowy i5/i7 odprawiał Ryzena 1600/2600, ale teraz już nie. Ale tam była inna sytuacja - wtedy Ryzen miał niższa wydajność jednowątkową, ale większą wielowątkową/całkowitą. Przewagę nadrobił bo gdy gry zaczęły wykorzystywać więcej wątków do głosu doszła wydajność wielowątkowa. Teraz sytuacja byłaby taka sama gdyby Ryzen miał lepszą wydajność jednego rdzenia (ma), ale sporo tracił w wielowątkowej. Nie traci. Gdy do głosu dochodzi całkowita wydajność nie ma dużego znaczenia na ile rdzeni została ona podzielona.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 3600 jest wąskim gardłem dla RTX 3080 czy się to komuś podoba czy nie i bez względu na to, że prowadzi kanał Harware Unboxed. Osobiście miałem tego cepa na x470 Crosshair VII w konfigu z RTX 3080 Strix OC i przy rozdzielczości 1440p karta na ustawieniach ULTRA w takim Far Cry 5 w wielu dłuższych momentach miała użycie na poziomie 75-80% i nawet po zastosowaniu RT reshade nie dobijała 90%. Po przesiadce na 10700K 97-99% użycia non stop i średni FPS mocno w górę. Kolejny przykład Assassin's Creed Origins - 1440p wszystko full + HDR i na 10700K średni FPS w benchmarku wzrost o 20 klatek. Gdyby nie był wąskim gardłem to zwyczajnie w świecie bym go nie zmieniał, proste.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, kalderon napisał:

Ma, AMD ma lepszy multithreading i 5600X ma podobną wydajność wielowątkową co 10700K.

 

W skrócie napisze ze głupoty piszesz...

To ze SMT jest wydajniejsze od HT nie zmienia ze 8 rdzeni bardzo łatwo oprawi 6 jeśli będzie wykorzystane,pomijam ze właśnie multi ucierpiało w zen3

 

7 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Ryzen 5 3600 jest wąskim gardłem dla RTX 3080

Wystarczy znać moc tego cpu aby to wiedzieć .Co innego I7 8700K aka 10600K ten sobie da jeszcze rade ale tam dzieli z 30 procent fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jurekk napisał:

pomijam ze właśnie multi ucierpiało w zen3

Teraz to bredzisz jak 5600x dobija pod 3700x wielowątkowo, zastanawiam się nad przesiadka, bo u mnie i single i multi ja znaczenie, nie wiem skąd masz takie info.

Faktem jest że 10700kf po podkręceniu wielowątkowo będzie lepszy niż 5600x nawet 20%. Tylko jaka gra wykorzysta w pełni nawet te 6/12 z 5600x?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktywnie uczestniczysz w temacie zen 3.

Jakieś problemy z pamięcią? bo tam od 2 miesięcy o tym trzeszcza ze single core został podbity kosztem multi

Geekbench 5 allows us to test both single-threaded and multi-threaded performance of the CPUs by going through a lot of general purpose and special use-case algorithms to simulate PC usage in the CPUs. Zen 3 shows roughly a 25% uplift in single-core performance from the previous Ryzen generation. Multi-threaded performance did improve by ~7%, but this result shows that single-core was one of the main improvements from previous iterations of Ryzen.

https://www.avadirect.com/blog/amd-ryzen-5000-series-benchmark-and-review/

 

 

13 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Tylko jaka gra wykorzysta w pełni nawet te 6/12 z 5600x?

 

92e3a7740f0d35e0.jpg

cpu load assasin oddysey

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem jednej rzeczy.

Osoby ktore chca zakupic 5600x czy 10700f/k robia zakup na kilka lat lub dluzej. Wiec powinno sie wiecej skupiac na tym co sie wydarzy za te kilka lat, a nie wklejac filmiki z wydajnoscia w obecnych grach i podawac to jako argument. To jest bez sensu. Na teraz to bierzesz 10400f i po klopocie.

To ze era 4 core trwala tak dlugo zalezy w duzej mierze od tego jaki cpu siedzial w konsolach. Najnowsze konsole dostaly wydajne 8 core i chocby z tego powodu ja bym tak nie przekonywal ludzi ze 5600x to taki przyszlosciowy proc (a napewno nie kiedy w tej cenie jest 10700f). Argument ze do 1440 to wystarczy jest dobry teraz w obecnych grach, a co jesli producenci dzieki nowym mocnym konsolom wprowadza nowa fizyke i inne efekty mocno obciazajace CPU. 

Historia tez pokazuje jak sie wszystko zmienia. Rok temu Radeon 5600xt czy 2060 to byly super karty do 1080p. I gdzie sa te karty w CP2077 w 1080p?!? (moj 5700xt schodzi ponizej 60)

Nowe RTXy i RXy maja potezny zapas mocy. Ja bym stawial ze producenci gier beda chcieli zrobic z tego uzytek i to szybko.

Nastepna sprawa. Dlaczego ktos ma wybrac 5600x, a nie 10700f? Oba procki sa w podobnej wydajnosci i cenie, a chyba low 1% jest wyzszy na 10700f no i najwazniejsze 2 core wiecej ktore wlasnie za te kilka lat moze pozwolic posiedziec rok moze dwa dluzej.

Kolejnym argumentem jest polityka AMD. Ja rozumialem ze chcieli sie nachapac Zen3 i liczylem, ze pokaza klase i zapowiedza procki dla ludu w normalnej cenie, a oni ida dalej. Wyjda 5800, ale nie dla nas. My mamy placic za wersje z X.

Intel znowu ich sklapie ze swoim starym 11gen Skylake.

Edytowane przez Radziuwilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Radziuwilk napisał:

Dlaczego ktos ma wybrac 5600x, a nie 10700f?

to co radzicie dla osób które mają platformę na AM4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Michał2008 napisał:

to co radzicie dla osób które mają platformę na AM4?

5900X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, amsztel napisał:

5900X

Fajnie, bardziej mi chodziło o procesory w pułapie cenowym 5600X/10700kf...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki do gier na dzien dzisiejszy (kolejnosc od najdrozszego do najtanszego): R9 5900X, i9-10850K, i7-10700(K)F, i5-10400F. Wybierz w zaleznosci od budzetu.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, amsztel napisał:

R9 5900X, i9-10850K, i7-10700(K)F, i5-10400F. Wybierz w zaleznosci od budzetu.

Moje pytanie było tylko i wyłącznie o osoby, które mają platformę z podstawką AM4. Czyli które na razie nie planują przejść na intela... podajesz R9, który kosztuje ile kosztuje a reszta to intele :O ?

 

na "przeczekanie" można chyba brać 3600 + 3060Ti ?

Edytowane przez Michał2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Michał2008 napisał:

Moje pytanie było tylko i wyłącznie o osoby, które mają platformę z podstawką AM4. Czyli które na razie nie planują przejść na intela... podajesz R9, który kosztuje ile kosztuje a reszta to intele ? ?

Mam kilka komputerow, z reszta - czy to ma jakies znaczenie? Podalem Tobie jakie sa najbardziej oplacalne i najlepsze CPU do grania w roznych przedzialach cenowych. Nie moja wina, ze jest tam tylko 5900X ale aktualnie tak to wyglada :) Mozna jeszcze rozwazyc uzywanego R7 3700X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, amsztel napisał:

Nie moja wina, ze jest tam tylko 5900X ale aktualnie tak to wyglada :) Mozna jeszcze rozwazyc uzywanego R7 3700X.

nie no spoko :) myślałem żeby może zmieniać platformę, ale trochę przerost formy nad treścią w moim przypadku, dlatego chciałbym wykorzystać to co mam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jaki konkretnie masz model GPU i ile masz wtedy RPM? Tak z ciekawości bo nie masz nic w sygnie więc nie wiadomo o jaką konkretnie kartę chodzi...  
    • Nie tylko Microsoft nie błyszczy grami w tej generacji, bo Sony też odwala manianę brakiem swoich exclusivów. Patrząc przez exclusivy first party Sony na PS3 i PS4, to PS5 jest mierna w tym zakresie.   Sama idea konsoli - czyli ściągasz i wiesz że grasz na 100% płynnie min. 30 fps jest tutaj BARDZO DUŻĄ różnicą niż handheldy ww Dobrze że podlinkowałeś recenzję Legiona GO - bardzo dobrze tam widać że trzeba ręcznie ustawiać gry na 800p i niskie ustawienia graficzne, aby było płynnie. Wg mnie za 2-3 lata sprzęt będzie już nie do grania w gry AA/AAA. A konsola daję tę pewność że wkładasz -> grasz; nic więcej. Już dawno odechciało mi się PC, patrzenia na wymagania i upgrade, bo coś działa słabo, lub w ogóle nie działa. Dlatego pisałem że ja chciałbym konsolę przenośną od M$ lub Sony.   No chyba jednak nie..... ------------------------------------------------------------ Podcast luty 2024r. Prezes Xbox Sarah Bond i Phil Spencer; dyrektor biznesowy i dyrektor generalny Microsoft Gaming. Cytaty: - "jesteśmy także zaangażowani w plan następnej generacji. Naszym głównym celem jest dostarczenie największego skoku technologicznego, jaki kiedykolwiek widziałeś w generacji sprzętu" - "następny Xbox powstanie i będzie fizyczną konsolą, a nie przystawką do telewizora czy inną usługą w chmurze." - "Xbox nie zamierza zrezygnować z tworzenia konsol"
    • poniżej 10 % to masz z 60-80W - ile różnicy ci robi kilka procent sprawności przy takim poborze ?
    • Rozumiem parcu, że chcesz mieć pewność w 100% co do twojego wyboru i to normalne, myślę, że każdy tak ma. Te ledowe faktycznie mają mniejszą szansę na awarię przez to, że mają mniejszą liczbę ruchomych części. Ogólnie laserowe są przeznaczone głównie do firm, gdzie drukuje się mega dużo czarno białych papierów, natomiast w twoim przypadku myślę, że drukarka LED będzie dobrym rozwiązaniem, bo skoro sporadycznie drukujesz to pewnie zależy ci na jakości wydruku. Znalazłem model z wifi skoro Ci brakuje aktualnie, ale nie jest dostępny na ten moment, więc możesz sobie za jakiś czas zerknąć czy już jest dostępna ewentualnie zadzwonić do nas to wtedy doradcy postarają się ustalić czas oczekiwania na model:  - Brother MFC-L8390CDW + ADF  + DADF + WIFI + Duplex  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...