Skocz do zawartości
gienekadamski

Ryzen 5600X jako procesor do gier

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Michał2008 napisał:

nie no spoko :) myślałem żeby może zmieniać platformę, ale trochę przerost formy nad treścią w moim przypadku, dlatego chciałbym wykorzystać to co mam...

Nie wiem jaki masz teraz procesor (jesli napisales i nie doczytalem to excuse moi). Jesli Zen/Zen+ to zdecydowanie warto rozwazyc przesiadke na R7 3700X. Np polowac na uzywke od kogos z forum. Poza faktem, ze nie jest on juz "najnowsiejszy i najlepsiejszy" ;) to nadal swietne CPU. Moze sie okazac, ze w zupelnosci zaspokoi Twoje potrzeby na kilka nastepnych lat. 

No i ma PCIe 4.0.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2021 o 17:29, Dirian napisał:

Kwestią też jest w jakiej rozdzielczości chcesz grać. Jeśli to 1440p lub wyżej to tak naprawdę procesor schodzi na drugi plan

Kupi szybszy CPU. to po prostu przy kolejnej wymianie GPU nie będzie musiał znowu wymieniać CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się pokaże 5600 bez x ale pewnie z dostępnością będzie ciężko, 5600x powinien kosztować 1200 żeby miał sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, wrobel_krk napisał:

Może się pokaże 5600 bez x ale pewnie z dostępnością będzie ciężko, 5600x powinien kosztować 1200 żeby miał sens

To nie bedzie miec sensu obojetnie od ceny. Jesli chciales szybkie CPU 6/12 do gier to w 2017 roku kupowales i7-8700k (ktorego na premiere mozna bylo wyrwac za ok 1300pln). Teraz mamy 2021r i sporo nowszych gier potrafi dociazyc 6c/12ht na ~80-100%. Naprawde chcialbys kupic nowy procesor, ktory z miejsca nie ma juz zadnej rezerwy na kolejne lata?

Ktos wczesniej napisal w tym watku, ze zakup 5600X to zakup przyszlosciowy. W 2021r to jest bzdura i wprowadzanie innych w blad :)

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszłościowość nie zależy tylko od rdzeni i wątków... Gdyby tak było to Ryzen 1700 byłby dzisiaj wystarczający, a jest nędzarzem. 

Zresztą co to znaczy przyszłościowy? Na dwa lata? Na pięć? Te czasy minęły. Kupujesz 2080S bo mocna karta, a tu wychodzi kolejna generacja gdzie kilka modeli niżej go gniecie. I tyle z zakupu na lata.

Zakup na lata nie jest ani trochę opłacalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, galakty napisał:

Przyszłościowość nie zależy tylko od rdzeni i wątków... Gdyby tak było to Ryzen 1700 byłby dzisiaj wystarczający, a jest nędzarzem. 

Zresztą co to znaczy przyszłościowy? Na dwa lata? Na pięć? Te czasy minęły. Kupujesz 2080S bo mocna karta, a tu wychodzi kolejna generacja gdzie kilka modeli niżej go gniecie. I tyle z zakupu na lata.

Zakup na lata nie jest ani trochę opłacalny.

Prawda lezy gdzies posrodku ;) Staram sie argumentowac swoj tok rozumowania. Po pierwsze GPU a CPU to dwa rozne swiaty. Po drugie, na przykladze i7-8700k ktory podalem, jak widac mozna kupic procesor na pare ladnych lat ;) 

Po trzecie - zawsze mozna kupic i5-10400F za ~650pln. Wtedy 6/12 ma sens. Ale za 1.5k? W 2021r ? :lol2: Hell no! Tak na zdrowy rozsadek - kupowanie procka o wydajnosci podobnej (jasne - troche wyzszej ale nie sa to az takie duze roznice) do i7-8700k, tej samej liczbie rdzeni i watkow TRZY I POL roku pozniej i to jeszcze za wyzsza cene :hmm: hmmm nie wiem jak wy, ale mi cos tutaj nie pasuje. Tzn. mozna, tylko za bardzo nie wiem po co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, amsztel napisał:

Prawda lezy gdzies posrodku ;) Staram sie argumentowac swoj tok rozumowania. Po pierwsze GPU a CPU to dwa rozne swiaty. Po drugie, na przykladze i7-8700k ktory podalem, jak widac mozna kupic procesor na pare ladnych lat ;) 

Po trzecie - zawsze mozna kupic i5-10400F za ~650pln. Wtedy 6/12 ma sens. Ale za 1.5k? W 2021r ? :lol2: Hell no! Tak na zdrowy rozsadek - kupowanie procka o wydajnosci podobnej (jasne - troche wyzszej ale nie sa to az takie duze roznice) do i7-8700k, tej samej liczbie rdzeni i watkow TRZY I POL roku pozniej i to jeszcze za wyzsza cene :hmm: hmmm nie wiem jak wy, ale mi cos tutaj nie pasuje. Tzn. mozna, tylko za bardzo nie wiem po co ;)

No 8700k faktycznie był ok, ale tylko przez to że Intel stał w miejscu, a AMD było w tyle :D 

Też bym nie dał 1500 zł za 6/12, mimo że ma mocny jeden wątek. To już lepiej na 10600KF przejść, a potem na Rocket jeśli okaże się niezły. 

W ogóle Zeny 3 są kompletnie wyrwane z rzeczywistości, straciłem zainteresowanie w dniu premiery. Za drogie w stosunku do tego co oferują. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, amsztel napisał:

To nie bedzie miec sensu obojetnie od ceny

Jak dla kogo. Ja bym chętnie kupił Ryzen 5600 tak gdzieś do 900zł, przynajmniej dzisiaj, bo za 3 miesiące może być już zupełnie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Jak dla kogo. Ja bym chętnie kupił Ryzen 5600 tak gdzieś do 900zł, przynajmniej dzisiaj, bo za 3 miesiące może być już zupełnie inaczej.

Zle sie wyrazilem - jasne, ze za ~900pln to zupelnie inna sprawa. Tyle, ze AMD poki co za tyle sprzedaje 3600 no i schodza :E, wiec jakos ciezko mi uwierzyc, ze zabawia sie nagle w dobrego samarytanina :P Po za tym tych prockow nawet nie ma, nie wiadomo kiedy beda... wiec to troche takie wrozenie z fusow.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia samarytanina, tylko zwykły popyt-podaż. Jeśli wariatów płacących 1800zł za 5600X jest dostatecznie dużo, to AMD ustala taką a nie inną cenę.

Pojawią się czynniki w postaci:

- udane 6 rdzeni RocketLake w sklepach

- sprzedane Ryzen 3600/3600X (teraz sztucznie mogą podnosić ceny 5xxx by wyczyścić najpierw stare 3xxx, które im zalegają w magazynach)

To ceny spadną.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że trochę przesadzacie. 5600x na obecne warunki w cenie ~1400-1500zł jest ok. Nie wypada porównywać nowej generacji CPU do poprzedniej, oprócz samych HZ są jeszcze inne kwestie, których w starszych generacjach po prostu nie ma (DLSS, RT, zapowiadany BAR).

Ze swojej strony rozmyślałem nad 5600x vs 5800x pod nowego kompa z rtx 3070 i skłoniłem się jednak do 5600x. Różnicę w cenie ~500-600zł wolę zostawić pod kątem wymiany procka za 2-3 lata, gdy wyjdą gry, które będą już przytykać 5600x.

Procek to nie zasilacz, że ma spełniać swoje wymagania przez 10 lat, wymiany generacji zachodzą zdecydowanie częściej, nie wydaje mi się aby opłacalne było inwestowanie w przyszłość w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adinor napisał:

Procek to nie zasilacz, że ma spełniać swoje wymagania przez 10 lat

10 moze nie, ale wymieniac co 2-3 lata to tez slaby pomysl.

Zobacz jakie sa ceny 3770k czy 4770k.

Taka wymiana 5600x na powiedzmy 5900x za te kilka lat wcale nie musi byc tania/oplacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Radziuwilk napisał:

10 moze nie, ale wymieniac co 2-3 lata to tez slaby pomysl.

Zobacz jakie sa ceny 3770k czy 4770k.

Taka wymiana 5600x na powiedzmy 5900x za te kilka lat wcale nie musi byc tania/oplacalna.

Beznadziejny przykład. Za 2-3 lata to się wymienia na nową generację...

4770k/4790k mają chore ceny bo to ostatnie procesory na tamtą podstawkę. Nikt o zdrowych zmysłach tego dziś nie kupi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5900X to nisza tak jak i 5950X.

Wiec za 3 lata dalej beda dalej drogie i jako uzywki nieoplacalne.

Popatrzcie sobie na sprzedaz w Niemczech. Prowadzi 3700x  ktorych sprzedano 5x tyle co 5900x i 5950x.

Za 3-4 lata bedzie duzo 3700x i 5600x na rynku nie mowiac o 3600 ale nie 5900 czy 5950X.

Tak jak z i7 i seriami K. To jest nisza ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, galakty napisał:

Beznadziejny przykład. Za 2-3 lata to się wymienia na nową generację...

4770k/4790k mają chore ceny bo to ostatnie procesory na tamtą podstawkę. Nikt o zdrowych zmysłach tego dziś nie kupi. 

Czyli twoim zdaniem najlepiej jest wymieniac kompa co 3 lata...LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego sie spodziewales po tym forum ?

Tu sa ludzie co wymieniaja procka co 6 miesiecy albo i nawet czesciej ?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się jarałem Zen3, ale przy obecnej cenie jest to po prostu oferta dla entuzjastów nowości. Kto patrzy na wydajność i cenę kupi Comet. Zen3 przekonał mnie, że R5 3600 z pociśniętym ramem nie ma tak blisko do emerytury u mnie jak wcześniej sądziłem.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez się przez chwile jarałem Zen3, szczególnie 5600x ale doszedłem do wniosku ze 6/12 to pomyłka patrzeć długoterminowo + za drogo. Intel troche zszedł z cenami ale znowu te ich procesory to grzałki do herbaty.
Zostaje ustrzelić 3700x z jakaś porządna płyta i czekać aż karty zaczną kosztować tyle ile powinny.

Edytowane przez kadajo
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Radziuwilk napisał:

Czyli twoim zdaniem najlepiej jest wymieniac kompa co 3 lata...LOL

LOL to z Twojego toku rozumowania co najwyżej.

Kto tu mówi o wymianie całego kompa? Żonglujesz jedynie CPU i GPU, jak kupujesz średnią półkę w dobrym momencie to przejście na nową generację nie jest drogie. Ale jak się kupuje "na lata" najdroższe podzespoły to potem jest płacz i niezrozumienie tematu. 

Zresztą jak ktoś normalnie zarabia to zmiana części co 3 lata nie jest wydatkiem na który musi odkładać... Do tego raty 0%. 

Edytowane przez galakty
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grayman_1 napisał:

5900X to nisza tak jak i 5950X.

Wiec za 3 lata dalej beda dalej drogie i jako uzywki nieoplacalne.

Popatrzcie sobie na sprzedaz w Niemczech. Prowadzi 3700x  ktorych sprzedano 5x tyle co 5900x i 5950x.

Za 3-4 lata bedzie duzo 3700x i 5600x na rynku nie mowiac o 3600 ale nie 5900 czy 5950X.

Tak jak z i7 i seriami K. To jest nisza ...

5900x i 5950x nie mają podjazdu do nowych grafik (RTX 30x0) w zadaniach profesjonalnych jak grafika 3D lub montaż filmów

a w grach są kompletnie nie zagospodarowane ...

za cenę 5950x można mieć kilkukrotnie wydajniejszego RTX 3080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak samo ludzie pisali 8-10 lat temu o HT w core i7 ....

To o zagospodarowniu procesora ....

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, galakty napisał:

Kto tu mówi o wymianie całego kompa? Żonglujesz jedynie CPU i GPU, jak kupujesz średnią półkę w dobrym momencie to przejście na nową generację nie jest drogie. Ale jak się kupuje "na lata" najdroższe podzespoły to potem jest płacz i niezrozumienie tematu. 

Zresztą jak ktoś normalnie zarabia to zmiana części co 3 lata nie jest wydatkiem na który musi odkładać... Do tego raty 0%. 

Po co mam zonglowac czymkolwiek jak moge kupic raz odpowiedni CPU i tylko wymienic GPU gdy nadejdzie czas.

Druga sprawa jak bys nie zauwazyl to gadamy o sensie zakupu 5600x na AM4 ktore umarlo. Wiec nie pozonglujesz za bardzo, a nawet jak ktos za kilka lat pomysli o wsadzeniu np 5900x to zaplaci 80% obecnej ceny. Co innego jak by ktos myslal o zakupie np Ryzena 3600.

 

Co ma zarabianie do wymiany czesci w kompie to ja nie wiem. Z takim rozumowaniem to mozna np. nie prac ciuchow tylko nowe kupowac, a wydaje mi sie ze nawet milionerzy piora.

Nie tylko kompem czlowiek zyje i jest wiele rzeczy na ktore mozna kase przeznaczyc. Ja pracuje w SE i moglbym wymieniac kompa co 3 lata, ale to nie jest konieczne jak sie odpowiednio dobierze czesci. Oczywiscie nie mam nic do ludzi ktorzy wymieniaja bebechy co kilka miesiecy. Kazdy robi co chce i ma swoje potrzeby. Przypominam ze to temat o doradzenie zakupu konkretnej osobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5900 fajny proc.Na pewno jest ciekawszy od inteli o których wszystko wiadomo i z lepszym prądem ale co z tego jak z 10850K i tak w grach jestem szybszy

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grayman_1 napisał:

Dokladnie tak samo ludzie pisali 8-10 lat temu o HT w core i7 ....

To o zagospodarowniu procesora ....

a teraz i3 9100(f) gromi i7 2600 ...

a co do 5600x to bardzo prawdopodobne że różnice miedzy 3600 od czyją tylko właściciele RTX 3070 wzwyż 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...