Skocz do zawartości
MajkMajki

Problem z portami USB na płycie głównej ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiem że wątek dosyć długi, jednak jeśli możesz, to proszę poświęć 5 minut i pomóż mi. Z góry dziękuję i... zaczynamy:
Czy ktoś byłby w stanie pomóc mi zdiagnozować źródło mojego problemu? Niecały rok temu złożyłem swój wymarzony komputer na który wydałem nie mały pieniądz. Niestety około 3 miesiące temu zaczęły pojawiać się problemy z portami USB. Mianowicie, komputer pod obciążeniem, najczęściej w grach, ale także w programie 3D Mark, zaczął rozłączać mi klawiaturę (Razer Ornata Chroma). Objawy tego był takie że rozłączało ją i od razu podłączało, cyklicznie co 2 sekundy. 

Nie pomagało przepinanie w inne gniazda. Pierwsze podejrzenie padło więc na klawiaturę. Pojechałem do Media Markt i kupiłem nową, Logitech K270. Objawy jednak nadal się pojawiały. Nie pomogło także przeinstalowanie Windowsa (trzykrotnie), aktualizacja sterowników do najnowszych, usuwanie sprzętu i ponowna instalacja w Menedżerze urządzeń. Próbowałem także wszystkich opcji które znalazłem w googlach. Pomysł odnośnie wyłączenia opcji zezwalającej na wyłączanie zasilania Głównego koncentratora USB, w kontrolerach uniwersalnej magistrali szeregowej również nie zdał egzaminu. Problem występował nadal i tylko podczas uruchomienia jakiejkolwiek gry (Wiedźmin 3, COD Warzone, Mafia, Total War: Warhammer 2). Podczas normalnego użytkowania komputera (internet, pakiet office, PyCharm czy Jupiter Notebook), problem nie pojawia się w ogóle.

Stwierdziłem że prawdopodobnie, dziwnym zrządzeniem losu, uszkodzeniu uległy porty USB na płycie głównej - ASRock X570m Pro4. Płytę odesłałem na reklamacje, która została uznana i odesłano mi taki sam model z tym że fabrycznie nowy. Problem występował jednak nadal, i dalej nie można było grać na komputerze. Zrezygnowany, podjąłem decyzje o zakupie nowej płyty głównej MSI B550 Mortar. Ku mojemu zdziwnieniu, przestało rozłączać klawiaturę co dwie sekundy. Teraz rozłącza mi WSZYSTKIE urządzenia na USB co około 3 lub 4 minuty. Niby lepiej, ale i tak bardzo poważnie utrudnia to wykorzystywanie komputera jako platformy do gier. 

Dodam jeszcze że swoją klawiaturę testowałem u kumpla na kompie, gdzie działała bez problemów. Komputer oddałęm do serwisu we Wrocławiu, w którym stwierdzili że u nich problem nie wystąpił... ;(. Za pomocą programu HWMonitor monitorowałem napięcia na poszczególnych liniach, głównie na tej zaopatrującej w energię porty USB. Odchylenia napięcia w czasie obciążenia nie przekraczają normy dla zasilaczy ATX. 

P.S.
Nie wiem czy ma to jakiś związek ale cały problem pojawił się w momencie gdy zamontowałem do komputera chłodzenie wodne Corsair H100i Platinium. Po około 2 tygodniach zaczęły atakować mnie komunikaty o rozłączeniu tego chłodzenia z portów USB. Później problem przerzucił się niczym rak na klawiaturę. Chłodzenie wymontowałem i odesłałem w pieruny. Kiedyś też oprócz klawiatury, zaczął migać mi monitor podłączony przez HDMI.

P.S.2
W załącznikach dodałem screen z HWMonitora, zapis z HWMonitora oraz dwa filmiki prezentujące problemy.

Specyfikacja komputera:
Procesor: AMD Ryzen 7 3700X
Płyta główna: ASRock X570m Pro4 (była), MSI Mag B550 Mortar (obecna)
RAM: Corsair Vengeance LPX 3000Mhz
GPU: MSI Geforce RTX 2070 Super Gaming X
Zasilacz: be quiet!  SYSTEM POWER 9 600W
Obudowa: Fractal Meshify Mini
Peryferia: klawiatura - Razer Ornata Chroma, mysz - Razer Abbyus, słuchawki - Steelseries Arctis 1 
Monitory: podłączony przez DP: Gigabyte AORUS FI27Q, podłączony przez HDMI: Samsung S24D

 8006434700_1610237389_thumb.jpg 
 

HWMonitor.txt

Edytowane przez MajkMajki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MajkMajki napisał:

Za pomocą programu HWMonitor monitorowałem napięcia na poszczególnych liniach

Na programowych pomiarach nie można polegać. Szkoda nimi sobie zawracać głowę.

Spadki napięcia na linii zasilającej USB mogą mieć jakiś sens - pociągnąłbym ten trop dalej. Najprościej sprawdzić całość na innym PSU.

Inną rzeczą skorelowaną z problemami z zasilaniem są przewody DP niezgodne ze specyfikacją. Zobacz, czy masz legitny kabel DP (takowe nie zwierają pinu nr20 między wtyczkami). Dziwne rzeczy mogą się dziać, gdy płyta (a więc i zasilacz) będą dostawać "lewe" napięcie od monitora.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, kabel do DP mam taki jaki załączony był wraz z monitorem AORUS. Nie mam od kogo pożyczyć zasilacza. próbowałem nawet w serwisie komputerowym pod zastaw gotówki wypożyczyć ale nie chcieli się zgodzić. Trochę obawiam się że wydam znowu gotówkę a okaże się że problem nie zniknął. 
Dodatkowo przypomniało mi się że podczas zamiany chłodzenia na Corsaira, przy zdejmowaniu BOXowego AMD Writh Prism wyrwałem procesor z socketu. Niestety pasta termoprzewodząca tak zastygła że skleiła procesor i wyszedł razem z coolerem.  Przyjrzałem się wszystkim pinom. Żaden z nich nie był uszkodzony ani przekrzywiony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również pierwsze co mi przyszło do głowy do podmiana zasilacza, musisz to zrobić..

Jeśli nie masz od kogo pożyczyć, po prostu kup coś porządnego markowego przez internet, wszystko ma możliwość zwrotu, bez łaski, przez 2 tyg przetestujesz na każdą stronę. Inaczej nie dojdziesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MajkMajki napisał:

cześć, kabel do DP mam taki jaki załączony był wraz z monitorem AORUS.

Nie sprawdzałem osobiście kabli które są dołączane do tych monitorów. Podobno czasami z monitorami przychodziły wadliwe kable. Sprawdź go, albo odłącz ten na DP i zobacz jak jest bez niego.

8 godzin temu, MajkMajki napisał:

Niestety pasta termoprzewodząca tak zastygła że skleiła procesor i wyszedł razem z coolerem.

Na przyszłość - chłodzenie na CPU przed demontażem zawsze należy lekko poobracać na boki - właśnie tak, by pasta "puściła" i nie wyrywać CPU.
Wątpię by to był problem z samym CPU. Gdyby coś było nie tak z liniami sygnałowymi portów USB (niektóre są obsługiwane przez CPU bezpośrednio), to problem byłby tylko z niektórymi, a nie wszystkimi.
Gdyby to był ogólny problem komunikacyjny CPU<->chipset, to byłoby więcej problemów, np. odłączająca się sieć.

8 godzin temu, MajkMajki napisał:

Trochę obawiam się że wydam znowu gotówkę a okaże się że problem nie zniknął.

J.w. - nie masz koniecznie kupić, tylko znaleźć cokolwiek na chwilową diagnostykę. Bez sprawdzania komponentów to będzie wróżenie z fusów.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stawiam na zasilacz. Sprawdziłbym jeszcze czy problem występuje po odłączeniu przewodów USB do front panelu (zwarcie, wygięty pin), może być też uszkodzone inne urządzenie USB (trzeba by pojedynczo odłączać). Ale... to, że "zgon" USB występuje przy obciążeniu  (uruchomiona gierka - GPU ssie prąd) sugeruje, że to wina zasilacza.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za pomoc. Zrobię tak jak radzicie. Kupię zasilacz i najwyżej odeślę w przeciągu 2 tyg. 
Pooglądałem kilka testów na YT i chyba skuszę się na SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold. 
Dam znać jak dojdzie i przetestuję.

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-fm2-gold-650w-spc168-1243754/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MajkMajki

Tak jak koledzy napisali wymień zasilacz, bo ten co masz czyli be quiet!  SYSTEM POWER 9 600W jest bardzo kiepskiej jakości - ma niskiej jakości kondensatory i stwierdzone rożne problemy ze stabilnością napięć i nie spełnia nawet w kilku przypadkach specyfikacji ATX. De facto taki zasilacz nigdy nie powinien zostać wypuszczony na rynek. 

https://www.tomshardware.com/reviews/be-quiet-pure-power-9-600w-power-supply,4516-10.html

Wymień sobie na np. Corsaira minimum np. RM650x.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić również be quiet! ale minimum model PURE POWER 11, tak jak ja mam. Jest stabilny jak skała.

Zasilacze firmy SilentiumPC też są kiepskiej jakości. Z tego co wiem to MSI ich nie poleca.

Generalnie na zasilaczu nie ma co oszczędzać, bo się potem to czkawką odbija.

np.: https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-straight-power-11-650w-bn306-6470637/

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gilban napisał:

Można kupić również be quiet! ale minimum model PURE POWER 11, tak jak ja mam. Jest stabilny jak skała.

To że jest stabilny u Ciebie nie oznacza że będzie tak u wszystkich użytkowników na wszystkich PCtach i że zasilacz będzie działał stabilnie przez lata. Niestety ale Pure Power 11 ma ten sam problem z kiepskimi kondensatorami i z utrzymaniem napięć zgodnie ze specyfikacją ATX:

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/aris-bitziopoulos/be-quiet-pure-power-11-700w-psu-review/8/

Tam gdzie pojawia się "Fail" oznacza defacto dyskwalifikację zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Subman napisał:

To że jest stabilny u Ciebie nie oznacza że będzie tak u wszystkich użytkowników na wszystkich PCtach i że zasilacz będzie działał stabilnie przez lata. Niestety ale Pure Power 11 ma ten sam problem z kiepskimi kondensatorami i z utrzymaniem napięć zgodnie ze specyfikacją ATX:

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/aris-bitziopoulos/be-quiet-pure-power-11-700w-psu-review/8/

Tam gdzie pojawia się "Fail" oznacza defacto dyskwalifikację zasilacza.

Rozumiem Cię. Ale tak będzie z zasilaczami wszystkich producentów. Jedne będą lepsze, a drugie gorsze. Również jedne partie będą lepsze, a drugie gorsze. Również u SilentiumPC. To nie jest firma o zasięgu globalnym, więc na stronach zachodnich for słowa o niej nie znajdziemy. To jest taki Modecom, który też kiedyś produkował masę zasilaczy, bardzo popularnych w Polsce, a które każdy wie do czego się nadawały.

I wsadzano je do bardzo wielu komputerów i wychwalano jakie są dobre.

Ja swego czasu miałem zasilacz Chieftec, który używałem przez 10 lat (miał 4 osobnie linie 12V). I pewnie używał bym dalej, gdyby nie problem z FreeSync i znikaniem i pojawianiem się obrazu podczas grania. Dlatego wymieniłem zasilacz i nawet cały komputer, bo mi nie przyszło do głowy że to monitor LG był zwalony. Oczywiście LG do porażki nigdy się nie przyznało.

Edytowane przez gilban
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC to chińszczyzna ale taka najgorsza z najgorszych, akurat po Bequiet bym się nie spodziewał, że mogą wydac kiepskie zasilacze... ale... jak widać trzeba zawsze się upewnić co do marki i przede wszystkim modelu.

Widziałem niedawno komenta tutaj, że po co kupować "drogie" zasilacze za 400-500zł jak można mieć np. Silentiuma za połowę ceny ?‍♂️. Akurat w przypadku autora jest o tyle problem, że nie do końca wiadomo co jest grane i też miałbym wątpliwości by kupić drogi zasilacz. Tu jednak najlepszym wyborem będzie kupno po prostu dobrego (nie silentiumpc) zasilacza (polecany wyżej Corsair) lub Seasonic i będzie pewność na 100% czy to PSU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, exec -.- napisał:

SilentiumPC to chińszczyzna ale taka najgorsza z najgorszych, akurat po Bequiet bym się nie spodziewał, że mogą wydac kiepskie zasilacze... ale... jak widać trzeba zawsze się upewnić co do marki i przede wszystkim modelu.

Widziałem niedawno komenta tutaj, że po co kupować "drogie" zasilacze za 400-500zł jak można mieć np. Silentiuma za połowę ceny ?‍♂️. Akurat w przypadku autora jest o tyle problem, że nie do końca wiadomo co jest grane i też miałbym wątpliwości by kupić drogi zasilacz. Tu jednak najlepszym wyborem będzie kupno po prostu dobrego (nie silentiumpc) zasilacza (polecany wyżej Corsair) lub Seasonic i będzie pewność na 100% czy to PSU.

Co do SilentiumPC nie wypowiem się bo ich nie sprawdzałem, natomiast też mam duże zaufanie właśnie do Corsaira i do Seasonic, choć oczywiście też za każdym razem dobrze jest czytać i jeszcze raz czytać różne recenzje wybranego modelu nie tylko na polskich ale również zagranicznych portalach.

A budowa zasilaczy BeQuiet jak widać po tych podanych recenzjach niestety nie jest najlepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i raz jeszcze dziękuję za rady. 
Kupiłem nowy zasilacz. Wybór padł na Corsair RM750x 750W 

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm750x-750w-cp-9020179-eu-1790294/

U mnie w domu ma być już we wtorek, a najpóźniej w środę. Od razu podmienię go w swoim komputerze i przetestuję. 
Dam znać co do rezultatów testów.... oby to było to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy zasilacz dotarł we wtorek i od razu podmieniłem go w swoim komputerze.  Po prawie tygodniu testów, mogę potwierdzić że sprawa z rozłączającymi urządzeniami została rozwiązana. Nic już nie rozłącza, wszystko chodzi jak powinno. 
Raz jeszcze dzięki wszystkim za pomoc!!

 

P.S. Zauważyłem że nawet na nowym zasilaczu napięcia na linii 12V nadal spadają poniżej tych 12V. Ale chyba nie ma z tym jakiegoś dużego problemu?

 hw2.JPG.56cb1913177eef584f6884995d9f332c.JPG

Edytowane przez MajkMajki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2021 o 01:59, MitycznyJeż napisał:

Na programowych pomiarach nie można polegać. Szkoda nimi sobie zawracać głowę.

A nawet jeżeli jest kapkę poniżej równo 12V, to nie jest żaden problem. Zasilacz ma się trzymać normy.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja przy swoim be quiet! Pure Power 11 (600W), model pół modularny mam takie parametry, chyba mimo wszystko są dobre?:

43e05d88491037f4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norma dla linii 12V to 11,4-12,6V
Ogólnie dla linii "+" tolerancja wynosi 5%, dla "-" 10%.

Edytowane przez Janke5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...