Skocz do zawartości
galakty

Wypalanie matryc VA? (AOC C24G1)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jakiś czas temu zauważyłem w jednej z gier podczas ładowania mapy pasek Windowsa na dole. Nie dało mi to spokoju i zacząłem szukać info w necie. Natrafiłem na temat gdzie ludzie opisują podobny problem, najlepiej widoczny na ciemnoszarym tle - przypomina to słynne wypalanie OLEDów. Monitor ma 1,5 roku, ale problem pewnie pojawił się wcześniej.

 

Czy ktoś z Was się z tym spotkał? Wada matryc VA czy akurat tego modelu AOC? Niestety informacji zbyt wiele nie ma, o backlight bleeding IPS to cały internet zapchany :E

I nie, to raczej nie powidoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, galakty napisał:

Czy ktoś z Was się z tym spotkał?

Witaj. Tak. Ja się z tym spotkałem w swoim Samsungu z zakrzywionym ekranem. Gdy monitor był zimny, po podłączeniu zasilania i włączeniu komputera, na dole ekranu na krótko pojawiał się migający i skaczący pasek. Następnie po nagrzaniu znikał. Matryca zaczęła robić wysiadkę na 2 miesiące przed końcem gwarancji/rękojmi.

Oddałem do reklamacji. Wymienili matrycę na nową, ale już z jaśniejszymi plamami, czyli z efektem Clouding wrócił do mnie. Ponowna reklamacja została odrzucona. Więc monitor poszedł na strych. Do oglądania filmów lub grania w gry na konsoli się nada. Jakby TV kiedyś padł to zawsze można wykorzystać.

W to miejsce kupiłem Della UltraSharp U2419H (210-AQYU). Ma matrycę IPS i nie ma FreeSync. Ale już mam dosyć FreeSynca. Obraz mimo że 60 Hz jest jak bajka. Idealny.

Edytowane przez gilban
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba co innego, u mnie nic nie miga i nic nie znika :) Efekt jest zbliżony do tego (zdjęcie nie moje, ale oddaje problem):

20180507_083654.jpg.3fece192441f8f015652

 

Zastanawiam się czy AOC takie coś w ogóle przyjmie na reklamację, bo średnio uśmiecha mi się oddawać monitor na kilka tygodni żeby odrzucili. Używać się da, na szczęście to tylko pasek a tam się rzadko patrzy w grach/filmach. 

Ciekawi mnie tylko czy każdy VA na to cierpi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie każdy, chociaż VA wydaje się być bardziej podatne. 

Swój monitor trzymasz cały czas pod prądem czy odłączasz na przykład na noc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pod prądem, większość doby na czuwaniu jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Odłącz go od prądu na te kilkanaście godzin to powidoki powinny zniknąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, gilban napisał:

Witaj. Tak. Ja się z tym spotkałem w swoim Samsungu z zakrzywionym ekranem. Gdy monitor był zimny, po podłączeniu zasilania i włączeniu komputera, na dole ekranu na krótko pojawiał się migający i skaczący pasek. Następnie po nagrzaniu znikał. Matryca zaczęła robić wysiadkę na 2 miesiące przed końcem gwarancji/rękojmi.

Oddałem do reklamacji. Wymienili matrycę na nową, ale już z jaśniejszymi plamami, czyli z efektem Clouding wrócił do mnie. Ponowna reklamacja została odrzucona. Więc monitor poszedł na strych. Do oglądania filmów lub grania w gry na konsoli się nada. Jakby TV kiedyś padł to zawsze można wykorzystać.

W to miejsce kupiłem Della UltraSharp U2419H (210-AQYU). Ma matrycę IPS i nie ma FreeSync. Ale już mam dosyć FreeSynca. Obraz mimo że 60 Hz jest jak bajka. Idealny.

U mnie podobnie było z Samsungiem, przy włączaniu monitora zaczęły pojawiać się poziome pasy od paska start, przy 120Hz brak objawów, do tego doszedł wypalony pasek start, a obecnie matryca jest wypalona dookoła, oraz szwankuje joystick od sterowania. :lol2:  Monitor zaczął się psuć zaraz po upływie gwarancji. :szczerbaty:

 

Więc tak, niektóre matryce VA potrafią się wypalić, najwidoczniej producent miał to zaplanowane, żeby matryce szlag trafił w miarę szybko.

Dlatego warto wyciągnąć z tego winsoki i nie trzymać monitora dłużej niż okres trwania gwarancji.

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te efekt pamięci kryształów matrycy, wystarczy dać auto chowanie paska i ustawić jakiś wygaszacz z tapetami żeby się uruchamiał po 2-3 minutach. Powinno zniknąć za krotszy lub dluzszy czas.

Przerabiałem temat na swoim monitorze, pisałem o tym nawet w temacie BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Aktualnie u mnie te ślady zniknęły już prawie całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się kiedyś spotkałem z monitorem kineskopowym, jakimś czarnobiałym, który wyświetlał ciągle to samo 24 godziny na dobę i właśnie się wypalił w tych miejscach luminofor do tego stopnia, że mimo iż był wyłączony to było widać to co wcześniej wyświetlał gdy był włączony.

6 godzin temu, Doamdor napisał:

Dlatego warto wyciągnąć z tego winsoki i nie trzymać monitora dłużej niż okres trwania gwarancji.

Lub nie kupować monitorów z matrycą VA. Jakimś cudem monitory przeznaczone do biznesu dłużej wytrzymują i nie padają zaraz po gwarancji. Czyli typu Dell i podobne.

Ja mam starego Samsunga 22" o proporcji 16:10 (Model T220)i prawdopodobnie z podświetleniem świetlówkowym jeszcze, z matrycą TN i jeszcze działa. Siedzi na strychu, ale na czas oddania do reklamacji zakrzywionego Samsunga, tamtego wyciągnąłem, podpiąłem przez DVI i używałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2021 o 22:17, stark2991 napisał:

No właśnie. Odłącz go od prądu na te kilkanaście godzin to powidoki powinny zniknąć ;)

Przypomniałem sobie że na święta był odłączony 4 dni, ale może już powidoki zdążyły wrócić od tamtego czasu. No nic, schowałem pasek Windowsa i dam mu kilka dni żeby tak popracował. 

Tylko co ciekawe według RTINGS "As with most VA panels, there are no issues with temporary image retention or permanent burn-in.". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, galakty napisał:

Tylko co ciekawe według RTINGS "As with most

Słowo most ma wiele znaczeń, po angielsku zupełnie co innego niż po polsku :)

Zaś teksty o wypalaniu są chyba w każdej instrukcji, choć podatność bardzo różna, dlatego nie ma OLED-ów jako monitorów, bo nawet LG nie stać na wymiany, a reszta nie chce o tym słyszeć (no chyba że cena z kosmosu to ich stać). Z VA to ostatnio (czyli z rok temu) czytałem o Philips Momentum, tam nawet mają pixel shifting. Ja miałem każdy CRT, TN, IPS, VA i zostawiałem wiele razy na wiele godzin ze statycznym obrazem i bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2021 o 07:15, gilban napisał:

Lub nie kupować monitorów z matrycą VA

Miałem przez 11 lat EIZO S2231W na PVA, przepracowane dwadzieścia-parę tysięcy godzin i nie miał jakiegoś "wypalania" czy innego utrwalania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Kyle_PL napisał:

Miałem przez 11 lat EIZO S2231W na PVA, przepracowane dwadzieścia-parę tysięcy godzin i nie miał jakiegoś "wypalania" czy innego utrwalania.

Nie porównuj EIZO do AOC, bo to jest tak jakbyś porównywał Mercedesa do Trabanta. Druga sprawa to kiedyś porządniej ten sprzęt był produkowany, ale i ceny też były wyższe. U mnie jest w domu mikrofalówka firmy LG. Została dodana do monitora kineskopowego LG z płaskim ekranem. Który był wtedy sprzedawany jako nowość na rynku. Czyli pewnie minęło już około 20 lat. Kuchenka jest używana codziennie i do tej pory działa. Nigdy nie była w naprawie.

Obecne monitory Samsunga też są cienkie jak barszcz przy tamtym Eizo.

Edytowane przez gilban
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie narzekam na jakość obrazu, jest OK tylko ten dolny pasek Windowsa się przebija... Zdaję sobie sprawę że monitor budżetowy, może stąd wynika wada. 

Kolejnym monitorem też będzie VA, tylko chciałbym już wydać więcej (1440p + HDR) i nie chcę znowu mieć takiego problemu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, galakty napisał:

Przypomniałem sobie że na święta był odłączony 4 dni, ale może już powidoki zdążyły wrócić od tamtego czasu. No nic, schowałem pasek Windowsa i dam mu kilka dni żeby tak popracował. 

Tylko co ciekawe według RTINGS "As with most VA panels, there are no issues with temporary image retention or permanent burn-in.". 

Powodzenia, sprawdzałem to przez pół roku, jak pasek był widoczny, tak nadal jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a na kilkunastoletnich monitorach MVA i PVA, które posiadam, 0 wypaleń.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.01.2021 o 19:59, Doamdor napisał:

Powodzenia, sprawdzałem to przez pół roku, jak pasek był widoczny, tak nadal jest.

Pewnie tak będzie, to wypalenie a nie powidok... On by już zniknął, a widoczny jest dalej. 

No nic, kolejny powód żeby myśleć o przesiadce na 1440p :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, galakty napisał:

Pewnie tak będzie, to wypalenie a nie powidok... On by już zniknął, a widoczny jest dalej. 

No nic, kolejny powód żeby myśleć o przesiadce na 1440p :) 

Musisz z tym żyć, albo wymienić monitor, WQHD to dobry wybór, np taki

https://www.zadowolenie.pl/sprzet-komputerowy/monitory-komputerowe/dell-monitor-27-cali-s2721dgfa-2560x1440-2xhdmi-dp-4usb

VA bym omijał w tym segmencie cenowym, bo matryce są wolne, dopiero G7 jest wart uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...