Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zmodernizować laptopa hp 15-d020sw, nie chcę kupować nowego komputera, ten który mam jest w dobrym stanie. Myślę nad wymianą dysku na ssd (zainstalowany jest 500G)

oraz myślę, że dorzucenie mu RAM usprawni pracę na nim, grafiki raczej dopychać się nie da no i tez z opłacalnością średnio. Jeszcze go nie otwierałem ale myślę, że wymiana pasy termoprzewodzącej mu nie zaszkodzi.

Proszę jeszcze o podpowiedź co do instalacji systemu na laptopie, w życiu tego nie robiłem. Nie chcę się ładować w win10 jesli to nie jest konieczne, może da się reistalować system który jest zainstalowany na laptopie na nowym "przyszłym" dysku?

Będę wdzięczny za każdą sugestię jakie podzespoły wybrać tak żeby nie było to wydawanie pieniędzy na wyrost 

Edytowane przez laik z perspektywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dysk to Ten Crucial.
https://www.x-kom.pl/p/400625-dysk-ssd-crucial-500gb-2-5-sata-ssd-mx500.html

Co od kości RAM, to tutaj musisz poszukać tych na DDR3, na allegro można znaleźć tego bardzo dużo.

System instalujesz dokładnie tak samo jak na PC, musisz przygotować bootowalnego pendriva z systemem. Jest masa poradników w internecie jeśli nigdy tego nie robiłeś.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z RAMem czy bierzesz PC3 czy PC3L (niskonapięciowe 1,35 V).

Procesor zastosowany raczej nie wymaga super pasty termoprzewodzącej (to jakiś Celeron/Pentium) więc ja bym sobie odpuścił - tym bardziej, że już robiłem jeden taki komputer i te układy są praktycznie schowane w ten sposób, że dostęp do nich uzyskujemy po totalnym rozebraniu sprzętu i wyjęciu płyty głównej - ostatnio robiłem jednego starszego HP z "cywilnej" serii i niestety tak się tam robi. Biznesówki z doświadczenia są lepiej przygotowane do takich operacji :).

Po wymianie dysku na SSD i dołożeniu RAM odczujesz różnicę. Co do systemu - polecam odmiany OS-a na stronie winclub-kropka-pl, m.in. modyfikacje jegomościa o nicku SROM-otnik, który robi fenomenalne mody pod nazwą JG (np. Win 8.1 JG x64). Wybierz system z którym był sprzedawany Twój laptop (czasami są problemy ze sterownikami do starszych/nowszych) i spróbuj - gwarantuję, że będzie petarda wydajnościowa bez ubytku związanego z funkcjonalnością (chyba, że korzystasz z jakichś egzotycznych funkcji). Generalnie wywalone jest wszystko co nieprzydatne, telemetria, wszelkie bzdury, system odchudzony i zoptymalizowany - da się go aktywować i aktualizować. Z mojego doświadczenia stary dobry 8.1 ciągle daje radę, Win7 jeśli nie potrzebujesz najnowszych wersji niektórych softów. Oczywiście system 64bit :).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za podpowiedzi, to laptop dziewczyny. Pasty mam, jak bedzie jednak łatwiejszy dostęp do procesora to wymienię a win byl wg naklejki 8 ale byl przeinstalowany na 7. Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi, skorzystam na pewno. 

Az sam sie zastanawiam nad jakis starym laptopem ktory uciagnie WoTa alba gtav na srednich/ niskich ustawieniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że na 99% procesora nie wymienisz - wymienialne są tylko te z literką "M" na końcu - generalnie do 4 generacji i3/i5/i7 i niektóre słabsze CPU. Tam jest prawdopodobnie N3510, a one są lutowane do płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ graficzny jest zintegrowany z procesorem (na jednym kawałku krzemu) więc w tej klasie sprzętu nic nie wymienisz :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Caroozo napisał:

Układ graficzny jest zintegrowany z procesorem (na jednym kawałku krzemu) więc w tej klasie sprzętu nic nie wymienisz :).

Dzięki za odpowiedź i wyrozumiałość. Ogarnę temat to dam znac o efektach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku, RAM + SSD załatwi sprawę, ewentualnie możesz pomyśleć o modyfikowanym OS (z wyciętymi zbędnymi usługami), które znacznie przyśpieszają pracę systemu (mniej zbędnych usług w tle, szybsza responsywność, usunięcie telemetrii) z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Warto, szczególnie do słabszych maszynek.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze teraz wybór dysku, wiem ze kolega wyzej podsunął jeden. Jaki wybrać? Rodzaj pamięci zeby posłużył trochę. Nie musi byc 500G moze byc mniejszy wszystko kwestia ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD z interfejsem SATA III, najlepiej 256 albo 480/500 GB, one są na tyle tanie że wystarczy wziąć najlepszą okazję - oczywiście odradzam tanie Chińczyki i polecam coś sprawdzonego, ale nie od razu Samsung EVO - może być coś od Adata (np. SU630 480GB do dostania za 230 PLN), Kingston A400 480GB (koło 220 PLN) itd. Jest sporo promocji, także kwestia okazji. One wszystkie będą porównywalne jeśli chodzi o osiągi więc czy jeden ma zapis 300 czy 350 będzie mniej odczuwalny, bardziej cena zakupu. "Wyścigówek" nie ma sensu brać bo i tak nie wykorzystasz, a przy normalnym użytkowaniu taki dysk będzie długo bezawaryjny. 480/500 jest takim złotym środkiem - niewiele droższa od 256, za to 1TB jest już dużo większą inwestycją i wątpliwą pod kątem w/w laptopa.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wybralem jednak 256G crucial,ostatnio sporo wydatków... Kosci mam kupione, dysk odbieram dziś. Jeszcze system ogarnę, dziś uderzę w namiar od Ciebie Caroozo. Dzieki za pokierowanie mnie przez temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, w razie czego pisz to się dopomoże z niuansami.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.01.2021 o 12:41, Caroozo napisał:

Nie ma problemu, w razie czego pisz to się dopomoże z niuansami.

Caroozo napisalem do Ciebie kilka pytań, tu jeszcze dorzucę przebieg prac, poki co wiem ze muszę wyrzeźbić mocowanie zawiasu do korpusu laptopa bo się posypało, wyczyscic i nasarowac zawiasy, odkrece MB od całości zeby oczyscic chlodzenie i moze tam znajde drugie gniazdo na ram, usb czesto dzialalo jak chciało, te po prawej stronie sa na malej plytce pcb i prowadzi do niej tasma zagięta, mysle ze byla ona fabrycznie tak ulozona i byc może w niej cos sie podzialo, luty do mb wyglądają ok ale moze i je przelutuje. No i system, nie ogarnalem tego. 

Okazalo sie po rozlozeniu komputera na czesci pierwsze ze mam slaba wersje 1y1y0y co przypuszczam ze 0y oznacza brak wentylatora alba VG osobnego. Jedno 1y oznaczać moze ze mam tylko jeden port Ram. Miejsce i pady sa, pewnie na nizsze gniazdo zeby ramy zmiescily sie pod tymi ktore mam zamontowane...  Rozczarowanie ... 

Edytowane przez laik z perspektywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1y1y0y to dwa lata gwarancji w/g HP :D.

Najlepiej przy demontażu posiłkować się video z YT lub inną stronką - ja się nie zabieram za rozbiórkę jak znajdę takowe, po co się męczyć i szukać wkrętów albo rozkminiać jak się otwiera danego notebooka jak ktoś to już zrobił ;-).

Gniazda RAM są generalnie jedno pod drugim, innej opcji nie ma. Co do złącz na taśmach, spróbuj je poprawić, ew. jest problem ze stykami w samej płytce PCB - na Aledrogo można czasami z demontażu za grosze dostać.

Odpal na początku jak lapek się uruchamia system info (którymś "F" się to właczało) - tam będziesz miał specyfikację, nr seryjny itd. Model płyty, ilość slotów itd wyczytasz z programu typu HWinfo czy AIDA itd.

 

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...