Skocz do zawartości
mmn96

Dell G5 15 5590 - Przegrzewanie i7 9750h i throttlestop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W zeszłym roku nabyłem laptopa o nazwie jak w temacie, z intel i7 9750h, gtx 1660 ti, 16 gb ram.

Moja radość zakończyła się, gdy zobaczyłem, że w niemal każdej grze procesor osiąga temperaturę 100 stopni celsjusza, a dobrodziejstwo turbo boosta zżera thermal throtting. 

Przeprowadziłem więc undervolting w programie throtlestop, CPU core, intel GPU,CPU cache : -145,5 mV. Odnotowałem połowiczny sukces, gdyż zegar procesora trzymał stale najwyższą wartość (3,99 ghz), ale temperatury w grach dalej, co prawda rzadziej, ale jednak - sięgały 100 stopni. 

Znalazłem wreszcie film na yt:

 

a w opisie tego filmu widnieje informacja:

"If you prefer to gain a bit more performance for a little bit more heat at around the 80C max load temperature (This is dependent on the cooling situation of your laptop), try setting the Turbo Boost Short/Long to 30 under the TPL menu. In the same menu, under miscellaneous, set the max value to 36. In the FIVR menu set all cores to 36. Many users have reported great success with this, but it is your preference. Do realize this will be different for every machine, try tinkering around with the settings to find the sweet spot for your system."

Tak, też uczyniłem. Temperatury w grach ustabilizowały się do maksymalych 85 stopni, a średnio 80 stopni, lecz niestety kosztem zejścia do 3,6 ghz zegara procesora. 

 

Moje pytanie do Państwa, czy metoda zaprezentowana w filmie jest w ogóle bezpieczna ? A jeżeli tak - czy ktoś z Państwa orientuje się, jakie wartości ustawić, aby wycisnąć maksymalną wydajność procesora przy akceptowalnych temperaturach ? Ja niestety jestem zielony w throttlestopie. 

P.S nie wymieniałem pasty termoprzewodzącej, ponieważ obawiam się, że mógłbym stracić gwarancje. 

Dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam :)

Edytowane przez mmn96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wysoka wydajność, albo niskie temperatury. W takim laptopie ciężko mieć obie te rzeczy naraz. Również mam laptoka z 9750H, również po obciążeniu CPU robi się momentalnie 95-100 stopni, a sprzęt próbuje odlecieć z biurka :D Taka grzałka od Intela, co zresztą potwierdza power limit, który wynosi ponad 100W jak dobrze pamiętam. 

Zrobiłeś UV, ale UV nie obniży Ci temperatur, bo laptop będzie wciąż dobijał do power limitu, po prostu wyciągnie trochę wyższe zegary (co sam zauważyłeś). Dlatego nie ma innej drogi niż zmniejszenie poboru prądu, czy to przez zmniejszenie power limitu, czy też zmniejszenie długości okna boost i mnożnika, jak w Twoim przypadku. 

Pasty nie ma sensu zmieniać, skoro to nowy sprzęt.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stark2991

Co do tego zmniejszenia poboru prądu - szczerze znam się na tym jak kura pieprzu, czy mógłbym prosić o jakiejś screeny Twoich ustawień na throtlestopie ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego używałem akurat XTU a nie Throttlestop, ale nie ma tam nic ciekawego. Po prostu zamiast obniżać taktowania, obniżyłem maksymalne wartości power limitu. Wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem, bo taktowania wciąż wtedy mają jakiś tam margines w którym mogą operować, a nie są związane na sztywno.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, stark2991 napisał:

o prostu zamiast obniżać taktowania, obniżyłem maksymalne wartości power limitu.

Czy mógłbym prosić Cię o screen, żebym wiedział, który to suwak i o ile obniżyć, a bym mógł porównać jakie temperatury bedą na moim komputerze ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mmn96

Nie mam dostępu do tego laptopa aktualnie

Generalnie chodzi o wartości "Turbo Boost Short Power Max" i "Turbo Boost Power Max"

Ile obniżyć to musisz sam sobie potestować, ja ustawiałem chyba 90 i 70W i już było trochę lepiej. Wiadomo, im bardziej zjedziesz w dół, tym gorsza wydajność, więc trzeba szukać kompromisu. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...