Skocz do zawartości
TPX_PL

Kabel do światłowodu 1Gb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam światłowód 1Gb/s i planuję poprowadzić od routera kabel sieciowy do kompa w innym pomieszczeniu. Myślałem nad zakupieniem skrętki komputerowej + dwóch wtyków RJ-45. 

Na różnych stronach podają inne właściwości co do kategorii skrętek. Chodzi mi głównie o przepustowość. Jaka kategoria będzie mi odpowiadać? Chcę wyciągnąć jak najwięcej z tego 1Gb na ok. 20-25 m kablu. Jestem w stanie dopłacić za wyższą kategorię, jeśli zagwarantuję mi ona np. prędkość 10Gb w przyszłości jak będę zmieniać neta (nie wiem czy to prawda, ale na jakiejś stronce wyczytałem, że kategoria 7 daje radę do 10Gb/s do 100m).

To się nada? Czy to za dużo/za mało? 

https://allegro.pl/oferta/telegartner-kabel-komputerowy-skretka-kat7-s-ftp-9987941031

https://allegro.pl/oferta/wtyk-rj45-do-kabli-kat-6a-kat-7-kat-7a-ekranowany-9553144124

 

Słyszałem, że jakość wykonania kabla może wpływać na przesył danych. Takie coś jest ok?

 

Dziękuję z góry za pomoc,

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kategorie skrętek są dobrze opisane i tutaj jest dobrze wyjaśnione. W skrócie:
 

Cat 5e   1 i 2,5 Gbit na odcinku do 100 metrów
Cat 6    5 (100m) i 10 Gbit (55m)
Cat 6A   5 (100m) i 10 Gbit (100m)
Cat 7    5 (100m) i 10 Gbit (100m)

Więc do Gigabitu wystarczy Cat 5e. 10Gbit po miedzi istnieje ale dalej jest to drogie rozwiązanie w urządzeniach domowych (SOHO). Dopiero pojawiają się w płytach głównych karty LAN o prędkości 2,5Gbit, więc do 10Gbit jeszcze daleko.

Co do kabla, jeśli nigdy nie zarabiałeś kabli i nie masz zaciskarki to kup gotowego 30 metrowego patchcorda cat 6A. Spokojnie wystarczy.
I jeszcze jedno. Nie zdziw się jak na Gigabicie będziesz miał prędkość max ok 940Mbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Faktycznie, kupno patchcorda byłoby chyba tańszym i prostszym rozwiązaniem, tylko że u mnie jest pewien problem. Otóż ów kabel będzie przechodził przez ściany. Skrętkę przeprowadziłbym łatwo przez otwór niewiele większy od średnicy kabla, a następnie założył wtyki z dwóch stron, ale nie wiem jakby to było z "gotowcem". Mógłby być problem z przełożeniem całego wtyku RJ-45 przez otwory w ścianach, a robienie dziur na wymiary tej wtyczki chyba nie ma sensu. 

Wiec moje pytanie jest takie. Czy da się odciąć z jednej strony wtyk i po przełożeniu kabla przez ściany włożyć przewody z kabla z powrotem w ten sam wtyk? Ewentualnie do innego, oddzielnie kupionego wtyku. Wspomnianą zaciskarkę mogę ogarnąć, lubię narzędzia.

5 godzin temu, Qwinto napisał:

I jeszcze jedno. Nie zdziw się jak na Gigabicie będziesz miał prędkość max ok 940Mbps.

To akurat wiem. Chociaż tak naprawdę to nie wiem co jest tego przyczyną. Byłbym wdzięczy za wytłumaczenie.

Edytowane przez TPX_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz użytej wtyczki nie da się ponownie użyć. Robienie pająka (skręcenie kabli) po cięciu jest trochę słabym rozwiązaniem (awaryjnie można jak przyciśnie ale na dłuższą metę nie bardzo).

Może gniazda natynkowe?
Wyjdzie drożej (2x gniazdo, dodatkowe kable między gniazdem a komputerem/routerem) ale nie trzeba mieć zaciskarki. Względnie z jednej strony obciąć i dać gniazdo, choć według mnie szkoda psuć gotowe kable.

19 minut temu, TPX_PL napisał:

To akurat wiem. Chociaż tak naprawdę to nie wiem co jest tego przyczyną. Byłbym wdzięczy za wytłumaczenie.

Bo 1Gbps to możliwości interfejsu, a na to nakładają się jeszcze protokoły sieciowe, które dokładają swoje narzuty (kontrole transmisji, opakowanie danych itp.). Przynajmniej na tyle pamiętam.

Edytowane przez Bono[UG]
literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, TPX_PL napisał:

Dzięki za odpowiedź.

Faktycznie, kupno patchcorda byłoby chyba tańszym i prostszym rozwiązaniem, tylko że u mnie jest pewien problem. Otóż ów kabel będzie przechodził przez ściany. Skrętkę przeprowadziłbym łatwo przez otwór niewiele większy od średnicy kabla, a następnie założył wtyki z dwóch stron, ale nie wiem jakby to było z "gotowcem". Mógłby być problem z przełożeniem całego wtyku RJ-45 przez otwory w ścianach, a robienie dziur na wymiary tej wtyczki chyba nie ma sensu. 

Wiec moje pytanie jest takie. Czy da się odciąć z jednej strony wtyk i po przełożeniu kabla przez ściany włożyć przewody z kabla z powrotem w ten sam wtyk? Ewentualnie do innego, oddzielnie kupionego wtyku. Wspomnianą zaciskarkę mogę ogarnąć, lubię narzędzia.

To akurat wiem. Chociaż tak naprawdę to nie wiem co jest tego przyczyną. Byłbym wdzięczy za wytłumaczenie.

Jak przez sciane kabel prowadzic i sam zaciskac to kup kabel UTP kat 5e ale dopytaj czy kabel jest z miedzi a nie CCA.

Aczkolwiek na takim odcinku to nie ma znaczenia.

Kabel z miedzi bedzie kosztowac w hurcie okolo 80gr/m przynajmniej szpula 305 wychodzi okolo 250zl.

Kable CCA idzie kupic za 130zl szpula 305m

5e i UTP jest bardziej elastyczny i nie tak gruby. Wiertlo 6mm wystarczy. Nawet nie wiem czy 5mm nie wystarczy ale moze byc ciasno. Otwory w scianie nie dzialaja jak u kobiety ze sie polize i wejdzie :E

Kabel UTP takze duzo latwiej zacisnac  bo nie trzeba sie martwic ekranem zeby dobrze wszedl w wtyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, TPX_PL napisał:

To akurat wiem. Chociaż tak naprawdę to nie wiem co jest tego przyczyną. Byłbym wdzięczy za wytłumaczenie.

Tak jak @Bono[UG] napisał, dochodzi narzut protokołów i dodatkowych informacji.

Odnośnie kabla. Kup porządną miedzianą skrętkę kategorii 5e tak jak @Szczota opisał. Zaciśniesz wtyczki na obu końcach (w standardzie T-568B, schemat) i będziesz miał Gigabit. Na razie nie ma co kombinować. Poprawne założenie wtyczki i zaciśnięcie na patchcord jest ciężkie, zazwyczaj w takim przypadku biorę skrętkę i robię cały kabel od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto @Szczota Nam to łatwo mówić "weź goły kabel i zaciśnij" jak ma się w domu końcówki, zaciskarkę i tester ale jak komuś potrzeba wymienić/pociągnąć jeden kabel na rok/dwa, to nawet kupienie najtańszego zestawu jest średnio opłacalne. Nie mówiąc już o stracie czasu, jeżeli ktoś nie jest wprawiony, bo ja swój pierwszy kabel zaciskałem chyba 20 minut z obu stron i zmarnowałem nie wiadomo ile metrów kabla i nie wiadomo ile końcówek, zanim w końcu się okazało, że najtańsza zaciskarka jest jednak winna i trzeba po niej poprawiać, bo ostatniego pinu nie dociskała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zeby wtyczka przeszla to jaki otwor trzeba zrobic? 12mm?

Juz lepiej kogos zabrac i dac mu te 20zl za zacisniecie dwoch wtyczek bo kupno sprzetu wyjdzie drozej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, narmiak napisał:

@Qwinto Nam to łatwo mówić "weź goły kabel i zaciśnij"

Dlatego na samym początku proponowałem gotowy patchcord. Dopiero jak OP powiedział że może skombinować zaciskarkę to poleciałem najprostszą i najtańszą opcję. Wiadomo że może nie wyjść za pierwszym razem :D

Albo ewentualnie jakieś wtyczki bez narzędziowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy gotowym kablu mozna go owinac tasma klejaca, piny zabezpieczyc zeby klej nie zostal, wiem ze srednica musi byc troche wieksza ale raczej to pare mm roznicy nie zrobi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...