Skocz do zawartości
Marucins

Sieć w mieszkaniu z możliwością przepustowości 10 GbE

Rekomendowane odpowiedzi

Chce ogarnąć w mieszkaniu sieć.
Mam obecnie możliwość zrobienia tego dobrze więc chce zrobić wszystko na tip-top.

Zastanawiałem się nad urządzeniami, które spełnią moje oczekiwania.
W planach jest sieć LAN na kablach cat7. Rozważałem cat8, ale nie ma sensu pod moje urządzenia i wykorzystanie.

Waham się między dwoma firmami mającymi ogarnąć ten bałagan. Klasyk - Netgear i ostatnimi czasy mający niezłe rozwiązania Asus.

Urządzenia:
PC 10GbE
NAS 2x1GbE
Mostek HUE xLAN + pierdylion światełek
2 telefony WiFi
Laptop WiFi

Net:
1 Gb

Aktualnie mam ASUS RT-AC87U. Więc prawdopodobnie zostawiłbym to gorące cholerstwo WiFi dla laptopa i telefonów.

Opcja Nr 1.
Switch NETGEAR Nighthawk SX10 (GS810EMX-100PES)
+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Netgeara.

Opcja Nr 2.
Switch NETGEAR GS110EMX (GS110EMX-100PES)
+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Netgeara.

Opcja Nr 3.
Switch Asus XG-U2008
+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Asusa.

Jak to widzę.
Do Switcha na 10Gb
- PC
- Router
Na pozostałe porty 1Gb
- NAS z aggregacją
- HUE


1. Jaka opcje będzie najlepszą?

2. GS110EMX czy GS810EMX?

- Wstępnie to niemal te same urządzenia. 
Doszukałem się w specyfikacji takich różnic

ab6de8b4-b747-4b11-9868-d7932c8d5154.def

- Nie jestem graczem, od czasu do czasu zdarzy mi się zagrać.
- Wydaje mi się że 110 pozwala na swobodniejszą konfigurację łącza.

3. Switch od Asusa ma pewne niedogodności - brak agregacji łącza.
Czyli to, co podłączysz hula po swojemu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel 6A tez daje rade 10Gbit na 100m. Zastanow sie nad tym.

10Gbit chcesz od razu uruchamiac? Jest drogo. Mozna kupic 1Gbit i z czasem na 10Gbit wymienic bo kable dadza rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz patrzec przyszlosciowo to zdecydowanie "mocniejsze" kable, teraz pociagnac wszystko na 1GBit a potem jak jeszcze troche zejdzie w dol to kupowac switche itd.

i najwazniejsze pytanie, po co do domu chcesz kupowac az tak zaawansowany sprzet, nie mowie o predkosci ale o samym switchu, rozne vlany?

 

idac dalej, polecalbym raczej jakis APek POE w centralnym miejscu jesli uciagnie, oczywiscie ax

Edytowane przez xede

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli cat6 pociągnie, ale na mniejszym dystansie. Cat7 S/FTP to również dodatkowe ekranowanie, które przyda się, bo będzie leżał równolegle z zasilaniem. Nie będę kół drugiego korytarza na sam kabel danych.

Wracając do sprzętu. Zdaje sobie sprawę że troszkę to kosztuje, ale czy jest aż tak zaawansowany? Niekoniecznie - idealny do domu.

W tym że za kilak lat do switcha wejdą nowe wtyczki (które również będą przygotowane) do komputerków dzieci. Ale jak już jesteśmy przy przeroście formy a powiem że gdybym był już po remoncie to bym rozważał, to jest to -> NETGEAR XS708T ?

Nie ma rutera z 2x 10GbE a najlepiej to 3, bo na WAN. Więc w przyszłości ruter to będzie urządzenie skupiające tylko urządzenia bezprzewodowe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marucins napisał:

Co do kabli cat6 pociągnie, ale na mniejszym dystansie. Cat7 S/FTP to również dodatkowe ekranowanie, które przyda się, bo będzie leżał równolegle z zasilaniem. Nie będę kół drugiego korytarza na sam kabel danych.

Ale 6A już spokojnie do 100 merów (tabelka). Ekranowanie jest potrzebne nie dlatego żeby osłonić się od kabli elektrycznych tylko dlatego że w takiej skrętce lecą sygnały dużej częstotliwości (cat5e 100 MHz a cat7 600 MHz). Będziesz to robił sam czy zlecisz firmie od instalacji teleinformatycznych? Tak żeby to chociaż parametry trzymało? Zwykły elektryk to co najwyżej kable położy a i tak na łukach może się wyłożyć...

Co do sprzętu, gdybyś miał np NASa z portem 10GbE to jeszcze by zrozumiał, ale masz tylko jednego PC z taki portem. A co w nim jest? Na razie nie ma sensu iść w 10GbE. Kup porządny switch zarządzany (w sumie nie wiem po co) i tyle. Nie ma co kasy wydawać na coś czego nie wykorzystasz. Do switcha podłączysz router i masz Internet wszędzie. Tutaj masz wpis z marca 2018 roku, mija trzeci rok i nadal rewolucji nie ma (nostalgłem :)).

 

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam rewolucji w bezprzewodowej łączności, bo jej tam nie ma. Szczególnie standard AX nie jest tak kolorowy jak go przedstawiają. 
https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/33220-wi-fi-6-performance-roundup-five-routers-tested?start=3 
"If you have AX devices and feel you must upgrade right now, spend as little as possible. Until OFDMA is enabled and we see whether that helps bring more bandwidth to busy WLANs and reduce latency, there's no sense in making a large investment that may not pay off."

Chcę porządny kabel i porządne urządzenie do zarządzania siecią i tyle w temacie. A kabel cat7 będzie lepszy niż cat6 na dłuższych odcinkach i ekranowanie pomoże nawet delikatnie zlikwidować interferencje z kabli od elektryki. Kilak złotych więcej - tak będzie kilka, ale z bębna, a nie ze zwykłego sklepu gdzie marża jest astronomicznie chora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pisze w kontekście switchy 10GbE. No i nie o skrętce cat 6 tylko cat 6A, która nie wiele się różni od cat7. 6A i 7 ma 10GbE na 100m, widać że nawet nie przeczytałeś podlinkowanych źródeł. Tylko żeby taki kabel spełniał parametry trzeba go odpowiednio położyć. Jak tego nie zrobisz to będziesz miał kabel cat7 o parametrach cat5e... No i znowu te interferencje, gdzieś się tego naczytał? Chyba nie widziałeś tego na własne oczy :)

Poza tym, karta sieciowa 10GbE to nie wszystko, w komputerze domowym masz masę punktów konstrukcyjnych, które ograniczą korzyści takiej karty. Albo nie włączysz Jubmo Frame i będzie wolno, włączysz je, ale to wygeneruje kolejne problemy :). Nie sztuką jest użyć drogiego sprzętu, sztuką jest zbudować wydajną sieć :)

Fajne podsumowanie przeczytałem w kontekscie Aquantia: "10GbE won't do anything for gaming.". :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na ten link -ale tam nic nie jest konkretnego napisane.
Więc jak powinien być kładziony kabel, aby nie było problemów?

Oczywiście że karta to nie wszystko, wielkość ramek to ja zwiększałem na obecnym (tfy wróć, na poprzednim blaszaku). Co nie zmienia stanu rzeczy że nie wszystko, z czym się członek spotka, ma stawiać problemy... Pisałem wyżej że nie gram. Gry to margines.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marucins napisał:

Rzuciłem okiem na ten link -ale tam nic nie jest konkretnego napisane.
Więc jak powinien być kładziony kabel, aby nie było problemów?

Link nazwany tabelka, masz tam podstawowe informacje na temat możliwości kategorii skrętek i link do pełnego opisu. Na prawdę nic tam konkretnego nie było?
Kładziony poprawnie, np. zachowanie odpowiednich promieni gięcia. Sam chcesz to robić? Masz doświadczenie? Lepiej weź kogoś kto to robi na co dzień. Będziesz miał sieć zrobioną poprawnie. Potem podepniesz tylko switche i wszystko będzie działało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do danych, chcialbym napomknac ze przesylanie danych bedzie tak szybkie jak najnowlniejsza z jego czesci, czyli w NASie jesli bedziesz mial hdd a nie ssd to transfery spadna, tak samo w innych sprzetach, co z tego ze bedziesz mial dysk m2 nvme w stacjonarce jak NAS bedzie mial zwykle SSDki z transferem rzedu 500MBs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie Cat6a F/UTP. Ale nie mów, że inne kable nie wpływają negatywnie na transfery? Przesłuchów zawsze były, szczególnie że mówiłem iż nieopodal będą kable elektryczne.

xede, oczywiście że tak. Tak samo jak za 2 lata kupisz sobie inny NAS wspierający NVMe, ale kabli już nie położysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego będziesz uziemiał ekran? Jeżeli przez wtyczkę, to zagwarantujesz brak różnicy potencjałów na dwóch końcach ekranu (mogę się nie znać ale jeżeli switch będzie pod inną różnicówkę niż komputer, to mogą być jaja)?
Nieopodal, to znaczy ile cm? Lecą tam znaczące natężenia? Nie prościej pociągnąć w odpowiedniej odległości lub metalowym korytku/peszelu? Według mnie łatwiej to ogarnąć niż bawić się w ekranowaną skrętkę. Dodatkowo jak te korytka/peszele będą dobrze zrobione, to będzie się dało w przyszłości wymienić kable bez prucia ścian.

W robocie mamy wiązki po kilkadziesiąt kabli cat5e na odległościach kilkanaście-dziesiąt metrów. Z tego co wiem najzwyklejsze nieekranowane. Jeżeli po obu stronach komputery dają radę to normalnie leci Gb.
Jak masz jakąś fobię na przesłuchy i zakłócenia, to walnij na kluczowy szkielet (switch, nas, pc) światłowód i tyle. Reszta i tak lata po wifi lub wykorzystuje ułamek możliwości transferu (nie wiem jak duże musiałyby być zakłócenia, żeby sterowanie oświetleniem świrowało, no chyba że tam leci sygnał analogowy :E).

Jeżeli masz pewność, że kable ekranowane zostaną poprawnie zainstalowane (nie wiem czy kogoś bierzesz i ufasz, czy sam robisz i umiesz), to można się w to bawić ale w domowych warunkach w większości przypadków sensu to nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marucins napisał:

Ale nie mów, że inne kable nie wpływają negatywnie na transfery? Przesłuchów zawsze były, szczególnie że mówiłem iż nieopodal będą kable elektryczne.

Ale już napisałem wcześniej, że w domu nie ma to znaczenia. Jeszce mi się nie trafiło żeby w domu kabel elektryczny powodował problem (musiałbyś mieszkać na stolarnia, szlifiernią czy innym zakładem z CNC czy wycinarką laserową). W serwerowni kilka razy się trafiło, ale tam na prawdę leciały grube kable zasilające do szaf rackowych. I to były kable o średnicy większej niż moneta 5zł (zasilanie serwerów z procesorami SPARC np. Sunfire 15k lub 25k, gdzie jedna macierz do tego to nie był dwu dyskowy NAS tylko 3 szafy rack).

6 minut temu, Bono[UG] napisał:

Według mnie łatwiej to ogarnąć niż bawić się w ekranowaną skrętkę. Dodatkowo jak te korytka/peszele będą dobrze zrobione, to będzie się dało w przyszłości wymienić kable bez prucia ścian.

Ale skrętka cat6A czy cat7 i tak jest tylko ekranowana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdjęcie pokazuje cat5e. Nie widzę różnicy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że zdjęcie jest prawidłowe ale chyba w opisie kategorii by nie pomylili.
Poza tym nie mogę znaleźć nigdzie specyfikacji, która nakazywałaby ekranowanie. Kabel ma spełniać dane wymagania i tyle. Z tego co kojarzę, to stosuje się grubsze żyły, może pary są trochę inaczej skręcone. Do tego wszędzie są wymieniane ekranowane i nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cat 6A jest mocniej skręcone i faktycznie są również nie ekranowane(pic rel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sugerowałem 6A niż bawić się w ekranowane.

Przy ekranowanych potrafi wywalić różnicowej jak jest na innych licznikach bądź fazach.

Niestety to jest ogromny problem bo elektrycy rozkładają ręce. Podobnie czasem się dzieje z kablami od TV.

Osobiście unikam kabli FTP jak ognia bo to jest z reguły problem.

Przykładowo między piętrami mam światłowód aby mieć izolacje galwaniczna. Przesłuchy? Trzeba się mocno postarać w stylu pociągnięcie skrętki wzdłuż kabli elektrycznych pociągniętych do płyty indukcyjnej bądź ogrzewacza wody na prad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sugerowałem 6A ale dlatego że cat7 nie jest zgodny z 6A (info). A kolejność powstania w skrócie wygląda mniej więcej tak: ...5->5e->6->7->6A->8. Kwestia ekranowania to osobna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze wracając do ekranów.

Czyli wystrzegać się F/UTP i brać zwykły cat 6a UTP? Przy domowych warunkach nie będzie ekran potrzebny? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kłaść UTP. Normy mówią, że kable mają iść w osobnych korytach od elektrycznych ale ostatni odcinek już w pomieszczeniu mogą iść we wspólnych listwach z 230V. Więc w mieszkaniu nie będzie problemu. Ekran ważny jest jak są jakieś zakłócenia od maszyn.

Cat7 dodatkowo jest dużo ciężej poprawnie zarobić niż cat6.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że kładąc FTP trzeba to uziemić. Jeżeli tego nie zrobimy to ekran będzie tylko przeszkadzał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...